Dünya ve siz gerçek misiniz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde mete828670 tarafından oluşturulan Dünya ve siz gerçek misiniz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,079 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Dünya ve siz gerçek misiniz?
Konbuyu başlatan mete828670
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

mete828670

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu yıllardır aklımda olan bir felsefi düşünce aslında da son zamanlarda daha da aklımı kurcalamaya başladı.Tek oyunculu bir bilgisayar oyununda gibi hissediyorum.Gerçek olan tek kişi benim.Diğerleri bilgisayarın ürettiği yani Tanrı'nın ürettiği botlar.Öğrendiğim, okuduğum, gördüğüm, düşündüğüm,kısacası yaptığım her şeyin bir sebebi var sanki.Ve dünyadaki her şey benim için var gibi.İnsanlarla, karşılaştığım olaylarla mı sinaniyorum acaba.En basit örnek en yakın arkadaşımın dinini değiştirmesi ile ilgili.Belki Tanrı bu olay karşısında vereceğim tepkiyi test etti.Ben de mi Hristiyan olacağım,anlayışla mi karşılayacağım yoksa onla konuşmayacak miyim gibi.Bu felsefi düşünceyi yalanlamak için bir şeyler düşündüm.Gidemeyecegim şeyler niye var dedim.Mesela diğer gezegenler.Onlar düzeni sağlamak için varlar.Birbirlerine çekim kuvveti falan uygulayıp düzeni sağlıyorlar dedim.Benden önce neden milyarlarca insan yaşadı dedim.Nasil olaylarin neye sebep olduğunu,teknolojik gelişmelerin nasıl olduğunu,o insanların tecrübeleri ve araştırmaları sayesinde teknolojinin ve bilimin şimdiki haline geldiğini düşündüm.Eğer gördüğüm, öğrendiğim her şey bir işime yarıyorsa hiçbir şeyi unutmamam lazım dedim.Sonra da aklıma aslında beynin bilinçaltının hiçbir şeyi unutmadığını sadece ön bellekten silindiği aklıma geldi.Bu düşünceye göre benden sonra kimsenin yaşamaması,tüm canlılığın bitmesi gerekir dedim,benim kiyametle ölmeyeceğim ya da ben öldükten hemen sonra kıyamet kopmayacagi ne malum dedim.Kisacasi işin içinden çıkamadım.İyice delirdim.Nasıl yalanlayabilirim bu görüşü?Bana sizin gerçek olduğunuzu kanitlayabilir misiniz??

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Dış dünyada algıladığımız her şey, bizlerin algısına göre yani şahsi birer yorum ve hiçbiri gerçek değil, beyin bu şekilde algılamamızı sağlayan bir dönüştürücü işlevi görüyor. Herkesin gerçeği de kendine göre değişiyor. Dünya benim etrafımda dönüyor algısı da bir yanılsama, bazen ben de öyle gibi hissediyorum. Başka gezegenlerde de yaşam var fakat bizlerden çok farklı, biz o gezegenlere gitsek ya da onlar gelse ne olacak, o zaman gezegenler arası istila savaşları başlayabilir ya da farklı yaşam alanlarına uyum kuramaz, ölürüz. Gerçek diye bir şey yok aslında, hepsi bizim algımızda var.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Diğer insanlardan, kendin olman dışında hiçbir farkın yok. Kendini öyle özel falan zannetme. Sen kendinin gerçek olduğunu bana kanıtlayabilirsen ben de sana kanıtlarım.

mete828670

Felsefe.net
Yeni Üye
Diğer insanlardan, kendin olman dışında hiçbir farkın yok. Kendini öyle özel falan zannetme. Sen kendinin gerçek olduğunu bana kanıtlayabilirsen ben de sana kanıtlarım.

Ben kendi özgür irademe sahip olduğum için gerçeğim.Ama sizin,yani diğer insanların buna sahip olduğuna inanmıyorum.Sen de bana inanmıyorsan yine bir şey değişmiyor.Gerçek olduğunu kanıtlamıyor.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Ben kendi özgür irademe sahip olduğum için gerçeğim.Ama sizin,yani diğer insanların buna sahip olduğuna inanmıyorum.Sen de bana inanmıyorsan yine bir şey değişmiyor.Gerçek olduğunu kanıtlamıyor.
Ben de kendi özgür irademe sahibim ve gerçeğim. Senin özgür iraden olduğuna inanmıyorum, bunda senin ferçek olduğunu kanıtlamıyor.

Yıldıray

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu dusundugunu ben sen yazmadan once dusunduysem gercegim ve senin yasadigin zamanda en az sen kadar dusuncelerimde hür üm demektir.

Belkide sen cevrendeki insanlari bunlari dusundugunu ve hayat hakkinda senden fazla soru sorduklarini gormedigin icin boyle dusunebilirsin.

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
Bu dusundugunu ben sen yazmadan once dusunduysem gercegim ve senin yasadigin zamanda en az sen kadar dusuncelerimde hür üm demektir.

Belkide sen cevrendeki insanlari bunlari dusundugunu ve hayat hakkinda senden fazla soru sorduklarini gormedigin icin boyle dusunebilirsin.

Gelişmiş bir yapay zeka olabilirsin (bilinci olmayan)

herkes kendi varlığının farkındalığındadır bunu dışarı kanıtlayamaz..Sadece kendisine kanıtlayabilir.. Bu da hiç bir şey değilde, bir şeylerin var olduğunu kanıtlar.. Algımız ve algılarımızı etkileyen unsur.. Yoksa hepsi bizmiyiz acaba.. Hem algılayan , hemde algıyı oluşturan.. Çoğulluk acaba varmı yokmu .. Herşey tekliktemi bitiyor.. Gerçek nedir.. İlginç Bir konu..

Yıldıray

Felsefe.net
Yeni Üye
Biri bana kendinin gerçek olup benim olmadığımı söylerse bende kendisine onun gerçek olmayıp aslının ben olduğumu söylerim. Biri bana kendisinin aslı olmadığını söylerse bende ona benim de aslı olmadığımı söylerim.

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
Bilinç en az bilginin olduğu bir konu.. Bilinç konularında bilenen deneyler vardır.. Bu deneylerin birisinde maymunun üzerine lazer ışığı tutulur .. Maymun aynaya baktığında üzerindeki lazer ışığını aynada görür ve kendi üzerine dokunur.. Bu aynadaki kendi varlığının bilincinde olduğunu ispatlamış olduğu kabul edilir.. Aslında burada yanlış bir yorum vardır.. Çünkü bunu gelişmiş bilinçsiz yapay zekalı bir robotta yapabilir.. Bunun için şu anda bilinci ispatlayan bir deney yoktur.. Farkındalığımızı sadece kendi bilincimizde kendimiz anlayabiliriz..

Yalnız şöyle bir durum var ; yapay zekanın yeterince geliştiğini düşünelim.. Bu durumda yapay zeka farkındalığa ulaşamasa bile bilinçli bir varlık gibi davranabilir.. Hatta kendini bilinçlide zannedebilir.. Bu durumda bilinçli olduğunu idea etmek boş.. Kendi bilincimizin farkındaysak bu yeterli sanırım..

Esas konu aslında başka;
Diyelimki kendimizin farkındaysak bu durumda varlığımızın kesin olduğuna eminiz.. Fakat algılarımız yani algıladıklarımız nedir onu bilmiyoruz..
Şöyle düşünelim algıladıklarımız aklımızın kapasitesinden çok fazla karmaşık ve gelişmiş.. Bu durumda aklımızın üstünde bir şeylerin olması gerekir.. Sanal veya gerçek bizden farklı bir şeyler var.. Tabi burada durup sorulara bir göz atsak daha iyi olacak..

1-Algılarımız sanal mı , gerçek mi..
2-Algılarımız bizim ötemizde mi yoksa bizden bir şey mi..
3- Varlık çoğullukta mı , tekillikte mi

Çooook uzun konu çooook.. :)

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Tüm gördüklerimiz bir algı yanılması, beynin yarattığı bir sahtelik sadece ve özünde her şey bir enerji, beraberinde yoğunlaşmış enerjiyi madde ve üst seviyede titreşen enerjileri de duygu olarak algılıyoruz.

Hakikat, bu dünyada asla öğrenemeyeceğimiz kadar karışık ve gerçek sandıklarımızın hiç biri hakikat değil.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç