Cihan Saçlıoğlu (Prof.Dr.Cihan Saçlıoğlu )

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kimdir? kategorisinde faust tarafından oluşturulan Cihan Saçlıoğlu (Prof.Dr.Cihan Saçlıoğlu ) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,353 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kimdir?
Konu Başlığı Cihan Saçlıoğlu (Prof.Dr.Cihan Saçlıoğlu )
Konbuyu başlatan faust
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan faust
F

faust

Ziyaretçi
Eğitim : Fizik lisansı Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), 1970

Fizik Doktorası, University of Chicago (ABD), 1974.

Çalıştığı Kuruluşlar : Oxford Üniversitesi (İngiltere)1974-1976; ODTÜ 1976-1977; Boğaziçi Üniversitesi 1977-2003. Boğaziçi'nden izinli olarak 1978-1979 Yale Üniversitesi (ABD); 1980-1982 Bonn Üniversitesi(Almanya); 1985-1986 Princeton Institute for Advanced Study (ABD); CERN (İsviçre) 1988 yaz; Boğaziçi-TÜBİTAK Feza Gürsey Araştırma Enstitüsü (yarı zamanlı).

Araştırma Alanları : Teorik Temel Parçacıklar Fiziği ve Kuantum Alan Teorisi; Genel Görelilik Teorisi ve Matematiksel Fizik.

Ödüller : Sedat Simavi Ödülü - 1992 TÜBİTAK Teşvik Ödülü - 1985 Alexander von Humboldt araştırma bursu - 1980 - 1982

Yayınlar : Article Aliev, A.N. and Saçlıoğlu, Cihan Kemal, "Self-dual fields harbored by a Kerr-Taub-Bolt instanton", Physics Letters B, Vol.632, No.5-6, January 2006, 725-727 (SCI) Arapoğlu, Savaş and Saçlıoğlu, Cihan Kemal, "A noncritical Ramond-Neveu-Schwarz string with one end fixed ", International journal of modern physics A: particles and fields, gravitation, cosmology, Vol.21, No.1, January 2006, 185-204 (SCI) Book Section / Chapter Saçlıoğlu, Cihan Kemal, "The not-so-simple pendulum and the vacua of yang-mills and Einstein theories", Anı Kitabı: Bilim, Kişi ve Toplum Üzerine Çalışmalar, Akyüz, Asuman and Dayı, Ömer Faruk and Durukanoğlu Feyiz, Sondan and Özbek, Sevtap Yıldız (eds.), İstanbul: Sabancı Üniversitesi 2012, 125-130 Papers in Conference Proceedings Saçlıoğlu, Cihan Kemal, "Solutions of Seiberg-Witten and Einstein-Maxwell-Dirac equations in Euclidean signature", Kleinert, H. and Ruffini, R. and Jantzen, R.T. (eds.), Marcel Grossman 11 conference on General Relativity, Singapore: World Scientific 2007,Felsefenin Kuantum Mekaniksel Temelleri

F

faust

Ziyaretçi
Kendisi halen Sabancı üniversitesi fizik doğa bilimlerinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

F

faust

Ziyaretçi
[video=youtube;g2Pd-zTqtHw]http://www.youtube.com/watch?v=g2Pd-zTqtHw[/video]

F

faust

Ziyaretçi
[video=youtube;AAWWueeGE64]http://www.youtube.com/watch?v=AAWWueeGE64[/video]

F

faust

Ziyaretçi
[video=youtube;0naAyDCujlA]http://www.youtube.com/watch?v=0naAyDCujlA[/video]

F

faust

Ziyaretçi
[video=youtube;j1SbmuhIeq8]http://www.youtube.com/watch?v=j1SbmuhIeq8&feature=share[/video]

F

faust

Ziyaretçi
[video=youtube;TVwpz7E3CrY]http://www.youtube.com/watch?v=TVwpz7E3CrY&feature=share[/video]

F

Fetâ

Ziyaretçi
Bu güne kadar takip ettiğim kadarıyla, modern teoriler gayet tutarlı. Fakat burada, güneş sistemi etrafında daire çizen ışık nasıl ola ki?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
bilim, hele bir de söz konusu olan fizikse, sanattan, edebiyattan (romandan, öyküden, şiirden...) farklı bir şeydir... aralarında kalın (aslında yeterince kalın) bir sınır vardır... kuşkusuz, bilimci de hayal kurabilir, ama sanatçılığa soyunmak daha ilginç hale gelmişse, düpedüz edebiyat yapmak, daha doğru olur.... buradaki temel hareket noktası ; kutunun içindeki schrödingeringer'in kedisi canlı mı, ölü mü ( kutuyu açmadan bunu bilemeyiz, ama kutuyu açarken, kedinin ölümüne ya da ölecektiyse canlı kalmasına yol açmış olabiliriz) ; demek ki, birinci evrende kedi canlıysa, ikincisinde ölü olmalıdır... ve demek ki, aynı anda yan yana birden çok evren olanaklıdır...yaklaşımından hareket etmektedir... eğer fizik, kendi kavramlarını bir yana bırakıp, imgelere yönelecekse, bunu yapmadan önce, newton'dan özür dilemelidir....

F

faust

Ziyaretçi
bilim, hele bir de söz konusu olan fizikse, sanattan, edebiyattan (romandan, öyküden, şiirden...) farklı bir şeydir... aralarında kalın (aslında yeterince kalın) bir sınır vardır... kuşkusuz, bilimci de hayal kurabilir, ama sanatçılığa soyunmak daha ilginç hale gelmişse, düpedüz edebiyat yapmak, daha doğru olur.... buradaki temel hareket noktası ; kutunun içindeki schrödingeringer'in kedisi canlı mı, ölü mü ( kutuyu açmadan bunu bilemeyiz, ama kutuyu açarken, kedinin ölümüne ya da ölecektiyse canlı kalmasına yol açmış olabiliriz) ; demek ki, birinci evrende kedi canlıysa, ikincisinde ölü olmalıdır... ve demek ki, aynı anda yan yana birden çok evren olanaklıdır...yaklaşımından hareket etmektedir... eğer fizik, kendi kavramlarını bir yana bırakıp, imgelere yönelecekse, bunu yapmadan önce, newton'dan özür dilemelidir....

Hocam bu konuda Cihan Saçlıoğlu'nun ''Felsefenin Kuantum Mekaniksel Temelleri'' adlı eserini okursanız gerçekten ne demek istediğini ve newton fiziğinin neden yetersiz kaldığını sizde iyi göreceksiniz (kitap 3,5 tl ve çok kısa,bir konferansından alıntı bir eser,kuantum alan teorisine ve higgs alanı üzerinde duruyor özellikle,en azından okumaktan zarar gelmez diyorum)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar