Çaresizden Tüm Düşünürlere Hodri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hodri Meydan kategorisinde ÇaresizDüşünen tarafından oluşturulan Çaresizden Tüm Düşünürlere Hodri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,285 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hodri Meydan
Konu Başlığı Çaresizden Tüm Düşünürlere Hodri
Konbuyu başlatan ÇaresizDüşünen
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan içinizdenbiri

ÇaresizDüşünen

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar amacım cevabı bulamazsınız diyip sizleri sinirlendirmek değil sadece başlığı ilgi çekmesi için koydum. şimdi örneğe geçelim,

hepimiz birbirimize sorular soruyor ortak kararlar almaya çalışıyoruz. birbirimize verdiğimiz cevaplar mantığımıza uyarsa a evet la diyip benimsiyoruz. peki tüm insanoğlu olarak soruya verdiğimiz yanıt yanıt yanlışsa,

bir madeni parayı atsak iki sonuç gelme olasılığı vardır yazı veya tura
2 parayı atsak 4 sonuç (tura tura) (yazı yazı) (yazı tura) (tura yazı) burdan bi sonucu bulma ıhtımalımız 1/4 tür
siz düşünün tüm sorulara doğru cevap verebileceğimiz bi evrende yaşama olasılığımız nedir?
Ayrıca tabi yanlış cevap verdiğimiz soruların diğer sorular üzerindeki vereceğimiz cevapları etkilemesini de düşünün? belkide tüm hayatımız yalandır yanlıştır.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
eskiden sonsuz vardı, eski sonsuz yaşasaydı sizi oraya yönlendirebilirdim yinede eski kayıtları görmek isterseniz ;

ÇaresizDüşünen

Felsefe.net
Yeni Üye
Öncelikle başınız sağolsun sonralıkla forumda sorularıma yanıt veren nadir insanlardan olduğunuzdan dolayı teşekkürler.
peki sonsuz olasılığın var olduğunu düşünerek hiçbişey yapmamak mı (aslında bunu sizin okumanız ve benim yazmam cevabı hakkında yıne düşündürüyor)
yoksa kafamızda evren hakkında verdiğimiz soruların cevaplarını benimseyip öyle yaşamak mı?

veya acaba sonuçlar zaten bellimi?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:10 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:41 ----------

ve de sorduğum soruların cevabını hiç bi zaman alamayacağıma eminim (yani buna inanıyorum) zor durumda hissediyorum. Biri bana yaptıklarımın aslında benim yapmadığımı mantıklı bi şekilde bana anlatsısın da bende inanayım inanayım ki bitsin bu çilem.

ls2

Kahin
Onursal Üye
cevabını aradığın şey özetle; nereden geldik nereye gidiyoruz? biz kimiz /neyiz mi? genç arkadaş

ÇaresizDüşünen

Felsefe.net
Yeni Üye
hayır kendimizi canlı sandığımızı düşünüyorum bu yüzden babam hasta olduğumu düşünüyo düşüncelerimizi kendimiz ürettiğimizi sanıyoruz ama bana öyle gelmiyo ben bişeyin sonucunun değiştirilemediğine inanıyorum nasıl hidrojen ve oksijenin birleşmesi gibi bunları cansız sayıyoruz ama kendimizi canlı sayıyoruz.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 01:25 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 01:21 ----------

dünyanın kendi dönüşünü durduramadığı gibi bizimde düşüncelerimizi kontrol edemediğimizi düşünüyorum.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 01:32 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 01:25 ----------

ve bu yüzden cansız saydığımız kendimizden değersiz gördüğümüz maddelerden herşeyden bi farkımız olmadığını düşünüyorum.

ls2

Kahin
Onursal Üye
hayır kendimizi canlı sandığımızı düşünüyorum bu yüzden babam hasta olduğumu düşünüyo düşüncelerimizi kendimiz ürettiğimizi sanıyoruz ama bana öyle gelmiyo ben bişeyin sonucunun değiştirilemediğine inanıyorum nasıl hidrojen ve oksijenin birleşmesi gibi bunları cansız sayıyoruz ama kendimizi canlı sayıyoruz.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 01:25 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 01:21 ----------

dünyanın kendi dönüşünü durduramadığı gibi bizimde düşüncelerimizi kontrol edemediğimizi düşünüyorum.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 01:32 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 01:25 ----------

ve bu yüzden cansız saydığımız kendimizden değersiz gördüğümüz maddelerden herşeyden bi farkımız olmadığını düşünüyorum.

düşüncelerimizin ; kaynağını,oluşma biçimini,nesnesini veya nedenlerini açıklayamıyoruz bu bakımdan haklısın. ancak düşüncelerimiz bilincimize çıktığında onların farkındayız. ve hayvandan farkımızda ; farkında olduğumuzunda farkındayız. örneğin ders çalışma çık dışarı gez diye bir düşünce bilincine geldiğinde. hayır! sınavım var çalışmam lazım diyebiliyorsun değil mi? yani bilincine çıkan düşünceyi reddetme gücün var. öyleyse ortada bir BEN var arkadaşım. sen sadece madde bütünü,kimyasal bir tepkime vs değilsin.

örnekle açıklayım; maddesel olarak her 7 yılda bir tüm hücrelerin değişir:/yenilenir ve sen yeni biri /bambaşka biri olursun. ama hala kendini BEN gibi hissedersin. demkki ortada kaybolmayan bir BEN var. diğer örnek; milyarlarca nöron her gün her saat durmaksızın hareket halindeler, öyle karmaşık hareket ediyorlar ki öyle karmaşık bağlantılar kuruyorlar ki ne yaptıkları konusunda çok az rasyonel açıklamamız var.beynindeki bunca milyarlık harekete bağlantıya karmaşaya rağmen her sabah uyandığında kendini hala BEN olarak hisssedersin. BEN demir gibi o karmaşanın kaosun fırtınanın ortasında oturmakta ve asla kaybolmamaktadır.

öyleyse maddeden ,nesneden bağımsız bir BEN vardır. diyebilirim ve bu akla mantığa uygun olur. bunlar canlı olduğumuzun en büyük kanıtıdır. reddedilemez kanıtlardır bana göre. şu noktalardan reddedebilirm diyorsan duymak ve onlar üzerinden kendi düşüncelerimi paylaşmak isterim. yazılarını okuduğum kadarı ile akla mantıga da şüpheyle bakıyorsun. tamam bak. ama kendine bir ölçü,esas,belit vs bulmak zorundasın herşeyden şüphe edersen hiçbir düşüncenin hatta şüphelerinin bile doğruluğundan emin olamazsın. hiç birşey doğru değil, doğru bilgi münkün değil diyorsan da bunu belli bir temelde savunabilmen,reddedilemez kanıtlar ortaya koyman gerekir.

Son düzenleme:

ÇaresizDüşünen

Felsefe.net
Yeni Üye
örnek olarak şöyle bişey verim biliyosun koyun doli kopyalandı. teknik anlamda da insanın kopyalanması mümkün diyelim seni kopyaladılar neden onla aynı benliğe sahip olamıyosun çünkü ikinizin yaşantısı başınızdan geçen olaylar (ben kısaca algınız farklı diyorum).herşey neden sonuç bağlantısına bağlı. ben düşüncemiz ve bedenimiz arasınndaki ilişkiyi şöyle yorumluyorum. bi atom düşün çekirdek etrafında elektronları dönüyor. elektronlar dönmeden atom olurmu hayır. peki atom kendi kendine elektronlarının dönmesini engelleyebilir mi hayır. bitkininde beyni yok düşüncesi yok ama köklerini suya yöneltebiliyor. onunda algısı o. mesela virüsler cansız varlıklardır Çoğalmak için mutlaka canlı hücreye ihtiyaç duyarlar mesela kuduz virüsü sinir hücresini konak hücre olarak kullanır. ben benim düşündüğüm doğru demiyorum sadece inancım bu zaten doğru diye bişey olduğuna da inanmıyorum. hepimiz bize mantıklı gelen şeyleri doğru sayarız.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 01:21 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 01:19 ----------

bu arada algı derken canlılık olarak demiyorum tıpkı bi hidrojen atomu ve oksijen atomunun birleşmesi gibi dünyanın gezegenlerin birbirleri etrafında dönmesi gibi etkileşimler olduğunu düşünüyorum

ls2

Kahin
Onursal Üye
örnek olarak şöyle bişey verim biliyosun koyun doli kopyalandı. teknik anlamda da insanın kopyalanması mümkün diyelim seni kopyaladılar neden onla aynı benliğe sahip olamıyosun çünkü ikinizin yaşantısı başınızdan geçen olaylar (ben kısaca algınız farklı diyorum).herşey neden sonuç bağlantısına bağlı. ben düşüncemiz ve bedenimiz arasınndaki ilişkiyi şöyle yorumluyorum. bi atom düşün çekirdek etrafında elektronları dönüyor. elektronlar dönmeden atom olurmu hayır. peki atom kendi kendine elektronlarının dönmesini engelleyebilir mi hayır. bitkininde beyni yok düşüncesi yok ama köklerini suya yöneltebiliyor. onunda algısı o. mesela virüsler cansız varlıklardır Çoğalmak için mutlaka canlı hücreye ihtiyaç duyarlar mesela kuduz virüsü sinir hücresini konak hücre olarak kullanır. ben benim düşündüğüm doğru demiyorum sadece inancım bu zaten doğru diye bişey olduğuna da inanmıyorum. hepimiz bize mantıklı gelen şeyleri doğru sayarız.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 01:21 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 01:19 ----------

bu arada algı derken canlılık olarak demiyorum tıpkı bi hidrojen atomu ve oksijen atomunun birleşmesi gibi dünyanın gezegenlerin birbirleri etrafında dönmesi gibi etkileşimler olduğunu düşünüyorum

Dünyaya geliriz ,çevremizi ve olayları algılarız, hissederiz,yorumlarız,sentezleriz ve ben oluruz. tamam bu böyle. bunu beğenmiyosun ama peki başka nasıl olabilirdi? başka bir varoluş biçimi düşünebiliyor musun?

evet bitkilere hayvanlara benziyoruz ama dediğim gibi farkındayız. farkında olduğumuzunda farkındayız. reddetme gücüne sahibiz,çözümleyici aklımızla sorunları halledebiliyor,doğaya karşı gelebiliyoruz. bu özelliklerimizi bilinçsizce hareket eden veya yaptığı hareketlerin bilincinde olmayan bitki veya atom/atom altı parçacıklarla karşılaştırman birbiri ile ne kadar örtüşüyor sence?

ÇaresizDüşünen

Felsefe.net
Yeni Üye
karar verme mekanızmamızın neden sonuçlar sonucu olduğunu düşünüyorum. dün annem ben babam çay içiyoduk. annem bisküvi almamı söyledi (petibör varya kare olan onun çikolatalısı) işte onu ikram etti bana o anda ilk direk yok dedim sonra bişey oldu veya ver ver tamam alim dedim. o aradaki konuşmanın vücudumda gerçekleşen kimyasal fiziksel olayların verdiği bi sonuç olarak yorumluyorum. tıpkı şu konuşmanın olduğu gibi. yanı bu benım için bi inanç aslında ben zaten doğru veya yanlış demıyorum. ama bööyle daha huzurlu hissediyorum. Sen benden eski felsefecisin vardır heralde benden öncede böyle düşünen.

ls2

Kahin
Onursal Üye
karar verme mekanızmamızın neden sonuçlar sonucu olduğunu düşünüyorum. dün annem ben babam çay içiyoduk. annem bisküvi almamı söyledi (petibör varya kare olan onun çikolatalısı) işte onu ikram etti bana o anda ilk direk yok dedim sonra bişey oldu veya ver ver tamam alim dedim. o aradaki konuşmanın vücudumda gerçekleşen kimyasal fiziksel olayların verdiği bi sonuç olarak yorumluyorum. tıpkı şu konuşmanın olduğu gibi. yanı bu benım için bi inanç aslında ben zaten doğru veya yanlış demıyorum. ama bööyle daha huzurlu hissediyorum. Sen benden eski felsefecisin vardır heralde benden öncede böyle düşünen.

en sevdiğim bisküvi,vazgeçilmezim, daima 1 numaram petibörr :)

Senin gibi düşünenler vardı forumda ama en azından çay demleyip içmeye,bisküvi yemeye felan gibi basit kararları verebildiklerini söylüyorlardı . sen en koyularısın :)

Şaka bir yana genç arkadaş. sonuçta bu inancını kesin biçimde çürütmek mümkün değildir. ancak genel kanı güçlü biçimde senin aleyhine görünüyor.

neden sonuç diyorsun. bu akıl ve mantığın çalışma prensiplerinden biri. biliminde temeli. ancak dostum görünen o ki varoluş neden -sonucuda, bilimsel metodolojiyide aşıyor. gerçek hiçbir ölçüye sığmayacak kadar büyük görünüyor.

böyle huzurlu hissetmeni kısmen anlıyabiliyorum..ama sorumluluktan da kaçma, hayatıda kaçırma,ailenide üzme, genel kanıya elinden geldiğince uyum ol :) ne diyim bunlarıda nacizane abi tavsiyesi olarak kabul et ..

Son düzenleme:

ÇaresizDüşünen

Felsefe.net
Yeni Üye
iyi niyetini anlıyorum abi çok teşekkürler. 7 milyar insan bişeylere inanıyo ben buna inanıyorum çok mu abi :D . sonuçta inançlarımızın üzerine bişeyler ekleyerek yaşarız. 1+1=2 kabul ederiz onun üzerinden karmakarışık yollar oluşur. örneğin insanlar tanrıya inanır ve tüm hayatları boyunca aldıkları kararları bu inanç etkiler.ve geri dönüp inandıkları şeyi sorgulamazlar.eğer sorgularlarsa tüm yaşamları tüm değerleri hak hukuk iyilik kötülük bu gibi kavramlar zarar görebilir.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:16 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 23:09 ----------

ha abi bide genel kanıya uyumlu ol demişsinde yani benden önce genel kanıya uyması gereken o kadar çok insan var ki sıra bana gelmez :D zaten herkes genel kanıya uymadığından insanlar anlaşmazlık içinde.
ama benim inancımda bunu normal karşılıyor. benim inancım şu an olan herşeyin zaten olması gerektiğini gerektiriyor. tıpkı iki atomun bileşik oluşturması gibi.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:21 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 23:16 ----------

bide belki okumuşsundur bi yazım daha vardı. zihinler arası bağlantıda kullandığımız dilin yetersizliği diye. belkide aslında tüm insanlar aynı düşünüyodur ama kelimelerin farklı seçilmesi farklı cümlelerin oluşması veya dilin yetersizliği yüzünden fikir olarak anlaşamıyoruzdur.
klon örneğindeki gibi neden farklı düşündüklerini aynı kişi olmadıklarını söylüyor bilim çünkü kelimeler ifade ediş biçimleri farklı.

Zermaun

Felsefe.net
Yeni Üye
Mutlak doğru tek tip algıya dayanması gerekebilir ama dediğiniz gibi dil bilim'inde dahil olduğu birçok etken mevcuttur.
Bugünün en büyük tartışması olarak geçen inanç-Tanrı kavramlarını bilgilerimiz doğrultusunda cevaplarız ama bu sonsuz olasılığın eskide kaldığı anlamına gelmeyebilir ki en güzel yanı bu yorumları yaparken doğru kabul ettiğimiz yanlış(!)larada ihtiyaç duymamızdır.
Cevaplara verdiğimiz yanlışlıkların diğer sorular üzerinde ki etkisine verebileceğim en genel örnek ise bilim alanlarıdır.Yani mutlak doğru olsaydı şöyle basit ama anlam vermesi zor sorular ile baş etmemiz gerekecekti ''Herşey güzel ama ampulü icat etmemi emreden kim , bundan önce ki doğrular beni neden ampulü icat etmeye sürükledi ; üretim alanında ki sıra hangi doğruya göre belirlendi ? '' gibi ... Yelpaze bu kadar geniş , bu kadar hata yapmaya sürüklemezdi bu bakımdan insanoğlu deneyim ve tecrübelerden de mahrum kalır , insanın yaşama gayesi elinden alınırdı diye düşünüyorum sevgili ÇaresizDüşünen

Son olarak insanın yaşama gayesini biraz kısıtlayarak örnek vermek istiyorum.
21.Yüzyılda Yunan mitolojisine bağlı inanç benimseyen çok nadirdir lakin yüzyıllar önce bu mitlere inanan , mutluluğu ve yaşamı bunda bulan insanlar mevcuttu. Düşünsenize böyle şeylerin var olmadığını biliyorsunuz ama edebiyat için yazılar döktürüyorsunuz , pek mümkün olacağını ve zevk vereceğini sanmıyorum.

içinizdenbiri

Felsefe.net
Yeni Üye
konuşmaları okudum ve kendimin de aklına takılan bir noktaya değinilmiş. secimler ve mutlak özgürlük. hani basit bir örnek verilmiş çok güzel. bisküviyi alıp almama. hani biz düşünüyoruz ya istersem alırım ya da almam . önce almam dedin sonra aldın bak kararımı değiştirebiliyorum vs . ya zaten yazılan kader ya da olması gereken buysa yanı ben senin önce onu istemeyip sonradan istediğini yazdım öyküye ve sende bunu kendi kararın sandın . ya böyleyse bende böyle düşünüyorum secimler konusunda özgür olduğumuza pek inanmıyorum

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç