Bulut Atlası ve Sonmi 451'in Konuşması

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde mmert tarafından oluşturulan Bulut Atlası ve Sonmi 451'in Konuşması başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,523 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Bulut Atlası ve Sonmi 451'in Konuşması
Konbuyu başlatan mmert
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

mmert

Felsefe.net
Yeni Üye
Öncelikle merhaba arkadaşlar.
Bulut Atlası'nda (Cloud Atlas 2013) Sonmi isimli klonun ilk başta gözden kaçabilecek önemli bir düşüncesi var. Ben kendi anladığım kadarıyla anlatmak istiyorum.

İnsanı hafıza ve bilinç olarak iki parça olarak düşündüğümüzü varsayın. Buradaki hafızadan kasıt sadece kişinin kendi hafızası değil, yazılı görsel materyaller ve her çeşit bilgi saklayabilen eşya. Daha derin düşündüğümüzde aslında etkileşim kurabildiğimiz bütün dünya hafızamızdır. Bizden izler taşır. Bilinç ise basitçe bu veriyi işleyen, kendinin farkında olan bir şey.

Sonmi'nin ilgimi çeken düşüncesi ise burada başlıyor. Öldüğümüzde, yani bilinç sona erdiğinde bizden geriye kalan tek şey hafızamız oluyor. Kendimize sakladığımız bilgiler değil tabii ki ama yazdığımız herşey, kaydettiğimiz herşey ve daha ilginci yaptığımız bütün değişikliklerle, bütün katkılarımızla birlikte bütün dünya varolmaya devam ediyor. Ve bütün dünya bizden bir parça taşıyor. Ve bir birey öldükten sonra diğerleri aynı hafızayı işlemeye ve kullanmaya devam ediyor.

Düşündüğümüzde aslında biz de bizden öncekilerin hafızasını kullanıyoruz, geliştiriyoruz. Filmde Sonmi 451'in "ölümsüz varlığımız" diyerek kastettiği şey bence bu. Sorum ise bu düşünceyi ilk ortaya atan kim biliyor musunuz? Filmde Aleksandr Soljenitsin ismi telafuz ediliyor ama emin olamadım.

mmert

Felsefe.net
Yeni Üye
Bilen yok mu? :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bulut atları uçmuş gitmiş kafamdan be somni?

siz ne düşünüyorsunuz?

hipertansif varoluşsuz ya da umutsuz hayaller ya da karanlık apokaliptik dünyalar ve gelecekler sanrısı ve bilinmezler perdesi arkasında hayat -düşyeri
aklımda kalanlar bunlar;
bu nu mu istiyorsunuz? bu pencereyi neden bu umutsuzluk ve inançsızlık; paradigma kırar ve yıkarız biz akşamları paradigmalarla uyanır sabahları dinç ısınırız;

inanç çarkı-düşyeri parında paradigma çarkı;
varoluşun kör gözü bizim
seyyahın erdeminde suskun oturan oturucu derki ben yazmadım bunları buraya akaşik kayıt/varoluşsuz ev (Varoluş teranesi) felan-slayt çarkıda yazmadım sus sen otur oturduğun eyrde-kırmızı bir at çiz yine

bi şey deneyimlenmelidir en acısıyla ve gözlemlenmeli-dir de

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar