Düz Dünyacılar Artık Yok

• Konbuyu başlatan TENTEN
  • Başlangıç tarihi
  • 1,049

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde TENTEN tarafından oluşturulan Düz Dünyacılar Artık Yok başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,049 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Düz Dünyacılar Artık Yok
Konbuyu başlatan TENTEN
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Raphael

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Düz dünyacı"lar" değil de düz dünyacı Mike sanırım artık yok ya da artık Mike formunda değil
Forumun büyük çoğunluğu ben dahil eminim İngilizce bilmiyor

Bilmeyenler için;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Düz dünyacılarla ilgili fikrim şu düz algılıyorlar ve ona karışmamak gerek, o da senin algın demek gerekiyor.

Şu var

Şimdi ayakkabı yeşil mi gri mi pembe mi?

Ne görüyorsan o, öyle:..
Dünyada nasıl algılıyorsan öyle..

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Takip ettiğim bir düz dünyacı youtube sayfası var. Gördüklerime göre, düz dünyacılığın akıl hastalığı olduğu çok açık. Yalnız bu insanlar bu durumdan rahatsızda değiller.

T

TENTEN

Ziyaretçi
Düz dünyacılarla ilgili fikrim şu düz algılıyorlar ve ona karışmamak gerek, o da senin algın demek gerekiyor.

Şu var

Şimdi ayakkabı yeşil mi gri mi pembe mi?

Ne görüyorsan o, öyle:..
Dünyada nasıl algılıyorsan öyle..
Yeşil-gri görüyorum.
İnanmadığım için colourgrab eklentisi yükleyip kontrol ettim.
hex #787d7c
rgb(120,125,124)
Pembe görenler yanılıyor. :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Karı koca bunu farklı görebiliyor
Pembe görenler yanılıyor.

Pembe gördükleri için mi? Pembe görmelerini/gördüklerini değiştirir mi?

Peki bir de bu var

Peki renk körleri? Yanılıyor mu?

Şunu önerdim. Düz algılayanın öyle algılamak gibi bir anomalisi var.
Bu insanlara dünya yuvarlaktır yuvarlaktır demek yerine biz onu küresel algılıyoruz ve sanırım sizde düz/düzlemsel algılıyorsunuz ve bu konu burada kapansın demek gerekli. Diğer türlü kör döğüşü...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Yeşil-gri görüyorum.
hex #787d7c
rgb(120,125,124)
Pembe görenler yanılıyor. :)

Felsefe der ki;

Çoğunluk renk körü olsaydı normal o ve öyle olurdu ve bu seferde renk körü olmayanlar renk körü olurdu..

T

TENTEN

Ziyaretçi
Ben mesela tinnitus hastasıyım.
Hangi frekansları duymadığımı biliyorum.
Ses frekansı körlüğümü test yaparak öğrenebiliyorum.
Elektronik ile hobi olarak uğraştığım için mikrofonların hoparlörlerin amplifikatörlerin kazanç eğrilerinin farklı olduğunuda biliyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Elektronik ile hobi olarak uğraştığım için mikrofonların hoparlörlerin amplifikatörlerin kazanç eğrilerinin farklı olduğunuda biliyorum.

Tamam söylediğim bu değil. Gerçeği üç boyutlu algıladığımız tartışmıyoruz yani dış uzaya bakarsam herşey küreseldir. Ayın bir küre olduğunu görürüm, güneşin de. Eski Yunan'a da bile bu böyleydi. Yani uzaya çıkmadan görürsün çünkü herşey döner.

Biri çıkıp 'dünya düz' diyorsa ne diyelim?

Farklı fenomenolojik bir besleme ve düşünce/bilgi tabanım var. Benim bilgi tabanım insanı evrilmiş hayvanüstü ama ilkel id'de geçmiş benlikte gibi diyelim hayvanlarla (doğayla) geçişik bir tür olarak alır. Yine benim bilgi tabanım havanları daha düzlemsel ikiboyutlu gerçeklik algılayan varlıklar olarak ele alır. Yine benim bilgi tabanım düz dünya algısını buna ilişkin bir fenomenoloji olarak ele alır.
Buna bir örnek veremem ama insan kink/kinky denen davranışlar var. (günlük hayat ya da cinselliğe yansıyan) yönleri var). Hayvan rolleri ya da davranışlarını taklit ve kendini hayvan gibi hissetme yansıtma yaygındır.

Düz dünyacılar düz algılıyor. Bununla dalga geçmeyeceğim, empati kuruyorum ve ben küresel algılıyorum. Benim için konu bu kadar.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

En basit örneği vereceğim. Çocuğun çıksa ve bir gün baba dünya düz mü dese?

Peki düz diye ısrar etse?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Anlatırdım hala dünya düz derse zihinsel özürlü derdim. :)
9 yaşından küçük ise önem vermezdim .

?

zihinsel özürlü derdim. :)

bunu anlamıyorum kendi çocuğuma zihinsel özürlü demem, demezdim sanırım ama bunu şu nedenle aldım. Daha ılımlı bir empati önerme gibi bir his..

önem vermezdim .

bunu da anlamıyorum. bıkmadan usanmadan anlatırdım. Mesela yuvarlak/küre olsa dünyadan aşağı düşerler mi diyor. Karıncalar ve böcekler yer çekimine karşı yürürken düşüyor mu felan derdim ama neler olduğunu anlayasna kadar durmazdım ve kişinin genel alan derinliği algısı, uzaklık yakınlık, dış dünya algısı ,görüşü vb üzerine uzun bir soruşturma yürütürdüm. Yani ya orada neler olduğunu anlayana ya da bir uzlaşı noktası sağlayana kadar durmazdım

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Ali Nesin burada ne demek istiyor?
Fizikçi bir arkadaşıyla gezegenlerin güneşin etrafında dönüp dönmediğini tartışmış. Sonra kendisiyle alay etmişler filan. Yani ben öyle anladım.
Videoyu izleyip doğrusunu açıklarmısın? @TENTEN @"ictenlik"
1:11:50 keplerden itibaren başlıyor.

Ali Nesin'in dediklerini düz dünyacılar nasıl yorumlar acaba?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Fizikçi bir arkadaşıyla gezegenlerin güneşin etrafında dönüp dönmediğini tartışmış. Sonra kendisiyle alay etmişler filan. Yani ben öyle anladım.

Nasıl yani
Her şey hareket eder, her şey döner güneş/yıldızlar sabit mi diye düşünmüş,

Ali Nesin'in dediğinin düz dünyacıların dediğiyle ilgisi yok, onun dediği herşeyin aynı an da hareket halinde olduğuyla ilgili...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Herşeyin dönüyor hareket ediyor ya da evrenin mutlak genişliyor vb olması gibi şeyleri anlamayı, kafa da görselleştirmeyi felan denemiş bir olarak sanırım onu anlıyorum, anlık hareket/oluş kesitliyor olmalı ve bu o an da sadece hareket gibi algılanıyor ama herşeyin hareketi...

Oradan düz dünyacılara ekmek çıkacağını sanmam

İleri de bir şey diyor. Işık nedir? Tamam ışık dalgadır parçacıktır vs ama ışık nedir fizik bize ışığın tanımını vermez ne olduğunu açıklayamaz
Yani ışık yıldızların yanmasından ortaya çıkar desek yıldız nedir? Bir yıldız sistemini tanımlasak o nedir? Galaksilerin bir elemanı. Onu tanımlasak galaksi nedir? Evren nedir? Varlık nedir? Gerçek nedir?_ Gerçeklik nedir?

Fizik kaslında o kadar fizik değil ya da fizik mi?

Sanırım fizik bize hiç bir zaman yukardaki soruların ölçülebilir tanımlamalarını getiremeyecektir, matematikte ispatlarını yapabilir mi bilmiyorum. Belirli sınır ve koşullar içinde.

Tüfek icad oldu mertlik bozuldu diye bir laf var, bugünlerde bazıları artık bilim gelişti pazuları şişirdi felsefeye artık gerek var mı ya da "felsefe öldü" diyor. Felsefe hepsinin cenazesini kaldıracak merak etmesinler. Felsefe, sanat (şiir müzik ve diğer) bunlar insanın en yüksek zihinsel etkinlikleridir. Felsefenin ne olduğunu bir gün anlamaya çalışacaklar...

T

TENTEN

Ziyaretçi

Ben alay etme görmedim.
Astrofizikçi arkadaşına gezegenlerin güneşin etrafında dönüp dönmediğini nasıl tespit ettiklerini sormuş.
İki cevap almış.
1-Uzak yıldızları kerteriz alarak tespit etiklerini söylemiş.
Uzak yıldızlar hareket etseler bile sabit gibi görünürler.
2-Güneşi merkez kabul edince daha kolay hesaplandığı için

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Ben alay etme görmedim.
Astrofizikçi arkadaşına gezegenlerin güneşin etrafında dönüp dönmediğini nasıl tespit ettiklerini sormuş.
İki cevap almış.
1-Uzak yıldızları kerteriz alarak tespit etiklerini söylemiş.
Uzak yıldızlar hareket etseler bile sabit gibi görünürler.
2-Güneşi merkez kabul edince daha kolay hesaplandığı için
Bu düz dünyacı da benim anladığım gibi anlamış.

Okan Bayülgen'in şöyle bir videosunu izlemiştim. Adam bildiğin aya hiç gidilmedi diyor. :cool:o_O:eek::alien:

T

TENTEN

Ziyaretçi
Bu düz dünyacı da benim anladığım gibi anlamış.
Bu adam cahilin teki.
Daha güneşin içeriğini bilmiyor.
Astrofizikçinin açıklamasınıda anlamamış.
Astrofizikçi güneş merkezli olunca hesaplar kolaylaşır diyor bu tam tersi dünya merkezli olunca kolaylaşır diyor.
Uzak yıldızlara göre kerteriz almayıda kafası basmadığı için o konuya girmemiş.
Okan Bayülgen'in şöyle bir videosunu izlemiştim. Adam bildiğin aya hiç gidilmedi diyor. :cool:o_O:eek::alien:
Okan Bayülgen dalga geçiyor. :)
Sonra yanlış anlaşıldım filan diye açıklamaları var.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç