Dini inanç

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde cogito tarafından oluşturulan Dini inanç başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,633 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Dini inanç
Konbuyu başlatan cogito
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan birebir

cogito

Üye
Yeni Üye
Dini inanç nesnellik ve bilgiye mi dayanır yoksa mecburi bir huzur duyma ihtiyacı ve boyun eğmeye mi?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Din arapca anlam olarak yol, hukum manasina gelir. Bu manada nesnellige dayanan dinler oldugu gibi bilgiye dayanan dinlerde vardir. Din huzur duyma ihtiyacini karsilayan yada bogun egmeyi emreden bir yol yada hukumler butunu degildir. Dine inanclar butunude diyebiliriz ve bu inanclarin uygulattigi torenler ayinler kutlamalar butunudur de ayrica. Dunyaya acilmis olan farkli pencereler. Fakat vardigimiz yegane nokta Allah.

tribalistic

Yeni üye
Yeni Üye
Şimdilerde bu iki düşünceyi birleştirmeye yönelik çabalar mevcut.Yani evrim ve nedensellik fikirlerini dışlamadan Tanrı nın varlığını ve dinin dogmalarını kabul etmek mümkün diyorlar.Şu şekilde ki;
Evrimin ve nedenselliğin koşullarını da Tanrı yaratmıştır.Eğer bu koşulllar olmasaydı türler arası evrim gerçekleşmeyecekti.
Tabi dinin ontolojik yanının ötesinde birde iman(etik) kısmı varki bu insanlararası birliktelik için gerekli.Ahlaklı olmak adına...

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Dini inanç nesnellik ve bilgiye mi dayanır yoksa mecburi bir huzur duyma ihtiyacı ve boyun eğmeye mi?

Soruda cevap var kanımca. dini inanç ... İnanca dayanır işte, neye inanmak istediğimize, neyi seçtiğimize dayanır. Nesnel değildir. Boyun eğmeye de dayanmaz kanımca çünkü dinini yaşamak isteyenlerin kendine göre yorumladığını biliyorum. Zaten öyle de olması gerekir. Fakat teokrasi rejiminde boyun eğmeye dayandığı apaçık ortada. Her zaman olduğu gibi din politikada kullanılıyor, zaten dinlerin icadı da buna dayanır. İnsanları en kolay kutuplaştırma/köleleştirme yolu, duyguları ve inançlarıyla olur, bunları defalarca tekrarlamaya gerek var mı onu da bilemedim.

efefel

Üye
Yeni Üye
Bence ise;
İnsanlar dini inançlarını hiçbirzaman seçmezler.
sonradan din değiştirenler dahil bir seçim yapmazlar,bu eylemleri bizler seçim olarak adlandırdık.
birçok insan sorarsak eğer inandığı dini seçip inandığını,doğuştan inanıyorsa bile bunu bişekilde açıklamaya çalışıcaktır ör:diğer dinleri küçümsüyerek yada yanlışlarını söyleyerek kendi inandığı dinin üstünlüğünü kendine göre yorumlamıştır ve bu doğrultuda duygularını ifade edicektir.
Seçim için 'hür' bir irade gerekli.
Ben insanların hür iradeye sahip olduklarını kesinlikle düşünmüyorum.
ama bir okadarda hürmüşüz gibi geliyor bize,sanki seçimlerimizi biz yapıyormuşuz gibi...
Ama burdaki çizgiyi anlatabilmem gerekiyor.bu yazıyı okuyan biri şunu sorabilir (herhangi iki şey içinden birini seçtiğimizde seçmiş olmuyormuyuz ?) yada benzerleri arasından her zaman seçim yapmış olmuyormuyuz ? HAYIR.
seçim yapmıyoruz.
''''İnsanlar her eylemini,eylem anındaki dış etkenlere ve bunuda içine alan en geçmişinden eylem anına kadar yaşadıklarının yansıması olarak gerçekleştirir.''''bu cümleyle açıklamış oluyorum aslında.
Yani her zaman olmak zorunda olanlar oluyor.

Tabi böyle bir düşünce dinlere inanmamayı öngördüğü için itici gelebilir.

efefel

Üye
Yeni Üye
sanırım ben farkında olmadan ki şimdi farkına vardım konuyu saptırmışım.
başta konuyu başlatan sayın cagito kusura bakmayın.

dini inanç bence sadece nesnelliğe dayanmaz.
dini bilgi evet,mecburi boyun eyme evet.yanlız mecburi huzur duyma boyun eyme derken isteksizce boyun eymek zorundayım hissini kastetmiyorum.isteyerek.mecburi boyun eyme hissi,huzur duyarak
ama nesnellik yoktur dinde yani oluşlarında yoktur.insanlar nesnel bir takım objeleri kullanabilirler.
bilgi ise dini bilginin dışına çıkmaz.bilimsel bilgi olmadığından göreceli olabilir.
dinsel bilgiyi kabul etmeyen biri ile bilimsel bilgiyi kabul etmeyen bir değildir.
yani din nesnelliğin dışında birçok şeye dayanabilir.
saygılar...

cogito

Üye
Yeni Üye
Efefel, size katılıyorum dinde nesnellik yoktur. Soruların cevapsız kalmaması, yaşamın mutlak bir anlamı olması ve huzur bulma ihtiyacıdır. Boyun eğerek, şükrederek, hiçbir zaman yok olmayacağını (öteki dünya inancı) düşünerek yaşayan insan huzur bulur. Çok bunaldığı zamanlarda en güçlüye dayanarak ona sığınır. İnsanı denize doğru koşarken tutan bir limandır dini inanç.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
nesnelliğin olmadığı bir şey gösterilebilir mi? nesnesiz bir şey olabilir mi? ya da nesnenin neyde parmağı yoktur?
huzur duyma ihtiyacı yemek yeme ihtiyacından daha mı farklıdır? ve ihtiyaçlar nesnesiz karşılanabilir mi? nesne mi bilgi içerir yoksa bilgi mi nesne içerir?

birebir

Üye
Yeni Üye
Yemek yemek demiş ya sevgili enkaz ben mikro dünya için düşündüğümde yine işin içinden çıkamıyorum yani mikro dünya,makro dünya hakkındaki algılarımızı yerle bir ediyor.Örneklersem,her şey atomlardan oluşmuştur ve buradan hareketle insan bağırsakları veya ciğerleri yenen yiyecekleri solunan havayı tam olarak ne yapıyor?

yani bir insanın gözü atomları olduğu gibi görebilseydi kimse birbirini tanımaz ve herkes birbirine baktığında kıvır kıvır kıvranan yüzeylerden başka bir görüntü görmez.Bu durumda atomlardan oluşmuş bir bağırsak yine atomlardan oluşmuş bir gıdayı nasıl enerjiye vitamine vs çevirebilmektedir?vucut atomlarına diğer yiyecek atomlarının ne gibi bir etkileri ve katkıları olmaktadır?

makro dünyada bunların cevapları basit,acıktın ve yedin.Ancak mikro dünyada sanırım çok karmaşık ve hatta burada canlılık nedir sorusu bile ortaya çıkabilmektedir.Bu arada doğum günün kutlu olsun,sağlıkla nice yıllara.

efefel

Üye
Yeni Üye
nesnelliğin olmadığı bir şey gösterilebilir mi? nesnesiz bir şey olabilir mi? ya da nesnenin neyde parmağı yoktur?
huzur duyma ihtiyacı yemek yeme ihtiyacından daha mı farklıdır? ve ihtiyaçlar nesnesiz karşılanabilir mi? nesne mi bilgi içerir yoksa bilgi mi nesne içerir?
Dini inanca felsefi baktım yani tamamen tarafsız.
Şu anda herhangi bir dîni kanıtlayan herhangibir nesne yok yanılıyormuyum.
Dolayısıyla dîni inanç nesnellik içermez,hayal gücü ile nesne oluşturamadığımız gibi.
Söylenlilmek istenen herhangi bir nesne bir dîni inanış başlamasına sebep olamaz yada devam etmesini sağlayamaz.Hayal gücüdür.

birebir

Üye
Yeni Üye
Selam efefel,

peki rüyalar bir kanıt olabilir mi?

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Değerli efefel,

Dini inanca felsefi baktınız yani düşündünüz, peki düşündüğünüzü kanıtlayan nedir? düşünce nesnel mi?

Ben diyorsanız bir başka ben'in düşünü de onun inanç geliştirmesini sağlayamaz mı. Hay al nedir mesela O'nu da düşündünüz mü ? sadece düşünce nesnel mi? merakı !soruyorum :)

tribalistic

Yeni üye
Yeni Üye
Dini inanç kutsallaştırma ve fetişleştirmeye dayanır.Bu yüzden kişilerin kafasında ki çoğu metafizik kavramlar KATEGORİK tir.Bunlar birbirine eklemlenir ve ayrıklaştırılırlar.Dinin okunmasıda farklıdır.Ahlaksal bir okumayla ontolojik bir okuma bizi kendi içimizde bile çelişkiye düşürür.Ama bunu yorumsama gücümüzle aşarız ve bütün bildiklerimizi birbirine bağlarız.Bunlar kategorik düşünmeyle ve tamamen irade ile oluşturulur.Kim ne anlatırsa anlatsın ortak bir dinden öte kişilerin kendi din yorumları vardır.Din kısacası sıradan insanın felsefeye ucundan kulpundan bulaşmasını sağlayan bireysel bir yorumsama etkinliğidir.
Rüyalara gelince rüyalar bize olmayanı vermez sadece yaşanılan ve saplanılan derin psikolojik kavramların uçusmasıdır.Korkulardan, kaygılardan ve saplantılardan beslenir.

birebir

Üye
Yeni Üye

''Dini inanca felsefi baktım yani tamamen tarafsız.
Şu anda herhangi bir dîni kanıtlayan herhangibir nesne yok yanılıyormuyum.
Dolayısıyla dîni inanç nesnellik içermez,hayal gücü ile nesne oluşturamadığımız gibi.
Söylenlilmek istenen herhangi bir nesne bir dîni inanış başlamasına sebep olamaz yada devam etmesini sağlayamaz.Hayal gücüdür''.

İnsanlar hayatta kalmayı nesneler sayesinde başarırlar.Peki hayati önem taşıyan nesneleri ortadan kaldırdığımızda neden bazı insanlar hala bu nesnellik devam ediyormuşçasına hayatta kalabilmektedir?Burada neye inanmalıyız?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar