Bugün hem kendin hem insanlık için ne yaptın?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde istanbul tarafından oluşturulan Bugün hem kendin hem insanlık için ne yaptın? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,031 kez görüntülenmiş, 42 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bugün hem kendin hem insanlık için ne yaptın?
Konbuyu başlatan istanbul
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

istanbul

Üye
Yeni Üye
Bugün hem kendin - hem insanlık için ne yaptın?

sakal

Kahin
Yeni Üye
öyle bir soru sordun ki tıkandım kaldım..içimden gelen ses koca bir HİÇ yaptığımı söylüyor...Aklıma ateşe bir damla su taşıyan karınca geldi..bu taşıdığım su belki ateşi söndürmez ama hangi tarafta olduğum belli olsun demişti...duygu sömürüsü gibi gelebilir ama öyle,yaşadığımız coğrafyaya bakın her taraf kan ve göz yaşı..benim ise bir karınca kadar faydam olmuyor bu yangını söndürmeye..ne diyeyim ben şimdi,koca bir HİÇ..birde yapılan şeylerin anlatılmasını doğru bulmuyorum..

istanbul

Üye
Yeni Üye
Evet , soruyu kendime sorarken ben de senin gibi böyle şeyler söylenmezki dedim içimden ancak sonra dedim ki belki birbirimize öncü oluruz , fikir veririz.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Aslında ilk okuduğumda aklıma gelen iyilik anlamındaydı..ve yapılan iyiliklerin iyilik yapılanı rencide edeceğinden,anlatılmasının ne insani nede İslami olarak hoş olmadığından dolayı epey bir muhakeme yaptım..hani mucit filanda değiliz bilim adamı da...kafamızda hep bir düşünce girdabı,yaptıklarımız ne ki..

istanbul

Üye
Yeni Üye
mucit olmayı beklemek ertelemekten başka birşey değil diye düşünüyorum. Bu suali güne uyandığında ve günün bitiminde bir insanın kendine sorması gerekmez mi?

istanbul

Üye
Yeni Üye
mucit falan değiliz, bilimadamı da değiliz demişsiniz bu şekilde düşünmek ertelemektir ..
o kadar çok şey var ki yapılacak yeter ki paylaşalım , biribirimize özendirelim..cep telefonuna, giysiye, eve vs. özenmek yerine birbirimizin yapıcı davranışlarına özenelim..ne yazık ki bu kadar zor geliyor yazmak ama tartışmak kelime oyunları yapmak herzaman daha kolay.

sakal

Kahin
Yeni Üye
yazdıklarınız hep dünyevi şeyler,ben olaya başka türlü bakıyorum..ihtiyaç gibi gördüğümüz çoğu şeye aklı selim ile bakarsak ne kadar lüzumsuz ve lüks olduğunu görürüz,bu biraz da büyük şehir yaşantısı ile alakalı..ister istemez çoğu şey hayatınızın vazgeçilmez parçası haline geliyor..dün bir başlık açtınız kredi kartlarıyla alakalı,şahsen dört senedir kullanmıyorum ve bulundurmuyorum ve eş dost kim varsa bu bağımlılıktan kurtulması için dil döküyorum,gelin görün ki kötü bir alışkanlık haline gelmiş..insanlar borçla borç ödemeye çalışıyor..resmen bataklık gibi debelendikçe batıyorlar..ülkemizin en büyük sorunlarından biri olarak görüyorum bunu..ne yazmamı bekliyorsunuz ayrıca kelime oyunu nasıl yapılır bilmem ki..

istanbul

Üye
Yeni Üye
kelime oyununu genele söyledim, lütfen siz de alınmayın. Kredi kartından özgürleşmek ve sonrasında yakınlarınıda özgürleştirebilmek faydalı bir davranış.
inşallah burada birbirimize feyz verecek davranışları yazabiliriz.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bugün çok sınırlayıcı olmuş. Tüm insanlık için yapamasak da tek bir insan için birşeyler yapabilmek, bana göre tüm insanlığa yapılmıştır...

İnsanlar için çok birşey yapabildiğimi söylemem fakat hayvanlar için her gün birşeyler yapıyorum, bugün de yaptım. Allah'ın emaneti olarak gördüğüm için tüm hayvanları koruyup, kollamak benim için büyük manevi bir sorumluluk.

Kadına şiddete hayır kampanyasına destek vermek için Mersin Forum önündeki dans etkinliğine katıldım bir de:) İran'lı bayanların sosyal medya aracılığı ile bizim için de dans edin, bize dans yasak demeleri beni çok üzdü, kayıtsız kalamadım şahsen.

istanbul

Üye
Yeni Üye
Dijital,İnsanlık zaten tek bir insanıda kapsyor.
İnsanlık deyince zaten hayvanları madenleride kapsıyor en azından benim algım böyle çalışıyor.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Dijital,İnsanlık zaten tek bir insanıda kapsyor.
İnsanlık deyince zaten hayvanları madenleride kapsıyor en azından benim algım böyle çalışıyor.

Ben de öyle yazdım zaten sadece bugün kelimesi sınırlayıcı olmuş dedim. Genele yaymış olsaydınız daha çok cevap gelirdi diye tahmin ediyorum.

sakal

Kahin
Yeni Üye
''Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz,görünür rütbe-i aklı eserinde''

bu söz kulağıma küpe olsun..bence erdemli insana yakışmaz şunu şunu yaptım diye anlatmak,yaptığını anlatan bence bir menfaat beklentisi için yapar(genel olarak)...kim neyi anlatır bilemiyorum ve kime ne faydası olur bu yazılanların,burada yazılan burada kalacağına göre..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
''Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz,görünür rütbe-i aklı eserinde''

bu söz kulağıma küpe olsun..bence erdemli insana yakışmaz şunu şunu yaptım diye anlatmak,yaptığını anlatan bence bir menfaat beklentisi için yapar(genel olarak)...kim neyi anlatır bilemiyorum ve kime ne faydası olur bu yazılanların,burada yazılan burada kalacağına göre..

Bahaneler, bahaneler, bahaneler...Yazacak birşey olmayınca böyle mazeret bulmak kolaydır. Övünmek için yazmıyoruz zaten işte buna fesat bakış açısı denir. Paylaşmak derler bilir misin sakal? Paylaşmak...

sakal

Kahin
Yeni Üye
sayfalarca yazsam sana ne faydası var,yapılan yapılmıştır..bana göre değil böyle şeyler sen devam et..bizi bilen bilir,bilmeyende kendi gibi bilir..

istanbul

Üye
Yeni Üye
La havle ...
sayın sakalpoz, biz infak, zekat ve ya ibadetlerimizi burada anlatalım demiyoruz.
Neler yapabiliriz veya yaptık diyoruz Kişi yaptıklarını üstü kapalı anlatabilir öneri gibi yada örnek gibi.
Olurya aklımıza gelmeyen birşeyi duyarız , vesile olur.
ama nerde felsefe yapmak her zaman kolay geliyor..

sakal

Kahin
Yeni Üye
dediğim gibi yaptıklarımı anlatmak bana ağır geliyor,belkide ne öğrenmek istediğinizi tam anlamamışımdır..

istanbul

Üye
Yeni Üye
sakal örnek verecek olursak bunu neresi insanı utandırır...

misal;
arkadaşlar iş yerinde tüm çalışanlardan okumadıkları , kullanmadıkları kitapları topladık ve Kastamonunun susuzlu köyüne yolladık..
eğer siz de bu tip bir çalışmayı başlatırsanız iş yerinizde o köyün felsefe kitaplarına da ihtiyacı var..adres .........
bunun neresi ağır geliyor...

misal 2;
sevgili üyeler, tüm apartman aidatları toplarken 10tl de sokak hayvanları için toplandı...tüm mahallenin kedi-köpekleri doyuruluyor...vsss

galiba benim bu forumdan ayrılma vaktim geldi...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Özellikle bugünün özelinde, kadına şiddet meselesinde, çok iyi bir şey yapmışsınız dijital. Tebrik ederim.

sakal

Kahin
Yeni Üye
yaşadığımız ortamlar farklı olunca haliyle paylaşılan şeylerde farklı oluyor,İstanbul niree pozantı nire..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar