Doğmadan önceki zamanı hatırlayamamıza rağmen öldükten sonra ruhumuz yaşar mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde DevilFeather tarafından oluşturulan Doğmadan önceki zamanı hatırlayamamıza rağmen öldükten sonra ruhumuz yaşar mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,508 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Doğmadan önceki zamanı hatırlayamamıza rağmen öldükten sonra ruhumuz yaşar mı?
Konbuyu başlatan DevilFeather
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan budainsan

DevilFeather

Felsefe.net
Yeni Üye
Yani bazen düsünüyorum acaba 24-02-1990 dan once nerdeydım dıye bosluktan ileriye gidemiyorum ama öldükten sonra ruhun yasayacagını soyluyorlar ve ben bunu anlayamıyorum bence yine beyaz bi bosluktan ileri gidemez ve bunu da bekleyip gorelim diyemiyorum maalesef ...Yorumlarinizi bekliyorum....

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Olum ne demek oncelikle bunu cevaplandirabilir misin? Sence olum nedir?

DevilFeather

Felsefe.net
Yeni Üye
Olum ne demek oncelikle bunu cevaplandirabilir misin? Sence olum nedir?
Yani bence olum bi sondur yada sonsuz bı boslugun baslangıcı desek daha dogru olabılır..
Ama asıl soru olum degil de neden herkes ruhun tıpkı sımdıkı duygularla yasayacagini iddaa ediyor bunu anlayamıyorum ..... Dogmadan once de ruhumuz varmıydı yani varsa neden hatırlayamıyorum eger aynı surec devam ediyorsa oldukten sonrada bu dunyayi hatırlayamiyor olmamız lazım degil mi?

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
bütününde,ruhsal bilincin, hatırlamadığını ne biliyoruz ki (sen ben, -madde beden sayıyorsan sırf kendini-vasatız-ölümlü!) .Ve ruhsalına/içrek olana/bilince açılırsan- sorarsan, bildiğini ihtiyaca göre, açar sanada.

Yok eğer bilinc-in-e sahip çıkarsan bir müddet sonra neden demezsin, bu vasatı-bedeni terkedeceğini bilirsin, o cesetde doğal döngüde yerini alır.

Yoktan var olunmaz, gerçek Varlığı bilmek olur.O' sonsuz -döngü/değişim/gelişim- hep var ve batıni-zahiri iki yönü yani iki yüzü (iki yüzlülüğü riyakarlık/yalanla karıştırmamalı) var, herşeyin karşılığı var...

Batına açılamayan, zahir sonunu gördükçe kafası bulanıyor.: ) Aslızatı; Ölüm yok Ol'um var.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben de zaten bunun icin sordum olum nedir diyerekten... Bu husuta materyalistler farkli seyler soyler idealistler farkli sey. Senin cevabinda hem ondan hem bundan var.

efefel

Üye
Yeni Üye
sorunun cevabı inanca göre değişir.
mantıksal bir cevap şu an için verilemez sanıyorum.
ölümden sonra yaşam olacağını ancak din söyleyebilir,felsefe böyle bir cümle kuramaz ancak sorar.
cevabını da dinler verir ki bir çok din farklı bir cevap verebilir.
felsefi düşünen biri ölümden sonra ruh yaşar da diyemez,yaşamaz da diyemez.tarafsız olmalıdır.

mazruf

Üye
Yeni Üye
"herşeyden çift yarattık.. düşünüp ibret almaz mısınız.."
mealindeki ayet çok ilginç..

buna göre de "hayat" tek kalır.. ölüm sonrası olmazsa..
.............................................................
ölüm sonrası için, hiiç kafamı yormam.. yaşamama bakarım..
inancım doğrultusunda..

ve eğer de, akşam olunca 45.000 dolarlık şarap açan adamlar hesap vermiyecekse vb. vb. ve ben buna yani öldükten sonra hesabın olmadığına, inansaam.. kimse tutamaz beni.. dağıtabildiğim kadar dağıtırım ortalığı .. olmazsa kendimi dağıtırım.. vallahülazim ))

ne der M. N. Selçuk.." bir çook giideen.. menun kii yerindeen..
çokk seneler olduu döneen yook seferindeen.."

ben de bir zaman çok istedim.. öbür taraftan bir haber getiren olsa da
ayağımı denk atsam, nefsimle amansız cenk etsem diye..

yaşayalım arkadaşlar..
herkese hayırlı yıllar uğurlu yollar..
yıllar yollar hepimizi aynı yere yollar
............................................................
ve hem de doğmadan öncesini hatırlamamanın
ölüm sonrasıyla ne ilgisi ola....???
.............................................................

(İnsan 76/11)
İnsanoğlu var edilip bahse değer bir şey olana kadar
üzerinden uzun bir süre geçmedi mi? (İnsan 76/11)
Size ne oluyor ki, Allah'a büyüklüğü yakıştıramıyorsunuz?

.........................................................

21/ 104
(Düşün o) günü ki, yazılı kağıtların tomarını dürer gibi göğü toplayıp düreriz.
Tıpkı ilk yaratmaya başladığımız gibi onu tekrar o hale getiririz.
(Bu,) üzerimize aldığımız bir vaad oldu. Biz, (vadettiğimizi) yaparız. *

((Tekrar o hale getirmekten maksat, ya her şeyi yok etmek yahut da
yok ettikten sonra yeniden eski haline getirmek, diriltmektir. ))
açıklama diyanet
...............................................................
inna lillah ve inna ileyhi raciun.. hepimiz Allah'ınız ve ona döneceğiz..
hayırlı akıllı dönüşler ola

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Schopenhauer'ın bi sözü vardır. Tam hatırlayamadım ama şuna benzediği kesin;

"Doğumundan önce neysen, ölümünden sonra o olacaksın."

Yani ölümden sonrası da doğumdan önceki gibi koca bir hiç dostum.

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Hiççilik nerden geliyor ama ben buna akıl erdiremedim yani şu an şu an yazısını okuyabiliyorsak o da var olduğumuzun kanıtıdır.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
"insan nasıl yaşarsa öyle ölür; nasıl ölürse öyle dirilir; nasıl dirilirse öyle haşrolur" hz. muhammed
şu dünyada bir hiçiz belki, ama doğmadan önce ve öldükten sonra bir hiç değiliz bundan eminim.

budainsan

Felsefe.net
Yeni Üye
Ölümden sonrasını mantıkla açıklamak imkansızdır.Ölümün sonrası yeni bir başlangıç olabileceği gibi tüm herşeyi son bulacağı denilebilir.İnsanın kıyameti ölümüdür.Kıyamet eğer bir sonsa ölümde bizim sonumuz olabilir.Eğer ölüm bir başlangıçsa yine geçmişimizi hatırlamadan format atılmış bir bilgisayar misali başka bir yıldız kümesi için yaşamımızı devam ettirebiliriz.Herkezin belli bir yeteneğe sahiptir.Kimi çok iyi futbol oynar kimi müzikte başarılıdır... Belki de ruhumuz başka bir bedende vadesini doldurdu ve bu bedende formatlanıp yaşam bulduk diğer yaşamımızda yapabildiğimiz iyi şeyleri şuanda devam ettiriyor olamazmıyız ??

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye
Sayın budainsan; Ölümden sonrasını mantıkla açıklamak imkansızdır deyip akabinde mantık yürütmüşsünüz, garip olmuş. Size göre mantıkla açıklanamaz olması sizi bir inanca sevketmedi mi? Ya da bir inancınız, mantıkla açıklanamayacağını mı gösterdi? Ya da mantıkla açıklanamaz olduğunu nasıl öngördünüz?

Soruya gelince; Hatırlamak beyine ait bir şey. Salt ruhun özelliklerini şahsen bilmiyorum. Ve varsa eğer ruhta hatırlama durumu ile insandaki hatırlama; iç içe geçmiş şekilde midir, bunun da cevabı lazım. Doğmadan önceki zamanı hatırlamamamız pek de garip gelmiyor bana doğrusu. Öyle ki hatırlanması halinde dahi; bu beyinde yorumu nasıl olur, bundan da emin değilim.

Kendi ruhumu bedenime ve dolayısıyla dünyaya hapsolmuş olarak görüyorum.

Doğmadan önceki ruhun hatırlanmasının; insana fayda getirmediği görüşüme şöyle örnek vereyim. Bir ressamın yeteğini aldık elinden diyelim. Sonra da ellerini kelepçeledik. O ressamın yeteğine kavuşması ne getirebilir ki? Önce özgürleşmesi lazım. Ölüm özgürlük, hayat bile bile tutsaklıktır.

budainsan

Felsefe.net
Yeni Üye
Sayın oguz8891 Mantık yürüterek açıklamak imkansızdır dedim evet ancak ben sadece akıl yürüttüm açıklama yapmadım.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar