Cinsellik Takıntısı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde Epilogue tarafından oluşturulan Cinsellik Takıntısı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,758 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Cinsellik Takıntısı
Konbuyu başlatan Epilogue
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan phi

Epilogue

Meraklı Üye
Yeni Üye
Cinsellik takıntısı olan hastaların aklına, olmadık yerde ve olmadık kişilerle ilgili cinsel düşünceler gelir. Bu düşüncelerden kurtulmak istedikleri halde bir türlü kurtulamazlar. Kimi annesine, kimi kardeşine, kimi de kızına karşı cinsel ilgi duyuyormuş hissine kapılır. Bundan dolayı kişi, kendisinin iğrenç ve sapık biri olduğunu düşünür ve büyük üzüntüler duyar. Kendi kendini lanetler, kendine kötü sözler söyler, başını duvara vurarak kendini cezalandırmaya çalışır.
Bazı takıntılılar, kendilerini kontrol edemeyip düşüncelerini eyleme geçirebileceklerinden korkarlar. Bundan dolayı, kimi gerçekten sapık olup olmadığını anlamak amacıyla farklı yollara başvururken, kimi de annesinden, kız kardeşinden veya kızından uzaklaştıkça uzaklaşır.
Cinsellik takıntısı olan dindar kişilerin aklına ibadet esnasında cinsel düşünceler gelir. Takıntılı kişi bu düşüncelerden uzaklaşmaya çalıştıkça, yeni yeni düşünceler gelir. Kişi kendini günahkâr olarak görür ve devamlı tövbe eder. Bazı hastalar da takıntılarından dolayı, büyük günahkâr olduklarını ve yaptıkları ibadetin kabul edilemeyeceğini sanarak ibadetten uzaklaşırlar. İslam dininde bu takıntılarından dolayı kişinin günahkâr sayılmayacağı ilkesi vardır. Bazı takıntılılar, ibadetten uzaklaşmak yerine, durumunu bir din uzmana anlatır, takıntılarından ötürü kendisine günah yazılmadığını öğrenince kısa sürede takıntılarından kurtulabilmektedirler.

Dr. Çetin Özbey

Doutrus

Felsefe.net
Yeni Üye
Paylaşım için teşekkürler yalnız neden-sonuç çizgileri çok keskin olmuş ve bilgi anlamında çok eksik,hiç tatmin etmedi.
Bir de sorum olacak:
Din uzmanına anlatmayanlar bu takıntıdan nasıl kurtulacak?

K

kuzeys

Ziyaretçi
Cinselliğin bir takıntı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Cinsellik bir merak ve haz meselesidir Bence. Çocukların yetişkinler gibi kendi uzuvlarını merak etlemeleri, erkek çocukların annelerine kız çocukların babalarına ve akran yaştaki çocukların kardeş ve akrabalarına eğilim göstermesi son derece normal bir durumdur. Normal olmayan bu doğal durumu anormal görüp böyle yansıtmaktır. Din bir örf adet töre zinciridir. ama eylemlilikler noktasında düşünsel anlamda özgür iradeye ve bilince sonuna kadar saygılı kalır.

efefel

Üye
Yeni Üye
Cinselliğin bir takıntı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Cinsellik bir merak ve haz meselesidir Bence. Çocukların yetişkinler gibi kendi uzuvlarını merak etlemeleri, erkek çocukların annelerine kız çocukların babalarına ve akran yaştaki çocukların kardeş ve akrabalarına eğilim göstermesi son derece normal bir durumdur. Normal olmayan bu doğal durumu anormal görüp böyle yansıtmaktır. Din bir örf adet töre zinciridir. ama eylemlilikler noktasında düşünsel anlamda özgür iradeye ve bilince sonuna kadar saygılı kalır.
size kesinlikle katılmıyorum
varsayalım tüm insanlığın ortak bir hastalığı olsa sizce bu hastalıktan ne zaman haberimiz olurdu
cinselliğin amacı soyu devam ettirmek,dahası gereksiz bir zevk
yaşam bu aşırı zevk duygusunu vererek kendini olabildiğince garantiye almış
kişi bilimi takip ederek cinsel sapkınlık içerisinde olup olmadığını anlayabilir
ve eğer cinsel sapkınlık içerisindeyse psikiatriste gidip tedavi başlatmalıdır.tedavisi var kimse korkmasın

Epilogue

Meraklı Üye
Yeni Üye
Paylaşım için teşekkürler yalnız neden-sonuç çizgileri çok keskin olmuş ve bilgi anlamında çok eksik,hiç tatmin etmedi.
Bir de sorum olacak:
Din uzmanına anlatmayanlar bu takıntıdan nasıl kurtulacak?

İnsanlar sahip oldukları düşünce biçimlerine göre tercih edebilecekleri merci veya kişiler farklılık gösterebilir .Dini duyguları daha ağır basan bir insanın elbette bir din hocasından yardım alması olası bir durumdur . Daha modern düşünen bir kişinin işin akademik ve bilimsel metodlarını bilen bir psikolog veya psikiyatri uzmanından yardım alması beklenir . Sonuçta insanların tercih ve seçiş biçimleri sahip olduğu düşünce biçimiyle alakalı bir durumdur .

K

kuzeys

Ziyaretçi
sevgili efefel öncelikle aseksüel kişiliğinize saygı duyuyorum. Ama sizin a seksüel olmanız insanların haz ve şehvet karşısında boş oldukları anlamına gelmez. sapıklık ve sapkınlık terminolojisi geniş sosyolojik kavramlardır. Bunu psikiyatri içerisinde kabul görmeniz mevcut düzen ve değer yargılarına yani statükoya katılım göstermenizi sembolize etmek dışında bir yere gitmez. Toplumların maskeleri oldğu gibi aynı zamanda o toplumları oluşturan bireylerin yani kişioğullarınında maskeleri olması kaçınılmazdır. Olaylara din kisvesi ve toplum kisvesi çatısı altından bakmak bireyin varoluş haklarına aykırı olduğu gibi tüm toplumsal çatışmalarda buradan kaynaklanmaktadır.

İngiltere kız ve erkek çocukları 12-13 yaşında sesk yapabiliyorken ülkemizde 25-30 yaşında ilk deniyimlerini yaşamız ama masturbasyon hayal kat sayısı marly mansonu bile 100 kat geçmiş tiplemeler vardır. Kurallar ve Yasaklar kişinin içinde olanı bastırır yok etmez. Felsefe baskılardan örd adet vere töreden ziyade olanla ilgilenir ve olanı inceler.

Siz zevk unsurunu gerekli ve gereksiz olarak ayırabilirsiniz. Oysa fizyolojik olarak 45-60 gün boşalmayan bir erkeğin yumurtalıkları şişer ve kasıkları ağrır. Diğer yandan bu fizyolojik olay beyin içerisinde hayalgücü ve düşünce sistemi içerisinde farklı şekillerde gelişir ve bir çıkış yolu yaratıp bir şekliyle dışa vurur.

Kişin kendini bu olaydan doğru suçlaması kişin değil o toplumun yasa ve değerlerinin suçudur. Toplum ve inançları kişioğlunun yaşam alanına direk yahut en direkt müdehalede bulunur. Toplum kendine uymayan şeyleri sapıklık düzeltemediği şeyleri sapkınlık olarak tanımlamayı sever. Ama bu işin doğası insanı özgür kılmayı haz ve şehveti salı vermeyi gerektirir.

efefel

Üye
Yeni Üye
farklı şeylerden bahsediyoruz
ben cinsel sapkınlıktan bahsediyorum ki bunun birçok alt başlığı var
ben cinsel hazzın hastalık olduğunu öngörmedim beni yanlış anlamışsınız
akıl herşeyi irdeliyebilir
cinsel istek ve hazzı bir düşünün neden gerekli ve neden var
karşınıza şu çıkacak
türü sürdürmek
kişi cinsel istek ve hazzının normal olup olmadığına kendisi karar veremez
tıbba başvurmalı ve sapkınlık içinde olup olmadığının sonucunu tıp tan almalı
toplumdan değil ((TIP))tan almalı

SatanicMajesty

Yeni üye
Yeni Üye
Cinselliğin gayet doğal birşey olduğu kanısındayım.Ama bu işin bir üst düzey boyutu var lakin bunun takıntıyla değil bastırılmış duygularla alakası vardır.Her gördüğü karşı cins ile cinsellik hayalleri kuran insanların kesinlikle takıntıdan öte bir sorunları olduğu açıktır.Bir insanın yüzünden,gözünden önce kalçasına ve memesine bakan bir toplumda yaşadığımız için öğrenebileceğimiz birşeyler var bu konuda.Muhafazakar yetişince bazı sorular,sorunlar genç yaşta bilinçaltına işleniyor.Sonuç ? İleride düzenli cinsel ilişkisi olsa dahi genç yaşta bu duyguyu tatmin edemediği için gözünün sürekli cinsellik hayallerinde olması.Bu takıntı değil yani.Sex bağımlılarına takıntılı diyebiliriz ama bu insanların kesinlikle daha kötü sorunları olduğu açık.Damacanaya,el kadar çocuğa,hayvanlara tecavüz eden bir millet olarak bu iddaa yı kanıtlamama gerek bile olmadığını düşünüyorum...

fides

Kahin
Yeni Üye
Ben bu yazıdaki kaynak olan "Dr. Çetin Özbey" in yazılarını pek beğenmedim.Diğer yazılarını da okudum bilimsellikten uzak bulup kişisel düşüncelerini entegre etmeye çalışan bir karakter olarak görüyorum.

efefel

Üye
Yeni Üye
ben bilimsellikten uzak olduğunu sanmıyorum
isterseniz birde annemi öldürdüm adlı belgesel türü filmi izleyin
farklı şeyler hisseden insanlar var gerçektende
belki herhangi birimiz onlardan biriyiz
bunu tek başımıza anlayamayız çünki genelde kişi kendisine gayet doğal gelebilir
anlatılmaz yaşanır ...

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Ben bu yazıdaki kaynak olan "Dr. Çetin Özbey" in yazılarını pek beğenmedim.Diğer yazılarını da okudum bilimsellikten uzak bulup kişisel düşüncelerini entegre etmeye çalışan bir karakter olarak görüyorum.

Adminim sana katılıyorum. Bu beyfendi herşeye takındı adı vermiş ama kendine bir takıntı adı verememiş ama ben vereyim "Takıntı Takıntısı" sendromlu Dr. Takıntı :)

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Cinsellik takıntısı olan hastaların aklına, olmadık yerde ve olmadık kişilerle ilgili cinsel düşünceler gelir. Bu düşüncelerden kurtulmak istedikleri halde bir türlü kurtulamazlar. Kimi annesine, kimi kardeşine, kimi de kızına karşı cinsel ilgi duyuyormuş hissine kapılır. Bundan dolayı kişi, kendisinin iğrenç ve sapık biri olduğunu düşünür ve büyük üzüntüler duyar. Kendi kendini lanetler, kendine kötü sözler söyler, başını duvara vurarak kendini cezalandırmaya çalışır.
Bazı takıntılılar, kendilerini kontrol edemeyip düşüncelerini eyleme geçirebileceklerinden korkarlar. Bundan dolayı, kimi gerçekten sapık olup olmadığını anlamak amacıyla farklı yollara başvururken, kimi de annesinden, kız kardeşinden veya kızından uzaklaştıkça uzaklaşır.
Cinsellik takıntısı olan dindar kişilerin aklına ibadet esnasında cinsel düşünceler gelir. Takıntılı kişi bu düşüncelerden uzaklaşmaya çalıştıkça, yeni yeni düşünceler gelir. Kişi kendini günahkâr olarak görür ve devamlı tövbe eder. Bazı hastalar da takıntılarından dolayı, büyük günahkâr olduklarını ve yaptıkları ibadetin kabul edilemeyeceğini sanarak ibadetten uzaklaşırlar. İslam dininde bu takıntılarından dolayı kişinin günahkâr sayılmayacağı ilkesi vardır. Bazı takıntılılar, ibadetten uzaklaşmak yerine, durumunu bir din uzmana anlatır, takıntılarından ötürü kendisine günah yazılmadığını öğrenince kısa sürede takıntılarından kurtulabilmektedirler.

Dr. Çetin Özbey

Ilginc bir yazi. Fakat bu dinden uzaklasma ve dinde boyle bir seyin gunah olmadigini bilme tuhafmis :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar