Din Üzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Makaleleri kategorisinde Furkan Topal tarafından oluşturulan Din Üzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,589 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Makaleleri
Konu Başlığı Din Üzerine
Konbuyu başlatan Furkan Topal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Feylesof TeCe

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Üzerine yazacağım ilk konu ve sanırım en uzun konu fakat kısa tutmaya çalışacağım.

Aklımı öylesine arınmış buluyorumki dinlerin varlığının imkansızlığı ortada gibi hiisediyorum; çoğu insan için öyle olmasa da.

Kendini güçlü hissedebilmeli insan, dayanaksızda ayakta durabilmeli. Günümüzde hala bu büyük senaryoları, kendilerine din olarak dayanak edinmiş insanlar bulunmakta.

Güçsüz kalıyorlar ve dua ediyorlar! Ah, onlar aslında Tanrı'yı kullanmak istiyorlar. Evet, korktukları tanrıdan yardım istiyorlar! Kimseyle konuşmayan, kendisini kimseye göstermeyen bu tanrıdan.

Din ne mi yaptı? Sizi korkuttu! Sizi zorladı! Size anlamını bilmediğiniz şeyleri okumayı emretti! Sizin benliğinizi ezdi! Yaşadığınız dünyayı gereksiz hale getirdi! öbür dünya vaadleriyle, sizlerin ölümsüzlük ihtiyacını kullandı ve sizi bedenlerinizden soğuttu! Tıpkı sizin gibi eli ayağı olan ve peygamber addedilen insanları sizden üstün kıldı!

Söyleyin bana! Dininizden, cennet ve cehennemi yani sizi yola getiren bu iki olguyu çıkarırsak geriye ne kalır?

"Kendine yapılmasını istemediğini, başkasına yapma." bu söz iyiliği ve kötülüğü, günahı ve sevabı ayırır!

Kendinizden iyi bir hadis yok! Aklınızdan iyi bir ayet yok! Düşüncelerinizden üstün sure yok! Tanrı sizlere akıl verdi, din değil!

Aileniz ve çevreniz, aklınızı vidalamış ve dinle monte etmişler! Kendinizi tornavidası olun, bu büyük zehiri atın içinizden! Rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Asıl zavallı bir rahatlık(!) içinde olan sizlersiniz! İbadet yaparak, cennete gireceğinizi sanıyorsunuz değil mi? Sırf bu vaadler yüzünden dinsizlik sizlere itici geliyor değil mi?

Dünyaya bir kere gelinir. İnsanlığa hiçbir faydan olmadan, öne eğilme, diz çökme ve arapça mırıldanma eylemleriyle mi cennete gireceksin? Ve tüm bunları yapmazsan cehenneme?

Şizofreninin uç noktasındasınız!

Ben bizi cehenneme atabilecek kadar sapık, bizi cennette zevke boğacak kadar enayi bir tanrı tanımıyorum.

Hem ne kadar saçma mekanlar bunlar? Tek ortak noktaları sonsuzluk. İkiside sıkıcı!

Of! İnsanlar! Of! Size kutsal kitapsız, gerçekçi bir çoban yaraşır!

Furkan Topal'ın Günlüğünden, 28.12.2009

M

monaliza

Ziyaretçi
İnana ve ibadet edenlere bu şekilde hakaret etmen senin ne kadar zavallı bir yaratık olduğunu göstermiyor mu? Konuyu tersine çevirip aynı saçma hakaretleri kendine etmelisin bence)))))

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Sen zaten ne yazsam bana hakaret ediyorsun, inançlı mısın?

Ben kimseye hakaret ettiğimi düşünmüyorum. Sadece gerçeklerden bahsettim.

toz_zerresi

Üye
Yeni Üye
Bir virüsün yıkabileceği kadar ayaktayız işte... Ya da binlerce diğer sebebin bizi yok etmesi kadar dik ve ayaktayız. Hepsi bu. Kabadayılık sözde olur da genelde, özde olmaz. Hadi fikirlerini yazdın; amenna. Hakaret neden? İçindeki boşluğu dolduracak bir şeyler arıyorsun değil mi? Madem bu kadar basit insanlar inananlar neden kale alıyorsun? Bence hiç üzerleinde durma. Bırak kendi sularında yüzsünler dilediklerince. Sende böyle yaparak bize üstünlüğünü göster; taa ki peşinden gelelim.

Saygılarımla

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Bir virüsün yıkabileceği kadar ayaktayız işte... Ya da binlerce diğer sebebin bizi yok etmesi kadar dik ve ayaktayız. Hepsi bu. Kabadayılık sözde olur da genelde, özde olmaz. Hadi fikirlerini yazdın; amenna. Hakaret neden? İçindeki boşluğu dolduracak bir şeyler arıyorsun değil mi? Madem bu kadar basit insanlar inananlar neden kale alıyorsun? Bence hiç üzerleinde durma. Bırak kendi sularında yüzsünler dilediklerince. Sende böyle yaparak bize üstünlüğünü göster; taa ki peşinden gelelim.

Saygılarımla

Haklısın aslında. İnananların üzerinde durmamam gerekirdi. Zaten eski bir yazımdı bu. Ama o zamana geri döner ve o zamanın aklıyla düşünürsem şunu söyleyebilirim; insanların gerçekleri görememesi canımı sıkıyor. Tek sorun bu. Saygını eksik etme zaten. Yeni katıldım, yeterince saygısızlıkla karşılaştım :)

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Haklısın aslında. İnananların üzerinde durmamam gerekirdi. Zaten eski bir yazımdı bu. Ama o zamana geri döner ve o zamanın aklıyla düşünürsem şunu söyleyebilirim; insanların gerçekleri görememesi canımı sıkıyor. Tek sorun bu. Saygını eksik etme zaten. Yeni katıldım, yeterince saygısızlıkla karşılaştım :)

Furkan Topal'ın Günlüğünden, 28.12.2009 o zamandan bu zaman yaklasik olarak 9 ay falan gecmis. Bir 9 ay daha gecsin belki bu zamanki halin senin canini sıkacaktir ne dersin?

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Hiçbir şeye kesinlik veremem haklı olabilirsin ama yaklaşık 14 yaşımdan beri deist bir düşünce yapısının içerisindeyim. Zaman zaman ateizme kaymalarda yaşadım. Ama ilerde bu yazdığımın canımı sıkacağını sanmıyorum. Çünkü şuna kesinlik verebileceğime kanaat getirdim; benden dindar olmaz.

toz_zerresi

Üye
Yeni Üye
Sorguluyorsun... Senden her ne olursa 10 numara olur. Zevkü sefada olabileceğin anlarda feslsefe yapıyorsun. Aslan gibi tartışıyorsun. keşke herkes enin gibi bu konulara kafa yorsa. Belki arayışın güzel bir yerlerde noktalanır ve aradığın huzuru bulursun. Kim bilebilir ki?

Saygılarımla

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Sorguluyorsun... Senden her ne olursa 10 numara olur. Zevkü sefada olabileceğin anlarda feslsefe yapıyorsun. Aslan gibi tartışıyorsun. keşke herkes enin gibi bu konulara kafa yorsa. Belki arayışın güzel bir yerlerde noktalanır ve aradığın huzuru bulursun. Kim bilebilir ki?

Saygılarımla

Öncelikle iltifatların için teşekkür ederim. Yeni geldiğim bi yerde senin gibileriyle karşılaşmaktan onur duydum doğrusu. Aradığım huzuru bir karşı cinste bulacağıma inanıyorum. Aslında öyle oldu ama işin ayrıntısına girersek anlatmam gereken çok şey var.

Affetsinler beni konunun dışına çıkacağım ama, kız arkadaşımın babasıyla, eniştesiyle ve dayısıyla dövüştüm 2 gün önce. O yüzden kız karantinaya alınmış olsa gerek ki ondan hiçbir şekilde haber alamıyorum. En son beni bekle demişti. Bende öyle yapıyorum. Kendisi zaten yeterince aile baskısı altında.

Herneyse, dediğim gibi benim bir maneviyatım olursa o din değil, karşı cins olur. Ama ne kadar huzur verir bana orası meçhul :p

toz_zerresi

Üye
Yeni Üye
Hepsi düzelir. Kara gün gelir ve geçer. Gerçekten inanır ve istersen, arzu ettiğin şeyler olur. Sokrates elimizde olan ve olmayan durumları anlatır ya hani bize. Biz elimizde olanları doğru yapalım ama elimizde olmayanlar içinde fazla üzülmeyelim. Elinde olan o kızcağızı sevmek. Elinde olmayan ise ailesinin ruh halleri. Elinde olan sabretmek. Elinde olmayan ise sonucu belirlemek. İnşallah dilediğin gibi sonuçlanır.

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Durumu güzel özetlemişsin. Elimde olmayanlar için dediğin gibi sadece sabretmeliyim, bu her ne kadar can yakıcı olsa da, dayanmalıyım. Umarım dilediğim gibi sonuçlanır, umarım. Çünkü bu öylesine kuvvetli duygularla oluşmuş bir ilişkiydi ki...

chaglar

Felsefe.net
Yeni Üye
öncelikle herkese merhaba arkadaşın amatörce yazdığı makale'nin biraz da kulaktan dolma olma, çalakalem yazıldığı aşikar. Malum makale'de arkadaş birçok yerde çelişki yaşamış Tanrı var mı yok mu hususuna tam bir karar verememiş. İnananlara hakaret etmesi hoşgörülür cinsten değil. sonraki yazılarında ise zaman zaman ateizme kaydığını tespit edebilmiş. yani incelenecek olursa bu arkadaş abilerinden öğrenmiş "Ş" harfinden kazma kürek yapmayı

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye
Sn. chaglar bahsettiğiniz makeleyi ben de okudum. Ve yine ben de amatörce buldum. Fakat sizin yorumunuzu da acemice görüyorum, biraz daha uslubu yumuşutabilirsek, biraz daha sakin daha rahat şekilde tartışabiliriz. Uslup olayları sanki kişiselleştirmekte, konu o boyutlara taşınmasın isterim.

Konuyla ilgili konuşacak olursam ise; ben de çok serzenişte bulunurum Sn. Furkan. Ama biraz dikkatli olmak gerekir. Sonuçta sizin bahsettikleriniz de gün gibi ortada olan şeyler değil. Bu durumdaki çatışmalar; sizin kötü durumlara sokuyor diye suçladığınız din kadar, kötü durumlara sokabilir. Konunun içeriğine ise değinmek istemiyorum, çünkü tek tek bütün yargılarınız hakkında konuşmam gerekecek.

Bu arada bu cevabımda ister istemez belki de haksız olarak sizlerin tartışma tarzlarınızı eleştirdim. Forumda tartışma hakkında bir konu varsa okumak istiyorum bir ara:)

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
"din bir buluttur gökyüzünü gösterir, buluta fazla takılırsan gökyüzünü kaçırırsın..."

Macavity

Üye
Yeni Üye
Bu konuda mükemmel bir inceleme olarak Spinoza'nın Teolojik-Politik İnceleme (Tractatus Theologico-Politicus) eserini okumanızı öneririm.

Cy.

Felsefe.net
Yeni Üye
"Ben bizi cehenneme atabilecek kadar sapık, bizi cennette zevke boğacak kadar enayi bir tanrı tanımıyorum" Haklı olduğunuzu düşünüyorum, üslubunuzsa hakaretten çok serzeniş bence. Tebrikler. Diğer insanları da umursamayın.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
"Ben bizi cehenneme atabilecek kadar sapık, bizi cennette zevke boğacak kadar enayi bir tanrı tanımıyorum" Haklı olduğunuzu düşünüyorum, üslubunuzsa hakaretten çok serzeniş bence. Tebrikler. Diğer insanları da umursamayın.

Mesajınıza hayran kaldığımı belirtmeliyim. Düşüncelerinizin sitemizde yankılanacağına inanıyorum...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar