dürzü nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde D Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde 5N1K tarafından oluşturulan dürzü nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,581 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı D Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı dürzü nedir ?
Konbuyu başlatan 5N1K
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Mor ve Ötesi

5N1K

Kahin
Yeni Üye
Ağır bir hakaret ve küfür sözü olarak kullanılır

leprechaun

Üye
Yeni Üye
Ağır bir hakaret ve küfür sözü olarak kullanılır
kimler online listesine bakarken bu başlığı gördüm. acı bir şekilde bu topraklarda ki en acı şeylerden biri olan sabit bakış açısına dayanan tarih anlayışının bireylere yansımasına bir kere daha şahit oldum. tek suçları farklı inançları... detaylı bir toparlama ile tanıtılmaları yerinde olur.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
velid canbolat ve bu toprakların insanına olan faydasını bilmeyenlere ne demeli...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Dürzilik öğretisi ile ilgili Wikipedia da ayrıntılı ve derli toplu açıklamalar var...isteyen bilgilenebilir..küfür anlamına sokulması yobazların engin marifetlerinden biridir.

fides

Kahin
Yeni Üye
kimler online listesine bakarken bu başlığı gördüm. acı bir şekilde bu topraklarda ki en acı şeylerden biri olan sabit bakış açısına dayanan tarih anlayışının bireylere yansımasına bir kere daha şahit oldum. tek suçları farklı inançları... detaylı bir toparlama ile tanıtılmaları yerinde olur.
Haklısın pek hoş bir tanım değil. "Nedir?" bölümü google'da arama yapılırken kolaylıkla foruma ulaşılması için oluşturulmuş bir bölüm. Kalitesini savunamam ben de ama fırsat buldukça üyelerin eleştirmesinden kişisel görüş belirtmesinden yanayım. Burayı üyeler zenginleştirebilir ancak.

Dürzîlik; (Arapça: درزي veya موحدون دروز İbranice: דרוזי) İslam dininin bir mezhebi olduğu var sayılan, Orta Doğu tabanlı bir dini inanç ve topluluğudur. Bu dine inananlara Dürzî denir (çoğulu Durûz). İslam mezhebi olduklarını söylerler. Kendilerine Muvahhidun derler (birleştiriciler, tek tanrıcılar). Yunan felsefesi ve diğer dinlerden de etkilenmişlerdir. Sünni mezhepler tarafından din dışı ilan edilmişlerdir. Devamı için:

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
dürzilik için,yapılan araştırmaların arasına lütfen islamda itikadi mezhepleri de katın...

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
baya bir olmuştur... cumhuriyet gazetesinin verdiği o küçük kitapçıklardan birinde dürzilik ile alakalı bir yazı okumuştum ve şaşakalmıştım. yazıyı çok hatırlamıyorum baya oldu çünkü, ama o günden beri dürzilerin harbi dürzi oldukları aklımda yer etmişti... :) aslında saygı duyuyorum ama o gelenekler günümüz modern( :p ) insanına çok da normal gelmeyecektir...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Dürzilik öğretisi ile ilgili Wikipedia da ayrıntılı ve derli toplu açıklamalar var...isteyen bilgilenebilir..küfür anlamına sokulması yobazların engin marifetlerinden biridir.

Bildigim kadariyla senin dedigin durzudur. Buradaki senin bahsettigin ise durzilik, yani durzuluk degil.

Durzilik; İslam dininin bir mezhebi olan, Orta Doğu tabanlı bir dini inanç ve topluluğu

Durzu; Ağır hakaret ve küfür sözü olarak kullanılır. Ağır hakaret ve küfür sözü

leprechaun

Üye
Yeni Üye
baya bir olmuştur... cumhuriyet gazetesinin verdiği o küçük kitapçıklardan birinde dürzilik ile alakalı bir yazı okumuştum ve şaşakalmıştım. yazıyı çok hatırlamıyorum baya oldu çünkü, ama o günden beri dürzilerin harbi dürzi oldukları aklımda yer etmişti... :) aslında saygı duyuyorum ama o gelenekler günümüz modern( :p ) insanına çok da normal gelmeyecektir...
kaba taslakta olsa ne yazıldığına dair hatırladığınız var mı?

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
kitabı bulabilirsem tekrar bakarım emin olun. ne söylesem yanlış-çok eksik olabilir... gene de şu aklımda kaldı (eksik ve hatalı olabilir),, mesela aile reislerinin yanlarında gezdirdikleri bir oğlanı(eşcinsel bir ilişki sanırım) olurmuş(hepsinin olmasa da), ve bu erkeğe dürziler arasında saygı da duyulurmuş. aklımda kalan bu çünkü çok şaşırmıştım, ama diğer bilgiler de garipti yanılmıyorsam... en azından bana garip gelmişti.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
kitabı bulabilirsem tekrar bakarım emin olun. ne söylesem yanlış-çok eksik olabilir... gene de şu aklımda kaldı (eksik ve hatalı olabilir),, mesela aile reislerinin yanlarında gezdirdikleri bir oğlanı(eşcinsel bir ilişki sanırım) olurmuş(hepsinin olmasa da), ve bu erkeğe dürziler arasında saygı da duyulurmuş. aklımda kalan bu çünkü çok şaşırmıştım, ama diğer bilgiler de garipti yanılmıyorsam... en azından bana garip gelmişti.

Sence ya da senin bilgince durzu kelimesi ve anlami, durziligin durzisinden mi turetilmistir?

Ya da durzi mensuplari, durzu olarak mi lanse edilmistir?

Yoksa durzi ile durzu kelimelerinin birbiriyle bir iliskisi yok mudur?

Cunku yukaridaki aciklaman, yani escinsellik konusu sunni muslumanlikta bilimsel olarak algilanamayan, noncognitive bir cinsel iliski cesididir.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
sayın evrensel insan inanın söylediğiniz kelimlerin ne anlama geldiğini, kimin kime neden söylediği hakkında çok fazla bir bilgim yok(olsa da kulaktan dolma bile sayılamayacak kadar azdır) o yüzden bir şey söyleyemem.
eşcinsellik ise mezhebi, dini, ırkı, ne olursa olsun herkese garip gelebilecek, çok zor anlamlandırılabilecek bir ilişki çeşididir.

leprechaun

Üye
Yeni Üye
Bildigim kadariyla senin dedigin durzudur. Buradaki senin bahsettigin ise durzilik, yani durzuluk degil.

Durzilik; İslam dininin bir mezhebi olan, Orta Doğu tabanlı bir dini inanç ve topluluğu

Durzu; Ağır hakaret ve küfür sözü olarak kullanılır. Ağır hakaret ve küfür sözü
sayı evrensel-insan,
durzuluk denir? Durzu diye bir şey yoktur. Hakaret olarak kullanılan bu kelime Durzilikten gelmiş olup yüksek ihtimalle bazı yörelerde Durzu olarak telafuz edilmiştir.

Dürziliği hakaret olarak görmekte, kullanmakta egemen ve alim Sünni iktidarların toplumda açmış oldukları deformasyonlardan biridir.

enka' Alıntı:
şaşıracak bir şey yok. aleviliğe bu tip iftiraları atmak sünni geleneğin özünde var ne yazık ki. bunu gerçek olduğunu algılayıp Dürzilerin gerçekten Durzi olduğunu düşünmenize kızamıyorum bile. zira üstte yadığım gibi bu aslında sünni iktidarların toplumda yarattığı bir algıdır.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
sayı evrensel-insan,
durzuluk denir? Durzu diye bir şey yoktur. Hakaret olarak kullanılan bu kelime Durzilikten gelmiş olup yüksek ihtimalle bazı yörelerde Durzu olarak telafuz edilmiştir.

Dürziliği hakaret olarak görmekte, kullanmakta egemen ve alim Sünni iktidarların toplumda açmış oldukları deformasyonlardan biridir.

Bende bunu sormustum, tesekkur ederim. Evet bahsetmis oldugunuz "kizilbas/mum sondu" olayi/algisi da sunniligin aleviligi "kotu gostermek/asagilamak" icin dile getirdigi kelimelerdir.

Ustelik alevilikte, disinin sadece annelik yonu degil; kadinlik yonu de vardir ve onemlidir. Kuran'da ise disinin kadinlik yonu, erkege teslim edilmistir.

Peki sence bu kuran'daki " kadinin yeri" konusunda neden bu kadar farkli bir algilama ve uygulama var?

Cunku sunniligin hanefi dalinda da disinin kadin olarak yeri vardir.

Bu acidan bakarsak, Kuran'daki kadinin yerini tamamen erkege adayan yonlendirim ve yaptirimi islamin hangi mezhebi uyguluyor? ve farklilasma bilhassa bu konuda ne zaman ve nasil baslamis?

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
bakın çok hatırlamıyorum ama evet oğlan genç ve (halk arasındaki tabiri ile)parlak olan biri...
ayrıca haklısınız, eşcinsellik konusundaki yorumum da etik içerikli bir yorum. ancak burada bahsettiğim eşcinsellik değil. sadece bir mastürbasyon çeşidi. yani evli olan bir erkeğin metresi görevi gören bir insan-alet-metres...

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Yani oglancilik anlayisinda bir taraf sadece yetiskin olmak ile kalmiyor, bir de evli mi oluyor?

Bekar bir yetiskinin boyle bir iliskisi varsa, bu "oglancilik" olarak algilanmiyor mu?

Ayrica bu bahsedilen "insan/metres" yetiskin mi, cocuk mu?

Cunku oglancilik ve klomporo kullanimlarinda "oglancilik" genelde bir yetiskine degilde, bir cocuga yoneliktir. Kulomporo ise yetiskin ile iliski kurandir, yani iliski kuran "erkek" uzerine iliski kurulan "disi" konumundadir.

aynen anladığınız gibi benim hatırladığım ancak yetişkin mi çocuk mu bilemiiyorum. kısa bir zaman sonra istanbul a gidince o kitabı bulup daha net bir şeyler yazarım, şimdi bu konunun üzerine gitmek doğru gelmiyor bana...

şaşıracak bir şey yok. aleviliğe bu tip iftiraları atmak sünni geleneğin özünde var ne yazık ki. bunu gerçek olduğunu algılayıp Dürzilerin gerçekten Durzi olduğunu düşünmenize kızamıyorum bile. zira üstte yadığım gibi bu aslında sünni iktidarların toplumda yarattığı bir algıdır.
aptal kafam işte. o zamanlar, o gazetenin yazdıklarına kitaplarına çok güvenirdim. o güvenle de üzerimdeki etkilerine normal bakardım. kalmış bir etki işte. ayrıca iktidarınızın sizin üzerinizde yarattığı etki de sizi sünniler ve sünni iktidarlar hakkında böyle düşünmeye itiyor diyebilirim. bu tip durumlarda suçu hemen "sünni" kelimeli cümlelere getirmenin açıklaması da bakış açınızda gizli oluyor sanırım. sünnilere yaptığınız bu yakıştırmanın, sünnilerin alevilere yaptığı yakıştırmalardan hiç de farklı olmadığını görememeniz ne kadar da komik!...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
aynen anladığınız gibi benim hatırladığım ancak yetişkin mi çocuk mu bilemiiyorum. kısa bir zaman sonra istanbul a gidince o kitabı bulup daha net bir şeyler yazarım, şimdi bu konunun üzerine gitmek doğru gelmiyor bana...

Tesekkurler, belki o zaman daha tutarli bilgiler elde edebiliriz.

aptal kafam işte. o zamanlar, o gazetenin yazdıklarına kitaplarına çok güvenirdim. o güvenle de üzerimdeki etkilerine normal bakardım. kalmış bir etki işte. ayrıca iktidarınızın sizin üzerinizde yarattığı etki de sizi sünniler ve sünni iktidarlar hakkında böyle düşünmeye itiyor diyebilirim. bu tip durumlarda suçu hemen "sünni" kelimeli cümlelere getirmenin açıklaması da bakış açınızda gizli oluyor sanırım. sünnilere yaptığınız bu yakıştırmanın, sünnilerin alevilere yaptığı yakıştırmalardan hiç de farklı olmadığını görememeniz ne kadar da komik!...

Sunni derken tum sunniligi ayni kefeye koymamak gerekir. Bu konudaki sunni mezhepler (fikhi); hanefi, maliki, safi ve hanbeli olarak ortaya konur itikadi olarak ta; esarilik ve maturidilik olarak farklilasir. Benim ailemin hanefi oldugu ve itikadi olarak ta, esarilige dahil oldugu temelinde hanefiligin aleviler hakkinda ya da disi konusundaki gorusleri goz onune alinirsa, butun sunni farklarin hepsinin ayni olmadigi gorulur. Sunniligin diger fikhi mezhepleri, maturidilik temelindedir.

leprechaun

Üye
Yeni Üye
sayın enkaz,
sanırım size anlatamamışım. kusur bendedir. tekrar deneyeyim.
ayrıca iktidarınızın sizin üzerinizde yarattığı etki de sizi sünniler ve sünni iktidarlar hakkında böyle düşünmeye itiyor diyebilirim.
bizim iktidarımız? hangi dönemden hangi iktidardan bahsettiğinizi merak ettim. ancak ben asla sünniler demedim. sünnilik dedim. ikisi farklıdır ve aleviliğin yahut alevilerin sünnilerle değil sünnilik ile bir sorunu vardır. sebebi yapay bir mekanizma olup tarihsel süreçte egemen sınıfın ideolojisi olması yatmaktadır. bunun en somut göstergelerinden biride sünni kaynaklı iktidar hakkında ki hadislerdir. "idarecye isyan etmek küfürdür, bu isyan üzerine ölende kafirdir." yahut "önce Allah'a sonra peygamberine ve idarecilere itaat edin" vs

sünni iktidar hakkında beni bir çeşit düşünmeye iten de sünni iktidarın geçmişidir. Osmanlı arşşivlerinde şeyhülislamların kızılbaşları kafir, kadınlarını ve mallarını helal, öldürülmelerini de vacip sayan fetvaları ünlüdür. toplu alevi katliamları gayet sistematik bir şekilde yürütülmüştür. bunların birey nedzinde ele alınması yanılgıdan ibaret olacaktır.

sizi kırdıysam bağışlayın. ben sünnileri değil sünniliği kastediyorum. ayrıca Dürziler hakkında yazılanlara yahut alevilerin mumsöndü ayini yaptıklarına inanabilmeniz bile(siz dürzülerin eşcinselliğine başkaların alevilerin mum söndü yaptığına hemen inanır) sünni ideolojinin topluma dayattığı algı değil midir?

bu tip durumlarda suçu hemen "sünni" kelimeli cümlelere getirmenin açıklaması da bakış açınızda gizli oluyor sanırım. sünnilere yaptığınız bu yakıştırmanın, sünnilerin alevilere yaptığı yakıştırmalardan hiç de farklı olmadığını görememeniz ne kadar da komik!...
yukarıda dediğim gibi sünniler değil sünnilik dedim. bu ikisi farklıdır. ve alevilerde ki sünni algısını da değerlendirirken alevilerin neler çektiğini ve yıllarca alevilere iftiralar atıldığı gerçeğinden hareket etmeyen bir mantık doğal olarak iki şeyi birbiri ile benzer/farksız bulacaktır.

dostlukla ;)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Mesaji duzenleme izni alamadim. O yuzden yukaridaki bir hatayi duzeltmek istiyorum.

Hanefilik itikadi olarak esarilige degil; maturidilige baglidir. Diger uc fikhi mezhep, yani maliki, safi ve hanbeli ise itikadi, yani inanc olarak esarilige baglidir.

Eminim bir musluman boyle bir hatayi yapmazdi. Benim gibi bir serbest dusunur de yapabiliyor, iste. :)

Neyse onemli olan farkina varip, duzeltebilmektir. Yoksa bu konuda her turlu bilgisi olanlardan tepki almak kacinilmazdir.

Sadece sunniler degil, sunnilik te fikhi ve itikadi olarak kendi bunyesinde farklilasiyor. O yuzden tek bir sunnilik ya da sunniler yok. Bunu da mesaj 23 ve 25'te duzelterek acikladim.

Aslinda bu acidan hem osmanli'nin hem de TC algisinin sunni "cogunlugunda" hangi sunni mezhebin "cogunlukta" oldugunu bilen var mi?

Zaten sunniler islamin % 83'unu olusturuyorlar. Bu acidan osmanli ve TC deki sunni mezheplerinin orani nedir? ya da boyle bir istatistik var midir?

Asagidaki sema ve linkte "Durzilerin herzaman musluman olarak dusunulmedigini soyluyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç