Borsa Ekonomik Sistem Sunum Önerisi...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Düşünen Beyinler kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Borsa Ekonomik Sistem Sunum Önerisi... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 834 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Düşünen Beyinler
Konu Başlığı Borsa Ekonomik Sistem Sunum Önerisi...
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Daha önce farklı bir sitede açtığım bu konuyu buraya düzenli bir şekilde taşımak hem ileride farklı fikirlerim olursa diye de yenilerini buraya ekleyebilmek için bugün bu konuyu açmak istedim Umarım faydalı bir konu olur....
PART 1

06012015_bist.jpg

Bu konuda 2 türlü bir YENİ NESİL BORSACILIK SİSTEM SUNUMU yapmayı düşünüyorum...

1-TEŞVİK USULÜ İLE JOKER HİSSE MODELİ..
2-KİRALAMA MODELİ İLE HİSSE SENEDİ MODELİ..

Gerçek manada Borsa işleyişi yada Sistem çarkları nelerdir bilemem fakat az çok FİKİR oluşturma adına sizlere KATKI verebilir umudu içerisindeyim....

Öncelikle Yukarıda sunacağım bu sistemleri sizlere tek tek İŞLEYİŞ MODEL ŞEMA ÇARK SİSTEMLERİ ile tek tek anlatacağım sonrasında sizlere şunu ifade etmek isterim ki bu MODEL TÜRKİYE ye eğer GELİŞTİRİLİP İŞLEVSEL hale getirilebilirse ÖZGÜN ve DÜNYADA ise bir İLK olabileceği kanaatindeyim ki bu MODELLEME SİSTEM dünyada oldukça BORSA GELİŞİMİ açısından oldukça katkılar ve çeşitlendirmeler verebilecektir kanaatindeyim..

Bu MODEL in SİSTEMİ ni harmanlarken TEMELİNİ yani ANA GÖVDESİ ni tam anlamıyla WİN WİN (Kazan Kazan) İlkesine dayandırmak istedim Bu sistemde Kazanmakta Kaybetmekte Karşılıklı olacak...

Sistemin ana Temel Görevi ise...

Birlikte kazanma İlkesine ve Esaslarına dayanabilir olmasıdır..Bu konuda Yerli Yabancı yatırımcılara bir çok manada çeşitlilik sağlayabileceği gibi aslında esasında benim gibi FARK İÇİN FARKINDALIK ilkesi ile yola çıkan YENİLİKÇİ ÇAĞDAŞ bir yol ve yapı ile aslında Küçüğünden en büyüğüne kadar kazanım sağlayabilmeyi düşünenler için YENİ ÇAĞ ve ZAMAN larda oldukça ROL ve MODEL olabileceği kanaatindeyim...

Bundan yaklaşık olarak zamanı tam aklımda değil ama tahmini olarak 7 ay evvel diye hatırladığım süre zarfında sizlere BORSA da hiç kaybetmeden SÜREKLİ KAZANDIRAN bir SİSTEM MODELLEMELERİMİN olduğunu söylerken aslında oldukça var olan bir SİSTEMİM di...

Fakat Dünyanın gelişen ve iŞLEYİŞ ÇARK zemin ve hareketlerine bakınca Dünyanın halen bu modelleme ve sistemlere HİÇ HAZIR olamadığını görebiliyorum....Bu modellemeyi kimbilir belki bir gün siz İNSANLIĞA sunumlayabilir hemde hiçbir karşılık yada KAZANÇ karı beklemeden fakat Dünyanın bu şartlarında bu sistemi sizlere sunumlayabilmem çok zor Dünyada çok acılar varken YÜKSEK KAZANÇ insanlığa Fazla Değer katamayacağını düşünmekteyim bu düşüncemden dolayı sizlerin Affınıza Sığınırım....

Bu sözlerden sonra Sistemi anlatmaya gelirsek ....

İlk olarak..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 2

images

1-TEŞVİK USULÜ İLE JOKER HİSSE MODELİ..

Bu konuda yani sistemde TEŞVİK JOKER HİSSE SENETLERİ olacak bu senetler kademe kademe ayrılacak....Bu sistemi yazıyla tam manasıyla ne kadar anlatmada başarılı olabilirim bilemem çünkü DETAYSAL bir durum hani anlatım ile olsa yazmaktan çok daha kolay olurdu ama yazacağıma SÖZ verdim en iyi şekilde anlatmaya ÖZEN göstermek istiyorum umarım FİKİR faydalı olabilir diyelim...

TEŞVİK PAKETLERİ genelde DEVLET tarafından OLur.....Fakat burada ki TEŞVİK WİN WİN usulü ile olacağı için ORTAK manada TÜM BORSA PİYASASIN da TÜRKİYE ETABINDA olanlar için ÖZEL olmasını istiyorum....

Bu sistemin oluşumu için BORSA ya EK BİR YAZILIM SİSTEM kullanımı eklenecek olması SİSTEMİN ilk ANA OMURGASININ en temel olmazsa olmaz İLKELERİ arasında YER alacak.

Sisteme Borsaya yazılımdan ve Müşterilere oluşturulacak SİSTEM ALTYAPISIN dan sonra.....

SİSTEM 5 ANA TEMEL YAPIDAN oluşacak...

15--30--45--60--90 diye..

Görüldüğü üzere sistem 15 er ilerledi sonda ise 30 İLERLEYİP 90 oldu....

Bu ifadelerin durumu ise...

Hisse Senetlerin dağılımda SİZE ALTTAN en ÜSTTE dağılım joker Hisse Senetinin ne kadar olabileceğini sunumlaktır....

Bu haliyle sistemi anlayamayacağınızı biliyorum merak etmeyin sistemi örnekleyerek götüreceğim ....

15--30--45--60--90 diye verilen Borsada ki Şirketlerin sizlere sunumladığı TEŞVİK JOKER HİSSE DİLİM leridir.....

Misal...

15 lik dilim Joker Hisse Senedi için en düşük katılım dilimidir....90 lık dilim ise joker hisse senedi için en yüksek dilimdir....ortada kalanlar ise 30-45-60 orta dilimli Joker Hisse Senetleridir....

Bunu şuna benzetebilirsiniz....

Düşük şirketler
---Orta düzeyli şirketler---Yüksek düzeyli şirketler diye..

Şirketler her dilimde olacak diye bir durum söz konusu değildir....Her dilim için Ekonomi Bakanlığınca Ekonomistler ile bir taban belirlenecek olması ve JOKER dağılımını buna göre hazırlıyor olması hem sistemi hemde kullanımda oldukça özgün kurallar ve katma değerler oluşturabilecektir kanaatindeyim....

Örnek bir Bakanlık Borsa Kuralları oluşturalım ve hep bilirkte göz atalım isterim...

15 lik için Maliye Bakanlığı KURAL olarak diyor ki...

Şirkette Elinde 3 bin ila 5 bin hisse senedi olanlar için ....5 joker HAKKI sunabilir diye....

Buradan anlayacağımız her 1000 BİN hisse senedi için şirketler 1 JOKER hakkı sunabiliyor olması....

30 luk olanlar ise

5 bin ila 10 bin hisse senedi elinde olanlar için şirketlerin joker hakları olacak olması...

yani her bin hisse senedi için 1 joker hisse senedi hakkının olması....

7 bin hisse senedi elinde varsa şirketlerde.....7 joker hakkı demek oluyor...

Sonrasında 45-60-90 DİYE HİSSE SENETLERİ dİLİMleri dağılım Maliye Bakanlığınca gösteriliyor....

Not..Buradaki verdiğim dilimler örnek misaldir sizler sistem uygun bir yerleşke yapmanız daha dogrudur....ben sadece sistem daha iyi anlaşılsın diye sistemi açarak ilerletiyorum...oke.

Buradaki 1000 hisse senedine 1 joker HAKKI mevzusunu anladıysanız elde edeceğiniz JOKER ler size

Nasıl bir kazanım yani KAZAN KAZAN ilkesi verecek birde ona bakalım??.....

Yani BU JOKER HİSSE SENET i nedir ona bir bakalım AÇALIM istiyorum??....

Bu JOKER ler sizleri ŞİRKETLER den ALIŞVERİŞ yapmaya TEŞVİK için hazırlanmış olmasıdır....Elinizde ki JOKER in önemini sırasıyla anlatacağım nasipse...

ŞİRKET ten JOKER alabilmeniz hem size hemde alışveriş yaptığınız ŞİRKET e kazanım sağlayacaktır...

Diyelim Düşük ölçekli birisiniz yada şirketsiniz....En düşük tabanda elinizdekilere göre sınıflandırma ve tanımlandırma yapılacağınız için bir Düşük ölçekli şirketten 1000 hisse senedi alacaksınız işte bu aldığınız 1000 hisse senedi için 1 joker hakkınız olacak.....

Şirketlerin sınıflandırmasını söylemeyi unuttum kısaca aklımdayken söylemem gerekirse....

Şirketlerin sınıflandırması tamamen ellerinde ki bulundurdukları hisselere göre olacak....ve şirketlerin Joker alımı için değerleri satımıda buna göre olacak.....sizler şirket değilseniz yada şirketsiniz ama düşük şirket büyük şirketlerden de hisse JOKER alabilirsiniz fakat tabanda yukarıya çıktıkça JOKER alımı için ÖZEL oluşturulmuş SİSTEM bölümünde 1 hisse senedi için normal ödemenin biraz üstünde olacak...

Yani düşük taban olan 15 lik sistemde....

1 hisse senedi 5 tl ise yüksek hisseli 90 lık tabanda 1 hisse senedi 10 tl olabilir....o yüzden 1 joker hakkı için tabanınıza göre JOKER alabilmeniz çok önemli...yoksa en yüksek 90 lık tan da alışveriş yapabilirsiniz....size kalmış paraya bakar :)

Bu yukarıda ki JOKER HİSSE SENEDİ alımı için örnek 1 hisse senedi için para dilim politikası.....

Sizler JOKER HİSSE almak istemiyorsanız....

Normal SİSTEM içerisinde olan ESKİ USUL olan 1 hisse senedi için atıyorum 1 tl vererek hisse senedi alabilirsiniz ama sizler normal eski sistemde 1000 hisse senedi dahi alsanız 1 joker hakkını alamazsınız....bunu unutmamanız gerek.....

Sistemden YENİ USUL BORSACILIK SİSTEMİN i kullanarak JOKER HİSSE SENEDİ ALABİLİRSİNİZ....

Şİrketler Joker için 1000 Hisse senedi ayırdım diyerek YENİ NESİL BORSACILIK ta sisteme dahil olabilirler yani Şirketler yada ellerinde Hisse senetleri olanlar sistemde kaç senedi JOKER için ayırdığını belirtmek durumundalar.....

Eğer ola ki sistemde JOKER için ayrılmış bir BELİRTME yapmadılarsa Satacakları hisseler NORMAL ESKİ USUL BORSA SİSTEMİNE göre olacak....Bu fark unutulmaması iyi bilinmesi gerekir....

Gelelim esas olan Konuya Bu ELİNİZDE olacak olan JOKER nedir ne işe yarayacak ??Yada neden bu kadar zahmete girip JOKER için çalışma içerisinde olacaksınız???

Çok güzel soru...

Bu joker öncelikle FİRMALAR içinde ellerinde hisselerini değerinin biraz daha üstünde satma ve KAR elde etme durumları olabileceği gibi akabinde JOKER alan insanlar yada ŞİRKETLER de kazanım sağlayacaktır...

Bu JOKER nedir??....

Şirketlerden yada İnsanlardan Alacağınız BU JOKER ler sizlerin elinizdeki hisse senetlerine değer kazandırıyor olması olacak....Yani elinizde güzel bir KÜLÇE ALTIN varmış gibi olacaksınız...

Sistemde JOKER alan şirketler yada firmalar yada insanlar 1 JOKER için 1000 hisse senedine 5 tl den alım yaptıysa elindeki 1 joker hakkı X firmadan olduğu için o firmanın normal eski usul statüden düşünüldüğünde elde edeceği gelir ve kayıplardan ortak iştirak edecek burada da durum aynı yeni usulde de değişiklik yok tek fark elindeki 1 joker hakkı bazı avantajlar verecek olmasıdır....

fakat Karşılıklı denge bozulmadan...

Elinde 1 joker olan x kişi yada kurum firma zarar ettiğinde kişi isterse 1 joker %5 demek olur (misal veriyorum) işte bu jokeri sistemde kullanarak sistemdeki zararını %5 azaltabilir.....

Yani kişinin elinde eski usul borsacılık sisteminde 1000 hisse senedi varsa kişi firma diyelim %7 lik bir düşüşlük yaptı yada firma %4 lük düşüşlük yaptı.....

eski usulde 1000 hisse senedi kayıp vereceği %100 olacağı için buradan kurtarabilme şansınız olmayacak.....zarar edeceksiniz....

Fakat yeni usul sistemde....

1 joker hakkınız ile %100 lük zararınızı 1 joker i istediğiniz bir an kullandığınız %95 zararla kapatabilirsiniz....buradan bir kar ile kazancınızı kurtarabilirsiniz....

bu sadece kayıp içindi...Kar içinde aynısı tersi olacak....

Yani şirket atıyorum %55 lik kar yaptı sizler istediğiniz an 1 joker hakkınızı kullanıp yeni usul ile sistemden %60 lık bir kar alacaksınız....%100 kar yapan şirketler %105 kar alamıyorsunuz bunu unutmamanızı isterim....%95 kar yapan şirketten %100 kar alabilirsiniz yani 1 joker tek kullanımlıktır tek seferde istediğiniz bir durumda kullanıp %5 lik bir kar artışı yada dilerseniz %5 lik bir zarar kurtarışı sağlarsanız....

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Şunu unutmamanızı isterim...

Şirkettin tüm hisselerini alıp fazla joker alabilme durumunuz yok....Şirketin finansman ve hisselerine göre sınıfına göre belli bir KOTA durumu olacak.....yani şirketin gücü joker kullanımı için 1000 hisse senedine uygunsa şirket sistemde 3000 hisse senedi sunamıyor Uygunluk Durumu sistemde önemli halde....

O yüzden 15-30-45-60-90 diye bir sistem ayrımı yaptım...Sistemin işleyişi açısından oldukça önemli diye düşünüyorum...

Şirketler sistemde Joker kullanacakları hisseleri yeni borsacılık sisteminde belirtmek isterlerse sistemi kullanabilirler eğer şirketler yada kullanıcılar sistemde joker kullanım hisselerini belirtmedilerse şirketler eski usulde eski hisse senedine göre hisse senetlerini satacaklar....eğer şirketler 1000 hisse sunup sistemde belirttilerse 1000 hisse senedini misal 1 tl den değilde 5 tl den satacaklar... buradaki kar kazanç oranları zarar oranları en iyi şekilde kurgulanıp ayarlanacak olması sistemi daha işlevsel daha güzel hale getirebilir kanaatindeyim....Sistemi yelpaze şeklinde açabilmek akabinde sistmei işlevsel hale getirebilmek çok önemli bir nevi ÇATI MODELLEME SİSTEM altyapısı gibi diyebilirsiniz....

Kazan Kazan ilkesinin en etkin bir şekilde ufaktan işleyebileceğini görebilmeniz oldukça güzel olacaktır kanaatindeyim....

Şirketlerin Teşviklerinin sağlanması yada Kişilerin teşviklerin şirketlerle sağlanması oldukça SİSTEMİ ve PİYASAYI işletir hale getirecektir kanısındayım....

Elinde Yüksek Hisse senetleri Olanda SİSTEMİ kullanabilecek İllaki sistemi Kullanabilmeniz İçin ŞİRKET olmanızı gerek yok tek şart SİSTEM deki, zararı ve KARI karşılayabiliyor olabileceğiniz elinizde HİSSE SENEDİ fazlalığınız olabilmesiniz...

Elinizde HİSSE SENEDİ fazlalığınız olabilmesi çok önemli....Kanımca Ta bi.

Sisteme kurgulamadım ama Elde tutulacak TEMİNAT HİSSE verilebilmesi sistemde bu TEMİNAT ın hisse JOKER ler için belli oranda kullanılamıyor olması da DÜşünülebilinir diyede ek not eklemek isterim....İşin esasında çok geniş kapsamlı bir MODELLEME SİSTEMİ diyebilirim....Bu SİSTEM BİR YELPAZE gibi ne kadar AÇARSAN sistemi ne kadar DÜZENLERSEN sistem bir o kadar daha güzel işlevsel olabileceği KANAATİNDEYİM.....Değerlendirmeler size kalmış olsun diyelim....Detaysal Durumlar Değerlendirilebilinir en uygun KAZANÇ durumları hesaplanabilir diyelim.....

Burada şirketler zarar ediyor gibi görmeyin çünkü eski usul sistemde 1 hisse senedi 1 tl ise yeni usul borsacılık sisteminde 1 hisse senedi 5tl gibi düşündüğümüzde 1000 hisse senedi 5 tl den şirketlere oldukça değer verecek aynı zamanda GÜVENLİ JOKER HAVUZU YENİLİKÇİ bir BORSA SİSTEMİ ile aslında alışveriş yapanda Alışveriş yaptıranda KAZAN KAZAN ilkesi ile oldukça kazanacak....

Burada ki dikkat edilmesi gereken Hisse senetlerinin satım değeri Normal eski usulden daha yukarıda satılması devamında şirketlerin sistemde havuzda joker için ayırmış oldukları hisse senetlerinin bütçelerine uygun olması sistemde otomatik onay dedektifi ile sistem güvenliği oluşturulması önemli....

Gelir-gider hesaplarının her iki tarafa Ekonomistlerce kazandırabilir bir sistem aritmatiği içerisinde olabilmesidir...

Buradaki sistemdeki size sunmak istediğim esas temel duyarga yada kazandırmak istediğim esas temel durum kazanma usulüne dayalı bir YENİLİKÇİ BORSA MODELLEMESİ diye düşünüyorum...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 3

borsa-istanbul-a-s-hisse-alim-satim-bildirimi-23-5102085_688_o.jpg

1-TEŞVİK USULÜ İLE JOKER HİSSE MODELİNE
----------------------------------------------------------------------------------
İLAVE YAZILAR...
(SİSTEM İÇERİSİNDE Kİ YOL OLAN ÖRÜMCEK AĞI ÇARKI VE KURALLARI)
----------------------------------------------------------------------------------
Sistem içerisinde 1000 Hisse senedi alarak 1 joker elde ettiniz diyelim Sistemden aldıgınız 1 joker sizin aldıgınız firmada %3 lük bir düşüş sağlamış olsun....

işte bu düşüş 1000 hisse üzerinde parasal değer üzerinde 5 milyar olsun %3 düşüşle atıyorum paranız 4,5 milyar olacak işte sizin elinizde 1 joker hakkınız var ya işte burada bu joker hakkınızı kullanarak o gün için %3 lük için 500 tl lik bir kaybınız hiç olmayacak....bu elinizdeki joker i o gün iş bitimi saatine kadar yani Borsa kapanasıya kadar kullandığınızda en son dilim dikkate alınır....

yani en son dilim düşüş %4 ise bile siz 1 joker hakkınızı kullanarak %5 olanı kullanarak 5 milyar TL niz hesabınızda hiç düşmemiş varsayılacak aradaki bu 5oo tl lik karşılığı ise 1000 hisse senedini aldıgınız firma karşılayacak ki zaten firma sizden Hisse senedinden 1 hisse senedi için 1 tl değilde 5 tl ekstra aldığı için bu dilimi karşılayacak böylelikle firmada JOKER için zarar etmemiş olacak....sizde Tek jokerinizi kullanarak zarar etmemiş olacaksınız...

Diyeceksiniz ki %4 zarar var %5 zarar yok dogru...

Sistem de JOker kullanıldımı zarar %2 dahi olsa sistem jokeri kullandığınızda zararın %2 sini karşılamış olursunuz...o yüzden jokeri nerede nasıl kullacağınızı siz belirleyeceksiniz buda size seçme özgürlüğü verecek....

Diyelim sistemde %7 lik kayıp var yani 1 joker için almış oldugunuz 1000 hissede ki olan şirkett %7 zararda olsun sizde burada 1 joker hakkınızı kullanmış olursunuz ve sadece zararın %5 ini karşılamış olursunuz devamında kalan %2 lik zararı paranızdan hisselerinizden karşılamış olursunuz....

Sistemde ki KAR oranları da buna benzer dilimde...

Diyelim sistem %5 kar yaptı sizler burada kullanım yaparak tek joker hakkınızda 1000 hisse senediniz için %5 joker hakkınızı kullanarak o gün için %10 kar yapmış olursunuz...

Buradaki en önemli denge hisse senetlerinin satımının diğer satımlardan daha yukarıda olması yani eski usulde 1 hisse senedi 1 tl ise yeni usulde 5 tl düşük degerde olanlar için yüksek değerde olanların hisseleri değeri yüksek olacağı için 1 hisse senedi belkide 11 tl dahi olabilir....

O yüzden joker kullanımları için Düşük-Orta-Yüksek derceli firmaların gruplandırmaları sınıflandırmaları Örülmesi gerekiyor.....Ben bu Sisteme ÖRÜMCEK AĞI SİSTEMİ MODELİ diyorum....

Örümcek AĞI Sistemi Modelinde öyle bir AĞ örülüyor ki burada kazanan da kazanıyor kaybeden de kazanıyor kaybedip gözükende JOKER hisse alımlarından yine kazanabiliyor ama burada ki en önemli olgu Aradaki bu SİRKÜLASYON ÇARK SİSTEMİ dengesinin oldukça GÜÇ lü ve KARARLI ve ÖZENLİ ayarlanabilmesidir...İnce hesapların olduğu dikkatli hesapların yapıldığı sürece BU SİSTEM KAZAN KAZAN yani WİN WİN ilkesi ile herkesime kazandırabilecek değerli özel TAZE güvenilir TEŞVİKÇİ YENİLİKÇİ bir sistem olabilir diye düşünüyorum...

Ülke olarak YENİ MODELLEMELER üretebilmemiz Dünyanın Gelişen yeni bir sürküle yapısallıklar içerisinde Çok şeyler İNSANLIĞA WİN WİN ilkesi kazandırabilir kanaatindeyim...

Tüccar olabilmek için TÜCCAR gibi düşünüp GÜVENİ sonrasında ise TEŞVİKLERİNİZİ anlatmalısınız....Bu veya daha iyisi önemli olan TANIMINIZI ve SUNUMUNUZU Gerçekleştirebilmenizdir...

Bu sistem ile ilgili geliştirmeler yada Açıklıklar var ise Yer yer Konu içerisine İLAVELER yapmayı umut ediyorum inşallah diyelim...

5 Joker hakkınız var ise 5 jokeri aynı anda aynı firma için kullanamazsınız...Gün içerisinde sadece tek bir firma için tek bir JOKER hakkı kullanabilirsiniz....

Farklı firmalardan farklı jokerleriniz olsa dahi sadece gün içerisinde tek firma için kar yada zarar oranında joker kullanabilirsiniz....

1 firmadan ay içerisinde sadece 2 kez JOKER alabilirsiniz.....yeni bir ay gelmeden firmadan aynı ay içerisinde 3 ncü jokeri alamazsınız...aynı firmadan 3ncü joker için yeni ayın 1 ini yani başını görmüş olmanız gerekmektedir...

Kurallar JOKER için sistemin dengesi için oldukça önemli....Denge sistem için olmazsa olmazdır...

Elinizde 7 joker farklı firmalar olmak kaydı ile 7 gün içerisinde zarar yada karlar da kullanılıp bitirilebilinir....fakat ay içerisinden 1 firmadan sadece 2 joker alabilirsiniz....farklı firmalardan ise adalet ve eşitlik ilkesine dayanarak ay içerisinde en fazla 10 tane alabilirsiniz yani 10 joker hakkı ay içerisinde 10 000 bin hisse senedi demektir...

Dilenirse bu oran düşürülür yada arttırılır size kalmış bir durum önemli olan ÖRÜMCEK AĞI SİSTEM MODELLEMESİ nin DENGE ÇARKLARI üzerinde EŞİT ADİL VE KAZANDIRAN olabilecek şekilde en iyi şekilde KURGU VE DİZAYN da olabilmesidir....

O yüzden ben bu sistemi KAZAN KAZAN ilkesi ile Kurgulandırıp Dizaynını size sunumlarken akabinde işleyişinide ÖRÜMCEK AĞI SİSTEMİ gibi Yollar üzerine kurguladım....Kendine HAS YENİLİKÇİ BİR BORSA MODELLEMESİ SİSTEMİNE MERHABA demek istedim....

Firmalar yada Şirketler yada Yüksek Hisseliler DERECESİNE yani SINIFIN a göre kendisine belirlenmiş JOKER kullanma KOTA hakkına göre Ay içerisinde Satış yapabilir bu KOTA ve Sınıf hatta Derecelendirme Durumları ÖRÜMCEK AĞI MODELİ için oldukça önemli Denge usuru MODEL ve SİSTEMİ dir diyebilirim...Bu unutulmaması gözden kaçırılmaması gerekir diyede söylemek isterim..

Sistem Beğenilir beğenilmez bilemem ama Sistemin ilkesi Kazan Kazan Yolu ise Örümcek Ağı Modelleme Yoludur....Bu Yol Dünyada Yeni Taze bir yoldur...Hadi Hayırlısı Olsun Diyelim İnşallah..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 4

f_borsa%20yattttay_653742572218.jpg

1-TEŞVİK USULÜ İLE JOKER HİSSE MODELİNE
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yukarıda ki Sisteme son olarak YENİ Kural ve Süreç anlatımlarını EKLEMEK gerekirse....
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu alınan Kıdem ve derecesine(15-30-45-60-90 lık gibi) göre olan jOKER hİSSE SENETLERİ karşılığında Şirket yada Fİrmaların 1000 hisseye karşı almış oldukları yani kazanmış oldukları 1 joker hakkı gün içerisinde mesai saati bitimindee zarar yada kar da artış yada düşüş ü engellemek için kullanabiirler

Fakat şu detayı atlamak istemiyorum...

Bu kazanılan JOKER haklarını isterlerse 1 ay sonra isterlerse 1 yıl sonra dahi kullanabilirler fakat max süre 1 yıldır bu süre zarfı içerisinde JOKER HİSSE kazandıkları süre zarfı içerisinde tarih otomatik sistemde belirtilir ve yer yer MÜŞTERİ 3 aylık Periyot içerisinde sistemde uyarılır...Şu kadar sonra JOKER HİSSE senedi hakkınız bitecek diye...

Bu kural detayını belirttikten sonra tekrar yeniden söylemek gerekirse ...

Bir firmadan AY içerisinde 2 Joker alabilirsiniz durumunu biraz açmak istiyorum.....

Eğer Yüksek Değerli potansiyele sahip bir firma ise 90 lık kategoride ise burada istisna durum gerçekleşir....Bu durum da burada yüksek hisseli firmalar oldugu için burada 7000 hisse satan firmadan 3000 hisse alarak hanenize 3 JOKER alabilirsiniz fakat 7000 HİSSE nin tamamını alamazsınız...

Neden 7000 HİSSE nin tamamını alamazsınız??

Çünkü Bizler sistem içerisinde EŞİT REKABET ortamı oluşmasını istediğimiz için x bir firma 3000 hisse aldıysa geri kalan hisseler de y firması 3000 ve z firması da 1000 hisse aldıysa sistemde 7000 hisse ortak eşit dagılsın tek bir noktada JOKER ler birikmesin isterim...Sistemin işlevselliği ve Güvenirliği adına önemli...

7000 hisse şöylede dağılabilir...

x firması 3000 y firması 2000 z firması 1000 s firması 1000 hisse alarak da Joker haklarını elde edebilirler....yada daha farklı dağılırda PİYASA nın alım değerlerine baglı ama bir firma yada şirket toplu halde tek başına aynı firmadan 7000 Hisse joker alamaz....Bir firma sadece istisna olan 90 lık tan 3000 hisse alabilir...buda 3 joker demektir...

Fakat bir Fİrma yada Şirket aynı gün içerisinde aynı firma yada şirkete 2 joker hakkı kullanamaz...sadece 1 joker aynı gün içerisinde kullanabilir düşüşte yada artışta fakat firma yada şirket ertesi gün alışveriş yaptıgı firmadan son kalan JOKER hakkını da kullanabilir...eğer bu firma üzerine kullanmak istiyorsa ta bi...

Eğer Firma Yada ŞiRKET 2 joker hakkını yada 5 JOKER hakkını isterse aynı gün içerisinde farklı Firma yada ŞİRKET lerde kullanarak BİTİREBİLİR....Burada amaç AYNI Şirket yada Firma olmamasıdır..

Ay içerisinde En fazla 10 JOKER hakkı alabilirsiniz....En az JOKER hakkı da 1 joker dir.. Elinde 10 JOKER hakkı bulunanlar için şu dikkat edilir...

Bir firmadan en fazla ay içerisinden 2 JOKER alabiliyor olmanızdı...devamında birdaki AY aynı firmadan 2 JOKER daha alırsanız....size Uyarı mesajı gelecektir....yada Sistem sizin birdaki ay bu Fİrma yada Şirketten 4 joker alamazsınız uyarısı gelecek yada İŞLEM yapamayacaksınız....

Bunun esas nedeni ise....

AY içerisinde bir Fİrmadan en fazla 2 JOKER alabiliyor olmanızdı.....EĞER YİNE AYNI FİRMADAN yada ŞİRKETTEN 2 joker daha almak istiyorsanız bir önceki JOKER hakllarınızı kullanmalısınız sonrasında YENİ JOKER HİSSE senedine geçiş yapabilirsiniz....

İşte Burada ki ÖRÜMCEK AĞI SİSTEM MODELLEMESİ üzerinde ince DETAYLAR la oluşturulmuş hassas bir TERAZİ de DENGE usulunde olabilmesi oldukça önemli diye düşünüyorum...

JOKER HİSSE SENEDİ adına piyasada EŞİT ADİL bir mekanizma ve Kurallar ile oluşum sağlanılması hem sisteme olan güveni hemde işlevselliği sağlayacaktır kanaatindeyim....

Farklı Firma yada ŞİRKET lerden JOKER ler ay yada gün içerisinde alabilirsiniz fakat aynı firmadan yada şirketten en fazla 2 joker alabilirsiniz bu unutulmamalıdır....

Sistemde ki JOKER haklarınızı isterseniz aldıgınız gün içerisinde mesai bitimine kadar kullanabilirsiniz isterseniz en fazla 1 yıl joker hakkınızı tutup en fazla süreç olan 1 yıl içerisinde kullanabilirsiniz ama sistemde JOKER hakkını 1 yıl tutmak hiç iyi değil çünkü zaman içerisinde kayıplar ve yükselişler olacak işte bu iki seçenekten birini en akıllı süreçte kullanmak daha mantıklı olabilir diyerekten bir öneri sistem adına size sunabilirim...

İstisna özel durum olan 90 lık kademesinden aynı firma yada şirketten sadece 3 joker alabilirsiniz buda 3000 hisse demek oluyor....aynı kademeden PARA :) varsa dilerseniz 3+3+ diye 9 joker de alabilirsiniz size kalmış fakat birdaki ay aynı firma yada şirketten 3000 joker alamazsınız çünkü ay içerisinde aynı firma yada şirketten sistem size 3000 hisse alma hakkına karşılık 3 joker verir....yeni jokerler için eskisini kullanmanız gerek...eşit rekabet eşit ortam için sistem işlevselliği adına oldukça önemli diye düşünüyorum..

90 lık derecesi yada sınıflandırmanın altında olan 60-45-30-15 lik dilimlerde istisna özel durum yoktur burada aynı firma yada şirketten ay içerisinde sadece 2 joker alabilirsiniz....ama PARA varsa :) diğer firmalardan da 2+2 diye alarak ay içerisinde istediğiniz an kullanmak üzere kar yada zarar için 6 joker elde edebilirsiniz size kalmış önemli olan sistemin işleyişini tam manasıyla bilebilmenizdir

ÖRÜMCEK AĞI SİSTEM modellemesinde sistemin size KAZAN KAZAN ilkesi ile herkesime sistem havuzundan alışveriş yapan herkese kazanımlar sağlaması sizlere oldukça getirler karşılıklı olarak kazandıracaktır....ki sistemin Örümcek AĞI modellemesi olması basamaklar içerisinde hareket ederken çaprazlama hareket özgürlüğü sizlere kabiliyet sağlaması sizlere oldukça değerli kazanım süreçlerini karşılıklı olarak verecektir kanaatindeyim...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 5

dunya-borsalari-uluslararasi-borsa-endeksleri.jpg

2-KİRALAMA MODELİ İLE HİSSE SENEDİ MODELİ...

Bu sistemin temel yapısını oluşturmak isterken aslında YENİLİKÇİ bir yapı olabilmesi adına bir düşünce akışı oluşturmak istedim...Sistemi temellendirirken yada yapısallaştırırken 2 ana bölüme ayırdım bu ana bölümleri söylemem gerekirse...

1-HİSSE SENETLERİ KİRALAMA MODELİ..

2-KISA VE UZUN VADELİ FON KİRALAMA MODELİ..
..
( Bu sistemi 1hafta sonra yada bugüne yakın yada 1 gün sonrasına anlatmayı düşünüyorum)
Sistemi 2 ana bölmeye yerleşkede oluştururken aslında KİRALAMA modelini YAP İŞLET DEVRET ana unsuru gibide şekillendirmek isterken FON VE HİSSE senetlerine de KİRALAMA mantığını yerleşkilendirmek istedim..

Hadi hep birlikte sisteme bakalım

Sistem oldukça karışık duruyor olabildiğince düzenlemeye çalıştım fakat ne kadar anlaşılabildi bilemiyorum belki ileride daha derli hale sistemi getirebilirim diye de açık kapı bırakmak istiyorum...

------------------------------------------------------
1-HİSSE SENETLERİ KİRALAMA MODELİ..
------------------------------------------------------
Hisse senetleri için satacağınız hisselerinizi KİRAYA sunma olanağını sunmak istedim.....Sadece TÜRKİYE BORSA MODELLEMESİNE has olacak bu sistem DÜNYA ya da YENİLİKÇİ ÇAĞDAŞ bir yapı olarak ÖRNEK ve ÖZGÜN bir modelleme olacak diye düşünüyorum....

Misal yani örnek vererek ilerlemek istiyorum...

Atıyorum...

Mavdiv diye bir Firma yada Şirket in elinde 3 milyonluk bir HİSSE senedi var fakat bu Şirket yada Firma Elindeki değerli hisseleri satmak istemiyor ama UZUN vadede çok nasıl desem elinde tutmak istemiyor fakat bir şekilde de kazanmak istiyor.....

İşte bu aşamada HİSSE senetleri için oluşturduğum bir basamak aritmatiği yöntemi devreye giriyor....

0,3(1 aylık)--0,6(3 aylık)--0,9(6 aylık) diye....(Buradaki basamak aritmatik artma dilimi 0,3 dür ve her dilim aylık süreci belirtiyor )

Bu dilimler bize KİRALAMA mantıgında devrede olacak....

Şöyle izah edicem biraz karşık belki ama izah ederek devam edeyim...Düşünceleri yazılara aktarmak hem zor oluyor hemde yorucu neyse devam edelim..

MAVDİV şirketi

Belli bir düşünmenin ardından 3 milyonluk olan hisselerinin 1 milyonluk hissesini KİRAYA vermek istiyor ve bu KİRALAMA sürecinde ise 1 MİLYON luk Hisse dilimini de 0,3 ten otomatik olarak 1 aylık sunuyor dilimden belirliyor...

işte bu belirlediği dilimle 1 milyonluk hisseyi KİRAYA satışa çıkarıyor...

işte bu KİRA dilimi oranına bakan ve şirketi inceleyen

POTİS şirketi ihtiyacı olan 1 MİLYON luk HİSSEYİ 0,3 lük dilimden KİRALAMA yapıyor...

Diyeceksiniz ki bu dilimler Ne olacak diye....(0,3-0,6-0,9) diye??

Güzel soru bu dilimler genel manasıyla bizlerin KİRALAMA üzerinde ki etkenlik olacak...

Sistemi anlatmaya devam edelim..

POTİS şirketi MAVDİV den kiraladığı 1 milyon luk 0,3 dilimden 1 ay süre zarfı içerisinde herhangi bir satış yapamıyor devamında 1 aylık süreç bitince 1 milyonluk HİSSE MAVDİV e geri dönüyor olacak....

Burada ki KAZAN KAZAN sistemini işte tam burada devreye sunuyor olacağım...

1 milyonluk hisseyi 0,3 basamak aritmatiğinden alan POTİS şirketi kiralama usulü ile KAZAN KAZAN sistemini en etkin şekilde kullanmış olacak

Şöyle diyelim...

0,3 basamak aritmatiği ile alış yapan POTİS 1 milyon hisseye 1 aylık süre zarfında sahip oluyor ama MAVDİV üzerinden sahip oluyor....

yani KİRALAMA yaptığı bu 1 milyonluk hisse MAVDİV e ait fakat 1 ay KİRALAMA hakkına sahip olduğu için Kendi 1 ay HİSSE lerinde artış göstermiş olak ki POTİS hisse artışları ve düşüşleri de bu artışa göre olacak..

1 aylık sonucunda oluşan kar yada zarar durumları POTİS e yansıyacak...sonrasında KİRA hisse MAVDİV e geri dönecek...ÇÜNKÜ KİRALAMA HİSSE ydi.

MAVDİV ise elinde 3 milyon hisse olmasına rağmen 1 milyonu kirada olduğu için yeni hisseler almaz ise 2 milyon hisse ile düşüş yada artış sağlayacak..

Yani bu sistemde MAVDİV 2+1 milyonluk hissesini elinde olacak şekilde tutacak kar ve zararı yeni hisse almazsa 2 milyon hissseye göre yapacak +1 milyon hisse ise 1 ay sonra kendisine geri dönecek +1 olmasının sebebide KİRADA oldugunu gösterir olmasıdır..

Bilinen HİSSE satışlarından HİSSE leri alan şirket yada firmalar birincil sahipleri oluyorken bu KİRALAMA HİSSE SENET leri modelinde ise HİSSELERİN birincil sahipleri şirketin yada firmaların esas sahibi oluyorlar....sadece 1 ay yada en fazla 6 aylık başka şirketlere kiralama hakkı veriyorlar...

KİRALAMA süreci bitince ŞİRKETLERİN hisseleri almak için ekstra para verip hisseleri almalarına gerek kalmayacak....KİRALAMA HİSSE SENET i süresi bitince ödünç verilen 1 milyon HİSSE MAVDİV e POTİS ten geri döner...

Bu verilen basamak aritmatiği olan değerler ise...(0,3--0,6-0,9)

1 milyon hisse için KİRALAMA bedeli adına EKSTRA düşeceği TEK SEFER de hesaplanan BÖLEN değeridir...

Misal olarak..

MAVDİV de 500 000 hisse bedeli...

3 milyar ise...1 milyon hisse bedeli 6 milyar oluyor...

Normal satış değeri bu Fakat firma satın almıyor KİRALAMAK istiyor o halde POTİS kazanması gerekiyor....ama MAVDİV de kazanması gerekiyor yani her şekilde iki firmada kazanması gerekiyor işte bu arada KAZAN KAZAN politikası devreye giriyor...

POTİS 1 AYLIK KİRALAMA SÜRECİN de 0,3 lük bir BÖLEN ile 1 milyon hissenin değeri olan 6 milyar Bölünüyor ve atıyorum bu değer 4.5 milyar oluyor işte bu bedeli POTİS 1 aylık süreç için köklü firma olan yada kendinden biraz yakın yada üstte olan hisseleri değerli firma yada şirket olan MAVDİV den KİRALIYOR...

POTİS kiraladığı 1 MİLYONLUK hisse ile 0,3 bölen den oluşan ödeme ile 1 aylık süre zarfı içerisinde MAVDİV de ki 1 MİLYON luk hissesinin 1 aylık söz sahibi oluyor....devamında ise geçici olarak 1 milyonluk hisse POTİS e 1 aylık geçmiş oluyor...

POTİS hisse senedini almış kazanmış gibi normal değerinden daha düşük alarak 1 aylık KİRALAMA ile hakkına sahip oluyor fakat bu hisseleri satamıyor sadece gelir karını arttırmak için kiralamış oluyor...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Peki MAVDİV in kazancı ne olacak.....?? POTİS in kazancı ne olacak??

MAVDİV elindeki hisseyi bırakmak istemiyor du değil mi....işte 1 milyonluk hisse kendinde kalacak....devamında ise MAVDİV kiraya verdiği POLİS te ki hisseden de 1 ay sonra yine söz sahibi olacak devamında ise MAVDİV POTİS se 0,3 böleninden oluşan değerle verdiği satıştan da 1 aylık 4.5 milyar anlık taze net kar elde etti... 1 ay sonra Hisse yine kendi elinde olacak....

Buradaki maksat KİRALAMAK isteyen ŞİRKETLERE yada FİRMALARA düşük maliyetle 1 ay HİSSELERİ ni yükseltme devamında ise HİSSELERİNİ bırakmak istemeyen ama ANLIK TAZE PARAYA ihtiyacı olan Şirket yada Firmalara ise anlık taze para akışı kazandırmak...

POTİS hisse kiralamayı düşük değerle hisseleri alarak sağladığı gibi kasasına da ekstra 1 aylık ta olsa seçeceği periyota bağlı 1 milyon ekstra hisse almış oluyor ve bu ekstra hisse ile kazancını arttırmış oluyor...

Buradaki amaç hisselerin DÖNGÜ içerisinde dönmesini sağlayıp KAZAN KAZAN esasına dayalı herkesim ortaklaşa kazanması ...biri anlık taze para akışından kazanıyor digeri daha ucuza hisseyi alarak elde ettiği 1 milyon ekstra hisse ile kazançını arttırmaya çalışıyor ki ödediği parayıda gecebilir BORSA RİSK işi o yüzden KİRALAMA bedeli de oldukça güzel diyebilirim...

Bu sistem de verdiğim değerler basamak aritmatiği bölenler sadece sisteme örnektir....FİKİR dir sistem değiştirilebilir farklı temasal fikirler üzerine oluşturulabilinir çeşitlendirilebilir o yüzden diğer işlevsel hareketleri sistemi daha ileride geliştirme üzere bu başlık adına bırakıyorum....

FON üzerinde ki ikinci başlık olan KISA VE UZUN VADELİ OLAN FON KİRALAMA MODELİ ni ise sizlere ,, sonra anlatmak istiyorum...

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bu sistemi yapısallaştırıp yeniden düzenlemek istiyorum ne zaman olur bilemem ama o zamana kadar şimdilik en iyisi bu diyelim :)

Öyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç