cennet insanoğluna bir rüşvet midir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde obsesif-ruh tarafından oluşturulan cennet insanoğluna bir rüşvet midir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,089 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı cennet insanoğluna bir rüşvet midir?
Konbuyu başlatan obsesif-ruh
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Feylesof TeCe

obsesif-ruh

Felsefe.net
Yeni Üye
dini kitaplarda verilen mesajlar hep şudur:tanrının takdirini kazanmak ve öbür dünyada cennete gitmek için-ızdırap çekmemek için iyilik yapın, doğruluktan yana olun. o halde iyilik bir ödev olduğu için değilde sırf sonunda bir kazanç elde etmek için mi yapılır? yani cennet ve tanrının takdirini kazanmak insanların iyilik yapması için bir rüşvet midir, sonucunda bir kazanç elde etmek için iyilik yapmak ne kadar doğrudur??

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Cenneti maddesel mekan düşleminde düşünürsen dediklerin dibine kadar doğru.
Bu tarz düşünen ve kendini bir dinin bütünüyle mensubu sayan kişiler çook fazla..
Oysa ki baştan beri anlatılmak istenen bunlar değildi,günahlarla verilen cezalar,ateş dolu cehennem,yağdırılmış doktrinlere uyarak çıkarılan günahlar ve nice iğrençlikler; bizler yalnızca bunları anladık ya da sadece bizlere bunlar anlatıldı..
Hep söylüyorum ve yaşıyorum,yaşadığım şeyin bir ismi yok ya da bir kurumu ya da kuralları ya da çıkarlar uğruna isteksizce yapılmış sevapları.
Ben ferdiyet diyorum kendimi yaşıyorum kendimle olan tüm iyliklerimi yine kendim için yapıyorum öğretilmiş çaresizlikleri öğrenerek yıkıyor kendimde yenisini yapıyorum.Tanrıya inanıyorum! herkesten farklı olarak tüm bilinç düzeyimle ayık uyanık berrak olarak.Din denilen şeyle uyuşturmuyorum kendimi..
Umarım anlatabildim düşüncelerimi,yaşadıklarımı bir nebze.

Zadig

Felsefe.net
Yeni Üye
insanın özünde aslında iyiliği karşılıksız yapması gerektiği vardır ama insan bencil ve menfaatçi bi yaratık olduğu için dini ebedi huzura çıkış kapısı olarak görüp tanrının gözüne girmeye çalışmıştır. oysa kitaplarda öğütlenen sadece doğruluktur.

evadne_Ss

Felsefe.net
Yeni Üye
konuya ilk bakışta evet rişvet diyiverdim içimden önyargılar ah ahh !! cenet bir varış noktası dinde aslında bunu yaparsan bu olur diye bir yol gösteriş eğer bir kişi bir eylemi cennet için yapıyorsa dinde bunun bildiğim kadarıyla pek bir değeri yok önemli olan içten gelerek hissederek yapabilmek gerçekten üzülerek yaşlı birine yardım etmek gerek bu saatte cümle kurmaya pek elverişli değil miyim neyim susayım:)

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
konuya ilk bakışta evet rişvet diyiverdim içimden önyargılar ah ahh !! cenet bir varış noktası dinde aslında bunu yaparsan bu olur diye bir yol gösteriş eğer bir kişi bir eylemi cennet için yapıyorsa dinde bunun bildiğim kadarıyla pek bir değeri yok önemli olan içten gelerek hissederek yapabilmek gerçekten üzülerek yaşlı birine yardım etmek gerek bu saatte cümle kurmaya pek elverişli değil miyim neyim susayım:)
Hep dine göre belirlenme görüyorum iyi ya da kötü bu önemli değil,size soruyorum eylemleriniz ne için? İçinlerinizi bilmek için yazıyorum,saygılar.

K

kuzeys

Ziyaretçi
hangi insan kazancı olmadan bir işe girmiştir.. yada hangi insan bir çıkarı olmadan kendi dışında bir iş yapmıştır..

bunu yapınca kendimi iyi hissediyorum demek kötü hissetmek karşısında bir çıkar değilmidir. Ahlak ve Erdem ikiside tinsel olduğu kadar toplumsal fazilettir..

fazilet ise bir pay'da değilmidir.

Sevgili obsesif-ruh ey üst insan ! Sen ve ruhun bu pisliğin bir parçası değilmisiniz ?

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Ahiret menfaati için yapılanları hep kınamışımdır. İnsan aciziyetini gösterir bu, başka da bir şeyin göstergesi değildir. Cennet gibi bir rüşvet ya da cehennem gibi bi azap; psikolojinin iki konusunu getiriyor aklıma.

Örneğin; Karnen iyi olursa sana bilgisayar alıcam evladım. --- Karnen kötü olursa kemiklerini kırarım.

Ödüle ulaşma ya da cezadan kurtulma.

Ve bir düşünürün sözü aklıma geldi; "Cennet olmasaydı, kimse secde etmezdi."

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
dinimiz ve dinlerde bu olgu insanları caydırmak bakımıdan olduğu düşüncesi karşılık bulsada dinde eksik öğretiler olduğu için buda emevilerin eseri olarak karşımıza çıkmıştır bazı arkadaşlar soruyu soran kardeşe imalı konuşmalar yapsada bu soruyu sormak en azından kendi içsel dünyasında diğer insanlara göre yani cenneti yaptıklarının karşısında verileceği düşüncesi bakımından bu soruyu kendine sormak büyük bir gelişme olarak kaydedilmelidir. örneğin varsaydığımız şeyi bize yaptıklarımızın karşılığı olarak vereceği düşüncesi ya yoksa ya ateşte yoksa yada huriler kimse iyilik yapmazmı sizce insanın özünde kötülük olduğu gibi iyilikde var işte aslında bu mükafat ve azapların düşüncesi bireylerin mantıkların ayrıldığı zaman asıl kişilikler ortaya çıkacaktır zaten bunları baz alarak hareket edenlere bunların verileceği bence şaibeli senin için dışın bir olmasın :D sen yalandan Allahı kandırdığını düşün iki rekat namaz kılıpta bütün insanlara eziyet eden basit insan parçalarına katlanmak zorunda değiliz. bence... sen içinden geleni yap doğru yada yanlış teraziyi düşünme olsa keşke bu işin sloganı..

Doutrus

Felsefe.net
Yeni Üye
"Sadece cennete girmek için yapılan ibadet dalkavukluktur." Richard Dawkins

O mesajlar sanımca;algı seviyesi daha düşük,"bu kötü bu iyi" anlayışıyla zihni doyan insanlar için geçerli.Ki böylece bununla yetinenler daha iyi bir hayâl için iyiliğe yönlendirilmiş olacaklar.Sadece iyilik yapmak için iyilik yapan,hatta karşısındaki mahcup olmasın diye kendini göstermeyen ve bundan huzur duyan insanlar "doğru ve ahlâklı" kümesinde toplanabilir ancak.

"Ameller niyetlere göredir." Hadis

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Cennet insanoğluna bir rüşvet değildir. Tam tersi bizim ibadetlerimiz Tanrıya rüşvettir. Tanrının rüşvete ihtiyacı olup olmaması başka bir sorudur.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar