Dolarin Yukselisinin Dis Borca Etkisi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ekonomi kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Dolarin Yukselisinin Dis Borca Etkisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,544 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ekonomi
Konu Başlığı Dolarin Yukselisinin Dis Borca Etkisi
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Dolardaki her 1 kuruşluk yükseliş Türkiye’nin dış borç yükünü 3 milyar 928 milyon lira artırıyor.

Ahmet Kıvanç

Kurdaki son bir aylık artışın dış borç faturası 114 milyar lirayı buldu. Dolarda son günlerde yaşanan hızlı artış Türkiye’nin dış borç faturasını da kabartıyor.

Yılın ilk çeyreği itibariyle Türkiye’nin brüt dış borç stoku 392,8 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Dolar kurunda yaşanan her 1 kuruşluk artış, dış borç stokunun faturasını 3 milyar 928 milyon TL artırıyor.

Kurdaki artış dış borç faturasını son 36 günde 113,9 milyar TL yükseltti. Bu faturanın 33,5 milyar liralık bölümü kamu ve Merkez Bankası’na çıkarken, özel sektörün faturası 80,4 milyar TL arttı.

Özel sektör kuruluşlarının içerisinde bankalar da yer alıyor. Son 36 gündeki artış özel sektörün kısa vadeli dış borçlarında faturayı 32,2 milyar TL artırdı.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Doların yükselişi konusunda Erol Mütercimler'in öngörüsü iş yapan herkesi tedirgin ediyor.

X

FAdmin
Onursal Üye
Ilgi duyanlar twitter'da Mahfi Eğilmez'i takip edebilir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
doların yüklemesini anlamadım -anlamıyorum
uluslararası bir para piyasası olmasını
doların yüksekliğini kim neye göre belirliyor
paraların paralar cinsinden değeri nedir? ne belirler

--

Serbest piyasada doların şu lira bu lira olması mı
serbest piyasayı anlamıyorum
hükümet olsam ülkemi batırmazdım ve buna gözyummazdım
--
Ben olsam para basardım karşılıksız para basar dolar stoklardım gerekirse ve piyasaya ucuz (ya da bildiğim fiyattan) dolar sürerdim
-
bu devletler ülkeler ekonomilerde nedir? yıllarca doların sahte/karşılıksız olduğundan (basıldığından) altın karşılıksız üretilip basılıp-çoğaltılğından sözedilmedi mi? Dolarla verilecek savaş bu yönde olmalıdır. Tüm ülkeler para basıp sonsuz dolar almalıdır/satmalıdır
Eşit karşılıksız karşıtta para dengesi
karşılıksız paraya karşılıksız para basılmalıdır-bunu tüm ülkeler tüm diğer ilgililer birlikte yapmalıdır
-doğru kanallardan temin edin-doğru kanalla ticaret yapın-Ticaretcinizi ve üreticiniz yöneltin
-
devlet adı ve itibarıyla basılan kağıt parası /devlet gücü ve uluslararsı süperkabadayılık-benim param güçlü
Ben amerikayım e bastığım kağıtlar ve paralar
para sistemi-ekonomik döngüler bunlar hep çürük şeyler-karşılıksız şeyler

--
paranın para cinsinden değeri gerçel enflasyonlara/alımgücüne dayanır (endeksli ve oranlı) olmalı/tutulmaldır- uluslararası para popülasyonuda nedir?
para endeksi?
paranın güç endeksi
para aldığı kadar güçlüdür ve bir ekmek bir ekmektir

----
-alım satıma-alım satım endeksine değil,
para kıtlığına -arzına ve talebine bağımlı değil
paranın gücü nedir? gerçek gücü nedir

--
bence altın değilde ülkeler arası sabitler olmalı
- emek ve işçilik başta olmak üzere (paranın gerçel gücünü ölçecek) paranın ve kurun değerinin sabitlendiği ölçütler mutlak
et ve ekmek fiyatları gibi olmalı

bunun dışında para basmak -Bilmiyorum nasıl basılıyor ama ekonomik genişlemelere uygun para arzı kontrolü ve gerekirse para türetme uygun

---

-geliri ve refahı artırın-gerçek çözüm
kıt ekonomiler kıt döner

cebinde para olmayan insanlar harcayamaz-çözemez-korku ve panik ilk onları boğacaktır değil mi? direnemezler- halkı güçlendirin-halkınızı onurlandırın

para kıtlığının ne sebebi var ne gereği
-
neden parayla ilişkin manipülasyonlardan sözediyoruz.
herkes güvenle, güven içinde, (akar hissederek) akarla ) harcayabilirdi-eğer sosyal hukuklarınız/çözümleriniz -olsaydı

-
para kıtlığı istencine bir son verin!
-
kitle de kıt para ve tüketememe uyumsuzluğu onu her türlü manipülasyona ve baskı panik haline -elindekini ermeye- açık hale getirir
eğer bundan nemalanmak istemiyorsanız?
--

ekonomi kuramınızı anlamıyorum-matematiğiniz anlamıyorum
berbat
----
paranın değerini belirleyen emektir-(emek takası ve satınlamasıdır- para ticari araç değildir- emek bölüşümü ve değişimi kuramını zihinlerinize oturtun önce sonra düşünelim bunu)
paranın satınalma gücü ? neye dayanır
ülkelerin itibarları ve paranın itibarı... nın ben .....

--
siz beni anlamıyorsunuz? paranın değeri neye bağımlı
para sanal bir araçtır
heryerde herşeyi satınalmalıdır

parayla para kazanmaktan -istemekten- vazgeçin
bu enerji manipülasyonudur
alet olmayın-ortak olmayın

-
benim uluslararsı paralarla ilişkim sadece ve sadece satınalacağım elektronik bir cihazın (tv-telefon-camera vb.) kaç birim emek ya da maaş/gün çalışma karşılığı vb. olabileceğidir örn. diyelim (ya da bundaki değişme artma-zorlanmadır)-ya da endişem ve kaygım buna yönelik olacaktır, değil mi?
bundan ötesini bana anlatmayın. benim uluslarası para enflasyonum budur

korku zihinleri işgal ettiğinde dünyadaki büyük ekonomilerle -(aynı canavarla savaşan diğer) çözümlerle entegrasyon ve yardım almak bir yol ya da çözüm olabilir
yüzünü nereye döndüğünle ilişkili
-kutup kaybı
ya da değişimi evet -er geç anlayacak insanlar
-
bir ülke parasıyla oynayabilmelidir-.gerçeğiyle- gerçeklerle oynayabilmelidir-Yalnız başına olmuyorsa takım oyuncusu olmayı öğrenemelidir
doğru takımı ve kulübü seçmeyi öğrenmek ya da girmek-kabul edilmek ama siyasi söylemeleri-dini söylemleri ve zıvanaları bırakmayı öğrenmeliridir-ergilmelidir

--
kim canavara karşı ve kim kimin yanında kim iyiniyetli -siyasi söylemeleri bi tarafa bırakarak
-kim canavar-
la işbirliği yapıyor
bu açıkça görülebiliyor mu? şimdi ve
siyasi kulüpler ve taraflar kamplar olmak-seçmek (belirli taraflılık) size öğretildi
ülkelerin tarafları ve iyi ve doğru gibi söylemeler taraflar size öğretildi -bunları aşın

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@sanalmanik

Ülkenin içinde bulunduğu süreç paramızın yabancı para birimleri karşısında değer kaybı yaşamasına ve bu kaybın hiç de normal oranlarda olmamasına sebep oldu. Algı tabii ki önemli fakat bu negatif algı zaten uzun zamandır oluşturulmuş durumda. Terör, güvenlik sorunları, siyasi gerilim ve Moody's'in düşürmüş olduğu kredi notu hiç de önemsiz sayılacak bir durum değildir ve negatif algının oluşması, yabancı yatırımcılar üzerindeki etkisi çok büyüktür. Milletvekillerinin halen kim kimi ısırdı diye tartışmak yerine siyasi gerilimi azaltmaya çabalamaları gerekiyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ülkeler ilginç bir insan grubu çeşitlemesi olmakla birlikte sınırlarda öyle,, insanları bir arada aynı kafeste tutan şeydir
ekonomiler felan garip yaratıklardır
para türleri ilginçtir
erol mütercim balyozdan malyozdan ya da yergenekondan yargılanmış ilginç bir insan çeşididir,
mahfi eğilmez ekonomi profesörüdür
bilim ilginç bir bilmecedir
ekonominin bilinçleri/eğrileri vardır-doğruları vardır, grafikleri vardır
matematiğin çeşitleri vardır
aklın ve bilimin sınırları vardır
yanıltmaca ilginç bir kumarsamadır
müzik elle yenilmez, tutulmaz
akşam öğünleridne yenirse İBS canavarını durdurmaz
-stres palandökendir
kar yağmazsa mutsuz olursun

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
para ya da ülkeler hep saçma -düşündüm ve bir yol bulamadım
-varsa biliyorsanız siz söyleyin
şimdi alıp satılıyor parayla
anlayamadım-denge kuramadım

--
Bi ülke içerden dışardan bi şeyler alıp veriyorsa -emek ürün vb (eşit emek takas, ürün takas vb.) girdi çıktı dengesi sağlanmalıdır. Ve bunların uluslarası fiyatları/ölçütleri/dengeleri kuramları olmalı
-aksine daha gözyumulmamalı baştan ve uluslararsı ticaret kuramları vb. olmalıdır

---
bu ülke dışardan aldığı paranın parasını para olarak ya da emek işçilik olarak ödeyebilir ancak karşılıksız para girişi karşılıksızdır
Bir ülke dışardan aldığı örneğin arabanın parasını o arabanın üretim süresi benzeri kadar çalışma gibi örneğin karşılayabilir ve buna eşit ürün, girdi vb. denkleştirerek ve geri ödeyerekte
Bi ülkede domates yoktur diğerinde araba yoktur bu takaslanır.
İşte burda kıstaslar olmalı-dır. Evrensel ölçütler kullanılmalıdır-belirlenmelidir-
Ülkenin takaslayacak hiç bi şeyi yoksa? Karşılıksız sözde parayla emek ya da enerji takaslanır mı? Diğerleri izin için fazladan üretim yapıyor . siz onlara ne adına çalışıyor ve ödüyorsunuz ya da
Bi ülkenin satacak bi şeyi yoksa emeğini satmalıdır. Sınırları açın ya da düşünün ve başka yollar deneyin -onlar adına üretim yapıyorsanız?
refah ya da mutluluk takaslanabilir

--
dolar ve euro üzerinden saçmalık ticaret amerikayı batırmalıyız
uluslarası işleyen bir para fonu ya da sistemi kurulmalıdır-bunu iyiniyetli üyeler yada ülkeler -belki tüm dünyada daha çok üye birleşerek başarabilir
Ortadoğudaki askeri kargaşa ve savaş-petrol ticaretine dayalı savaşa bir son verilmeli-dünyada başka üllkelerde var
silah sanayi saçamalıktır-sınır savaşları hep öyle
para ticareti saçmalıktır

--
yabancı yatırımcı saçmalıktır-dışa hortumlar
-yabancı para girdisi algısı ne tür bi saçmalık ben hiç bi zaman anlamadım-her zaman verdisi çok olur;
Kumarda hiç bi zaman masa kaybetmez insanlar salak mı? ben anlamıyorum bu ne biçim ekonomi
sokulan tek şey biriktirilmiş ve indirgenmiş boş kağıt parçası ve karşılıksız para ya da -sözde karşılıksız- enerjidir _sizden hortumlanacak sonra -hortumun ağzını tutuyorsunuz

sıcak para diye sokulan şey gözünüze girsin

dışardan niye para giriyor-içerden sokun -çoğaltın ve türetin
yoksa durdurun denkleştirin-ödeşin ve devam edin/yapmayın ne var bunda durun ve bekleyin-bakın ve düşünün
para dünyada dolaşan nasıl bir araçtır ki bu saçmalıklar var ve sona ermeyecek

Borsalar morsalar hep saçmalık ülkenizi kontrole açıyorsunuz- o borsa ne -ne oluyor orda yani şimdi ben anlamadım ne gerek var buna- bi şeyin değerini onun satıcısı belirler zaten

sıcak para arıyorsanız üretimi ve tüketimi artırın. ve doğal olarakta paydalı dış satımı
Tüketim nemalanarak /nemalandırarak artar
Eğer üretici ve çiftçi ve işçi ve diğerleri yeterince harcayamıyorsa ve harcayamıyorsa nasıl tüketecek ve nasıl tüketim oluşacak ve tüketim oluşmazsa üretim nasıl artacak

Dışarı sözde ucuz satmak için ve dış dünya için üretmek ,işçiliğin ucuz olması , ucuz tutmak ve refah sız işçi-çalışan birey ve halk modern dünyanın hamallığını ya da köleliğini üstletmek bilinci olsa gerek

Tüketimi ve harcamayı artırmadan (ki bu demek oluyor ki gelirleri artırmadan ve yükseltmeden) harcama ve üretimi artıramaz ve yükseltemezsiniz
Kişilerin cebine ne kadar çok para koyarsanız o kadar üretilir ve harcanır, üretim artar/canlanır ve enerjilenir ve refahlanır ve ekonomi döner
parayı çekmiş merkezler tek elden bir kerede harcayabilirler

İşçilik oranları dünya sabitlerine refahına çekilmeli ve yaşam sağlanmalı ki tüketilsin ve bolca üretilsin
İşsiz milyonları olan bi ülke üretemediğinden sözedemez hiç

--
Faizler yükselir birileri nemalanır-borsalar artar birileri , dolar al sat kapkaç-

-Bi ülke dışarı sattığından fazla dışardan almamalıdır-içüretimin/içtüketmenin yollarını bulmalıdır
emek bölüşümü-paydalaması üzerine modellemeler geliştirilmelidir
emek emeğe sabitlenmeli ya da eşitlenmelidir-bir birim emek karşılığı bir biri emekle ödenir ve ödenmeli

iç-dış ölçütler buna göre saptanır -açık varsa açılamaz da kapanamaz da emekle ödenecektir
Arabanın değeri örneğin amiyane işçilik için herhangi bir ülkede bin saat çalışma ise diğerinde yakın olmalıdır ve o ülkedeki herhangi başka çalışma bunu sağmalıdır
bunun evrensel ölçütleri olursa değişik takaslarda mutlaka ve mutlaka karşılar karşılayacaktır. Emeğe göre/dayalı takas ve endeks yöntemi kullanın ve evrenselleştirin
ve karşılamalıdır
Ticaret için kurallar yasalar belirlenmeli

bu ülke çalışmıyor mu? bir ülke çalışmıyor mu? verecek neyi var? değiştirecek ve takaslayacak
fazla üretmeye çalışarak kimse fazla kazanmayacak-para bir kağıt parçasıdır-insan mutluluğu bölüşür-
tüketim hep mutluluk ya da sahip olma üzerine kurulmuştur. Başkalarının sahip oldukları sizi mutsuz eder eğer sahip değilseniz ve olmayacaksanız
-eşit paylaşın/bölüşün

bu ülke yatıyor mu? o kadar işsiz var-çalıştırmıyorsunuz- emek kısık ve işçilik
parayla para harcanıyor bu nasıl saçmalık-para nedir ki?

biri üretiyor biri dağıtıyor biri yiyor bunlar hep karmaşık/saçmalık
herkesi ama herkesi bir ölçüde, bir nebze çalıştırın

insanları iş aramak zorunda bırakıyorsunuz
- iş kayıt olmak,girmek gibi basit/kolay bi şey olmaldır ve çalışmak çalıştırmak emek ortaya konmuş ve çalışmak isteniyorsa,tüketmek isteniyorsa ve kişi karşılığını ödemeye hazırsa mutlaka ama mutlaka kolay olmalıdır -neden olmasın?
üretim takaslıyorsunuz ve kişi çalışmak istiyor

çalışma borç ya da ödev gibi olmalı-kamuya karşı duyulan sorumluluk olarak
işçilik ölçütlerini devlet yasalamaladır_ Sonuçta üretilen ürün şey bölüşülecek
Kişi kamuya karşı (diğerlerinin tüketimi için ve kendi takası yaşamı ve karşı takası için) ürettiği/çalıştığı bilinciyle doluşmaldıır-
Kişi işçilik ve iş yasamından kendini kamuya ve diğerlerine kaşı sorumlu hissetmeli-Sanayici ya da bir işveren aracıdır-Kardan paydalanır nemalanır-risk alır iş kurar özgür ticaret yapar ve nemasını yer .toplumun gözüne batmayan oranda
Sınırsız zenginleşme tanınmayan/anlaşılmayan insanlar-sınırsız güç odakları ve çekim yaratıyor

Sanayici aracıdır-kamu aracısıdır
Üretim için çoğul ortaklı kamulaşma -kooperatif benzeri kavramalar geliştirilmelidir
Eğer toplu mve toplusma lyasalar bunu kavrarsa ve kurarsa ve bunu korursa bu zenginleşir ve işlevleşir -toplum inanırsa
güç odakları üretim mimarı /kurucusu olmak zorunda değildir-
Eğer bu olmuşsa halk ya da kamu görevini yapmalıdır ve kendi yönetimini devralmalıdır_kamu otoritesini yıkarak yenileyerek ya da yöneterek ve yönelterek bunu yapmalıdır

güç odakları (gü çve para odakları/kontrolötleri) üretim mimarı /kurucusu olmak zorunda değildir-
Çok odaklı çok ortaklı kamulaşan (hatta sahipsiz-devlete değil kamuya kamulaşmış üretim yeri ve) üretim bilinci

eşitlikçi sistemler bunu sağlar -inanılan yapılan ve eşitliğe adalate özgürlüğe bölüşüme yönelik dönük
kamu eğer onu yönetemiyorsa hiç bi şeyi yönetemz orda kamu yoktur -kamudan sözedilemez
toplum bilinci oluşmamıştır

kişi bir iş kurmalı ya da yapmalı
çalışmak ödev olmalı ve kişi boşta tutulmamalı ve bunu toplum sağlamalıdır

ve zorunlu işsizler ola ki varsa devlet ödevlisi kamu görevlisi sayılmalıdır ve çalıştırılmalıdır ya da yaşamları toplumca bölüşülerek idame ettirlmelidir

asgari işçilik ödevleri sağlanmalı

--

amerika dünyaya ne üretiyor silah mı? toplumu neden güçlü-parası neden güçlü
biz neyi amerikadan alıyoruz satıyoruz ve dünyaya ne satıyor _silah mı? bilim mi? bilgi mi? teknoloji bileşenleri mi?
Amerikan işçisi ,çiftçisi benim için ne üretiyor-boğazıma gırtlağıma giden ne?
Onun üretiğini mi giyiyorum
niye dolar artıyor benim adıma mı çalışıyor

---

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:51 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:15 ----------

Özetle, sizin siyasi otoriteniz kusura bakmayın da arap parasına ve hazır nemaya göz dikmek yerine üretime yüzünü dönmeli ve kolları sıvamalı ve üretime dönük hazır kitleleri uyandırmalı ve dinamik bir unsur oluşturmalı ve güdülemelidir

Halkın refahını (hiçe sayanlar) onların gelirlerini yükseltmeliler ancak (ne yazık ki bunu anlamıyorlar-bunu gerçekten anlamıyorlar-uyarılmaları lazım) bunu göremeyecekler sanırım-çok uzun vade
eğer anlayabilirler ve kavrayabilirse?
--
petrol tuzağına ve diğer tuzaklara dikkat
ordan burdan sıcak para aranmak ve dilenmekte nedir?

para kıtlık değildir
-para kıt değil
işçiyle/üretenle nemada az bölüşerek (asıl üretimi ve tüketimi gerçek harcayıcı, gerçek ürettirme gücünü bu yolla sizler sınırlıyorsunuz ve ekonomiyi daraltarak tıkıyorsunuz-azaltıyorsunuz) Bunu anlamıyorsunuz kabız ekonomi
para kıtlığına/ve tuzağına inandırılmışsınız ve para azlığına inanarak kandırılmışsınız

bu yolla işveren çok kazanmıyor ülke kazanmıyor -kimse kazanmıyor
eğer işverense derdiniz onun cebinden yine bir kuruş ve birim eksiltmeden işçinin cebini doldurmanın yolunu bulun-bu çok kolaydır
karj marjları -pasta payları vb. bunu neden anlamıyorsunuz ve düşünemiyorsunuz?

-üretenle az bölüşerek çark kuramazsınız ki asıl tüketici odur ne kadar verirseniz o kadar harcar
ekonomiyi anlamıyorsunuz -asla da anlamayacak gibi duruyorsunuz
birilerinin cebinden para çıkmıyor-bu bir enerji çarkı ve bölüşüm/dönüşüm çarkıdır

haracayan kitleyi (az tükettirerek ekonomiyi asıl) siz sınırlıyorsunuz ve bilmiyorsunuz diyorum-diyoruz ve bunda ısrar ediyoruz

siz fazla vererek fazla verdiğinizi sanıyorunuz cebinizden fazla çıktığını sanıyorsunuz büyük ama büyük oranlarla ve puntolarla büyükçe yanılıyorsunuz az vererek
bu yolla ancak zorunlu gıda ve tüketim malzemeleri üretim-tüketiminiz olur normaldir

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç