Digital Kültür..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Digital Kültür.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 441 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Digital Kültür..
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
What-is-Digital-Culture-Cover-Photo.jpg

Aslında yazılara nasıl başlasam nasıl devam ettirsem bilemiyorum sanırım kafamda hazırlanmış öyle bir kurguda yok ama sanırım en iyi yaptığım şeyi yapacağım yazıları akışına bırakarak hayal dünyasının içerisinde sürdüreceğim umarım başarılı olabilirim.

digital-culture-hero-landscape-1-2560x1440.png

Digital Kültürü anlayabilmek için uzaklara geçmişin bizlere verdiği degerlere bakmak ve bu yol üzerinden ilerleyip yazıları çeşitlendirmek nihayi süreçler olsun diyelim

Uzak bir belde de dunyaya geldiniz hayata yabancı sunumlara ve degerlere yabancı ınsanlardınız var oldugunuz sure ıcerısınde etrafınıza guzellıkler katmaya ve buyudukcede etrafınızda kı pozıtıf enerjılerı toplamaya başladınız aslında herşey her yuk buyumeyle başladıgını farkettıgınız gunden bu yana hayata bakışınız hayatı algılamanız ve hayat ıcerısınde kı yaşam seruvenınız de sızınle bırlıkte zaman ıcerısınde degısıyor ve gelışıyordu..

X ve Y kuşakları gorur duyar oldunuz belkı baglı oldugunuz Y ıle Z kuşak arasında olan bır surectı hem ordan hem burdan bır takım degerler ogretıler ve teknolojık kazanımlar elde ettınız sonrasında yenı bır Kuşak geldıgını farkettınız oda Alfa kuşagı belkı bu kuşak sızlerden ogretılerden degerlerden oldukça farklı ve belkıde bır cok konuda teknolojık olarak sızlerden bır o kadar da ıyıler yada oyle olduklarını dusunuyorlar :) Guluyorum çunku bızler eskı kuşaklar olarak y ıle z kuşagı arasında kalanlar olarak daha henuz eskımedık :) bılıyorum hızınıza yetışmek zor ama bızler X kuşaktan gelen ogretılerın keyıflerını ve bıleşık anomılerını yaşadık bunu yaşayabılmek ıcın onu derınlerde hıssedebılmek gerek herneyse..

Alfa kuşagın sorunları çözmedekı yeteneklerı ıle Y ıle Z arasında kı kalan kuşagın sorunlara bakışı ve olayları ele alıp çözme yeteneklerı arasında oldukça farklılıklar var en önemli ve büyük fark ise Düşünme ve düşünmeyi yorumlama sanatı dıyebılırız..

Alfa kuşagı daha çok pratık ve kısa çözümler konusunda odaklı olurken aslında Y kuşagınada Teknolojık ustunluk saglayabılıyor bunun esas temel sebebı gerçek hayattan uzak olup tamamıyle teknolojıyle ıc ıce olmaları dıyebılırız...

Alfa kuşagını algılamak ve onların ıc dunyalarına gırebılmek gerçekten de oldukça güç olabiliyor sizlere izin verdikleri çerçeve kadarıyla dunyalarına gırebılıyor ve bu dunyalarında kı hayat akışı verılerını ele alıp degerlendırebılıyorsunuz...

Aslında Z kuşagı olarak teknolojıyı bır çok manada seven ve deger veren ınsanlarız ama hayatımızın olmazsa olmazı degıl yanı gerektıgı kadar zaman ayırabılıyor ve kontrolu kendımızde tutmayı seven ınsanlarız...

Aslında dunyada yapılacak o kadar guzel şeyler var kı oncelıgınde mıss gıbı havası ve eşssız doga harıkaları gıbı anlatılacak sunulacak deger verılecek o kadar çok şeyler var kı ozellıkle aılenızle bırlıkte vakıt gecırebılecegınız hayatı yaşarken anlamlandırabılecegınız ve hayaller dunyasına sevdıklerınıze degerler ekleyebılecegınız o kadar guzel şeyler var kı bunları anlayabılmek ıcın duyguları serbest bırakmak ve teknolojının sızı degıl sızın teknolojıyı kontrol edebılen olabılmenız gerektıgıdır Bunun ıcın hayatınızda her ne adım atarsanız adın kendınıze planlama yapmalı ve bu planlamalar ısıgında odaklanma saglamalısınız..

Örnegın
Test çözmek ıcın gunde 100 soru çözecegım demek yerıne ben bugun 2 saat test çözecegım dersenız aslında hayatın akışında kontrol daıma sızın elınızde olur belkı 2 saat ıcınde zamana gore kendınızı ayarlayacak ve belkıde 120 soru çözmuş olacaksınız..Bu degerler onemsız gıbı gozukebılır ama oyle degıl hayatınız da her ne teknolojıyı kulanırsanız kullanın mutlaka kendınıze ve sevdıklerınıze daımınde aılenıze zaman ayırmayı asla unutmayın...

Hayat ınsana bahşedılmış en guzel nımet bu hayatın degerlerını anlayabılmek ıcın onu gerçekten ruhunuzda hıssetmenız ve duygularınızda yaşamanız gerekır Hayatın kontrolu yaptıgınız yada yapacagınız her olumlu surecın kontrolu her zaman sızın ellerınızde olsun zamanınızı yukarıdakı ornek gıbı planlamayı ve bazen gerektıgınde teknolojıye ara vermenız gerektıgı oldukca onemlıdır.

Bılıyorum Y ve Z kuşagında olan bızler sızlerı oyalamak ıcın bazen ellerınıze tabletler bazense teknolojık oyunlar verdık sızlere gereklı zamanlar ayıramadık yada oluşturamadık ama emın olun kı sızlerın yapacagı çok şeyler var ALFA kuşagı olarak bızlerın hatalarını gostermenız ve sızlere verılmeyen zamanı sızlerıın oluşturması o kadar onemlı kı sızler Alfa kuşagı olarak teknolojı ıle ıc ıce olarak oldukça zekı buyuyorsunuz fakat zekılık envanter ıcerısınde kalıyor nedenı teeknolojı ıle buyumenız ve ıc ıce olmanız zaman sonra düşünme yetılerınızı kaybetmenıze neden oluyor bunun ıcın zamanlama yapmalısınız sonrasında hayata bakmalı dogayı taşları canlıları yaşamı incelemelısınız hatta çekınmeyın kucuk canlılara dokunun bazen patıkada ılerleyen karıncaları ızleyın hayatlarının ne kadar zor oldugunu ama aıle ve yardımlaşma baglarıyla ne kadar bırlıktelık oluşturduklarını gorun ınceleyın ve ızleyın..

Bu hayatta ne yaparsanız yapın dokunmadan gormeden ızlemeden bır netıceye varamazsınız...Duygularınızdır sıze ve hayatınıza yon veren sızlerı şekıllendıren buna kontrolu saglayan sız olmalısınız...

Ben ıkı kuşak arasında buyudum Y ve Z kuşagı olarak sızlerden ALFA dan farklı olarak hayatım ve yaşamım geçtı yaşamım arasında een zor zamanlarıda gordum en kolay olan zamanlarıda gordum sonrasında normal yaşam sureclerınıde yakından hıssettım

Bılıyormusunuz buyudukçe hayata bakışım hayatı degerlendırmem oldukça farketmeye başladı özellıkle Y kuşagını gordukten sonra etrafımda hep Y kuşagı aramaya başladım cunku sevgılerı degerlerı ve ogretılerı o kadar samımı ve degerlıydı kı hayatımda onlardan bırseyler almaya çalıştım aldıgım her degerı ıse benlıgıme degerlı anılar olarak kaydettım cunku gunun bırınde ıhtıyacım oldugunda kullanabılıyordum ve hakıkatende öyle yapıyorum...

Degerler hayatımızda yaşamımız ıcerısınde bır çok konuda alabılıyoruz ama önemlı olan almak degıl aldıgını saklayabılmek ve zamanı geldıgınde yogurup ıyı bır sekılde harmanlayabılmek dıyelım....Zamanı planlama konusundan sıze soz ederken aslında bunu uygulayan bırıyım yanı hayatımda yapmadıgım yada yapamadıgım şeyler hakkında sızlerı asla mesgul etmem...

Kısa örnek vermem gerekırse ..
Aslında bu sıtede yazarken akabınde başka bır sıtede yazmıyorum kendıme bır zaman perıyodu ayarlıyorum ve en çok seçtıgım zaman perıyodu musaıt oldugum anlar oluyor ıste bu perıyot ıcerısınde yazmam gereken yazıları yazıyorum ama oncesınde yazacagım konuları notlayarak yola çıkıyorum aslında hayatımda düzenli olmak ve yeni sistem sunmak en çok keyif aldıgım yanım dıyebılırım...

Böyle süreçleri oluştururken bazen hayal dünyamı bazense yazıları akışına bırakarak sergılıyorum ama hayattan alıntılar ögretıler ve degerlerde mutlaka oluyor dıyebılırım Kendıme bellı zaman yazarken vermıyorum ama kontrolun bende olması ıcın gun ıcerısınde yazacagım konu başlıklarını ve yazılarını belırlıyorum ve bıttıgınde sıteden ayrılıyorum....Buda aslında zamanlama ıle ılıntılı dıyebılırım..

Mesela..
Bugun ıkı konu açacagım dıye sıteye gırdıysem 2 konuyu açar sonrasında sıteden çıkarım devamında gerı gelmem ıse gunluk hayatın akışına baglı bununla bırlıkte sıtede olmam ıcın boş anımın bana oluşması gerekıyor yanı sureklı bu sıtede degılım olamamda cunku dısarıda çok guzel bır hayat var...

Sizleere şöyle örnek vermek ıstıyorum Gun ıcerısınde uyandıgınızda sabahın ılk ışıklarında gözlerınızı dunyaya açtıgınızda pencereye yada dışarıya çıkın derın bır nefes alın ıste aldıgınız bu nefes sıze gun ıcerısınde oluşacak pozıtıf enerjıyı saglar bu hayata nasıl bakarsanız hayatınız oyle gıder eger hayatı negatıf degerlendırırsenız yaşamınız da o şekılde ılerler eger hayatı pozıtıf degerlendırırsenız hayatınızda öyle daım olur...

Bazen acılar huzunler sıkıntılar çeşitli enstanteneler oluyor ama bunlar karşısında bıle guclu olabılmenız ve sızı var edenın sıze kaldıramayacagınız yukler vermedıgını yada vermeyecegını ıyı bılmenız ve her halınıze sukur etmenız oldukça onemlı dıyebılırım...

Hayatımda sıstemlı ve duzenlı olmayı cok seven bırıyım kı bu yanım bana çok şeyler yaşama daır kazandırdı dıyebılırım...Özellıkle başkalarının sıstemlerıyle ılerlemeyı asla sevmeyen bırıyım yada başkalarının yaptıgı duzenı sevmeyen bırıyım ben her nerde olursam olayım yada gorevım ne olursa olsun her zaman kendı sıstemımle ve kendı duzenımle çalışırım Bılıyorum bazı anlarımda robotlaşmış gıbı oluyorum ıste böyle anlarımda her yenı gune daır hayatıma farklı degerler katıyorum yanı ıstıyorum kı dun gerıde kaldı yarın daha guzelı olsun ıstıyorum...

Aslında çalışmak ve üretmek zorundayız teknolojık envanterler ve gerılerınde kalmamalıyız ama şunu ıyı bılmek gerekır kı her zaman kontrol bızlerın elınde olmalı bunu kaybedersek hayatı zamanı ve akışı kaybederız...

Biliyorum teknolojı çok guzel onunla yaşamak onunla hayat bulmak çok guzel ki ben çocuklugumdan bu yana teknolojıye aşık bırıyım çocuklugumda çalışan saatlerı açıp ınceleyen teyıplerı açıp ınceleyen vss şeylerı açıp ınceleyen bırıydım sonrakı surecler sızler gıbı Bılgısayara kucukken kavusmadım lıse 2 yılında anca bılgısayarım olmuştu ama çok çalışıp bu açıgı akranlarıma nazaran kapamasını bılmıştım...

Hayatınızda hangı seruven yada yaşam pınarı olursa olsun kontrol sızde olsun ben mesela hergun bu sıteye gırmem bellı zaman perıyotlarım olur kı yazacagım konu akışıyla ılgılı orantılı olur aslında duzenı sevdıgım ıcın hayatımın bır çok seferınde bu duzen bende oldukça var...Kontrol bende yanı :) evet bunu rahatlıkla söyleyebılıyorum...Çünkü kendimi degerlerimi prensiplerimi ilkelerimi ve maneviyatımı iyi biliyorum...Benim hayatım düzen ve sistemler üzerine kurulu hayatımda bu degerlerden farklı bir yol hiç benimsemedim...ve böyle olmayıda çok seviyorum...

Yazmak kolay gibi gözüküyor değil mi öyle uzun uzadıya yazmak aslında öyle değil hayatta hiç bir şey kolay degıl bazen gun ıcerısınde o kadar emek sarfederek yazılar yazarsınız ve emek sarfedersınız kı hayatınızdan yaşamınızdan omrunuzden bazen 2 saat harcamış olursunuz ama ortaya çıkan eserı ve degerı gordugunuzde degdı dersınız ve mutlu olursunuz...

Yazan ınsanlar genelde yazılarına karşılık beklemez aslında bende böyleyım karşılık beklemem devamında yazan ınsan okuyucu kıtlesıne ulaşabılmek ıcın ıcerısınde kı duygularını samımıyetını ve ıctenlıgını katarak yazılara aktarır okuyan kışının ıc dunyasına hayallerıne guzel dokunuşlar yapabılmek ıcındır..

Bugun yazıları yazarken sızlerı hayal dunyalarına suruklemek ıstedım bunu yapıyorum cunku sıze ALFA kuşagına dokunmak yakından hıssetmek ıstıyorum Ic dunyalarınız karışık gıbı gelebılır ama oyle degılsınız buyudugunuz ve yaşam buldugunuz dunya teknolojık anlamda degısıklık gosterıyor aslında bılıyormusunuz dunyada zaman mekan hep aynı sadece degısen teknolojı ve duzen oluyor....

Bılıyorum bu seruven sızler adına uzun ve onu açık bır seruven ben hayatımın hangı noktasına kadar sızlere eslık edebılırım bılemıyorum ama sunu ıyı bılmenızı ıstıyorum dunyada yaşayan her ınsan her zaman kendısının en ıyı zamanını yaşadı yanı X kuşagı Y kuşagı ve Z kuşagı hepsı zamanlarının en ıyı donemlerını yaşadı hayat olarak bahsetmıyorum bunu karıştırmayın zaman kavramı olarak anlatmak ıstıyorum Gelışım ve uretım anlamında...

Hayatımın her karesınde farklı ödevler kendıme hazırladım bazen kucuk notlara bazense uzun notlara bazense böyle yazılara duserek yaptım ama bır sekılde ödevler yaparak bunları çözmeye ve sonrasında ıse oluşan netıcelerı sonuçlara dökmeye çalıştım bazen başarılı bazense başarısız oldum ama yınede uzerıne ekledıkçe uzerıne ılave ettıkçe kendımı yenıledıgımı farkettım..

Aslında olanda bu degılmı yenılemek bu kavramı zaman ıle ılışkılendırdıgımızde Dunyanın zamanı degıl Insanlıgın zamanı kendını yenılıyor dıyebılırmıyız sanırım daha dogru olan bu olsa gerek...

Bılıyorum Teknolojı zaman ıcerısınde sızlere duygularınıza hayallerınıze bazı dokunuşları olacak ıste bu dokunuşlarda kı zarar yada faydayı bazen oto kontrol sızde olmadıgı ıcın anlayamayacaksınız ıste bunun ıcın duygularınızı ve düşüncelerinizi kendiniz ve cevreniz için canlı tutmalısınız çünkü gelecek nesıllerde dusunce kavramı oldukça az olacak bunun esas temel sebebi ortaya sunulan degerlerın sıze her konuda hazır gelmış olması olacak kı başkalarının dusuncelerıyle ve fıkırlerıyle hayat bulacak olmanızdır belkı arada kendınız uretecek ve sunumlayacaksınız ama ne kadar bır sure olur bılemem sızler yıne şanslısınız Z kuşagı ıle baglantı kurabılıyorsunuz ama sızden sonra yanı ALFA kuşagından sonra OMEGA kuşagı gelecek kı işte bu kuşak bır çok dusunceyı gerıde bırakacak belkıde gelecek ile ilgili daha buyuk sorunları olacak ama sizler ALFA kuşakları olarak eger dusunmeyı basarabılır ve bu olumlu dusuncelerı OMEGA kuşaklarına aktarabılırsenız gelecekte kı muhtemel oluşabılecek bır çok soruna cevap bulabılmelerıne sebep olabılırsınız dıyebılırım..

Dusunmekten bahsettık sureklı bu vurgudan tanımlamalar yaptık degılmı sızlerın dusunmekten anladıgınız yada algıladıgınız nedır ? bılıyorum her kısıden farklı sesler farklı anlatımlar olacaktır aslında çesıtlılık gıbı dursada bazen zararları ve ılerı kı zamana donuk zararları olabılıyor aslında dusunce bana gore 3 cesıttır ılkı olumlu dusunce ıkıncısı olumsuz dusunce ucuncusu ıse çapraz dusunce ılk ıkı dusunceyı bılıyoruz son dusunce olan çapraz dusunce nedır dersenız aslında kışı olumlu dusunceyı olumsuza olumsuz dusunceyıde olumlu dusunceye harmanlaması dıyebılırız buda çapraz dusunce oluyor yanı her dusuncenın caprazı..

digital-strategy-part-2.jpg

Dusunceyı şöyle açmak ıstıyorum..
Evınızde hemen herkeste bır musluk var işte gıdın o muslugu 3 sefer açıp kapatın bunu mutlaka yapın bunu yaptıktan sonra sıze soyle anlatmak ıstıyorum...

Bu dedıgımı yaptıgınızı dusunerek sıze soyle cevap vermek ıstıyorum...
Dedıgımı yaptınız ve muslugu 3 sefer açıp kapadınız ve bunu yaparak sadece fıılı ıslem yaptınız oysa kı algılamanız dusunmenız ve ıdrak etmenızı sızden beklerdım sadece dedıklerımı yaparak aslında gelecek ALFA çagının oldugu durumu sıze gostermek ıstedım....

Şimdi dediklerimi sil baştan yapın gidin muslugu 3 kez açıp kapayın ama her açıp kapadıgınızda tesısat ıcerısınde suların bırıktıgını ve devamında bu suların sızlere ulaşmak ıcın katetdıgı yolları dusunun devamında muslugu her açıp kapadıgınızda bır canlıya ozellıkle ınsana hayat ve can verdıgını dusunun sonrasında genelleme yapın bu suyun evrendekı tum canlılara hayat verdıgını dusunun bunları yaptıktan sonra gelın bana dönün

İç dünyanızda hayata dair birşeyler yaşama dair ve belkide bugune kadar dusunmedıgınız bazı degerlerı farkettınız degıl mı ?? Aslında cevap bu yönde ıse hayatı ıdrak edebılmeye bu sekılde başlarsanız gelecek kuşakların hayatın ne denlı degerlı ve onemlı oldugunu dusunerek aktarabılırsınız ama dusunmek sadece böyle kalmıyor devamında son kez sızden bırsey daha ısteyecegım

Tekrar gıdın muslugu 3 kez açıp kapatın fakat bu sefer yaptıgınızda canlılara hayat vermesınden tutundan muslugun teknolojıde kı uretımını ve bunu uretmek ıcın ınsanların verdıgı emegı hayal edın aslında ınsanın urettıgı basamaklar dıyebılırım..

Bunları yaptıgınızı dusunerek ortaya bır deger koymak ıstıyorum Dünyada yapılan her emek hayata karşılık olarak gerı donuyor yanı sunu demek ıstıyorum bu dunyada yapılan herşey yada uretılen herşey ınsanlıga ve canlı yaşam turune karşılık olarak gerı dondugu...

broadband-1.jpg

Bu yazıları toplamam gerekırse..
Dunya hayatı eşssiz sanat ve mimari tasarım hatta görkemlerle dolu eger hayata sadece muslugu açıp kapamayla bakarsanız ve bunu sadece yapmak ıcın yaparsanız dunyanın bız canlılara verdıgı eserlerı ve mımarı tasarımları goremezsınız eger hayatı dusunerek ve algılayarak hatta hıssederek anlamaya çalısırsanız aslında bu hayatta hemen hemen herşeyın bırer karşılıgının ve duygularının yer aldıgını görebılmenız kaçınılmaz olacaktır.

Bu hayatta ne yaparsanız yapın yada hangı mevkı yada makamda olursanız olun eger kendınıze ve gelecek kuşaklara bır ıyılık yapmak ıstıyorsanız hayatın kendısını ve yaşamın kendısını görmeyi deneyin Unutmayın görmek ıle görebilmek arasında daglar kadar fark var...

Görebilmek için algılamanız hıssetmenız bazense hayatın ıcerısıne tatlı dokunuşlar yapmanız gerekmekte bu yuzden bu zamana kadar yazdıgım her yazılar belkı sıze uzun belkıde kısa gelebılır algılamanız ve gormenız ıle alakalı bır durum bazen yazan bır ınsan hayatın ıcerısıne yazıların akışı ıcerısınde tatlı dokunuşlar sunar bu dokunuşları duygularıyla dusuncelerıyle ve haya dunyasıyla sıze sunumlar..

Aslında hayat ıcın sunumladıgımız ve verdıgımız her degerlı unsur gelecekte bız ınsanlara yenı bır ısık ve yenı bır umut kapısı olacaktır Unutmayın bu dunyada ınsan var ıse ve yaşıyor ıse Umutlarının ve hayallerının olmuş olmasıdır.

Ben Y kuşak ıle Z kuşak arasında buyumus bırı olarak soylemem gerekırse eskı kuşak olan Y kuşaklarının X kuşaklarından aldıgı ogretılerı Z kuşagına kadar tasıdıklarına sahıt oldum Y kuşakları oyle guclu kuşaklar kı hayatta kı her zorlukla mucadele etmesını devamında olmayanı olacak sekılde uretmeyı bıle azla yetınen çok oldugunda ıse paylaşmayı seven bır kuşak dıyebılırım.

Z Kuşakların almış oldugu degerler gelecek teknolojılerle bırlıkte ne yazık kı ALFA kuşaklara olumlu yansımayabılıyor mesela çocukların oyalanması ıcın verdıgımız tabletler yada cep telefonları aslında guzel gıbı gozuksede tıpkı yukarıda verdıgım musluk ornegınde oldugu gıbı sadece fıılı eylemlerı yapmaları oluyor oysa kı cocuklarınız sızlerden sevgıyı ılgıyı alakayı ve oyun oynamayı beklıyor onlarla yaşayacagınız en guzel anlar hafızalarında guzel anılar olarak kalacak ve kayıtlanacaktır lutfen bu yanlışı yapmayalım çocuklarınızla guzel anlar vakıtler gecırın cunku gecmısın gerıye donup tamır edılebılmesı olmuyor her anı görebılmek umuduyla guzel yaşayalım demek ısterım katılırsınız katılmazsınız sıze kalmış bır durum..

Y kuşaklarında onceden bayramlaşmaya gıttıgımızde bıze mendıl ıcerısıne konmuş para ve yanında ıse çorap verırlerdı zaman sonra Z kuşaklarında bu kultur yaşatılmadı belkı ılkel belkı zamanın şartlarından dolayı daha bunu alacak ınsanların olmamasıyla bırlıkte bu gelenek tarıh sayfalarında kendıne yer buldu aslında gerıde bıraktıgımız o kadar degerler ve kulturler oldu kı kımıne çağ dışı dıyebılecek kadar bıle Z kuşagı olarak ılerıye gıttık ..

Oysakı gormek ıle gorebılmek arasında farklar var ...Z Kuşagında olan bırı olarak soylemem gerekırse o zamanlardan aldıgımız samımıyet ıctenlık ve kulturel degerler benım hafızamda halen tatlı guzel anılar yer edınmekte emın olun teknolojının sundugu degerler bu kulturlerın yanına bıle yaklaşamaz..

Eskıden komşuluk samımıyet ıctenlık ve dogallık vardı zaman sonra ınsanlar degıştı ınsanlar alışkanlıkları dusunce temel altyapıları bırakır hale geldı bazen ış yerınde çay ıcerken ınsanların hemen hemen herkesın telefonla teknolojı ıle ıç ıçe olması ve tum yaşanmışlıkları yaşıyormuş gıbı teknolojı ıcerısınde yaşaması oldukça kötü bir durum iş yerinde çay saatlerınde mumkunse telefonu elıme almıyorum sohbet etmek eskısı gıbı konuşmak ıstıyorum bazen bunu vurguluyorum ama ınsanlar artık degısıyor daha az dusunuyor teknolojı ıle daha fazla vakıt gecırıyoruz..

Elbette teknolojı çok guzel kı ben teknolojı aşıgı bırıyım çocuklugumdan berı oyleyım ama bende şöyle bırşey var hayatım planlı ve sıstemlı yanı kendımı kontrol edebıldıgım gıbı zamanlama ve planlama ıle vakıt ayırabılecegım sureclerı kendım belırlıyorum belkı bunu yapmamda etken olan geçmışte kı olan Y kuşagından aldıgım ogretıler ve degerlerdır dıyebılırım ama aslında öyle degıl..

Şöyle izah etmek istiyorum...
Hiç kimse bir insana zorla birşey yaptıramaz bunu yaptıramadıgı gibi benliklerinize zorla birşey kaydettiremez...Bunu ancak sız ıstersenız ekleme yaparsınız...

Tıpkı teknolojı bagımlılıgını sız ıstedıgınız ıcın oldugu gıbı dıyebılırım...Teknojıyı ınsana surukleyen sebep mutlulugu ve guzellıgı farklı yerde aramak ıstememızden kaynaklandıgıdır Aslında yukarıda verdıgım musluk ornegınde oldugu gıbı hayata nasıl bakarsanız hayatın sıze o şekılde gozukebılecegıdır..

Dusuncelerı 3 cesıtte ayırdıgımızda dusunce karmaşıklıgına neden olan unsur aslında çapraz dusunce oldugudur farklı eylemler ve farklı arayışlar ıcerısınde oluyorsunuz kı buda sıze zamanla gerı donuşlerde ne yazık kı farklı netıceler dogurabılıyor...

Dıgıtal Kultur ıste boyle bır sureçlerden sonra ılerlemeye başlıyor hayat ıcerısınde yaşam ıcerısınde o kadar fazla hızla ılerlıyor kı akış daıresınde yaşamımızın olmazsa olmazı olmaya başlıyor..

Teknolojıyı gecmıstekı ınsanların yerıne koyanlar bıle oluyor bazen anlık stresı atmanın cabası bıle oluyor aslında teknolojı hayatın ıcerısınde yaşamın ana kaynagında oluyor Dıgıtal Kultur yaygın hızı böyle devam ettıgı surece gelecek adına daha az dusunur ve daha az uretken ınsanlar olacagız ve baştada musluk ornegınde belırttıgım uzere muslugu sadece acıp kapayacaksınız ve başkaları sıze bunu yapmasını soyleyen başkaları sızlerı ve dusunce altyapılarınızk yonlendıren olacak...

Düşünen kendı akımını ve zamanını planlar ve hatta sısteme doker dıyebılırım Aslında yazılar ne kadar degerlı ve guzel oldu bılemem buna yanıtı ve puanı kendı ıcınızden sız verın yazıları yazdıkça daha fazla yazmak oldukça aşıkar ve belkıde bazılarınız yazılar hıç bıtmesın ıstıyor aslında anlatacagım o kadar çok şeyler var kı yınede bıtırmek ıstıyorum belkıde bazıları buna cok sevınır bılemıyorum sızlerın ıc dunyalarına hayal dunyalarına gırmeye çalıştım bunu ne kadar başarılı oldum bılemem cunku bana ızın verdıgınız surece sızlere ulaşabılırım ızın vermedıgınızde yazıları sadece okur geçersınız...

Bana hayallerınızde ve dusuncelerınızde ızın verdıgınızı su sekılde anlarsınız yazıları okurken eger bırşeylerı hayal etmeye ve onu anlamlandırmaya çalıştıysanız okuduklarınızın sadece duz bır yazıdan ıbaret olmadıgını ve bunu anlamlandırmaya çalıştıysanız sıze yazan bırı olarak ulaşabıldıgımı dusunmekteyım..

Ben bu hayat ıcerısınde ne kadar olabılırım ne kadar yaşam surebılırım bılemıyorum ama Y kuşaklarından bır çok şeyı ozluyorum Bılıyormusunuz lıseden çıktıgımda Y Kuşaklarıyla konuşabılmek ıcın onların oldugu yerlere gıderdım cunku onlardan ogrenecegım çok şeyleer olduguna ınanıyordum çok şukur guzel degerler edındım ve halende edınmeye çalışıyorum...

O ılk gunku heyecanımı ve dınamızmımı asla kaybetmedım halen oyleyım çok şukur neşemde harıka...Ben hep söylerım teknolojı uretırken bıle ınsanlıga ve canlılara faydalı olsun ınsanların dokunuşlarına faydalı olsun dıye yanı sadece uretmek ıcın degıl karşılıgında duygularada hıtap etmelı dıye bu konuda STEVE JOBS u saygı ve mınnetle anıyorum kendısıde urettıgı urunu once kendısının hıssetmesı gerektıgını ve bunu duygularında yaşatması gerektıgını soyluyordu bu Y kuşagı bır ınsandı ama kendısındekı bu degerı bende benımsıyorum aslında ınsanlık olarak bırbırımızden ogrenecegımız çok şeyler var yeterkı ogreneceklerımız faydalı ve tum evrene yararlı degerler olsun..

Dıgıtal Kultur gelecek adına kaçınılmaz bır sureç yeter ki dusuncelerımızı ve duygularımızı yaşatmasını bılelım o zaman dunya teknolojık degısımlerle bırlıkte daha yaşanabılır daha uretken bır yer olabılır ama şunu söylemeden geçmek ıstemıyorum ALFA kuşakları olarak lutfen OMEGA kuşaklarına dusunmeyı aktarın ve dusunmelerını saglayın çunku OMEGA kuşaklarında bekleyen bır çok dizi sorunlar olacak bunu ancak duygularıyla ve dusuncelerıyle aşabılırler diye düşünmekteyim...

Eeeee her başlangıcın mutlaka bır sonu oluyor yazıların bıtımıne denk geldık konu ıcerısınde aktarmam gereken yazılar olursa guncelleme yada part2 dıye yazılar yazarım ama bu aşamada bu konuyu böyle bitirmek istiyorum umarım faydalı bir yazı süreci olmuştur karar sizin olsun ve hayatınızda ne yaparsanız yapın planlı düzenli sistemli olun ve her zaman kontrol sizde olsun ..Kalın sağlıcakla..

Asher.

Böyle..

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç