Çirkinler olmasaydı güzeller,güzel olur muydu?(fizikiAçı)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde NEORACK tarafından oluşturulan Çirkinler olmasaydı güzeller,güzel olur muydu?(fizikiAçı) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,749 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Çirkinler olmasaydı güzeller,güzel olur muydu?(fizikiAçı)
Konbuyu başlatan NEORACK
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan phi

NEORACK

Felsefe.net
Yeni Üye
Etrafımızda gördüğümüz kadın ya da erkek güzel görünenler..
Sizlere sesleniyorum..
Biz çirkinler var olmasaydık, siz güzel olabilecek miydiniz ?
Güzelim diye kibirlenmeyin..
Güzelliğiniz biz çirkinlerin varlığıyla değer kazanır..
Güzelliğinizin değerini bize borçlusunuz !!!!!!!!!

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Selam,

Nasıl çirkin! gördün, güzeli, fiziki açıdan kibiri; nasıl ölçtün-biçtin...? açarsan konuyu,
değerlendirme daha sağlıklı ,anlaşılabilir/müsavi bir zeminde de tartışılabilir olacaktır.

M

monaliza

Ziyaretçi
Bence şöyle yapalım;herkes buraya en son çekilmiş fotosunu koysun ve kendisini güzel mi, çirkin mi gördüğünü belirtsin. Daha sonra mevcut fotolar içinde en güzel ve en çirkin olan seçilsin. Her ikisine de aynı ödül verilsin.

Güzellik de, çirkinlik de görecelidir diyeceğim, ama inancım gereği fiziksel açıdan çirkin insan olmadığına inanmayı daha doğru buluyorum. Oldum olası Güzellik yarışmalarına da karşıyımdır. Çünkü güzel /yarışmalarda en güzel/ kabulü görenler yarışmalarda, podyumlarda, objektifler de kazanıyor. Bu gerçeği bir yana koyduktan sonra;

Güzellik yürektedir sevgili NEO. Gözü okşayan ve bakmaktan zevk alınan ve güzel olarak nitelenen bir insanın yüreği çirkinse o güzellik değerini yitiriyor.

Gönül kimi severse güzel odur.
Güzelliğin neye yarar, bende bu yürek olmasa.
Güvenme güzelliğine ve zenginliğine.
Bir sivilce ile güzelliğin, bir kibrit aleviye servetin gidebilir...demişler büyüklerimiz, çok da güzel demişler.

Fiziksel güzelliğe değil yüreksel güzelliğe bakalım diyorum.
Hem yüreği, hem fiziği (bana göre) güzelse, güzelliği BONUS olsun.
Şimdiye kadar bonusla mı geçiniyorduk, Garanti Bankası sağ olsun.
Yürek güzelliği ve ana para baki kalsın)))

NEORACK

Felsefe.net
Yeni Üye
Sayın Monaliza
Cümlelerinizin hepsine birden yürekten katılıyorum..
Ama ben burada konuyu yalnızca fiziki açıdan değerlendirmeye aldım ...!
Manevi taraf, konu eksenine paralel..
Konuyla kesişen cümleler kurarsak, hedefe daha iyi odaklanmış oluruz..
Ama doğru tespitleriniz ve düşünceleriniz için sizi kutlarım..

NEORACK

Felsefe.net
Yeni Üye
Sayın Fer
Dünya normlarına göre fiziki güzellik nedir ? Göz zevkine hitap eden ve estetik olarak güzel görünen, ifade sahibi herşey biz insanlara göre güzeldir...
Peki insanda, estetik anlayışımızın gelişimine katkıda bulunan yegane olgu sizce güzellik mi, yoksa çirkinlik midir !!! ??
Güzellikle, çirkinliği birbirinden ayırt edebilmedeki kolaylık, her ikisinin de var olduğu bir düzende gün yüzüne çıkar !!
Ayrıca güzellikte sınır yoktur diyen ön yargı sahibi insanlara şunu söylemek isterim.. Güzelin güzeli asla yoktur..ve hepsinin güzelliği kendine özgüdür!!
Sonuç olarak söylemek istediğim ve bu konuyla ilgili şiddetle anlaşılmasını istediğim bir husus var..
Her güzel, kendinden daha az güzel ya da çirkin bir insan yanındayken içinden şunu söyler...''-Ben ondan güzelim'' , diyerek onu, kendine göre çirkin kabul eder...
O benden daha çirkin demez !!!
Dolayısıyla bu değerlendirmeyi hep, ilk önce kendini baz alarak yapar...
Bütün dünya insanlarının çok güzel ve estetik olduğunu düşünelim... Böyle bir Dünya da sizce insanda fiziki güzellik kavramının değeri ne olurdu ??
Demek ki güzelliğin değeri, çirkinlik var olduğu sürecedir !!!

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Dünya normları!!? derseniz ve de bunu magazin basının desteklediği hokkaburun, 90-60-90, yok altın oran ve buna benzer vs. indirgeyerek söylüyorsanız bu güzellik anlayışı değil,pazarlama sektörünün baz aldığı ölçüler/ dayatmadır.

Göz zevki denilen şey de, görecelidir ve dahi özneldir. Doğal olan bakış ve bakışa ek olarak bir çok duyumsama ve bu duyumlardan gelen sinyallerin algının, çözebildiği-siz de karşılığını bulduğu bir dolu unsur...fikriyat belirler güzelliği!- bütünsel sempatiyi de.

Ve bilmiyorum gerçekten her hangi bir insana bakarken ben ondan daha güzelim diye mi bakar insan-ve ya daha çirkinim diye, bunu anlamam zor( önce bir süre hazmetmeliyim : )) )
....
fiziki açıdan güzellik diye konuya bilhassa belirttiğiniz için bu saydıklarım. Yoksa insanı insan yapan değerler ile güzel insan! tanımı bundan çok daha fazlası ve derindir değilmi?

M

monaliza

Ziyaretçi
Hastalık olmasa sağlığın,
Açlık olmasa tokluğun
Kötülük olmasa iyiliğin
Fakirlik olasa zenginliğin
vs.vs.vs. olumsuzluklar olmasa pek çok şeyin değeri bilinmez.

Ancak bu konu biraz farklı tabii...

Sayın NEO' nun ne demek istediğini anlıyorum. Güzelliği ile övünen boş beyinli zihinsizlerden söz ediyor kanımca.
Bana göre Allah vergisi olan fiziki özelliklerle (kimilerince çirkin /kimilerince güzel diye değerlendirilen) akıl sahibi bir insan
övünmez ŞÜKREDER.
Önemli olan akıl,beden ve ruh sağlıdır. Hayata güzel bakabilmek, yaşamaktan zevk alabilmektir.
Ayrıca bir insanın kendisini diğerlerinden daha güzel yada çirkin olarak değerlendirmesini de,
güzel olarak genel kabul gören bir insanın üstünlük hissetmesini de ahmaklık olarak görüyorum.
Aynı zamanda NEO'nun vurguladığı konu hayatın gerçeklerinden biri, ama hiç de önemli olmayanlarından..

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Monaliza,

NEORACK arkadaşın birinci yorumundaki belirsizliği ikinci yorumunda daha anlaşılır kılmaya çalıştığını görmekle birlikte yaptığınız açıklamaya teşekkürler : ))

evet sizinde dediğiniz gibi ''NEO'nun vurguladığı konu hayatın gerçeklerinden biri, ama hiç de önemli olmayanlarından..

Bana göre Allah vergisi olan fiziki özelliklerle (kimilerince çirkin /kimilerince güzel diye değerlendirilen) akıl sahibi bir insan övünmez ŞÜKREDER.
Önemli olan akıl,beden ve ruh sağlıdır....''

...
aynen katılıyorum, esen kalın

NEORACK

Felsefe.net
Yeni Üye
Evet sonuç olarak konuyu ortak noktada sonuçlandırmış olduk...
Bu konuyu açmamın sebebi de yakın zamanda yaşadığım küçük ama hatırı sayılır bir olaydır..
Bu olaydaki karakterlerden birisi insanları dış görünüşleriyle değerlendiren ve kendini bu yönde bir şey zanneden ahmağın biriydi...
Bu durumdan etkilendiğim için olayı felsefi boyuta taşımayı kendimde bir zorunluluk olarak gördüm..
Konuya katılan herkese çok teşekkürler..

mazruf

Üye
Yeni Üye
-çirkin deyu çirkince sıfatlanan insanlar- denge görevlisidirler..
Ahirette -kendilerine çirkin diyen- "güzellerden" haklarını alacaklardır.

İş bu fikrimin ince gülü, irticalen bir düşünce olup,
dini söylem vs. ile ilgisi olmayıp, doğrusunu Allah bilir.

budainsan

Felsefe.net
Yeni Üye
Her objenin güzel veya çirkin olduğunu biz algılarız yaşamanın en büyük yapı taşılarından bir egomuzdur.Aslında güzelik yakışıklılık çirkinlik... gibi insan yüzü ve bedeni tasvirlerimiz egomuzu tatmin etme ihtiyacından ortaya çıkıyor.Çirkin veya güzel hiç kimse yoktur.Bu kelimeler anlamsızdır.Klasik sorular yine akla gelir neye ve kime göre güzel veya çirkin.Her insan aynaya baktığında kendini iyi bulmalıdır ki hayatına normal şeklinde devam edebilsin kendini beğenmiyen bir kişi asla mutluluğa ve huzura kavuşamaz.

GULBAHCESİ

Felsefe.net
Yeni Üye
Ah bu hoşgörü hastalığı yok mu. Beyaz zenciyi hoşgörür uzun kısayı zayıf şimşanı ve kim kim oluyor ki bu hakkı kendinde görüyor şaşarım.

NEORACK

Felsefe.net
Yeni Üye
güzellik ve çirkinlik elbette vardır sevgili budainsan
bu maddenin kendi doğal yapısı gereğidir. maddenin özünde olan bir özelliği red edemeyiz.. sence bizim ifadeli değilde yamuk yumuk bir şeklimiz olsaydı, şu anki halimize göre nasıl görünürdü sence ? demek ki insanın bir ifade güzelliği var.. ve doğadaki herşeyinde öyle..
bu bir egoyu tatmin etme güdüsü değil, aklının sana armağanı olan bir estetik ilmidir..
Bu bir ilimdir sevgili budainsan..

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
valla bu soruya şöyle bi cevap vermek yanlış olmaz sanırım çirkinlerin olmadığı bir yer değilde güzellerin olmadığı yerde çirkinlerin gideri artardı diye düşünüyorum bunada şükür diyip yumulmaktan bahsetmiyorum giderden kastımda albenisi yani albenisi artardı :D

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"güzel" ya da "çirkin" her şeyden önce bu kavramların neyi ifade ettiklerine bakmak gerekir. "biçimsel" ve "öz" güzellik ya da çirkinliği ancak bu kavramlar olgunlaştırıldığında değerlendirmeye tabi tutulabilirler. "güzel" ve "çirkin" olguları her şeyden önce birer yargıdırlar, öyle yargıdırlar ki bunlar öznelliğin ötesinde tarihsel/toplumsal içeriğe sahip yargılardırlar. Öznelin bu olgulara etkisi kendini gerçekleştirmesi ile ortaya çıkar. Her hal ve şartta o da toplumsal yargıya eklemlenir. Biçimsel güzellik derken hangi ölçüyü esas aldığınızı da belirtmeniz gerekmez mi, örneğin bir roma kültüründeki güzellik ile bir hint kültüründeki güzellik ya da güzellik yarışmalarındaki -ne anlamı vrsa?- güzellik anlayışları ve ölçüleri aynı mıdır? üstelik güzel ve çirkin salt insan türü ile ilgili midir? estetik denilen olgu sanattan insana, doğadan tüm canlıya etkiyen bir yönelim değil midir? hem güzel hem çirkin olgularını yaratan insandır ve bu nedenle bu yaratı bir göreceliliği ifade eder dolayısı ile biri olmasa diğeri olmaz tesbiti doğru olsa da, güzelliği çirkinliğe, çirkinliği güzelliğe endeksleyemeyiz.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Şunun gibi mi?

Çirkin, aynadaki sırdır
Güzellik görünebilsin diye.

Etrafımızda gördüğümüz kadın ya da erkek güzel görünenler..
Sizlere sesleniyorum..
Biz çirkinler var olmasaydık, siz güzel olabilecek miydiniz ?
Güzelim diye kibirlenmeyin..
Güzelliğiniz biz çirkinlerin varlığıyla değer kazanır..
Güzelliğinizin değerini bize borçlusunuz !!!!!!!!!

osmanlee

Felsefe.net
Yeni Üye
çirkinler olmasaydı güzellerin arasından en güzelleri güzel diye anılır diğerleri yine çirkin olurdu herhalde.herkes birbirinin aynı olmadığına göre böyle olurdu.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Sanırım konuyu derinlemesine değil laf olsun torba dolsun kabilinden geçiştiriyoruz elbirliğiyle.Mutlak güzelliği ya da güzel olmayanı değil de görece beğenilerimizi dikkate alıyoruz.Zaten mutlak, evrensel bir güzellikten söz edebilir miyiz o da tartışılır.Ben güzeli çirkinden ayırmayalım derim.Tırtıl kelebek olunca güzelleşmiyor mu?nice güzellikler de zamanın acımasızlığına yenik düşmüyor mu?Güzel ve çirkin birbirlerinden doğar aynı varlıkta...Algılarımız bizi yönlendirir. Kadınların güzeli/çirkini vardır öyle mi?Hangi evlat annesini çirkin bulur söyler misiniz?

efefel

Üye
Yeni Üye
Sanırım konuyu derinlemesine değil laf olsun torba dolsun kabilinden geçiştiriyoruz elbirliğiyle.Mutlak güzelliği ya da güzel olmayanı değil de görece beğenilerimizi dikkate alıyoruz.Zaten mutlak, evrensel bir güzellikten söz edebilir miyiz o da tartışılır.Ben güzeli çirkinden ayırmayalım derim.Tırtıl kelebek olunca güzelleşmiyor mu?nice güzellikler de zamanın acımasızlığına yenik düşmüyor mu?Güzel ve çirkin birbirlerinden doğar aynı varlıkta...Algılarımız bizi yönlendirir. Kadınların güzeli/çirkini vardır öyle mi?Hangi evlat annesini çirkin bulur söyler misiniz?
Sadece alıntı yapıp cevaplamak istedim yanlız mesaj çok kısa uyarısı geldi o yüzden bu cümleyi yazdım çünki aynen katılıyorum.

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye
"Mutlak güzelliği ya da güzel olmayanı değil de görece beğenilerimizi dikkate alıyoruz.Zaten mutlak, evrensel bir güzellikten söz edebilir miyiz o da tartışılır"

Mutlak güzelliği tartışmıyorsunuz diye eleştirip sonra zaten öyle de bir şey yoktur manasında bir şey söylemeniz ilginç olmuş..

"Bir anneye çocuğunun güzel gelmesi", anne; güzel kavramı için çirkin kavramına ihtiyaç duymuyor mu yani?

Kaldı ki anne çirkin bulmaz güzel bulur, güzel bulması sizi nasıl destekliyor anlamadım. Sizin temanız güzellik görecelidir ise, kime neden karşı çıktınız belirtirseniz sevinirim..

En nihayetinde göreceli olmasa da olsa da çirkinliğin referansıyla güzelliği algılarsınız, tam tersi de geçerlidir. Bu durumda göreceli veya olmaması bu konu altında zaten pek önem teşkil ettiğini sanmıyorum, öyle ki mutlak diyenler kimlerdir onları da merak ettim doğrusu..

Açıkcası ne gibi bir düşünceyle karşı karşıya olduğumu da pek anlayamadım.. Biraz tutarsız buldum.. Mesela "Ben güzeli çirkinden ayırmayalım derim.Tırtıl kelebek olunca güzelleşmiyor mu?" Hani ayırmıyorduk.. Tırtılın suçu ne? Şimdi tırtıla çirkin, kelebeğe güzel dediniz de siz mi derinlemesine incelediniz, burada yazılanlar torba doldurdu? Ne farkınız var?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar