Dokunma Takıntısı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde Epilogue tarafından oluşturulan Dokunma Takıntısı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,607 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Dokunma Takıntısı
Konbuyu başlatan Epilogue
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Feylesof TeCe

Epilogue

Meraklı Üye
Yeni Üye
Dokunma takıntısı olan hasta, bir yerlere dokunma gereksinimi duyar. Bazı nesnelere dokunarak, içinden gelen dürtüleri tatmin eder. İçindeki bir ses dokunması gerektiğini söyler. Kimi küçük parmaktan başparmağa kadar sırayla parmaklarını, bedeninin herhangi bir bölgesine veya bir nesneye dokundurur, kimi kapı kolu gibi kavisli nesnelere dokunur, kimi de başını yaslandığı duvara veya oturduğu koltuğun arkalığına sürter.
Avuç içlerini nesnelerin sivri uçlarına değdirenler olduğu gibi iki eliyle bazı nesneleri sıkanlar da vardır. Kimi hasta, gördüğü her nesneye ve insana bir kere dokunma zorunluluğu duyar; dokunamadığında ise içine bir huzursuzluk girer.

Dr. Çetin Özbey

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Bendede bunun tam tersi mevcuttu bir zamanlar. Biri dokunduğunda ağlardım, eve gidip banyo yapardım. Üstelik dokunduğum şeylerin beynimde kirlilik aşamaları oluşmuştu. Örneğin; telefona dokunduğumda elimi 300 kez, televizyona dokunduğumda 500 kez sabunlardım.

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Ne kadar zor bir durum olduğunu bir arkadaşım sayesinde öğrendim.
Lise zamanında bir şeye dokunma hissini aldığı an ne olursa olsun onu aypmak zorundaydı. Buna ek olarak dokunduktan sonra ellerine daha doğrusu parmak uçlarına üflüyordu. TOTEM bile denilebilirdi bazı durumlar için ama dokunmadığı zaman mesela bu bir arkadaşıysa sonuca ulaşana kadar onu kovalıyordu.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Bendede bunun tam tersi mevcuttu bir zamanlar. Biri dokunduğunda ağlardım, eve gidip banyo yapardım. Üstelik dokunduğum şeylerin beynimde kirlilik aşamaları oluşmuştu. Örneğin; telefona dokunduğumda elimi 300 kez, televizyona dokunduğumda 500 kez sabunlardım.

Ciddi ciddi konuşurken abartma yapman pek yakışık kalmamış. Ama gerçekten elini 300-500 kere yıkadığını iddia etmeye devam edersen "Haklısın, ne de olsa yalancı öpmüyorlar." diyeceğim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar