Erdoğan: Türkiye'nin yönetim sistemi değişmiştir

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündem (Dünya\/Türkiye) kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Erdoğan: Türkiye'nin yönetim sistemi değişmiştir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 732 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündem (Dünya\/Türkiye)
Konu Başlığı Erdoğan: Türkiye'nin yönetim sistemi değişmiştir
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
erdogan_dan_itiraf_gibi_aciklama_h21777_2e91d.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasaya aykırı davrandığı şeklindeki tartışmalarla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye'nin rejiminin değiştiğini Anayasa'nın da bu durumu netleştirecek şekilde düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı'nın anayasal sınırları tartışmalarıyla ilgili, "İster kabul edilsin ister edilmesin, Türkiye'nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir. Şimdi yapılması gereken bu fiili durumun hukuki çerçevesinin yeni bir Anayasa ile netleştirilmesi, kesinleştirilmesidir" dedi.

Rize'de STK temsilcileriyle biraraya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, koalisyon görüşmeleriyle birlikte yeniden gündeme gelen 'Cumhurbaşkanı'nın anayasal sınırları' tartışmalarına değindi. "Cumhurbaşkanı elbette Anayasa'da sınırları çizilen yetkiler çerçevesinde ama doğrudan millete karşı sorumlu olarak görevini yürütmek durumundadır. Bu makamda kim oturursa otursun yapacağı budur" diyen Erdoğan, "İster kabul edilsin ister edilmesin, Türkiye'nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir. Şimdi yapılması gereken bu fiili durumun hukuki çerçevesinin yeni bir Anayasa ile netleştirilmesi, kesinleştirilmesidir. Hem buna engel olup hem de 'Cumhurbaşkanı her şeye karışıyor' demek, yağmur altında yürürken ıslanmaktan şikayet etmekten farksızdır" şeklinde konuştu.

"ÜLKEDE FİİLİ GÜCÜ OLAN CUMHURBAŞKANI VAR"

Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: "Rize'den şunu söylemek istiyorum. Beyler, Türkiye 10 Ağustos 2014 tarihinde, milletin doğrudan cumhurbaşkanını seçmesiyle yeni bir döneme girmiştir. Artık ülkede sembolik değil, fiili gücü olan bir cumhurbaşkanı var. Cumhurbaşkanı elbette yetkileri çerçevesinde, ama doğrudan millete karşı sorumlu olarak görevini yürütmek durumundadır. İster kabul edilsin ister edilmesin. Türkiye'nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir. Şimdi yapılması gereken, bu fiili durumun hukuki çerçevenin anayasal olarak kesinleştirilmesidir."

Bakalim bu "emrivaki" ye yonelik; neler olacak, kimler "taraf olmadi/biat etmedi diye, bertaraf olacak?"

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:48 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:47 ----------

fotograf_1ec0bdc38071a958e1d243247ddadcd87c4b00dd.jpg

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç