edebiyat eserlerinde gizlenmiş felsefe nedir

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Nedir? kategorisinde tomysawyer tarafından oluşturulan edebiyat eserlerinde gizlenmiş felsefe nedir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,018 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Nedir?
Konu Başlığı edebiyat eserlerinde gizlenmiş felsefe nedir
Konbuyu başlatan tomysawyer
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

tomysawyer

Felsefe.net
Yeni Üye
edebiyat eserlerinde gizlenmiş felsefe nedir

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Fikir vermesi ya da ilham olması için yazıyorum sadece, Bi ceva sayılmaz bu, cevap olması içinde değil gibi, Sorduğunuz için, Soruların cevapsız kalmasını sevmiyorum ve soru cevaplamayı seviyorum diyelim, Ben bir felsefeci ya da felsefe bileni okumuşu değilim,

Bakın burada (bence) şunu yapmanız gerekiyor,
Öncelikle felsefeyi tanımlamalısınız, Kitaplar, ansiklopediler, kelime anlamı ya da daha önce tanımlayanlar ya da sizin nasıl gördüğünüz ya da tanımladığınız ile başlayalım;
Daha sonra edebiyatı tanımlasınız, Bunu da aynı şekilde yapabilirsiniz;
Burada belki şu önemli edebiyat deyince belki akla önce roman geliyor, Edebiyat roman, hikaye, şiir, deneme, vb. dir diye biliriz örneğin, Bunu gözden kaçırmamalısınız;

bundan sonra felsefe tanımınızdan yola çıkmalısınız, Örneğin bi çok kişi öyle tanımlamasa da felsefe deyince aklına varoluş sorgusu ya da ben kimim gelir ya da varoluşu anlamlandırma, değil mi? Sorular sorarak gerçeğe ulaşmak, Ya da akıl ve uslamlama ile gerçeğe ulaşmaya çabalama gibi şeyler; Oysa felsefe tanımına bakarsak bilgi sevgisi ve bilgi arayışıdır, Eğer felsefeyi yalın olarak ya da salt olarak bilgi sevgisi ve arayışı olarak tanımlıyorsak bu tanımı merkeze yerleştirerek bi düşünme ya da arama yapabiliriz, Örneğin bu durumda bilgi arayan bilgi seven her şey felsefe olur, Hatta bi matematik kitabı, bi fizik kitabı bilgi arayışından ve arayışından paylaşımından dolayı felsefe ya da felsefe kitabı oluverir, Bunları da düşünebilirsiniz ya da kendinizce yorumlayıp belirtebilirsiniz, ama dediğim gibi sizin felsefeyi nasıl yorumladığınız önemli,
Şimdi düşünebilirsiniz örneğin , şiirde felsefe saklanır mı? Gizlenir mi? Örneğin şiirin bilgiyle ya da varoluşu anlamlandırmakla ilintisi var mıdır? Ya da böyle şiirler var mıdır? Ya da şiir yaşam felsefesini yansıtır mı? Bunun gibi, roman, hikaye örneğin, Örneğin deneme, Tüm bunlar örneklerle örneklendirilebilir örneğin;

Örneğin ben hocanız olsam tek isteğim ya da mutluluğum sizi biraz düşünmeye ya da araştırmaya sevk etmek olurdu, Yani ne yaptığınızla da ilgilenmezdim açıkçası ama sizin hocanızı tanımıyoruz tabi ki, Yani biraz araştırmanız, düşünmeniz, cevapları kendinizin bulması ya da kendi özgün cevaplarınızı bulmanız, Yani örneğin ben felsefeyi şöyle tanımlıyorum ve görüyorum ya da algılıyorum bu nedenle örneğin herhangi bi yazarın herhangi bi kitabını ya da ondaki felsefeyi böylece yorumladım bile diyebilirsiniz, Ya da türlerden örnekler sunabilirsiniz, Yazılmış, çizilmiş şeylerden alıntılayabilir ya da yararlanabilirsiniz, Size kalmış;

Burada önemli olan şudur, bu bir eğitim-öğretim ödevi değil mi? yani bi hocanız var ve sizden bi şey istiyor; Bu durumda galiba önemli olan hocanın sizden ne istediği, Onun felsefeyi, ya da edebiyatı nasıl yorumladığı ya da sizden aslında ne istediği, ne beklediği, dünya görüşü, kimleri sevdiği vb. her şeyi düşünebilirsiniz

Ya da şunu yapabilirsiniz, Siz kendiniz istediğiniz gibi bunu yorumlayabilirsiniz, Yani kendi düşünceleriniz felsefe ve edebiyat anlayışınızla örneğin bunu yapın, Dürüstçe kendinizi ortaya koyun ya da özgün bi şeyler ortaya çıkarmayı deneyin,

Bakın bi örnek verelim,
Vikipedi der ki;
Felsefe; , , , , , , ve gibi konularla ilgili genel ve temel sorunlarla ilgili yapılan çalışmalardır. Felsefe düşünce sanatı olarak da bilinir.

Şimdi düşünelim isterseniz bu tanımlamaya uyan edebiyat eserleri ve edebiyat eserlerinde gizlenmiş felsefe var mı?

Örneğin bi roman ne yapmaya çalışır, Bunları yapmaya çalışır mı? Örneğin Tolstoy’u ya da Dostoyevski yi yazmaya güdüleyen neydi, İnsanlar niçin ve neden yazarlar, Özellikle bunu araştırabilirsiniz, Yazmak ve edebiyat bir ifade biçimidir de aynı zamanda,

Örn, tık;

Örneğin insan neden yazar, insan neden soru sorar ya da insan neden felsefe yapar cevaplar arar bunları düşünebilirsiniz ve bağlar kurabilirsiniz,

Örneğin, didaktik şiir ya da didaktik roman ya da didaktik yazım gibi kavramlar var inceyebilir ve üzerine düşünebilirsiniz,

Örneğin yazmanın ya da edebi bi eserin bi amacı vardır, Bu amaç açıkça ticari değilse ki büyük oranda değildir çünkü geçmişe dönüp bakabilirsiniz kitapların basılıp satılmadığı dönemlerde de yazın ve edebiyat vardı, Bu amaç ve güdü muhtemelen kendi bilgisini ve dünya görüşünü paylaşmak, kendini ifade etmek ya da bi eser ortaya koymak hatta bilgi paylaşmak bile olabilir,

Örneğin Divan edebiyatındaki hayvan masalları;
Örneğin Mesnevi meselleri,

Örneğin buna destanları ekleyebilirsiniz,

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ya aklıma bişe geldi iyi mi? Ben sizin hocanız olsam akşam google a yazar bakar felan gibi şeyler yapar mıydım bunu soran var mı diye?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Tamam; Devam edelim;

İnsan neden yazar ve okur?
Okumak ve yazmak,
Okumak ve yazmak insanın en temel ihtiyaçlarından biri midir? neden?
neden ebediyat var?

Yazmak ve edebiyat bir payşalım ve bilgi paylaşım biçimidir de aynı zamanda, duygu düşünce vb. paylaşımı
Oğlum oku deriz,
Çok okuyna mı bilir çok gezen mi deriz,
Klasikler bizim besinimizdir kabilinden bi söz eden biri vardı yanılmıyorsam (zihin ve düşünce için gibi)

"Klasikler, öyle kitaplardır ki, onları okumuş ve sevmiş olanlar için alabildiğine değerli bir deneyim oluştururlar; ama, en çok tadını çıkaracakları duruma geldiklerinde okuma fırsatını saklı tutanlar için de aynı ölçüde zengin bir deneyim olarak beklerler.
Gençliğimizdeki okumalar, sabırsız olduğumuz, kafamızı toparlayamadığımız, nasıl okunacağını iyi bilmediğimiz ya da hayat deneyiminden yoksun bulunduğumuz için pek bir değer taşımasa da, örnekler, üstesinden gelme yolları, karşılaştırma olanakları, sınıflandırma tasarları, değer basamakları ve güzellik ölçütleri sağlayarak ilerideki deneyimlerimize biçim vermesi açısından (belki aynı zamanda) geliştirici de olabilir;
"
Alıntı;

Okumak başlı başına geliştirci bi eylemdir, (düşünme için, ifade için, kavramsal genişleme gelişme ve zenginleşme için)
Çok okuyor deriz,
Bi çoğumuz okumayı bi toplumsal gelişmişlik göstergesi olarak yorumlar;
Okumak felsefe için ve felsefi düşünce içinde geliştirici olabilir;
Yazmak aynı zamanda düşünmek, aktarmak, belki de düşlemek hayal etmek ve kurgulamaktır, Okumak aynı zamanda bilgi edinmek, gelişmek, öğrenmek ya d abaşkalarının kurgu dünyalarına girmekte olabilir,
Sözlü iletişim yüzyüzedir, kişisel ve bireyseldir,i Oysa yazın ve edebiyat tüm herkese ulaşabilir;
Salt felsefe az sayıda ilgilisine ulaşırken edebiyat daha geniş kitlelere ulaşır;

google aramaları
https://www.google.com.tr/#q=neden+edebiyat
https://www.google.com.tr/#q=edebiyatın+önemi

Bana soruyorsanız, edebiyat eserlerinde gizlenmiş felsefe, edebiyat olgusunun ve değerinini kendisi ya da onun yukarıda belirttiğim gibi düşünsel kavramsal ve dilsel geliştiriciliği de aynı zamanda bi edebiyat eserinin içeriğindeki felsenini yanı sıra v edışında;
yazan kişinin dünyasıdır, Kurgu dünyası, hayal dünyası ve bakış açısıdır, Bi başkasını tanımaktır edebiyat, İnsan okumaktır aynı zamanda; Bi başkasının düşünüş ya da yazış ve ifade ediş sürecini de gzölemlemektir çünkü,
bunun dışında kişi kendi yaşam sorgulamasını/sorgulamalarını örneğin hikayeleştirebilir, romanlaştırabilir ya da bi roman kişiliği ile özdeşleştirebilir, Bu kişinin düşünme ve ifade özgürlüğünü geliştirebilir,i Kendi düşünemediklerini bi roman kişiliğine düşündürebilir ya da yaptırabilir,
Bi çok yazar ve romancı için aynı zamanda filozof ifadesi kullanılır ya da derin bi felsefesi olduğu belirtilir değil mi?

Edebiyatın bütün büyük yaratıcılarının buluşları, kendi durumumuzun bilinmeyen yönlerini görmemizi sağlar. İnsanlığın ortak derinliklerini keşfetmemizi ve daha eksiksiz anlamamızı olanaklı kılar. Edebiyatın gerçekdışlılıkları, edebiyatın yalanları, aynı zamanda en gizli insan gerçeklerinin kavranmasına yarıyor.
Alıntı;
http://www.siirakademisi.com/forum/showthread.php?p=53275

Ama sorudan kasıt bu değilse yani şuysa bi felsefe eseri yazmak ya da öyle ifade etmek yerine bi edebiyat eseri yazmak ya da kaleme almaksa, Felsefeyi hikayeleştirmek ya da örnekleştirmekse buna uygun örnekler aramalısınız, Belki örneğin Amak-ı Hayalbelki Yunus şiirleri belki Mesnevigibi;

Örneğin halk şiiri edebiyatı ya da aşık edebiyatı baştan aşağı felsefedir, Edebiyat içine gizlenmiş felsefedir;
Belki atasözleri ve deyimler ve destanlar ve masallarda öyle çünkü bu nesilden nesile bilgi ya da kültür ya da düşünce aktarımının bir yoludur;

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar