Din ideolojisi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde amaudjulepp tarafından oluşturulan Din ideolojisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,337 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Din ideolojisi
Konbuyu başlatan amaudjulepp
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan humanistica

amaudjulepp

Felsefe.net
Yeni Üye
Hepimiz inanıyoruz veya hayatımızın bir döneminde başımız sıkışınca bile olsa dua ediyoruz soruyorum şimdi din sizce içeride yaşanan kul ile tanrı arasında mı kalmalı yoksa toplaumsallaşmalı mı o zaman dinin eleştrilmesi kaçınılmaz olmaz mı ve kimin dediği doğru bizim gibi vahiy dinlerinde tanrı buyruğu çok öenmli o zaman fettullah gülen muslumanlığı mı yoksa işid muslumanlığımı dogru ?

Dinin insan hayatına kattıkları çok öenmli peki bizler bu konuda samimi miyiz yani işimize gelir gibi mi yaşıyoruz ya dinlerin şiddet emirleri bunları uymak zorunda değiliz sanırım yahudilik islam çok sert dinler hristiyanlıktada bir başı bozukluk var sonunda hristiyanlarda çokça savaşıyor en son budistler vardı savaşmayan onlarda myanmarda dağıttılar...

Peki atesitler ateist olurken butun dinleri iyice inceliyorlarmı ne bileyim budist metinleri,zerdüştlüğü,sabiiliği,yezidiliği yahudiliği hemen inkar etmek kolay mı?
Şiddeti ortadan kaldıracak savaşmayın diyevcek bir kurum din görüş ideoloji yok mu?
Şiddetsiz cemaatleri grupları desteklemek gerekmez mi ?

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
dünya gerçeklerinin peşinden koşmak ve sorgulamaya devam etmek gerekir -ilerdikçe büyüyecektir sorunlar

---------- Mesajlar Birleştirildi at 06:32 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 06:20 ----------

bu soruların cevapları -bakış açıları- çok değişiyor gelecekte -sormak başlamaktır -düşünmek erdemdir

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bir zamanlar sizin gibi sorgulardık şimdi ise dinsiziz nerdeyse ,
şimdi işte gençliğim aklımda, çocukluğum sorgularım ve ne hoş günler
bizi sorarsanız iyi olma gayretinde;
Yeni dinlerimiz var ve buluyoruz -Arıyoruz ya da takılacak bi şeyler,

hepimiz inanıyoruz şimdi bi şeylere evet -size ve bize inanmakla başlar herşey

--
kendimce iyi bir sorgulama düşünme araştırma yaptım ki insanlığın belirttiği tanrının varlığı hakkında şüphelerim var

Son düzenleme:

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Hepimiz inanıyoruz veya hayatımızın bir döneminde başımız sıkışınca bile olsa dua ediyoruz
Bu kadar çok soruyu aynı anda sormakta yetenek işi :) Cevapların bakış açınıza bir tesiri olur mu ?Sanmam ama mütalasını yapalım güzel görünüyor.Hepimiz inanıyoruz önce aklımıza.Akıl denen meretimiz çok işlevsel bizim;göz ile gördüğü boyutlu şeyleri, beyin ile algıladıkları ölçülü veriyi,anlamları önceki yaşantılarla kalıba sokulmuş karşılıklara yerleştirip bir veri elde ediyoruz.Buna da inanıyoruz çünkü çalışma bize ait ve biz kimsenin göremediğini göremeyecek bir akla sahibiz.Ayetlerin içinde akledenler için ibret vardır deyince ,biz aklının %90 ını yeme içme ve haz karşılamaya ayırmış olanlar ,akletmiyoruz kendimizi aklıyoruz.Oku diyor okumuyoruz,tabi olduğun dinin ilmini tahsil etmekten önce Dostoyevskinin hayatını okuyoruz..ben iman ettim ki aklım selim ferasetim tamdır bu sebeple verdiğim kararların sonucu kötü olursa pişman olurum ,iyi olursa mimarisiyle övünürüm.(tamamen hiciv içerikli)
soruyorum şimdi din sizce içeride yaşanan kul ile tanrı arasında mı kalmalı yoksa toplaumsallaşmalı mı
Din toplumsallaşmalı tabii ki,disiplindir çünkü.İnsana vaad edersin,korkutursun yaptırırsın.Ama din seçmeli mi yada sizin din tanımınız tek tanrılı dinlerle mi sınırlı.Bir hristyan ile bir müslüman pekala dinine sadık iken mis gibi geçinir gider.
o zaman dinin eleştrilmesi kaçınılmaz olmaz mı
Kaçınılmaz tabi,kaçınılmasında zaten konuşulsun,muhafazakar olmak zaradan başka bir şeye götürmez.
ve kimin dediği doğru bizim gibi vahiy dinlerinde tanrı buyruğu çok öenmli o zaman fettullah gülen muslumanlığı mı yoksa işid muslumanlığımı dogru ?
Kimin dediği doğru kısmı insanlık sorunu,ben cevabı biliyorum ama şanslısınız :) empati ve saygının dediği doğru buraya bir yıldız koymalısınız.
Dinin insan hayatına kattıkları çok öenmli peki bizler bu konuda samimi miyiz yani işimize gelir gibi mi yaşıyoruz ya dinlerin şiddet emirleri bunları uymak zorunda değiliz sanırım yahudilik islam çok sert dinler hristiyanlıktada bir başı bozukluk var sonunda hristiyanlarda çokça savaşıyor en son budistler vardı savaşmayan onlarda myanmarda dağıttılar...
Kişilere göre dini değerlendirmek ,suyun çamuruna bakıp menbaına küfretmekle aynı.
Peki atesitler ateist olurken butun dinleri iyice inceliyorlarmı ne bileyim budist metinleri,zerdüştlüğü,sabiiliği,yezidiliği yahudiliği hemen inkar etmek kolay mı?
Ateist ne demek ,insan nasıl bu fikre erişir,eriştirilir büyük bir konu.Buraya sıkıştırıp ''vah vah Allah onları nasipsiz bırakmış ''zannınızı destekletmek istemem.
Şiddeti ortadan kaldıracak savaşmayın diyevcek bir kurum din görüş ideoloji yok mu?
Şiddetsiz cemaatleri grupları desteklemek gerekmez mi ?
Destek mi şöyle yapmayı yeğlemişimdir,bir insan yetiştirin vicdanlı,akıllı ve güçlü kocaman bir cemaatiniz olur.

humanistica

Yeni üye
Yeni Üye
Cevapladığınız için teşekkürler ...
Ben sadece hayaın kaderin eline teslim edilmeyecek kadar önemli olduğunu söylemek istemiştim bu dunyada yıkıcı olmak çok kolay ama yapıcı olanlar hem sayıca az hemde zayıf yoksa bu kadar başı bozukluğu acıyı savaşı kötü alışkanlıkları açıklamanın başka izahı yok...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç