Din seçimi ve kültür olarak din

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde makarnayadevam tarafından oluşturulan Din seçimi ve kültür olarak din başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,252 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Din seçimi ve kültür olarak din
Konbuyu başlatan makarnayadevam
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbiss

makarnayadevam

Felsefe.net
Yeni Üye
Nasıl yazacağımı bilmiyorum, bilgim bu konuda çok sınırlı ama okumuş arkadaşlar bu konuda bize yardımcı olacaktır ...

Sizce dünyada ve ülkemizde dinimizi biz seçiyormuyuz yoksa çoğunluğa ayak uyduruyormuyuz?

Dine inanırken dogmaların etkisi altında mı kalıyoruz yoksa düşünceye dayalı,bilime dayalı bir inanç mı sergiliyoruz...?

Din seçimi öğretimi kaç yaşından sonra yapılmalı bocalayanlar için çok netametli konu...?

İnanç hayatda çok öenmli çünkü yapık ettiklerimizi hatta ahiretimizi ilgilendiriyor doğru inancı nasıl buluruz bugun hangi İslam doğru işidin ki mi Cübbeli Ahmetin kimi yoksa Yasar Nuri Öztürk Hocanın kimi?

Dinsizlik mi iyi yoksa bir dine inanmak mı artıları eksileri neler?

Sizce hangi din daha doğru?

Şiddetsiz dinler ve gerçekten ahlakı öğutleyen dinler neden elimine olmuş?

Dine inanmasanızda bir fanusun kültürün içinde yaşıyorsunuz onun ahlakını benimsiyorsunuz peki ya yanlışları varsa bu ahlakın ?

İlkeleri koyup araştırmak ;ibrahim peygamber bütün dinleri inkar etmedimi usulca araştırmadı mı öldürmeden zina yapmadan kul hakkı yemeden özgür düşünmek sizce suç mu?

Saygılarımla...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:21 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:14 ----------

Şu var bizim dinimiz yahudilik budizm en önemli ilkeleri öldürme zina yapma evlilik dışı cinsel ilişkiye girme ,ve kul hakkı yeme gibi uzuyor bu emirler peki bunlara uymak gerçekten mi bu kadar zor dünyada Tanrı adına din adına ölümler oluyor nerde hata yapıyoruz çünkü dürüst değiliz ve benciliz dinide eğip bukuyoruz kendmize göre yorumluyoruz günaha girmemek ibadetden önce gelmekte ama Cuma namazına gidip hırsızlık yapmak nasıl bir tercih nefs var diyebilirsiniz ama hakikaten affedilirmiyiz bu durumda insan bunu düşünmeden edemiyor...

Dine inanmasakta sevgi ve ahlak insanın içinde olmalı bence hata var ama çözüm yolunu bilmiyorum..

saygılarımla

Burakm

Felsefe.net
Yeni Üye
Sizce dünyada ve ülkemizde dinimizi biz seçiyormuyuz yoksa çoğunluğa ayak uyduruyormuyuz?

Sorgulayan insanlar var; sorgulamayan insanlar var. Arastirmanin daha iyi olacagini düsünen insanlar var. Bir de: annem, babam, dedem, nenem, dayim, amcam vs. vs. vs. var iken bana ne gerek var diyen insanlar var.
Ilk basta, dinini tabi ki hic kimse kendisi secmiyor; bu bir gercek. Ama insan dogdugu yerde ki dini seciyor kesinlikle yanilis. Ben mesela Hristiyan ülkesinde dogdum ve büyüdüm. Ama hristiyanligi secmedim.

Ülkemizdekilerin, yani Türkiye'dekilerin cogu da Islami secmis degiller. Sözde Islam ülkesi olmasina ragmen. Bu cok derin bir konu. Eger ki islamdan konusacak isek eger, sadece Kuran'dan konusmamiz lazim. Ama Türkiye'de maalesef, Kuran'in otoritesi büyük bir cogunlugun umrunda degil. Apacik olan bir kitabi okumayan bir insan, sence Ben müslümanim diyebilir mi? Kuran, umurlarinda degil. Demek ki Türkiye, sözde Islam ülkesi olmasina ragmen, oradakiler bile aslinda var sayilan ve egemen olan dini secmis durumda degiller. Isim tuhafi: Kuran'dan haberleri olmadigi gibi, Kuran'a ortak kostuklari külliyatin ve seytani kaynaklardan bile haberleri yok. Sor bakalim: Kaci 9 yasindaki kizini 60 yasinda ki haci amcaya vermis. Ama tartismalarda hepsi MÜKEMMEL müslüman. Uygulamaya gelince tik yok. Bu sadece denk bir örnek olsun diye verdim. Tabi ki bunu savunmuyorum cünkü Islam ile alakasi yok. Sadece celiskilerini göstermek icin.

Ben önceden ailemin Sünnilik dinine tabi idim. Allah'in indirdigi din ile alakasi yok. Bambaska bir din. Sonra kendi dinimi kendim sectim ve Baris icinde Tanri'ya teslim oldum. Evet, inancliyim cünkü bu benim kisisel görüsüm ve kesin bir bilgi ile inaniyorum Tanri'ya.

2. Dine inanırken dogmaların etkisi altında mı kalıyoruz yoksa düşünceye dayalı,bilime dayalı bir inanç mı sergiliyoruz...?

Dinin kati kurallari var tabi ki. Ama bu genelde insan arasi iliskiler icin gecerli olan ve yapilmasi gerekenler ile ilgili bir sunum. Daha cok Ahlak ve Etik bölümünü ilgilendiren seyler bana göre. Yoksa inanip inanmama konusunda özgür olmalidir bir insan.

3. Din seçimi öğretimi kaç yaşından sonra yapılmalı bocalayanlar için çok netametli konu...?
Bunu pek düsünmedim ama. Bu tabi ki öyle kolay bir is degil. Belkide sorumlu kisiyi öncelikle özgür birakmak en iyisi olacaktir. Ama bu demek degil ki: Ögüt vermeyeceksin. Dayatmamak sarti ile, yaptigin ibadeti anlatabilirsin. Neden ve niye?

4. İnanç hayatda çok öenmli çünkü yapık ettiklerimizi hatta ahiretimizi ilgilendiriyor doğru inancı nasıl buluruz bugun hangi İslam doğru işidin ki mi Cübbeli Ahmetin kimi yoksa Yasar Nuri Öztürk Hocanın kimi?

Kisa ve net: dogru Islam'i sadece Kuran'da bulabilirsin. Sadece. Baskalarini dinlemeyeceksin anlamina gelmiyor bu. Ateisti bile dinle bence. Herkesten ögrenebilirsin.

5. Dinsizlik mi iyi yoksa bir dine inanmak mı artıları eksileri neler?
Bana göre dinsizlik temelsizliktir. Acik konusmak gerekirse: Din tabi ki kitleleri kontrol etme görevini de yürütüyor. Meydanlarda dini kitabi ve bayraklari salladin mi, millet aptallasiyor. Sorgulama sifir. Sekilsel bir din anlayisi cok tehlikeli. Ama bu baya uzun bir konu. Cünkü dinsiz olupta, inananlardan daha Ahlakli insanlar da var. Ama dinsiz olupta, isid'ten daha da zalim olan insanlar da var.
Insanlarin anlattigi dini degil, kendi arastirdigin ve sorguladigin dini secmen lazim.

6. Sizce hangi din daha doğru?
Bana göre tabi ki Islam. Ama hangi Islam? :)
Suudi arabistan da sözde Islam ülkesi. Ama burada da maalesef yüksek mevkilere sahip olan otoriteler baya rezil insanlar.

7. Şiddetsiz dinler ve gerçekten ahlakı öğutleyen dinler neden elimine olmuş?
Siddetsiz bir dinin olmasi mümkün degil. Siddet kavrami, zaten din var ise mümkün olan bir olay. Din olmasaydi eger, bu gibi kounlarda global bir ölcüyü kim koyacakti? Siyasetciler mi? Cogu hirsiz. Petrol icin yaptiklari ortada. Filozoflarmi? Düsününen adam sadece düsünür. Sistem onun sistemi degil. Saldiri karsisinda, passif kalmayi ögütleyen dinlerin Etik acidan da sorunlu oldugunu söylesek yanlis mi olur? Birisi; kadinlari, ailenizi, cocuklari öldürmeye geliyorsa, bunlari savunmak gayet dogal bir sey.

8. Dine inanmasanızda bir fanusun kültürün içinde yaşıyorsunuz onun ahlakını benimsiyorsunuz peki ya yanlışları varsa bu ahlakın ?
Kime göre yanlis kime göre dogru? Bir sey yanlis ise onu düzeltmek lazim. Kimin ne dedigi önemli degil. Insan oldugumuza göre, insan türünü az cok bilmek zor olmasa gerek. Tarihin büyük bir cogunlugu savaslar tarihi. Tarih kitaplari durdurulmus savaslardan hemen hemen hic bahsetmez. Belki de bunlardan bahsetseydik tarih kitaplarinda, Onun daha iyi bir sey olabilecegini asilayabilirdik gelecek nesile. Ama biz okullarda insanlara insan'a kul olmayi ögretiyoruz. Okulda insanlik ögrenilmez diyeceksen eger; nerede ögrenilir? Evde mi? Despot bir babadan mi ? Sözü gecmeyen bir kadindan mi? Karisik isler bunlar.

9. İlkeleri koyup araştırmak ;ibrahim peygamber bütün dinleri inkar etmedimi usulca araştırmadı mı öldürmeden zina yapmadan kul hakkı yemeden özgür düşünmek sizce suç mu?

Ibrahim, insanlarin yarattigi seyleri kul olmayi red etti. Islam ve müslümanlik özel isimler degil. Baris icinde teslim olmak demektir. Bunun her dilde karsiligi vardir.

Sevgi ve saygilarimla ;)
Hatamiz var ise affedin ama hizli hizli cevap vermek geldi icimden. Saygilar.

makarnayadevam

Felsefe.net
Yeni Üye
Sayın Burakm çok ilginç bu forumda paralel düşündüğüm tek kişisiniz sanırım bu soruların bana görede cevapları var ben kimsenin inancını sorgulamam ama şiddetsizlik için ve bazı ahlaki ilkeler için bir şeyler yapmak lazım yani insanlar musluman olsalar da insan öldürüyor zina yapıyor kul hakkı yiyor olmasada bir fark olmalı yani İslam ülkerinde mesela uyusturucu kullanımı çok düşük olmalı veya cinayet hırsızlık o zaman bu kültürün diğerlerinden farkı var deriz ve bunları yasalar korkusundan değil de vicdanını dinlediği için yapmalı o yüzden inanç seçimi çok öenmli yani bir erkeğe dört hanım gibi bir şiarla ortaya çıkarsanız sizi bu devirde kimse dinlemez veya senin örneğin 12 yasındaki kızın 50 yaşında biriyle evlendirilmesi her dinin açmazları olabilir ama demokrasi insan hakları erdem ve etik üzerine dinler bir şeyler anlatmalı

Mesela Musa köle olan yahudileri kurtarıyor bu son derece önemli hemde savaşmadan kaçarak yoksa onlarda kılıç üretip savaşabilirlerdi bence siddetsizlik dinlerde daha çok anlatılmalı çünkü siddetle yıkımla bir ilerleme olmuyor bu devirde çıkıcak bir nukleer savaşın sonuçları çok can sıkıcı olabilir o yüzden eğitime öenm verilmeli dinlerde reform yapılmalı tasavvuf mistizim felsefe humanizm harmanlanarak bir protestan ahlak oluşturulduğu gibi musluman ahlak oluşturuşmalı

saygılarımla

Burakm

Felsefe.net
Yeni Üye
makarnaya devam ->

Sorulara, digerlerine zarar vermeyecek sekilde yaklasirsak; cevaplarimiz bazen memnun etmese de saygili oldugumuzu bildirmesi lazim.

Dedigim gibi: Müslümanim demek kolay. Önemli olan icerigini doldurmak. Tabi; teoride hersey cok güzel. Ama pratikte maalesef cok büyük eksikliklerimiz var. Bizim milletimizin en iyi bildigi seylerden birisi: Asmak kesmek. Kritik düsünce pek hosgörülmüyor.

Uyusuturucu veya hirsizlik; ben diyorum ki: insan oldugumuzu unutmamaliyiz. Herkesi birden mutlu etmek mümkün degil. Ama teker teker baslayarak, insanlarin dünyasini degistirmekte imkansiz degil.

Cok evlilik meselesi benimde cok kafami kurcalayan olaylardan biriydi. Ama bugünkü bilgim bu kuskumu gidermis durumda. Arastirilmasi gereken daha cok konu var önümde. Ama sunu diyebilirim: git 5-6 kadin ile evlen ve sex hayatin cilginlassin diye bir sey yok... Tabi toplum; daha dogrusu sakallilar, isine geldiklerini anlatiyorlar. Kadinlar erkeklerden daha zayif varliklar. Istedigin kadini al diye bir sey de yok: Kadin isterse izin verilmis. Savas ortami, kadini kocasi ölmüstür, belki o da memnun degildi hayatindan falan filan cok faktör var. Kadina ek bir destek sunuluyor. Zorlama yok.

Okullarda robot gibi yetistiriliyorlar. Zalimleri örnek aliyorlar. Kimse beni yanlis anlamasin ama; osmanli padisahlarinin tarihleri ile büyüyen insanlardan fazla bir sey beklememek lazim... Kafa kesen, zalim, despot insanlardi bunlar. Hitler e gelince lafimiz bol. Ama kendimiz ayni zalimlikleri savunuyoruz hatta GURURLANIYORUZ tarihimiz diye.

Bizimkiler Tv'lerde sadece hikaye anlatiyorlar. YOk iste peygamberin üstünde bulut varmis; kalbini yikamislar; teri misk kokarmis; diskisi tertemizmis; kütük agliyormus falan filan :)

---------- Mesajlar Birleştirildi at 02:13 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 02:10 ----------

Yıllarca insanlara anlatıyoruz şunu.

Bence bir ayaklanma ve uyanis havasi geldi Türkiye'ye. Genc olsun yasli olsun; millet artik sorguluyor. Yani Kuran'in mesaji gün gectikce yayilmaya basliyor. Bakalim.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
İnsanlık hayatı boyunca hep arayış içerisinde olacak ve bu arayış insanları bir oradan bir buraya dogru surukleyecek ve insanlık her suruklenmede hiçbir kapıya ulaşamayacak ve bu çaresiz arayış insanları yıyıp bitirecek o halde birşeylerin ucundan tutmak ve sarılmak gerekir..

Dogruyu ve yanlışı seçememekten korkan insanlar aslında hayatlarında kararsız olanlardır...kararsız kalmak iyi değildir..

Din seçimi herdaim insanın özgür iradesine baglıdır...lakin son gelen Kutsal metin olan KURAN en güncel ve en son olan Metinlerdir..

Şöyle düşünebilirsiniz...

Metal Fırtına ilk çıktıgında 1 .sayı diye çıktı ama son çıkan 5.sayı oldu....hepsi degerliydi lakin tüm seriyi anlamak için 5.seriyi iyi okuyup anlamak gerekiyordur...

Kutsal metinlerde böyledir...hepsini alırsın ama Son Kutsal metinde nasıl desem daha güncelleri alırsın...

Din seçmede insanlık özgürdür...İslamiyet dinde zorlama yapmaz İslamiyet kolaylık ve rahatlık dinidir...

Son kutsal metin olan Kuran insanlığa bir çok şey aktarmıştır iyi anlamak iyi bilmek gerekir..İnsan dogdugu yere göre dınınde olur....Musluman beldede aıle hrıstıyansa çocuk o şekilde yetişir....lakın çocuk ergen yaşa gelıp seçme hakkına kavustugunda artık yetişkin oldugunda çocuk aileden artık özgürdür ve istediği dini seçme hakkındadır..

Biz o dogru bu yanlış demek yerine aksine Son kutsal metin ve son guncel olan KURANI KERİM demeyi daha iyi uygun bulmaktayız...

İnsan hayatını Müritsizde idame edebiilir....Dinin gereklilikleri ve şartlarını kendide uygulayabilir...cemaatle daha bereketli ve daha sevaplıdır uygun yapılıyorsa ta bi....ama kişi isterse cemaatsizde dinini gerektiği şekilde yaşarsa dinini yaşayabilir....

Dünyada ömür insan için uzun gözükür lakin dünyada yaşam öyle görüldüğü kadar uzun değildir...bir bakmışssınız yaşlanmışsınız bir bakmışsınız ölüm anı kapıya gelmiştir o halde herşeyden önce Yüce yaratıcı olan ALLAH ı iyi tanımak iyi bilmek gerekir..

ALLAH ı seven kalp en tastıkleyen güzel bir kalpe ve imana sahip olmak gerekir...ALLAH ismi anıldıgında gözler parıldamalı ve kalp sevgiyle çarpmalıdır....bunu yaşayabilen kullar olabilmek ümidiyle diyelim inşallah....

Öyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç