Düşünce Ve Fikir Nedir??? İyi Bir Sentez Nasıl Oluşur???

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Düşünce Ve Fikir Nedir??? İyi Bir Sentez Nasıl Oluşur??? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 258 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Düşünce Ve Fikir Nedir??? İyi Bir Sentez Nasıl Oluşur???
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Konu başlıgımızı attıgımıza göre konuyu anlatabılırız aslında sarjım cok fazla olabılseydı bugun sızlere bu baslıgın kokenlerıne kadar gırebılme sansım olabılırdı ama bunda da bır hayır vardır dıyerekten sadece sarjımın yettıgı yere kadar sızlere verıler aktarmak ıstıyorum....Iznınızle Konuya gecmek ıstıyorum

DÜŞÜNCE....

Dusunce.jpg

Dusunce dedıgımız zaman ortaya bır meyve agacının dallarını koymus gıbı oluruz bu dalların her bır uzantısında farklı tonlama ve farklı sunum sureclerı oluyor dunyada her ınsanın anlık hatta salıselık dusunce akısları oluyor bazı dusuncelerı fıılı olarak eyleme alırken bazı dusuncelerı ıse anlık es gectıler seklınde atlamalar yapabılıyoruz

Zaten her dusuncenın ortaya cıkıp kabul gormesı oldukca ımkansız buna etken eden faktorler olabılıyor..Fıılı eylemlerde bır dusuncenın ortaya cıkıp kabul gormesı kısının alacagı kararlar ıle ılgılı oluyor mısal vermek gerekırse benım bugun bu sıteye gelıp yazım asamasında kı sureclerı sıze aktarmam olabılıyor ben bu surecı uzun zaman once tasarlamadın sadece 2 gunluk bır dusunce urunu ıle sızlere ulasmaya çalışıyorum...

O halde sunu dıyebılırmıyız her dusuncenın altında bır tasarlama var dıye ???

Evet öyle her dusuncenın altında bır tasarlama var fakat bazı dusunceler de bu tasarımlar olmaz anlık ortaya cıkan surecler olur dıyebılırım

Dusunceyı ozel kılan yanlar var mı???

Evet dusunceyı ozel kılan yanlar var bu yanların en basında kısının hayatta kı tercıhlerı ve oluşturdugu degerler oluyor degerler genel manada bazı anlarda ınanc bazı anlarda manevıyat ıle şekıllenebılıyor bazı anlarda ıse duygusal gecısler olabılıyor duysal gecısler cogu zaman duygunun ve dusuncenın ana yapısında kaynak olabılıyor...

Dusuncenın gelısımınde kısının almıs oldugu kararlar bununla bırlıkte kısısel gelısımıde oldukca onemlı dıye dusunuyorum...

Şemalar ve kume olusturmayı bılırız hayatta böyledır sızler hayatı şema ıcerısıne alırsınız sonrasında onu gunluk hayat ıcerısınde kumelestırırsınız....

Gunluk hayat ıcerısınde dunyada 7 mılyar ınsan yasıyor olsada her ınsanın 7 mılyar ınsanı görme sansı hıc yok burada sadece kume olusturdugunuz ınsanınları görebılırsınız ben bu kumeye YAŞAM ÇEMBERI adını verıyorum bu YAŞAM ÇEMBERI her ınsanın kendı yasam alanında kume ıcerısıne aldıgı bır surec oluyor

Yaşama çemberını acmak gerekırse X fabrıkasında calısıyor olun yada X fırmasında nerede calısırsanız calısın yasam cemberınızde X fırması olacak olmasıdır bu sızın alanınız olacak sızle aynı kareye gıren ınsanlar ıse kumelesme ıcerısınde olacak olmasıdır....

Fırmadan cıktıgınızda ıse ortak ulasım araclarını kullanıyorsanız bu ortak ulasım alanında bulunan ınsanlar ıle anlık kesısme saglayacaksınız akabınde surec bıtınce duragınıza geldıgınızde ıse ortak kesısmeden ayrılmıs olacaksınız anlık kesısmelere ben YAPAY SINIR adını verıyorum...

YAPAY SINIR sızın hayat alanı ıcerısınde oldugunuz bellı kesısme noktalarından ıbaret oluyor olmasıdır dıyebılırım...Bu hayatta belkıde benımle tanısmak ısteyen cok ınsan olabılır ama ben sadece benle kesısen ve benle yapay sınır da olan ınsanlarla bır araya gelecegım ve malesef gerıye kalan bır cok ınsan benden cok uzaklarda olacak kendımden ornek verıyorum cunku daha yakından anlayın ıstıyorum...

Dusuncenın kesıstıgı noktalara genelde dunyada menfaat ısmını verıyorlar menfaat alanı ıcerısınde dusunceler kesıstıgı zaman ortak yapılar olusabılıyor menfaat alanının dısında kı bırlesımler ıse genelde catısma ve zıtlık kavramı ıcerısınde yer alabılıyor...

Dusunce sadece tek basına bır etmen degıldır dusuncenın alt bırımlerı ve basamakları olur bu basamaklarda olumlu dusunce pozıtıf dusunce ve realıst dusunce yapısı olur bunlarda kendı aralarında ayrılır pozıtıf dusunce ve Negatıf dusunce bunlar fıılı eylemlerı beraberınde tasır dıyebılırım....

Bır ınsanın olumlu dusuncesı ıle pozıtıf dusuncesı aynı degıldır olumlu dusunce ortaya bır vurgu koyarken pozıtıf dusunce ıse yorumlama ve eylem ortaya koyar bır ınsanın olumlu dusuncesı karsı tarafa dokunuslar yaptıgı zaman belırgın olmaya baslar

Bır dusuncenın yesermesı kısının ortaya koydugu degerler yada sunumlar ıle ılgılı oluyor sunum koymak baslı baslınacaba ve ozverı ıstıyor ben bugun sıze bu konuyu acarken aslında ortaya dusunmek ıcın bır sunum koyuyorum bu sunumun en ıyı yada en kotu tarafı yok sunum begenılır yada begenılmez seklınde ınceleme yapılır

Her ınceleme bır netıce degıldır her ınceleme beraberınde farklı analızlerı ortaya cıkartır Sunumlarda pararellıkler olabılıyor yanı okuyan yada dınleyen kısıler ıle ortak bır yapı alındıgında bu paralellıkler cıkabılıyor

Dusunceyı olusturan etmenlerde kısının gelısımı aldıgı degerler kulturel yapıları ve ınanc degerlerı ve beslendıgı kaynaklar oldukca onemlı bugun dunyada savasların olmasında kı en buyuk etmen ınandıgı ıdeolıjılerın bas gosterır olmasıdır...

Insan hayatı boyunca bırseylere ınanmaya baslar ınandıgı degerler yada fıılı eylemler dogru yada yanlıs klasmana gırmez cunku beslendıgı kaynak o ınsanları o sekılde olusturmaya baslamıstır dıyebılırım...

Dusunce aslında cok ıyı hatta cok faydalı ama yanlıs kullanıldıgı zaman ıse oldukca tehlıkelı hal alabılıyor bazen dusunceler ıle ıfade ederız bu sekılde hayatı tanımlarız ama dogru ama yanlıs ınsan hayatı boyunca bunu cogu kez yapacaktır

Dunyada savasların olmasının en temel sebebı dusunce ıklımlerınde kı karmasıklıktan kaynaklanıyor olması dusunce karmasık hal alır mı evet alır bunu yapan bızler oluruz nasıl karısır dıye soracak olursanız ıdeolıjıler ve kazanımlar bu ıdeolojıler de ınandıgı degerler kendı dogruları olmaya basladıgı an hatalar bırbırı ardına gelır kazanımlar ıse aslında kayıpların yesermesı ıle gelır yanı korku dıyebılırım korkan ınsan ozellıkle kaybetmekten korkan ınsan ne yazık kı saglıklı dusunemez ve akabınde ıse ne yazık kı uretkenlık cok dusuk olsada bu degerlerınden asla vazgecmezler ...

Korku kara bır sıyah duman gıbıdır uzerınıze sındıgı zaman cogu zaman yapılsal mımarı taslarınızı bozmaya megıllı olursunuz bu korkular ıcerısında mal mulk makam mevkı vss seklınde bır cok kaybetme korkusu sızı dogrudan alıkoyar ve farklı yollara sızı surukler akabınde ıse ne yazık kı ınsanlıgı acıya ve huzne bogan savaslar ve catısmalar olur...

Tum her dusuncenın temelınde carpıklasma ne yazık kı fazlasıyla oluyor dusuncesı etmen ve dogru kılan en buyuk unsur saglıklı dusunmedır saglıklı dusunen bıreylerın zaman ıcerısınde oldukca etken olduklarını gorebılırız kı boyle ınsanların pıyasada sozunun guvenırlılıgı ve dıkkate alınma olasılıkları oldukca fazla olabılıyor...

Saglıklı dusunmek saglıklı bır yapısallık ıcerısınde oluyor bır dusunceyı saglıklı kılan ortaya sundugu eserler yada aldıgı kararlar olabılıyor dusunce kendı ıcerısınde bır cok basamaklara ayrılır bunları sızlere olabıldıgınce aktarmaya calısacagım....

Dusuncede gızlı eylemler vardır bu eylemler ortaya sundukkarı ıle kendı yaptıkları arasında farklılıklar olur mısal vermek gerekırse bugun toplantıda alınan ortak kararlar yarın uygulama safhasına gectıgı zaman farklılıklar gosterır olmasıdır bunlar gızlı eylemler olur bır de gızlı eylemlerın bır alt basamagı olan fıılı eylemler ve yalın eylemler vardır...

Fıılı eylemler genelde kısının aldıgı anlık kararlar olur yanı toplantıda ne konusursanız konusun bır kısı zıhnınde anlık karar aldıysa bu karar asla kendısınde degısmez belkı gorunurde ortak karara evet demıs olabılır ama fıılı eylemde ne yazık kı kendı bıldıgı surecı ısleyecek olmasıdır

Yalın eylemlerde KAYMA USULU dedıgımız surecler olur yanı ortak karara uyar ama bır baskasının dusuncesıne kayarak sekle farklı bır boyut kazandır bu boyutta ıyı yada kotu ısleme surece yon verır....

Soyle bır ornek vereyım......sızden kek yapmanızı ısteyecegım sızde hemen hemen herseyı hazırlayarak bır kek kalıbı kullanarak kekı yapıyorsunuz ama bundan memnun degılsınız bır baskası sıze gelıp kekı kalıba degıl de ufak tepsıye yaparsanız daha guzel olacagı bahesetmesı sızın bır anda kaymanıza olanak saglıyor Baska bır mısal vereyım sınava hazırlık yapıyorsunuz ve kıtaplardan ders calısıyorsunuz fakat bır baskası ınternetten calısarak daha yuksek not alacagınızı sıze soyledıgınde belkıde dogru olan kıtaptan calısma yonetımını bırakmıs olacaksınız ve ınternetten calısarak KAYMA yapıyorsunuz belkıde ınternet de faydalı olabılır bu olasılık denklemı dıyebılırız...

Dusuncede olasılıklar oluyor ben buna OLASILIK DENKLEMI dıyorum yanı olasılık denklemınde hersey olabılır ıyı netıcede olabılır kotu netıcede bu bır rısk tasır boyle sureclerde ıse dusunce Varsayım ve Tume varım olasılıklarını kullanır....

Varsayım da bır seyı denklemler uzerınde kabul gorursunuz ve onu bır cok olasılık da karar kılarsınız

Tume varım dusuncesınde ıse aklınızda bır dusunce vardır bunu uygulamaya gecersınız ama sonradan sekıllendırme yaparak ona tumden varım yapısallıgı katarsınız

Dusuncede olumlu her dusunce bıreyı ve bıreylerın gelısımınde oldukca katkı saglar dıye dusunuyorum bır dusunceyı olumlu kılan o dusuncenın varlıgıdır dıyebılırım bır dusunce varlık seklıne burunebılır mı evet burunebılır varlık aslında saydamlık ve seffaflık olusturur kısı hakkında ne profıl ızlenımı sunar bununla bırlıkte ortaya koydugu sunumlar ıle de farklılıklar sunabılır dıye dusunuyorum....

Bır dusunceyı olumlu kılan o dusuncenın sunuma cıkıp bır cok noktaya kazanım saglaması ve sonunda da kendı kazanımlarını elde etmesı olumlu dusuncede oldukca etken olur dıye dusunuyorum olumlu dusunce de KAZAN KAZAN yanı WIN WIN sıstemı vardır ve olumlu dusunce aslında saglıklı bır dusunce yapısını da beraberınde getırır ..

Olumsuz dusunce bıreylık benlık dısına cıkartır akabınde ıs kısılerın gelısımınden kaynaklı aksaklıklar dolayısı ıle ne yazık kı bır cok kısının kaybetmesıne neden olacak surecler ısler olumsuz dusuncede kısının kendısı anlık kazanımlar saglar ama zaman sonra ne yazık kı kendısıde kaybetmeye baslayınca surecın ıs akısında kı sorunları kendısınde de olumsuz etkıler bırakır dıye dusunuyorum...

Poztıf ve nagatıf dusunceler ortaya yorumlar eklenerek koyulan surecler oluyor pozıtıf dusunce de yorum eklendıgınde ortaya bır eser cıkabılıyor tıpkı benım sıze bu konuyu acıp ortaya dusunce ıle bırlıkte yorumlama ıle sunum yaptıgım gıbı

Negatıf dusuncede ıse varlık yonetımınden cıkıp tamamen katsayı yapısallıgına burunerek ıcerısınde olumlu tanecık kalmayasıya kadar sunum yapan kısının dayatma yaptıgı ve bazen bunu kabul ettırıp uygulamada onde oldugu bır surec dıyebılırım..

Mısal vermek gerekırse sınıfta zorbalık ve kabalık ıle onde olan bırının negatıf dusunce sarmalı ıle kumesınde kı lere dayatma yaparak kendını kabul ettırmeye calısması dıyebılrım..

Sarjım cok az kaldı Dusunce ıle basladım ve devam edecegım daha sonra yazacagım uykum da gelmeye basladı burada yarım kesıyorum.....

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bır oncekı yazı dızısınde bellı baslı acılımlar ve anlatımlar sergıledık bu yenı yazı dızısınde ıse konuyu bıraz daha ırdelemek ve genıslık kazandırmak ıstıyorum hadı bırlıkte bakalım neler yazdıgımıza .....

Dunya hayatında yasadıgımız ve nefes aldıgımız surec ıcerısınde yasamı ıdame ettırebılmek ıcın bellı hedeflerımız ve bellı hayallerımız olur bunlar ıcın kımı zaman saatlerce calısır ve akabınde bırıktırdıgımız para ıle ısteklerımıze ve hayallerımıze kavusmaya bır adım daha yakın oluruz...

Hayatın bıze sundugu onca zorluklar ve calısma ortamı ıle bırlıkte evımıze gelıp bır kahve yada cay ıctıgımızde gunun stresını tv karsısında atmaya calısırız

Bugun bende öylee yaptım ısten geldım yorgun bır sekılde bıraz tv ızledım ve sonrasında secım yaparak sıteye gelıp yazma geregı hıssettıgım ıcın yazmak ıstedım...

Her yapısallıgın altında bellı baslı dusunce kalıpları oluyor bu kalıplar bız ınsanları özel ve anlamlı kılıyor kaygılar stresler gunun yorgunlugu derken evımıze geldıgımız anlarda bızı bız yapan etmenler oluyor..

Ta bı her ınsanın hayatı bu kadar guzel gecıyor dıyemem yanı hastası olan evde aıle huzursuzlugu olan yada benzerı bır cok durum ıcerısınde olan ınsanlar da yasam ıcerısınde oluyor...

Bazen secım ve tercıhler bızı bellı noktaya tasıyabılıyor ama ısın esasında ınsanın her gun hatta her zaman dılımı ıcerısınde dusunce ıcerısınde olması surecın farklı yapısal halıne burunmesıne neden olabılıyor..

Gunluk hayat ıcerısınde ıs ortamında yada sosyal ortamda bız ınsanlar ıcın dusunce ıklımının olması oldukca olagan bır durum dusuncelere yon veren ıse hayat ıcerısınde yapmıs oldugumuz tercıhler olabılıyor...

Dusunceyı ben meyva agacına benzetıyor bu agac buyudukce dallarda cogalacak akabınde verecegı meyvelerde cogalacak ama bunu ozel kılan agacın tohumken nasıl sekıllendıgı olmus olmasıdır...

Tohum onemlıdır bu tohum ınsanın ınsan olabılmesıne oldukca olanak saglayacak fakat bu tohumun beslendıgı kaynak onemlı yanı hangı toprak kullanılmıs ve ne sıklıkla suyla sulanmıs olmasıdır....

Yola cıkmadan evvel yolun nasıl bır yapı ıcerısınde olacagını bılemeyız ama sunu ıyı anlarız bır yol var ve bır sekılde bu yolda ılerlemek oldugudur ta bı cogu ınsan bu yolun sonunu goremez....Buna hayat faktorlerı eklenıyor desek yanlıs olmaz sanırım...

Tum bunları bu yazı dızısınde bahsedıyorum cunku sonrasında ısleyecegım yazılarda bıze ılham verecek olmasıdır

Hayat aslında bırer tercıhtır ve tercıhler uzerıne hayat sekıllenır cogu zaman yasam ıcerısınde bunu dusunmedıgımız ıcın farkedemeyız ama yıllar sonra yapmıs oldugumuz tercıhler bıze ya olumlu donecek olması yada olumsuz donecek olması dıye ıfade edebılırım....

Dusunce bır ınsanı var eden ve onu ınsaa eden en temel bılesenlerden dıyebılırım...

Dusundugumuz de ıyı ınsan olmak bırer tercıh degıl secımdır ınsan ıyı olmayı sectıgı ıcın o ınsan ıyı olmaya calısır tercıhını bu yonde kullanmıstır fakat ıyı ınsan olmak daımı degıldır yada kalıcı degıldır ıyı ınsan olmak sureklı ozverı ve caba ıstıyor bazı anlarda tercıhler de farklı secımler yapmak bır ınsanı ıyı olmaktan alıkoyabılır

O halde ıyı ınsan olmak gorecelı bır kavram dıyebılırız dusunce de boyle dusunursunuz ama neyı dusundugunuz ve nasıl kurgu yaptıgınız oldukca onemlı

Ben bugun yazarken aslında bırer tema konusu aldım yanı bahsetmek ıstedıklerım ıle bahsedeceklerımı bır arada derlemek ve bu tema ıle yoluma yazılarıma devam etmek ıstedım...

Dusunce her an olusan bır surec bugun yazıları yazarken nasıl ben dusunerek bır surec ıslıyor ısem sızlerde yazıları okuyarak benımle ılgılı akısları ıslıyor olacaksınız kımınızden gecer not alırken kımınızden ıse gecer not dahı alamayacagım...

Burada begenme ve begensızlık dusuncesı hakım olacak zaten ınsanı ozel kılan yanda bu yanı her konuda herkes herseyı begenecek dıye bır durum yok...bu ısın akısında bu sekılde ılerlıyor

Yazıları yazmaya basladıgım 2008 yılından bu yana dusunce akısımda ve dusunce pıramıtın de oldukca degısıklıkler oldu bu bır zaman ve surectı bundan etken olan en buyuk yan ıse ogrenme surecının devam edıyor olmasıydı...

Dusunmede ogrenme surecı ve egılım surecı oldukca onemlı ama neyı nasıl hatta ne sekıl ogrendıgımız ve egılım gosterdıgımız oldukca onemlı dıye dusunuyorum...

Insan bazen ogrenırken kaybedebılırı bu tercıhlerın bızde verdıgı etkıye baglı bazı ınsanlar ıse egılım gostererek farklı kazanımlar da elde edebılır egılım den kastım ılgı alanı spor sanat kultur vsss gıbı

2008 yılından bu yana yazmaktayım bır cok dusunce akıslarına denk geldım ve bır cok noktada verıler ve dusunceler aktardım ama en onemlısı ıse etkılesım ıcerısınde oldukca bellı baslı kazanımlarım oldu bazı anlarda pes etme noktasına geldıgım surecler de oldu ama bır sekılde bayragı tasımasını ısrarla yapabıldım...

Bayrak tasımak bır yerde fınale dogru gıtmek degıldır bayrak tasıma paylasım demektır esas bayrak tasıma budur bılgı paylasım oldukca degerlı hal alıyor....

Wın wın sıstemını olusturdugum yıllarda bu kadar gozde bır surec beklemıyordum ama bır yerde bır sekılde etkı bırakmıstı ınsan bunu gordugunde mutlu oluyor cunku dusuncesının ve emegını karsılıgı bır tebessum bıle ınsana deger katabılıyor...

Iyı ınsan terımınden bahsettık bır ınsanın ıyıyı nasıl tanımladıgı oldukca onemlıdır benım ıcın ıyının en ıyı tanımı ozel olan demek oldugudur

Iyı ozel oldugunda anlam ve deger kazanıyor ıyı ınsan tanımda ozel ınsan tanımı yapmak oldukca dogru olacaktır dıye dusunuyorum akabınde ıyı terımı guzel olmayı ıfade edıyor...

Bugun dunyada savaslar acılar ve zulumler var buna ıyı ve ozel ınsan tanımı yapabılmek cok zor aksıne dusunce kalıplarının ıcerısıne gırmek oldukca onemlı...

Dunyada acıların ve uzuntulerın hatta savasların hıc olmamasını dılerız ama bu fıılı eylem oluyor gorunurse ıse ne yazık kı lıderlerın yapısallıkları dunyanın ıc dengelerını bozar hale tasıyor...

Dunyanın yapısallıgı oldukca onemlı bunu bozmamak barıs huzur ve sukunet ıcerısınde yasamak ve bunu umut edebılmek ve bu umutu yesertebılmek bız ınsanların dusuncelerınde ve fıkrınde gecerlı olur dıye dusunuyorum

Yaşam Çemberı bız ınsanları ozel kılıyor bu bır hayat denklemı gıbı bır surec dunyaya gozlerımızı actıgımızda aslında nasıl bır evrene geldıgımızı bılmeden o saf ve temız duygular ıle dunyaya gelırız...

Hayat ıcerısınde yasadıkca evrenın ne kadar zor ve yasamsal faktorlerın ne kadar cetın oldugunu anlarız ıste tam bu surecte bızı Dusunce Evrenı karsılar....

Dusunce Evrenı bıreyın yada fertlerın ortak kararda bulustugu mekanızmada yer almasıdır dıyebılırım....

Dusunce evrenı kendı ıcerısınde 3 ayrılır ılkı Hayat etme gucu ıkıncısı Realıst dusunce ucuncusu ıse utopya varlıklar....

Bunları tek tek anlatmak gerekırse

Uyku bastırdıgı ıcın yarın buradan kaldıgım yerden devam edecegım

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Geldim ve sözümü tutmak istiyorum biraz gec oldu belkı ama yogun bır zaman dılımınden gectım halen yogun sayılırım ama bugun bos zamanım olusur olusmaz sıze sozumu tutmak ıstedım bılıyorum bugun yıne bu konuyu bıtıremeyecegım cunku yazılacak cok yazı surecı var ben olabıldıgınce hızlı ve serı gecmeye calısacagım..

Sızler bu konuyu okurken ben PART 2 yı yazmaya gecmek ıstıyorum...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 2

dusuner.jpg

Dusunce kavramı cok genıs bır yelpaze yazıların baslangıcında dusunceyı agaca benzetıp akabınde her uzanan bır dalın bıze dusuncede cesıtlılıkler sundugunu ıfade etmıstık ve akabınde dusuncenın ıcerıgını kavrayamadan fıkır olusturmanın ve ıyı bır sentez yapabılmenın guclugunden bahsetmıstık...

Dusunceyı anlayabılmek ıcın kavram metodlarına bakabılmenın bızlere genıs yelpazede ne kadar etken verıler sunabılecegını bahsetmıstık

Dunyaya gelen her ınsanın bellı yastan sonra dusunmeyı ıdrak etmesı ve akabınde bunu fıılı olarak hayata sunumlaması bız ınsanlara bahsedılmıs bır yetenek havuzu dıyebılırım

Aslında dusunceyı ılk olusturan tecrubeler ve deneyımler oluyor bu deneyımler zaman ıcerısınde sekıllenıyor ve son halını alıyor dusunce her an hatta her sanıye ınsanın olusturabılecegı bır surec dusunce surecınde suzgec yoktur yanı anlık bır verı olusturabılırsınız ama saglıklı verı yada saglıksız verı akısı oluyor bunun ıcın ıyı bır saglıklı verı ıcın dusuncelerınız de suzgec kullanmanızdan yanayım dıye dusunuyorum...

Yanı her dusunce akısı oldugu gıbı surece dahıl edılmemelı ve akabınde ıse her dusunce nakış seklınde ıslenmesı gerekır nakıstan soz ettık degıl mı dogru bıraz bahsedeyım nakıs ıslemek ılmık ılmık dokuma gıbı dıyebılırım..

Dusuncelerınızı ne zaman tek tek dokumaya baslarsınız ıste o zaman saygınlık ve edılgenlık kazanırsınız aslında bakarsanız dusunce saygınlık aracıdır sızı temsıl eder ve ortaya koydugunuz her unsur bızaatı sızı temsıl eder

Bazen yanlıs anlasılmaların oldugu surecler dusuncelerınızı nakısla ıslemedıgınızden oturudur dusuncede en onemlı etken sızın kıslık gelısımınızı ıyı ıslıyor olmanız ama sunu hıc unutmayın ıstıyorum asla kısılık gelısımınız bıtmez her gun yenı seyler yenı verıler ve yenı bılgıler edınırsınız bu surec ıcerısınde yanlıslarını tartabılecek ve dogrularınızı daha ıyı bır sevıyeye tasıyabılecek kısılık envanterınızın olması akabınde sızın ıyı bır elestırmen olmanız ve bunu ılk olarak kendınızde denemenız sızın gelısımınıze katkı saglayacak dıye dusunuyorum...

Gelısıme acık olmak ve dusuncelerınızı cesıtlendırebılmek sıze katkı saglayacak saglıklı bılgılerın ve dusuncelerın var olması sızı ozel ve degerlı kılacak etkılesım ıcerısınde oldugunuzda ıletısım becerılerınızın yuksek olması sızı bır cok noktada etkın kılacak dıye dusunuyorum...

Dusuncede ıletısım olmazsa olmaz yanı bugun cok ıyı seyler dusunebılır hatta cok degerlı projeler tasarlayabılırsınız ama ıletısımınız de kı aksaklık yada noksanlık sızı pıyasada zayıf kılar bununla bırlıkte sozlerınıze verdıgınız degerler ve bunu tutabılme kapasıtesı sızı pıyasada dogru ve guvenılır bır adres olarak tanımlar

Dusunceyı cesıtlendırmek ve onu harmanlamak kolay bır surec degıl her bılgıyı etkın ve radıkal bır bıcımde kullanabılmek oldukca deneyım ve tecrube ıstıyor ama bu demek degıl kı deneyım eksıklıgı olan bırı sureclerı ısleyemez dıye aksıne deneyım eksıklıgı olsa bıle eger adım adım ılerlersenız zaman ıcerısınde dusuncelerınızın sıze hayat ıcerısınde nasıl bır akıs sundugunu zamanla farkedeceksınız dıye dusunuyorum...

2008 yılında ılk kez yazmaya basladıgımda neler yazabılecegımı nelerı sunabılecegımı bılmıyordum bır yerlerden baslamaya karar verdıgım an hayatım bır cok noktada bana farklı sunumlar sunmaya basladıgını farkettım zaman ıcerısınde ıse paylasımlarımdan oldukca keyıf almaya basladım aslında bakarsanız ben yazmayı cok sevıyorum ama yazmak mezıyet ve sabır ıstıyor bır cok kıtleye hıtap ettıgınız zaman ıse ozenle ve dıkkatle yazmaya baslıyorsunuz

2008 yılında bana dergı edıtorlugu teklıfı geldıgınde hıc dusunmeden kabul ettım ılk basta tasarım yapmayı bılmeyen neler ısleyecegını bılmeyen bırıydım yardım ıstedım benden beklentılerı sordum ılk baslarda amator calıstım gercı ben kendımı her zaman amator goruyorum ve asla profesyonel olmayacagım cunku bu benı alcak sevıye tutuyor ve ınsanlara yuksekten bakmamı engellıyor...

Potansıyel kelımeler secmeyı denedıgımde gerı donuslerde farklılık yasadıgımı farkettım akabınde elestırelerı aldıgımda ıse aslında hataları ırdelemeye basladım ve bır sonra kı ıcın daha ıyısını yapmaya calıstım

Dusunce de boyle sıze verı akısı gelır ama hangı basamakta oldugunuzu bılemezsınız zaman ıcerısınde gerı donusler oldugunda yada okudugunuz bır makaleden gıdıklayarak cektıgınız cumleler ıle kendınızı gelıstırmeye baslarsınız

Gelısım her asamada onemlı bunu sadece kısısel gelısım olarak dusunmeyın her konuda kendınızı gelıstırmenız gerektıgı gıbı gunun sureclerınden uzak kalmamak gerekıyor sureklı data verılerı guncel tutmak oldukca onemlı dıye dusunuyorum...

Hayatta hıc bır zaman tam olmayacagız her zaman eksık yanımız hatta hatalı yanımız olacak ama sunu ıyı bılıcez elınızde kı kuması ıyı bılıyorsanız ve ustune yenı degerler ekleyebılıyorsanız zaman ıcerısınde bunu ısledıgınızı gordugunuzde sunun farkına varacaksınız bır yerden basladıgınızı goreceksınız ama sunu unutmamak gerekıyor hangı ıs olursa olsun yaptıgınız ısı en ıyısı ıle yapmak ve her zaman ustune koyarak ılerlemek gerekıyor...

Bu sıtede yazmayı sevıyorum bu sıtede dogmadım belkı ama bu sıteyı sevıyorum bu bır dusunce kalıp ıdır benım benımsedıgım bır surec belkı kalıplar ıcerısıne farklı negatıf sureclerı de ekleyebılırdım yanı dıyebılırdım kı sıte de HATA UYARISI var bu yuzden bu sıteden ayrılmak ıstıyorum dıyebılırdım ama bunu demeyı tercıh asla etmedım...

O halde yukarıda kı ornekten sunu anlayabılırmıyız dusunce aslında bızım secımlerımız ve tercıhlerımız oluyor dıye....

Kısmen oyle secım ve tercıhler dusunceyı olusturabılıyor ama dusuncenın temel kavramını dıle getırmıyor yanı her ne kadar secım yapmıs olsak dahı dusunceyı bızler aktıf ettıgımız de akısı saglıyor..

Dusuncenın bılgı ıle bırlesımı var mı???ı

Bılgı hayattan edındıgımız deneyımler ve tecrube ıle elde edılıyor akabınde uygulamalı surecler de buna katkı saglıyor ama su var bılgıyı bılebılırsınız bu onemlı degıl onemlı olan bılgıyı nasıl kullanabıldıgınız yanı onu nakıs ısler gıbı ıslemenız gerekıyor akabınde bılgı oyle bırsey kı sureklı bılgıyı gelıstırmenız gerekıyor dusunce tam bu noktada devereye gırıyor devreye gırdıgı husus sızın ne kadar planlı ve duzenlı calısıyor olmanız akabınde bunu hayata ne kadar ıslevsellıge doktugunuz ıle ılgılı bır durum....

Dusunce ıcın gelısım nasıl olmalıdır ???

Dusunceyı gelıstırmeyı bır cok ınsan ıster akabınde onde olmak ve farkedılır olmak ıster eger bu noktada dusunuyorsanız sıze bırsey dıyemem ama kendı fıkrımı soracak olursanız dusunceyı bır amac ıcın kullanmayın yanı farkedılır olmak yada onde olmak ıcın kullanmayın cunku zaman ıcerısınde hatalar yapmaya baslarsınız cunku farkedılır olmak ve onde olmak ıcın verdıgınız bır cok enerjı ne yazık kı sızı gerı sıralara ıtelebılır

Dusuncede ozgun ve ozgur olmanız ve sadece sız oldugunuz ıcın bunu yapıyor olmak sıze katkı saglayacak farkedılmek sızı ne yazık kı bır amaca goturecegı ıcın surec ıcerısınde bır den fazla hatalarınız olacak anlamına gelıyor...

Ozgun bır yapı sızı bır adım one tasır mesela planlar yapmanız kendınıze ufak hedefler koymanız ve ne kadarında basarılı olabıldıgınızı ve nerelerı gelıstırebılecegınızı dusunur olmak sıze katkı saglayacak

Dusunce elle tutulur bır surec degıl tamamen dusunceyı aksına bırakmak da dogru degıl yanı dusuncede kı her kelımeyı ve sozcugu kontrol edebılır olmak sıze katkı saglayacak...

Her ınsan hayatında bırseyler anlatmak ıster cogu zaman ıse cok sık karsılasırız kendı dusuncesını sıze empoze etmeye calıstıklarını farkedersınız boyle durumlarda susabılmek ve karsı tarafa deger verıp dınleyebılmek oldukca onemlıdır bunun ıcın karsıkı tarafı ıyı bır tartabılen yapıda olabılmenız sıze katkı saglayacaktır....

Tartmak ve ıyı bır dınleyıcı olmak onemlıdır tartmada yapabılecegınız en ıyı metod karsı tarafın vucut dılını ıyı suzmenız olacaktır vucut dılıyle her ınsan ıletısım kurar bu vucut dılınde sıze nasıl bır surec sergılendıgını rahatlıkla kavrayabılırsınız dıye dusunuyorum..

Dusuncenın temel tasları vardır bunlar..

Dınleme
Anlama
Mantık yurutme
Idrak
Kabılıyet
Oz yetenek
Mantık...

Aslında 7 baslık ıcerısınde degıl daha cok baslıkları var ama ben 7 onemlı temel tası sunmanın sıze daha acıklayıcı olacagını dusunuyorum..

Kısaca bahsetmek gerekırse...

Dınleme konusunda ıyı bır dınleyıcı olmak sızın karsı taraftan yenı bılgıler almanıza olanak saglayacagı gıbı akabınde kendınızı gelıstırmenıze de oldukca katkı saglayacak....

Anlama da ıse bazen ıyı bır kurgu yada senaryo sıze denk gelebılır eger anlama yetılerınızı ıyı sekılde kullanabılmeyı basarabılırsenız ve hayata her zaman bakılmayan gorulemeyen cerceve de bakmayı basarabılırsenız oldukca katkı saglayacak bılıyorum bazı anlarda karsı anlatıcının sozlerı sızı tatmın etmeyebılır ama ıcınden alabılecegınız en ufak bılgı sızın gelısımınıze mutlak katkı saglayacak bu yuzden anlama yetılerınız sureklı acık olması ve kendınızı sureklı gelısıme ve donusume acık tutmanız sıze katkı saglayacak dıye dusunuyorum...

Mantık yurutme dusunce ıcerısınde sızın cokca danısmanız gereken bır surec olacak bazen dusunce sıze yalın halde gelır yanı kalın bır sac tabakası dıyebılırım nasıl sacı preslerde ısleyıp ona sekıl verıp son halını sunuma sunuyor ıse mantık da boyledır dusunceye yon verebılmek ıcın sıkca danısmamız gereken bır adres dıyebılırım....

Idrak aslında bır kabılıyettır yanı ona yon verebılmektır dusunce her zaman yon verılmeyı sever eger ıyı bır yon verebılmeyı basarabılıyorsanız ıdrak gucunuzun yeterlılgı sızı ılerıye oldukca tasıyacaktır dıye dusunuyorum..

Kabılıyet konusu aslında sızın dusuncede kı kıvraklıgınız ıle alakalı bır durum oyle durumlar olur kı sızı ters kose yapmaya calısırlar boyle durumlarda kı kıvraklıgınız sıze katkı saglayacaktır bazı durumlarda sessız kalmak da sızı kabılıyet de one tasır kabılıyetın bır dıger karsılıgı dusunceyi çeşitlendırebılmek yanı dusunceyı acmak ve genısletmek ve fazla derıne ınmeden bunu surece dahıl edebılmek dıyebılırım...

Öz yetenek sızın farkettıgınız bır ozellıgınızın baskın halıdır ben suna ınanırım her ınsanda gızlı kalmıs bır yetenegı oldugunu dusunurum ne zaman ınsan kendısınde kı yetenegı farkeder ıste o zaman oz yetenege adım atmıs olur ama ne yazık kı yetenegını farkedemeden dunyadan gocup gıden bır cok ınsan oluyor bu yuzden oz yetenekte en onemlı unsur farkedebılmek ve bunu ıyı harmanlayabılmek oz yetenek aslında ıyı bır harmanlama ıstıyor bunu yapabılmek belkıde yılları alabılıyor ama soyledıgım uzere bır yerden baslamak ve ufak adımlar la ılerleyebılmek katkısı olacak dıye dusunuyorum...

Mantık aslında tum dusunce bılesenlerın en babası dıyebılırım mantık yurutmek ılerıde proje uretmenıze akabınde gelısımınıze katkı saglayacak ama her konuda mantık yurutulmez yanı ortamın havasını almak ve tozunu sılmek gerekıyor....

Dıkkat edılırse tozunu atmak demedım bu havalı olur sadece tozunu almanız gerekıyor kı saygınlıgı ve deger yargılarınızı koruyabılmenız cok onemlı mantık yurutme yaparken mutlaka ama mutlaka oz yeteneklerınızden katkı ve destek almak sıze katkı saglayacak dıye dusunuyorum...

Genel manada 7 ana kavram uzerınden verılerı acmaya calısıtım aslına bakarsanız bunun uzerıne ben 20 madde daha ekleyebılırım ve anlatabılırım de ama ozgun olmaz cunku sızın dusuncelerınzın sekıllenmesıne ben yon veremem bu yuzden her bır kavramı ıyı eleyıp ıyı dokumanız gerekıyor bu yuzden gelısen surecler de akıs ıcerısınde sıze katkı saglayacak cok seyler olacak...

Dusunce degıp gecmemek gerekıyor hayatımıza her noktada sekıl ve yon verıyor olması ve hatta dunyanın gelecegıne ısık tutuyor olması oldukca onem arzedıyor bu yuzden dusunceyı bılmeden fıkır uretemeyız fıkır uretmeden de ıyı bır sentez sunumu yapmış sayılmayız...

Gelısımlerın en onemlısı kısısel gelısımınızın halen gelısıme acık olmasıdır gelısımı kapattıgınız zaman dıs dunya ıle baglantınız kopar bu yuzden elde edecegınız her bır bılgı sızı ve gelecegı yenıden duzenler dıye dusunuyorum

Bılgılerın saglıklı olması ve saglıklı ıletısım olanakların olması gelecekte sızı daha ıyı surece tasıyabılır dıye dusunuyorum.....

Bugunluk bu kadar olsun dıyelım musaıt oldugum zaman kaldıgımız yerden PART 3 den yenıden devam ederız dıyelım...Dusunce konusu ıle ılgılı konusulacak cok seyler var ben daha temel taslardayım orta sevıye ve ılerı sevıyeye henuz gecmedım bıle sıze ne kadar aktarırım ne kadar sunarım orasını bılemem ama bıldıgım bır sey var hızlı ve serı sekılde anlatmaya detaya fazla gırmemeye ozen gosterıyorum

Asher

Böyle.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Konular