Dinler Arası Diyalog Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Nedir? kategorisinde Blackseademon tarafından oluşturulan Dinler Arası Diyalog Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,041 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Nedir?
Konu Başlığı Dinler Arası Diyalog Nedir?
Konbuyu başlatan Blackseademon
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ElChupakabra

Blackseademon

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar bildiğiniz üzere bu konu şu aralar Fethullah Gülen Cemaati,yada bizzat Fethullah Gülen tarafından ortaya atılmış,halen daha süre gelen,tüm dinlerin birleşimini,barışını,dostluğunu ele alan bir projedir.

Şimdi ben ilk paragrafa dostluk,barış yazdım ama bu demek değildir ki böyle birşey mümkün.Evet mümkün olabilir,daha doğrusu olabilirdi lakin Hristiyanlığın tarihimizde İslamla olan dostluğuna(!) baktığımızda savaş,kan vede haçlı seferlerinden başka birşey gelmiyor aklımıza.Hal böyle olunca insanın aklına şu soru gelmiyor değil:Yahudilikle,Hristiyanlıkla aramızda olan bu kadar kötü anılar varken,hatta ve hatta din bakımından çok farklı yapılarda olmamıza rağmen böyle bir diyalogtan söz edilebilirmi?
Bence edilemez,çünkü bu dinler arasında bir diyalog yapılacaksa ilk önce islam dinindeki bazı kaideler bu dinlerin benimsediği kaidelere göre şekil almalı.Çünkü bu diyaloğu daha çok Yahudi hahamlar,Hristiyan papazlar,hatta Papa istiyor;lakin amaçlarında ne kadar kararlılar orasını bilemeyiz.İşte bu iş içinde,diyalogta İslam tarafını temsil eden Fethullah Gülen seçilmiş yada bizzat kendisini seçtirmiştir.

Hepimizin aklına Dinler Arası Diyalog dedikmi genelde 3 din gelir.Nedir bunlar:Yahudilik,Hristiyanlık ve İslam Dini.Peki bu işin başını çeken ve bizzat bu işte gönüllü olan Fethullah Gülen bakalım bu diyalog hakkında neler demiş:"Semavi dinlerle başlarsak Musevilik gibi,Hristiyanlık gibi,Müslümanlık gibi ve bu dinler bugün Dünya'da 3 büyük din olarak tanınıyor.Gerçi Budizm'de var,bir ahlak dini o.Şimdilerde semavi dinler olarak bilinen dinler bu dinler.Bunlar arasında bir uzlaşma başlatılırsa,merkezde böyle başlamış olur.Bu hatta daha geniş bir açı halinde hissettirilmiş olur.Bu işin içine Budizmde girebilir,Brahmanizmde girebilir,hatta ateistlerde girebilirler.Tarihten kalma Animislerde girebilirler.Önemli olan böyle bir açılımı gerçekleştirmektir.Bunu siz bir ilk adım sayabilirsiniz,bir ilk basamağa adım atma sayabilirsiniz.Merkezde böyle bir açı küçük görülebilir fakat vaadettiği şeyler itibariyle,muhit hattında kocaman bir açı haline gelebilir.Ben böyle bir açı haline geleceğine inanıyorum."Evet bunları demiş.Peki şunu sormak isterim:Hadi diyelim yine bir muamma olan Hristiyanlıkla,Musevilikle,Budizmle olan dostluğu geçtik,ateistlerle,brahmanistlerle,animistlerle nasıl bir diyalog kurabilir biz Müslümanlar?Zaten ateistlerde inanç hiç yok,Brahmanizm desen saçma sapan,eşitlik bile olmayan,puta inanılan bir din,Animistler insan dahil herşeyde ruh olduğuna inanıyorlar.(örnk:Ağaçlar,taşlar vb.)Bu dinlerle bir müslümanın ne alakası olabilir?Bu dinlerle bir müslüman nasıl bir diyalog kurabilir?Sayın Fethullah Gülen siz bir müslüman olarak bu dinlerle diyalog kurabiliceğinize inanıyormusunuz?Ayrıca o vaadedilen şeyler nelerdir?Bu dinlerle diyalog kurduğumuzda ne gibi bir vaadedilen şeyi kazanacağız?Sorular,sorular...

Arkadaşlar ben burada dinleri kötülemiyorum,sakın yanlış anlamayın ama inanın bu dinlerle bir Müslümanın asla işi olamaz.
Madem konu Dinler Arası Diyalog o halde bir konuya deyinmek istiyorum:Haçlıların(Yani Hristiyanlığın,Yahudiliğin)bu işteki payı.
Evet arkadaşlar madem bu projenin biz müslümanlara hiç bir katkısı olmayacak,o halde bu işi asıl isteyenlerin amaçları ne olabilir?Basit.İslamı sömürmek,değerlerimizi ayaklar altına almak,peygamberimizi(sav) incitmek,onu kullanarak aynı Hz.İsa gibi sembolleştirmek,ve dahası...
Daha geçenlerde bir video izledim,Belçika-Türk dostluk(!) derneğinin hazırladığı,Brükselin en büyük kiliselerinden biri olan Seant-Jean-Baptiste'de 31 Mart 2012'de Süleyman Erkişi'nin Muhammedsiz(yani eşhedu enla muhammeden rasulullah kısmı)
olmaksızın okuması beni şok etti.Ve bu işin ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu o an bir kez daha anlamış oldum.
Şunları sormak isterim:1-Bir kilisede ezan okunmasını anlarım,hatta 2.Mehmet'de Fetihten sonra Ayasofya'da okutmuştu.Peki ama neden peygamberimizi söylemeden okursun?Yoksa sana öylemi emredildi?2-Fethullah Gülenin ve eshedu enla muhammeden abduhu ve rasuluh kısmını soyleyıp onları kusturmeye gerek yok dedığı yahudiler ve hristiyanlarmı?3-Sormadan edemiyeceğim.Yoksa siz diyalog ayağına yatıp güzel dinimiz İslamı yoketmeyemi çalışıyorsunuz?...

Evet arkadaşlar daha yazı yazılır bu konu hakkında ancak şimdilik ben bu kadarıyla yetineyim ve sizin fikirlerinizide, sorularınızıda aldıktan sonra inşallah yazıma devam etmeyi düşünüyorum.Okuduğunuz için teşekkürler.

ElChupakabra

Felsefe.net
Yeni Üye
İki sıvıyı birleştirirsin farklı bir şey elde edersin, yani birleşen öğeler değişir değişmese bile karmaşıklaşır saflığını yitirir.. Tek bir din olsun sevgi üzerine kurulsun düşüncesi yüzyılların mason rüyasıdır.. Bir müslüman bu dünyaya geliş amacını bütün dinleri birleştirip aşure lezzetinde yaşamak olduğunu düşünmez..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç