Darbeler İnkılap Tarihi kitaplarından çıkarılıyor

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündem (Dünya\/Türkiye) kategorisinde fides tarafından oluşturulan Darbeler İnkılap Tarihi kitaplarından çıkarılıyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,660 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündem (Dünya\/Türkiye)
Konu Başlığı Darbeler İnkılap Tarihi kitaplarından çıkarılıyor
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan glsezinrs

fides

Kahin
Yeni Üye
Darbeler İnkılap Tarihi kitaplarından çıkarılıyor
İlköğretim 8. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabından askeri müdahalelere ilişkin ayrıntılı bilgilerin yer aldığı bölümler çıkarılıyor.
NTV

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu, ilköğretim 8. sınıf İnkılap Tarihi ders kitabından askeri müdahalelere ilişkin bölümün çıkarılacağını açıkladı. Kurul açıklamasında “Sözkonusu dersin kitabında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin demokratiklik vasfı ile demokrasimizin gelişme sürecine uygun olmayan bazı hususlara yer verildiği, bu dersin öğretim programının amacını aşan tartışmalı bilgilerin yer aldığı anlaşılmıştır” denildi.

Sizce darbeler ders kitaplarından çıkarılmalı mı? Ya da darbeler gerçekten net bir şekilde kitaplara girmeden mi çıkarılıyor?

est

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Darbeler İnkılap Tarihi kitaplarından çıkarılıyor

Darbeler ne zaman ders kitaplarina girmisti ki?

Yapilan aciklama herhangi bir yoruma gerek birakmadan durumu ozetliyor zaten..

“Sözkonusu dersin kitabında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin demokratiklik vasfı ile demokrasimizin gelişme sürecine uygun olmayan bazı hususlara yer verildiği, bu dersin öğretim programının amacını aşan tartışmalı bilgilerin yer aldığı anlaşılmıştır” denildi.

Osmanli ve genel Turk tarihi zaten bir masal. Sadece ders kitaplarinda degil genel olarak resmi tarihin yuzde 90i masal-destan seklinde hazirlanmis durumda. Yakin tarihi de bu sekilde kusursuz-mukemmel bir devlet destani seklinde anlatmaya ortam hazirlamak uzere calismalara baslanmis..

agurel

Felsefe.net
Yeni Üye
Darbe

Tabi ki de Kaldırılsın Gerçek yüzünü görmek zor öğrencilerin sonunda nereye varıcağı zaten bilinmezlik le dolu şuan kı turkıye konuşursak zaten karamsarım açıkcası hak verıyorum şuan öyle bı ulke durumu varkı batıyı özenme

öğrencilerin çoğu ki bunların lise dönemi sadece eğlence ve kendı gereksimlerini karşılama ulkenın darbesını sorunlarını ne yapsın kı ...

fides

Kahin
Yeni Üye
Tabi ki de Kaldırılsın Gerçek yüzünü görmek zor öğrencilerin sonunda nereye varıcağı zaten bilinmezlik le dolu şuan kı turkıye konuşursak zaten karamsarım açıkcası hak verıyorum şuan öyle bı ulke durumu varkı batıyı özenme

öğrencilerin çoğu ki bunların lise dönemi sadece eğlence ve kendı gereksimlerini karşılama ulkenın darbesını sorunlarını ne yapsın kı ...

Yaşınız 21'ken bu yorumu yapmanız bir hayli enteresan geldi bana.Yorumunuzda kendinize olmayan güveniniz gibi, gençlere de güvenmiyorsunuz anlamı çıkarılıyor.Gençliğe "Batı özentisi" derken siz bir özeleştiri yapsanız ne kadar iyi olur mesela? Yazımınızı bir gözden geçirseniz( Klavyeniz Türkçe karakterli olmasına rağmen ).Gençlere "Batı özentisi" derken; siz kendi dilinize sahip çıkmazken başkalarını "Batı özentisi " görmeniz bir hayli ironik.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Batı özentisi?Batının nesine özeniyorlar?(aman özenmesinler filan demiyorum, batıyı ne kadar tanıyorlar (kültürü, savaşları, sanatı,değerler sistemi hakkında ne biliyorlar sorulması gereken bu)Özenilen ister doğu, ister batı olsun..Bu özenişin hiçbir bilgisel/sorgusal/eleştirel tabanı yok ki..Bu anlamda özenti bile sayılamaz.Gençlik "tarih" olgusundan kopuk yaşıyor..Toplumsal belleği yok..Balık sürüsü gibi..Akıntıya göre kitleler halinde "hareket ediyorlar"Bu bir yol alma, yön belirleme filan da değil...Bari kendi tarihini öğrensin filan da demiyorum artık ...Kimlik üretemeyip yüzyıllardır oraya buraya savrulan yığınların tarihini elbette başkaları yazacak...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Tarihe, subjektif yanasip, tarihin gercek olaylarini duygusal ve cesitli etik degerlerle carptirmaya, yok saymaya, degistirmeye v.s. calismak; bir toplumun kendi tarihini bilmemesine ve yanlis bilmesine yol acar.

Gerci Turkiye'de resmi tarih, Kurtulus Savasi dahil, hic bir tarihi olayi oldugu gibi vermemis ve toplumu her zaman tarihi olarak bir duygusal dusunce ve davranisa sevk etmistir.

Tarih olmuslar ve yasanmislar butunudur. Bu olmus ve yasanmislarin icerigi ve ne oldugu degil, onemli olan bu olmus ve yasanmislarin oldugu gibi bir deger katmadan topluma aktarilmasidir.

Aksi, toplumun gecmisi ile "ovunme" ve gelecekteki "tehlikeleri" gorememe ve tarihi bugun ve yarin icin degerlendirememeye yanlis degerlendirmeye yol acar.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Kitaplardan çıkarabilirler ama akıllardan çıkaramazlar, tarih saklanamaz ve gömülemez. İyisiyle kötüsüyle darbeler yaşandı, bu inkar edilemez...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Kitaplardan çıkarabilirler ama akıllardan çıkaramazlar, tarih saklanamaz ve gömülemez. İyisiyle kötüsüyle darbeler yaşandı, bu inkar edilemez...

Bu zihniyet bugunun zihniyeti degil,ta Osmanli'dan kalma sadece tarihin "ovunulecek" yonlerini ortaya cikarmak isteyen zihniyet. Bu zihniyetin adi, resmi tarih zihniyeti.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Yurdum insanının tarihi kendi doğumuyla başlar, ölümüyle biter ne yazık ki...Herkes kendi romanını okur, okumakla kalmaz içtenlikle de tavsiye eder....."hayatım roman abi..."Tosbağa gibi, kabuğunu gittiği her yere taşır...Belki de çok kırılgan, çok darılgan olduğundandır bu büzüşme refleksi...Vardır bir hikmeti...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç