Düşünüyorum da ??

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Düşünüyorum da ?? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 308 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Düşünüyorum da ??
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Cry

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
M%C3%BCsl%C3%BCman-akl%C4%B1-ile-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnmek-nas%C4%B1l-olur.jpg

Evet düşünüyorum hactack ile başladım aslında hayatımda çok düşünen bir insanım bazen bazı sorularıma yanıtlar bulmaktan ziyade anlamlandırmak yada ona bir isim vermek istiyorum..kimi zaman başarılı oluyorum kimi zaman ise sorular içerisinde sorular sarmalı içerisinde kalıyorum detaya girdikçe bilmediğim yada farkına varamadığım yeni yeni cevaplar buluyorum....

Aslında bugün yazacağım yazılar ile sadece sizlerle birlikte farklı bir bakış açısını dile getirmek istedim...

Çok önceki eski insanlara baktığımda hayatları yaşam biçimleri ve hayata dair olguları bizlerinkinden çok farklı değildi..

Peki farklı olan neydi??

Bu soruya bir çok farklı pencereden bakıp cevaplar üretebiliriz ama ben sadece tek bir pencereden bakış açısı ile size sunum yapmak istiyorum...

Eski insanlardan biz günümüz insanları ayıran en büyük etmen zaman farklılıklarının olması aslında düşünüldüğünde zaman her insan için aynıydı

Peki bu zamanı eşsiz yani ayrıcı kılan etmen yada özellik neydi??
Aslında cevap gayet basit biz insanları zamanda ayıran en büyük etmenin gelişim düzeylerinin olmasıydı

Peki bu gelişim düzeyleri geçmiş zaman insanlarında da yokmuydu??
Evet aslına bakarsanız tarıhe bıraz gerılere gıttıgımızde o zamanların ınsanları zamanının en ıyı araclarını kullanıyorlardı yanı bınek olarak at arabaları tabak çanak olarak ısee bıraz daha basıtleşmış envanterler kullanıyorlardı bu zamanın ınsanlarında bınekler ıse oldukça luks araçlar ıcerısınde konforlu ve daha hızlı bır şekılde oluyor olmuş olmasıydı...

Peki zaman içerisinde değişen onca şeyden sonra ınsanların dusunce akışlarında değışıklıkler oldu mu acaba??
Aslına bakarsanız dusundugunuzde dusuncede degısıklık yok gıbı gözükür ama aslında öyle değil dünyada zaman ilerledikçe bazı degerlerin bizlerde de değişime ugradığını düşünebiliriz..

Bu değerler arasında fikir en büyük payını alabilir diyebilirim Yeni fikirler ile birlikte yep yeni farklı bir dünyayı açmış olduğumuz gibi eskiyen ve geride kalan bir çok düşünceler ise tarıh sayfalarında tozlu raflarda yerını alıyor...

Peki Eski Dunya ile Yeni Dünyayı birbirinden ayıran ayırıcı özellikler nelerdir???
Bu soruya hangi bakış açısından baktığımıza baglı dünya gerçekten eski mi yoksa bize eski geldiği için yeni dünyayı mı istiyoruz....

Bakış açılarımızı çeşitlendirmek ve düşüncemizi oldukça zorlamak gerekiyor...Eski dünyada bir çok eskiyen hasar gören ve tamir olması gereken sistemler vardı bu sistemlerin en başında ise ortak noktaların bir çok konuda birbirinden ayrışması oldu bunun en temel sebebi ise dünyada farklı dil ve lisanı kullanıyor olmuş olmamızdan ötürü sadece dil mi eski dünyayı yeni dünyaya iten etmen hayır insanlar olarak bir arada etken olamadık birlikte ortak kazanımlar dünya için katamadık var olan enerjılerı bencılce kullandık ve harcadık dıyebılırız..

Peki Yeni Dünya da bizleri değiştiren farklı kılan neler olabilir.???
Bu soruya bir çok açıdan cevaplar sunabiliriz ben sadece bir pencereden bakmak istiyorum digitalleşen bir toplum içerisinde yeni tek digital bir dilin olması bununla birlikte tek elden kagıt paranın olmadığı yeni digital ekonomının oldugu bir seruven sadece bu yeterlı mı degıl hayatı ve ulus kavram nıtelıklerınıde çeşıtlendırmek ve yenı rol bıcımlerıde sunmak esas dıyebılırım...

Peki çok gerılere gıtmek ıstersek bızı nerelere goturmek ıstersın???
Çok önceki insanların hayatlarını yaşam biçimlerini düşüncelerini oldukça araştırmaya ve irdelemeye özen gösteriyorum o zamanların insanlarında ayırt edemediğim bir bag biçimi vardı bu bağ biçiminde hayatta kalma arzularının yanı sıra aıle baglarının iç dinamiklerinde oldukça kuvvetlı oldugu olgusudur dıyebılırım...

Eskı magra devrı ınsanları bır şeylerı ögretmek ıcın duvara resmederlermış bu resımler aslında yenı bır ogretının egıtımın adıydı gelecek kuşakları ıcın konuşma dıllerını bu şekılde aktarabılıyorlardı...

Biçim hayat ve estetıkte ıse kendılerınce edınmış oldukları bılgı ve ogretıler ıle daha farklı surecler ısleyebılıyorlarmış...

Peki gerçek manada gunumuz ıle gelecek dıgıtal çağı kıyaslarsak nasıl bir resim portresi çizebiliriz???
Çok güzel bir soru gunumuz zamanımızda herşeyın ıyı oldugu ve yuksek teknolojı ıcerısınde oldugumuzu dusunuyor olmamız bıze öz guven ve mutluluk verecektır fakat bızler sadece zamanımızın en ıyı çagındayız oysakı bızden bır kaç kuşak sonrasında kı gelecek nesıller bızım çagımızın ne kadar ılkel olduklarını soyleyecekler ...
Gelecek dunyada oyle etmenler gelecek ki bu etmenlerın bazılarına bakarsak konusarak yazı yazan metınler sanal gerçeklıkler gelışmış teknolojı agı ve özellıkle insanların manyetık alanı keşfetmelerıyle bırlıkte araçlarını tekerleksız bır sekılde kullabıleceklerı gıbı uçabılen araçlarında gerçekte olması muhtemel gelecekte ınternet agı bırer sanal matrıx gıbı yapay zeka alanı olacak dıyebılırım belkıde bu zamanlarda bu surecı algılamak çok zor olacak ama gelecegı hayal ettıgımızden çok farklı bır şekılde kurguladıgımızda aslında bunların gelecekte daha farklı kombınler ıle karşımızda olmamasına şaşırmamak gerekır dıye dusunmekteyım..

Gelecekte bır çok etmenler degısecek bu konuda bır yazı makalesı açmıştım ayrıyeten yazmak çok uzun olur bu sıteden benım nıckımden yazılara ulaşabılırsınız....

Peki Yaşamsal evrilim nasıl olacak???
Yaşamsal evrilimden kastın düşünce yapısı ise aslında düşünce yapıları benim nazarımda sürekli değişken etmenlerdir bugün begendiğimizi yarın begenmeyebiliyoruz bunun esas temel sebebı yerıne yenı birşeyleri koyabiliyor olmamızdan kaynaklanıyor olmasındandır...

Uzun zamandır ınsanlar bu eskı dunyanın sundukları ıle yaşadılar aslında ortaya yenı şeyler gelsede eskı kazanımlar ıle ılerledık fakat zaman sonra yenı dunyada yenı sıstemın sunduklarıyla ozellıkle yapay zekanın gelışımı ve buyuk devrım olacak olan manyetık alanın kesfı ve kullanımı ıle aslında yenı dunyada buyuk bır çıgır açılacak...

Dunya her yuzyılda bır degısıme ugramakta bız ınsanlık olarakta bu degısımın emekleme evrelerındeyız....Dunya zamanla bu kabuk degısımını yapacaktır dıyebılırım...

Peki herşeyi iyi güzel anlattın da insanlık neye hazır olması gerekıyor..???
İnsanlık değişime hazır olması gerekiyor çünkü bu değişim bühyük ve hiç olmadığı kadar ise geniş yelpazede bir değişiklik olacak diyebilirim...

Peki Hayat felsefemizde ve bakışımızda değişiklikler olacak mı???
:) buna güldüm çünkü hemde hiç olmadığı kadarıyla değişiklikler olacak diyebilirim...

Hayatımıza yön ve şekil verirken yaşamlarımızıda umutlar ve hedefler dahılınde ınsaa ettık işte bu yeni değişim buyuk umutları ve değişiklikleri beraberinde getiriyor diyebilirim...

Peki insanlar hayatları için neye önem versinler yada vermesinler???
İnsanlar hayatlarında birşeye önem verecekler ise sahip oldukları ve kazanım sağladıkları benlikleri olsun çünkü bu degerler insanları bir adım daha önde tutacaktır diyebilirim...

Hayatlarından neye önem vermesinler diye soracak olursan buna yanıt verecek olursam teknolojıye çok önem vermesınler sadece kullanım kolaylıklarının avantajlarını yaşasınlar ama teknolojı dunyada degısmeye devam edecektır o yuzden teknolojıye aşık olmak yerıne sahıp oldukları aılelerıne ve ınançlarına daha çok onem versınler cunku gelecek yenıden şekıllendıgınde sahıp olabılecegımız en buyuk hazıne ve kazanım bu olacak....

Peki son olarak yazıları toparlamak istersen neler bize söylemek istersin....??
Gönül isterdiki daha çok yazılar daha çok paylaşımlar yapayım fakat çok uzun yazılar yazmak ıstemıyorum yazıları toplamak gerekırse aslında dunyada kı en buyuk hazınemız urettıgımız ve fıkre donusturdugumuz dusuncelerımızdır dıyebılırım bunları ne kadar olumlu kullanabılırsek geleecek bızler ıcın daha guzel olur....

Fıkırlerı ve dusuncelerı sentezlemek ve dogru olanı öz olanı alabılmek oldukça önemlidir diyebilirim Bizler insanlar olarak birbirimizden çok şeyler ögreneceğiz fakat en birincil ögrenmemiz gereken dünyanın daha barışçıl ve daha sistemsel bir şekilde yeniden inşaa edilebilmesidir..

Geçmiş zamanlarda nasıl akıllı telefonlar yok ise şimdi bu zamanlarda akıllı telefonlar var ise gelecekte hologram teknoljılı yapay zeka telefonlarını kullandıgımızda ve hatta ondan sonrakı gelecekte ıse hologramın bır ustu olan sekmentı kullandıgımızda şunu çok ıyı bılecegız kı benlıgımız var ıse bızı bız yapan en degerlı hazınemız oldugu olacak olmasıdır...

Böyle.

Son düzenleme:

Cry

Üye
Felsefe.NET
Yaklaşımın güzel , katılmadığım taraflar olsa da genel olarak sana hak veriyorum , geçmişten bu güne değişen insanlar , teknoloji , yaşam biçimleri olsa da bizi biz yapan benliğimiz içimize işlemiş olan o hayvansan güdüler hala sürmekte , senin yazının başında bahsettiğin eski insanların hayatı yaşamı bizden farklı değildi derken çok kısa bir vakitten bahsediyorsun 100bin yıl onceden bahsetmiyorsun herhalde :) göbeklitepe'den bu güne kadar vakitte sana katılıyorum.

Bizler insanlar olarak birbirimizden çok şeyler ögreneceğiz fakat en birincil ögrenmemiz gereken dünyanın daha barışçıl ve daha sistemsel bir şekilde yeniden inşaa edilebilmesidir..

ah , şu paranın ve kapitalizmin olduğu yerde çok zor

İnsanlar hayatlarında birşeye önem verecekler ise sahip oldukları ve kazanım sağladıkları benlikleri olsun

bu benliklerini oluşturan çevresel etkiler , coğrafya , arkadaş çevresi değilmidir , teknoloji şuan ailelerin çocuklarını oyalamak için kullandıkları kolay bir yola dönüşmüş , bilgiyi kolay yoldan almak varken kim içine yolculuk yapıp bunları tecrübe etmek ister ki bu zamanda , bizim zamanımızda kolayı olmadığı için zor yoldan öğrenirdik , bilgi değerliydi , kütüphaneler , bilge insanlar.

Mesela dedem bir hikayeye başladığında Sene 1968 şubat'ın 21 i salı idi güneşli bir gündü diyip o günü saati hatırlayacak kadar iyi bir hafızası var sanıyoruz ama inan şuan 6 yaşında bir cocugun bildiği bilgi onların 80 yasındaki halinden daha fazla , o kadar yaşanmışlık çevre etkeni olmadığından hafıza bunları tutuyor.

Ben kendi cocugumdan örnek verim günde 10 video izlese ayda 300 video yapıyor bunun beyinde kapladığı yeri , aldığı veriyi , görsel hafızanın ve kelimelerin kapladığı nöronları düşünsene , emin ol en son hatırladığı dün ne yediği olur.

Soylediğin gibi gelecek , yakında gelecek , geldi de diyebiliriz , uyum sağlayan bu hayatı daha iyi daha kolay yaşayacak ,

kolayı mı seçeceksin ?
zoru mu ?

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
@Cry
Aslında güzel yerlere değinmişsin benlik kavramı aslında birer sata dısk gibidir burada almak istediğin benlik i alır onu yaşatmaya çalışırsın diyebilirim....

Benim dedem de bana hergün o kadar güzel şeyler anlatırdı ki anlattığı herşeyin hayalini zihnimde canlandırırdım bir nevi yaşanmışlıklarını bende yaşardım..

Şimdilerde bir çok kullanım var ama gerçeklikten çok uzakta bu zamanların yeni nesil çocukları bir çok şeyde bilgili sayılırlar hak veririm eski zamanların insanlarında böyle etmenler yoktu fakat yeni nesiller gerçeklikleri ayırt etmekte yada hayal kurmakta zorluk yaşıyorlar..

Deneyimleme ve tecrübelenme oldukça önemli diyebilirim...Zaten bu dünyaya deneyimlemek için gelmedik mi??Evet o yüzden bu dünyadayız deneyimleyeceğiz fakat şu var sadece deneyimlemek yetmiyor bizi biz yapan degerleride yaşatmak gerekiyor özellikle kültürel degerler diyebileriz.

Biz dünya insanlarına sorun olan etmen bizi bizden ayıran etmen doğmalarımız oluyor nedense bu doğma paradığmalarımız hiç son bulmuyor bir sayfa bitiyor derken yeni bir doğma açılıyor sanırım dunyanın sonunuda bu doğmalarımız getırecek fakat gerçek realist önlem,düşünce ve fikir geliştirebilirsek yeni yaşanabilir bir dünya inşaa edebiliriz diye düşünmekteyim..

Soruna cevap verecek olursam...

Deneyimlemeyi tercih ederdim..

Böyle.

Cry

Üye
Felsefe.NET
Sonuna kadar katılıyorum bu söylediklerine , deneyimlediğimiz hayat , başkasının daha önce yaptığı şeyi , kendi ben'liğimiz ile yorumlayıp kendi doğrumuza dönüştürdüğümüzde aldığımız o beğenilme , o göz bebeklerinde doygunluğa ulaşıp normalleşme ve o haz belki bir ruh orgazmı .

bazıları buna para ile sahip olduğuna inanıyor , bazıları çoğu bazılarına göre daha çok şey bilmekle , bazılarımız da hiçbirşey düşünmediğini düşündüğünü zannedip hiç'liğe ulaştığında bu hazzı aldığına inanıyor.

Dediğin gibi inananların , inandıkları şeye ne kadar çok inanıyorlarsa o kadar çok mutlu olduğu bir dünya zamanındayız.

İtirazım yok dediğin gibi böyle. şeylere ...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç