değerli miyiz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde heyhat...??? tarafından oluşturulan değerli miyiz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,281 kez görüntülenmiş, 58 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı değerli miyiz?
Konbuyu başlatan heyhat...???
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

heyhat...???

Felsefe.net
Yeni Üye
dünyadaki milyonlarca insanın herbiri kendini biricik ve değerli hissediyorsa,herbiri diğerlerine ötekiler diye bakmaz mı??ve bunun ardından biricik benliklerine gelen her türlü iyi olmayan muameleye saldırı ya da savunmayla karşılık vermez mi?oysa koskoca dünyada herbirimiz bir kum tanesi kadarsak neden kendimizi bunca büyük görüşümüz?(öyle ya:aslında hepimiz geleceğin fosilleri olacaksak otlardan çok mu farkımız var?)bize yöneltilen bir çift ters bakışa ve bir çift kötü söze bunca tepki verişimiz? kendimizi değerli hissederek mi daha kolay yaşarız, değersiz hissederek mi?

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
öyle ya:aslında hepimiz geleceğin fosilleri olacaksak otlardan çok mu farkımız var?
Farkımız zihnimiz, düşünce gücümüz ve dünyaya yaptığımız kalıcı etkiler... Senden başka hangi canlı doğayı yönetebiliyor?

kendimizi değerli hissederek mi daha kolay yaşarız, değersiz hissederek mi?

Konumuz daha kolay yaşamak mı?
"Kolay yaşamak, istiyor musunuz? Sürüde kal ve sürü sevgisi uğruna kendini unut." F.Nietzsche

M

monaliza

Ziyaretçi
Konunuzda haklılık da var,haksızlık da. Diğerlerine ÖTEKİler olarak bakmak zorunda değiliz. Hele ki, kendimize değer veriyor,saygı duyuyorsak. "ÖTEKİLER" ya da hep "BEN" diyenler, kendilerinin farkında olmayanlardır. HEYHAT ,ELDEN BİR ŞEY GELMEZ:)

Ben, kendime geleceğin fosili olarak bakmıyorum,dünyada olmamın bir anlamı var, bu anlamı derinleştirebilirsem neden fosil olayım ki? İnsanın kendisini diğer inasanlardan büyük yada küçük, (üstün yada aşağılık) gibi görmesi bir yaşam felsefesi değil, psikolojik bir bozukluktur. Kişilik bozukluğudur.

Ters bakış yada kötü söze tepki vermek? bakış ya da sözün anlamına göre değişir elbette. Yere çöp atmışsam veya tükürmüşsem yada sıra kavgası gibi bir basitlikle başkasının hakkını gasp etmişsem (vs.olaylar) ters bakışı da,kötü sözü de haketmişimdir. Utanır ve üzülürüm ayıbımdan dolayı. Hak etmediğim bakış ve sözün de, gerekiyorsa ve önemsenmeye değer buluyorsam ,hesabını görür ,geçerim.

KENDİMİ DEĞERSİZ HİSSEDERSEM "YAŞAM" ANLAMINI YİTİRİR GÖZÜMDE. BU DUYGUYU HİÇ YAŞAMADIM.YAŞAMAK DA İSTEMEM.

heyhat...???

Felsefe.net
Yeni Üye
monaliza bendeki durum(neyseki) kişilik bozukluğu derecesinde değil elbette:)..ama o kadar çeşitli insan var ki dünyada ve ben o kadar çeşitli insanın o kadar farklı tepkilerinden zarar görmek istemiyorum(tabi ister istemez oluyor). insanlar çok yoruyor ve enerjimin boşa gitmelerine neden olmalarına engel olmak istiyorum..umarım başarabilirim..

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Bu konuyla ilgili Stephen Hawking'in bir sözü vardı.

"Biz yalnızca çok sıradan bir yıldızın küçük bir gezegeninin üstündeki bir maymun soyuyuz. Fakat Evren'i anlayabiliyoruz. Bu bizi özel kılıyor." Stephen Hawking

Bence konuyu özetleye bilme yetisine sahip bir söz...

Bence değerli olmalıyız. :)

heyhat...???

Felsefe.net
Yeni Üye
:)tam üstüne bastın andronova..ama ben Stephen Hawkin'e katılmıyorum.evet biz yalnızca çok sıradan bir yıldızın küçük bir gezegeninin üstündeki maymun soyuyuz ve bu şeklimizle evreni asla anlayamayız, evreni bu şeklimizin elverdiği kadar anlarız...

AndroNova

Üye
Yeni Üye
:)tam üstüne bastın andronova..ama ben Stephen Hawkin'e katılmıyorum.evet biz yalnızca çok sıradan bir yıldızın küçük bir gezegeninin üstündeki maymun soyuyuz ve bu şeklimizle evreni asla anlayamayız, evreni bu şeklimizin elverdiği kadar anlarız...

Çok güzel bir yorum. Fakat ya daha fazlasını anlarsak.
Kimi insanlar uzay sadece bizim güneş sistemimizden oluşuyor sanıyordu. Ve herşey dünyanın etrafında dönüyordu onlara göre.:)
Ama artık bizim evrende döndüğümüzü anladık.
Belkide başka evrenlerde vardır ve bızım evrenımızde bırseyın etrafında donuyordur kim bilir. :)

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
"Biz yalnızca çok sıradan bir yıldızın küçük bir gezegeninin üstündeki bir maymun soyuyuz.

Insan hissettigidir ve ne ise onu konusur. Bizi degerli kilan hislerimiz ve sozlerimizdir. Tabii bunlarida davranisa yansitiriz. Kisacasi kendini maymun hisseden biri bence maymundur.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Insan hissettigidir ve ne ise onu konusur. Bizi degerli kilan hislerimiz ve sozlerimizdir. Tabii bunlarida davranisa yansitiriz. Kisacasi kendini maymun hisseden biri bence maymundur.

Nereye varmak istiyorsun? :)

Bana maymun olmadığınızı mı söylüyorsunuz?

Bana maymun olmadığınız hakkında bir kanıt verin bende size...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben insanim insan oldugumun en buyuk gostergesi dusunerek yazi yaziyor olabilmemdir sanirim.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Ben insanim insan oldugumun en buyuk gostergesi dusunerek yazi yaziyor olabilmemdir sanirim.

Emin olun bunları bir maymunda yazabilir. Bizlerin onlardan tek farkı zinciri tamamlayan akıllı varlıklar olmamız ve fikir üretebilmemiz.

Yoksa istediğiniz her hayvana herşeyi yaptırabiliriz. Tek fark bizim onlardan daha iyi düşünüyor olmamız. Onların düşünmediğini kabul edemem. Bir maymuna 1 elinizde 1 muz, diğer elinizde 5 muz olsa o 5 muzu seçer buda onun akıllı bir varlık olduğunu kanıtlar. Fakat tek farkımız dediğim gibi onlardan daha fazla düşünüyor olmamız...

heyhat...???

Felsefe.net
Yeni Üye
andronova bence biz insanlar nereye kadar anlarsak anlayalım ruh, irade, can, düşünce, varlık-yokluk vs.. gibi şeyleri anlayamayacağız. çünkü bunları anlayabilecek duyumuz yok..

phi

Felsefe.net
Yeni Üye

AndroNova

Üye
Yeni Üye
andronova bence biz insanlar nereye kadar anlarsak anlayalım ruh, irade, can, düşünce, varlık-yokluk vs.. gibi şeyleri anlayamayacağız. çünkü bunları anlayabilecek duyumuz yok..

Sezgilerimize ne oldu? Yoksa var olan bir din yada toplum onudamı götürdü. İnsan, inasani yanıyla insan olduğunu bildikten sonra insan olmak ve Evreni anlamaktabu oranla kolaylaşır.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Evet, gorebiliyorum

Bu o maymunun ac oldugunu gosterir.

Ayrica maymunlar geceleri uyurlar, sebebi ise cumle kurarken belirli bir saatten sonra sacmalamaya baslarlar.

Aç olduğu doğru.

Fakat maymunlar karalanabiliyorlarsa ve saçmaladıkları iddaa ediliyorsa inanın sizden daha iyi düşünüyor demektir. En azından bir fikir üretmeye çalışıyorlar. Var olanları hop diye araştırmadan benimsemiyorlar.

heyhat...???

Felsefe.net
Yeni Üye
andronova bence sezgisel bakacak olursak mümkün olan bir gerçeğe ulaşılamaz.sezgisel olarak bu soruların cevabı dünyada kaç milyon insan varsa okadar milyon cevap var demektir..

AndroNova

Üye
Yeni Üye
andronova bence sezgisel bakacak olursak mümkün olan bir gerçeğe ulaşılamaz.sezgisel olarak bu soruların cevabı dünyada kaç milyon insan varsa okadar milyon cevap var demektir..

Zaten evreni tek bir gözden anlamak isteyen kim. Herkez kendisi olduktan sonra tek gözden daha fazlası olacak. Gerçekleri yorumlayan 5-6 milyar göz. Düşünsene her 1000 kişiden biri ilginç birşey bulsa Evren hakkında ne kadar çok şeye sahip oluruz.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Sevgili kardesim AndroNova
Bir yerde yasininin 17 oldugunu soyledin. Onemli olan yasinin kucuk buyuk olmasida degil zaten boyle birsey olsa yada dusunsem sana yazmazdim. Bu yas doneminde bazi seyleri sorgulaman ki sorgulamak her zaman iyidir fakat bu donemler biraz daha yogun olur, daha sonraki donemlerde artik bazi seyler yerine oturmus ve bu oturmus seyleri sorgulamaya baslarsin. Yazdigin yazilarda bir kac kere ustune geldim ve gordum ki fikrini degistirdin. Sabit fikirli ol demiyorum ama eger bir seye inaniyorsan bu cok genel oldu bir fikri savunuyorsan o fikirde celismemen gerekir ve o fikri sonuna kadar savunman gerekir. Once maymunuz diyorsun, biraz ustune gelince ya insaniz ama maymundan farkimiz su diyorsun. Bakara suresinde kin ofke nefret var dedin, ben hayir yok dedim ve ayetleri gosterdim, sen bana ozelden bakara suresini komple gondermissin verdigin linktede tum ayetleri ile sure. Ki yazdigin sekli ile bir ayet yok. Inanip inanmaman beni ilgilendirmiyor. Sonuc olarak hesabi inandigin yada inanmayi reddedigine vereceksin. Ama senden ricam fikirlerinde tutarli ol ve bir fikri curutmek istiyorsan o fikirde bilgili olmalisin. Eger a konusu hakkinda birsey bilmiyorsan ama sirf cumle yazmak icin cumle yaziyorsan bu aleni sekilde gorunur zaten. Sana tavsiyem bildigin konular uzerinde yazilar yazmandir. Bilmediklerinide sorular ile ogrenmeye calisman. Mesela baslangicta maymun degil miyiz diyorsun dedin? Daha sonrada sanki bu konuya cok vakifmissin gibi hadi ispatla insan oldugunu bende maymun oldugumuzu ispatliyacagim dedin. Tutarlilik var mi? Hayir yok. Nerden anladim? Cumlelerini okuyan herkes bunu gorebilir. Bu ozelestiridir. Sakin beni yanlis anlama. Diledigini yazabilirsin acabilirsin tartisabilirsin. Ama daha bana sen mi siz mi diyeceginin ikilemini yasiyorsun.

Bu ikilem yasaminin buyuk bir bolumunde var bence. Daha dikkatli olmani, daha cok okumani arastirmani tavsiye ederim.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Sevgili kardesim AndroNova
Bir yerde yasininin 17 oldugunu soyledin. Onemli olan yasinin kucuk buyuk olmasida degil zaten boyle birsey olsa yada dusunsem sana yazmazdim. Bu yas doneminde bazi seyleri sorgulaman ki sorgulamak her zaman iyidir fakat bu donemler biraz daha yogun olur, daha sonraki donemlerde artik bazi seyler yerine oturmus ve bu oturmus seyleri sorgulamaya baslarsin. Yazdigin yazilarda bir kac kere ustune geldim ve gordum ki fikrini degistirdin. Sabit fikirli ol demiyorum ama eger bir seye inaniyorsan bu cok genel oldu bir fikri savunuyorsan o fikirde celismemen gerekir ve o fikri sonuna kadar savunman gerekir. Once maymunuz diyorsun, biraz ustune gelince ya insaniz ama maymundan farkimiz su diyorsun. Bakara suresinde kin ofke nefret var dedin, ben hayir yok dedim ve ayetleri gosterdim, sen bana ozelden bakara suresini komple gondermissin verdigin linktede tum ayetleri ile sure. Ki yazdigin sekli ile bir ayet yok. Inanip inanmaman beni ilgilendirmiyor. Sonuc olarak hesabi inandigin yada inanmayi reddedigine vereceksin. Ama senden ricam fikirlerinde tutarli ol ve bir fikri curutmek istiyorsan o fikirde bilgili olmalisin. Eger a konusu hakkinda birsey bilmiyorsan ama sirf cumle yazmak icin cumle yaziyorsan bu aleni sekilde gorunur zaten. Sana tavsiyem bildigin konular uzerinde yazilar yazmandir. Bilmediklerinide sorular ile ogrenmeye calisman. Mesela baslangicta maymun degil miyiz diyorsun dedin? Daha sonrada sanki bu konuya cok vakifmissin gibi hadi ispatla insan oldugunu bende maymun oldugumuzu ispatliyacagim dedin. Tutarlilik var mi? Hayir yok. Nerden anladim? Cumlelerini okuyan herkes bunu gorebilir. Bu ozelestiridir. Sakin beni yanlis anlama. Diledigini yazabilirsin acabilirsin tartisabilirsin. Ama daha bana sen mi siz mi diyeceginin ikilemini yasiyorsun.

Bu ikilem yasaminin buyuk bir bolumunde var bence. Daha dikkatli olmani, daha cok okumani arastirmani tavsiye ederim.

Size gerçekte vereceğim cevabım vardı. Fakat böyle bir düşünceye sahip olup felsefeyi kendi etrafında döndürmek isteyen insanlar varken felsefe yapılıp yapılmaması gerektiğide beni düşündürüyor.

Amacınız felsefe değil kurallar. Felsefeyide insanlara yaptığınız gibi kurallar koyup onları oradan oraya sürmek ve gütmek amacınız.

Bu yolun ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum fakat istediğinizi yapın. Eğer doğru yolda olduğunuzu düşünüyorsanız buyrun yapın.

Toplumun ve dinin insanlara birşeyler yaptırmaya çalıştığını sanıyordum. Meğer bir kaç insanın başkalarına hükmetmek isteğişiymiş, ne acı. Size yaptığınız işte başarılar ve bol eğlenceler.

M

monaliza

Ziyaretçi
monaliza bendeki durum(neyseki) kişilik bozukluğu derecesinde değil elbette:)..ama o kadar çeşitli insan var ki dünyada ve ben o kadar çeşitli insanın o kadar farklı tepkilerinden zarar görmek istemiyorum(tabi ister istemez oluyor). insanlar çok yoruyor ve enerjimin boşa gitmelerine neden olmalarına engel olmak istiyorum..umarım başarabilirim..

Sevgili heyhat, sizde kişilik bozukluğu gibi bir durum hissetmedim zaten. Sadece başlık açtığınız yazıda kendini üstün yada küçük gören insanların varlığından söz etmişsiniz,sözlerim o kişilereydi.:)

En gerçek okul "hayat"tır heyhat. Bir okulu okuyup bitirmeden diploma alamayız.Kimi; üniversiteyi dört yılda bitirir,kimi sekiz yılda. Hayat okulu da böyledir. Kimi;hayatın gerçeklerini daha çabuk kavrarken,kimi,daha geç kavrayabilir. Bu yüzden olsa gerek;atlarımız "AKIL YAŞTA DEĞİL,BAŞTADIR"demişler. O nedenle yaşım yönüyle ahkam kesmek istemiyorum. Ancak hayatı anlamak için belirli bir süre dinamik olarak içinde bulunmak gerekiyor. Demem şu ki;zamanı geldiğinde,insanların sizi gereksiz yere yormalarına izin vermemeyi ve enerjinizi doğru yöne kanalize etmeyi öğreniyorsunuz.

Bunu bir an önce öğrenmeniz bir anlamda "DENGEYİ BOZMAMAK KAYDIYLA KENDİNİZİ DEĞERLİ HİSSETMEYİ" öğrenmenizle mümkün. O zaman daha az yorulacağınızı,enerjinizi doğru yönde kullanma konusunda da daha başarılı olacağınızı düşünüyorum. Herkese layık olduğu değeri vermeyi öğrendiğinizde ise hayat okulundan başarı ile mezun olmuş ve mutluluğun yolunu tutmuş olacaksınız eminim:)Sevgiler.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar