Birşey olmuyorsa olmuyor mudur ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde pyromus tarafından oluşturulan Birşey olmuyorsa olmuyor mudur ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,980 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Birşey olmuyorsa olmuyor mudur ?
Konbuyu başlatan pyromus
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan pyromus

pyromus

Felsefe.net
Yeni Üye
Uzun zamandır içinde olduğum bir durumdan hala aklımda çözemediğim bir durum var.

Birşey olmuyorsa olmuyor mudur ? Neden olmuyordur. Bahsettiğim konu insan ilişkileri veya aşk konusunda değil, iş olarak. O yüzden yorumları iş hakkında istiyorum. Örnek vermek gerekirse; bir ağaç istiyorsan kapında, Toprağı kazarsın, tohumu atarsın. Her gün sularsın. Bir de iyi niyetle istersen olmalı bence. Olmuyorsa sebebini araştırırsın. Bulursun yine dikersin agacı bir önceki hatayı yapmazsın. Bir daha dikersin bir daha sularsın bakarsın. Bu sefer çıkması gerek. Bu sefer de çıkmazsa yine hatayı araştırırsın tespit edersin. yine toprağı kazarsın tohumu atarsın sularsın ve çıkmasını beklersin. Bu sefer çıkması gerek. Yani çıkmıyorsa bile bir sebebi olmalı ve o sebebi bulup düzelttiğinde olması gerek değil mi ? Genelde toplumda birşey olmuyorsa oluruna bırakıcaksın vazgeçiceksin bakış açısı hakim. Sonuç olarak kötü birşey istemiyorum evimin önünde bir ağaç istiyorum. Neden olmuyor. Ben o ağacı istiyorum, ve kötü birşey istemiyorum buna eminim.

İstediğim şeyi başarmak için herşeyi göze alabilirim. Hayatta inandığım birşey var. Hayatta her başarının herkes için bir bedeli vardır. Başkası için kolay olan şey benim için çok zor olabilir. Ama çabalarsan mutlaka olmalıdır. Kapasiteni aşacak birşey istiyorsan hayatını değiştirecek bedellerde ödemen gerekir. Herşeyi de göze alıyorken neden olmuyor, yoksa daha zamanı mı var.

Bi de işin ince bir boyutu var. Nerde vazgeçmeliyim. Bunu nereden bileceğim. Ya bir adım sonra başarıcaksam ? Bunu nereden anlıyacağım ?

Yukarıda anlattığım konuya benzer ve hakkında hayat tecrübesi hikayesi olan arkadaşlar varsa anlatırsalar dinlemek isterim.

Saygılar

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
İstediğim şeyi başarmak için herşeyi göze alabilirim. Hayatta inandığım birşey var. Hayatta her başarının herkes için bir bedeli vardır. Başkası için kolay olan şey benim için çok zor olabilir. Ama çabalarsan mutlaka olmalıdır.
Hayatta "mutlaka" diye bir şey yoktur.."dir-dır.."yargı cümleleri bir işe yaramaz.İnsan, tüm veri ve değişkenleri kontrol altında tutamaz..İyi niyetle, hatta her türlü niyetle çaba gösterirsiniz ama bu ille de sonuca ulaşacaksınız demek değildir..Elinizden geleni yaparsınız, ama sizin dışınızda gelişen bazı olaylar beklentilerinizi alt-üst eder..Yaşam bir laboratuvar değil ki herşeyi kontrol altında tutasınız..Nerede vazgeçececeğinize ancak siz karar verebilirsiniz..Evinizin önünde ağaç istiyorsunuz, ağaç da sizi istiyor mu acaba?:)
Not ,Son cümle espriydi..Hiç bir şeyi yaşamın "tek amacı "haline getirmemek gerek..Çabalayıp da ,olmadığına üzüldüğüm pek çok şeyin, ne denli lehime olduğunu ,zamanla kavrayabildim..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bir seyin olup olmamasi, o seyin mantiksal olabilme olasiligini ve bunun her turlu zamansal, yersel ve durumsal sartlarini ne kadar "ayaklar yere basarak" ayarlanirsa, o kadar tatmin edici olur.

Bu radaki tatmin edicilik, olma anlaminda degildir. Eger olma olanagi zaten yoksa, onu istemek "olmayacak duaya amin demektir."

Bunu bir ornek ile aciklayalim.

Gunde 1000 ytl harcamak

Idealin, gercegin ve psikolojinin bir arada nedenlenip-sorgulanacagi bir ornek veriyorum.

Ideal; "Ben, gunde 1000 ytl harcayacagim."

Gercek; Gunde 1000 ytl kazancin var mi?, var ise; harcayabilirsin.

Gercek disi; Gunde 1000 ytl kazancin yoksa; gunde 100 ytl harcayamazsin, harcayacagini dusunmek hayaldir.

Hayali, gercege donusturmek; Gunde 1000 ytl harcayabilecek, kazanci saglaman gerekir. Ya da; bu kazanci saglamanin olanaksiz oldugunu algilayip; gunde 1000 ytl harcama dusuncesinden vaz gecmek gerekir.

Psikoloji; gunde 1000 ytl harcama, idealinin; yerine getirilememesinin verdigi bozukluk. "Ben neden gunde 1000 ytl harciyamiyorum?, benim harcayanlardan ne eksigim var?, bu benim kaderim mi?, ben bu kaderi hakedecek ne yaptim?, bendemi kimileri gibi; uygunsuz yollara bas vurayim?, benim de 1000 ytl gunde harcamak hakkim degil mi?, gunde 1000 ytl harcayamamak, beni rahatsiz ediyor." Kisaca; gunde 1000ytl harcama dusuncesini, devamli isletip; bu parayi harcayamamanin ezikligini kendine yasatmak. Burada; gunde 1000 ytl'yi harcayabilecek bir kazanca yonelmek ve bu kazanc icin, calisip cabalamak. Psikolojiye dahil degildir.

Bu yukaridaki ornek; her turlu konu ve dusunceye uyarlanabilir. Idealler, gercekler, hayaller ve psikolojinin icinde bulundugu durum.

Tanri, din, milliyet vs. dahil; her dusunce icin gecerlidir. Buradaki gerceklikte; o an yasanandir.

Sartlar ve davranislara paralel olarak; bu gerceklik, degisken ve gorecelidir. Gercek, bu baglamda; ideal ile, hayal arasindaki; dusuncenin uygulunabilirligi veya uygulunabilirlik temelindeki cabasi ile olculur. Dolayisi ile; bir konuda gercekci olmak; kimine gore, ustelik ayni anda; ideal, hayal veya uygulanabilirlik

Yaraticilik ta; idealin gercege donusmesi icin, harcanilan caba ve gayrettir. Bu caba ve gayretin, riski, tehlikesi, ileride getirecegi sorunlar veya rahatliklar; tamamen, kisinin kendi dusunce ve davranisini belirleyen; bilinc, bilgi, birikim ve deneyiminin yaninda; dunyaya, kendine ve kendi turune olan bakis acisina da baglidir.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Mevzuyu hatırlamıyorum ama okuldayken hocamız bişi anlatmış; sonunda diğerleride çok çalışmış ama bunu bulmak bu kişiye kısmet olmuş, ben kısmet kelimesini çok severim demişti..

bizim sınıftaki metaryalist arkadaşlar hemen atlayıp; (uğraş,devrim,çağdaş falam:) (bu arada hocada metaryalist he, sosyoloji bölümü sonuçta) :)

- olur mu hocam yaa !! adam çok çalışmış ,ugraşmış diğerlerinin çözemediğini çözmüş, bulmuş, başarmış falam filam ! diye

Hoca; kesin bee!! dedi

kısmet işte !!!

!! :) kısmet sihirli bir kelimedir ..

Bazı şeylerin olmayacağını hissedersin, hadi ya dersin olur mu öyle şey..doğa sebeb sonuçcu çalışır falam.. yok öyle olmuyor..harbiden olmayınca olmuyor..

çogu deyiş,atasözü falam boş değil..mutlaka bir geçmişi,gerçegi alt yapısı var..

ve bazı şeyler kısmetinde varsa harbiden seni gelip buluyor..

pyromus

Felsefe.net
Yeni Üye
Bir seyin olup olmamasi, o seyin mantiksal olabilme olasiligini ve bunun her turlu zamansal, yersel ve durumsal sartlarini ne kadar "ayaklar yere basarak" ayarlanirsa, o kadar tatmin edici olur.

Bu radaki tatmin edicilik, olma anlaminda degildir. Eger olma olanagi zaten yoksa, onu istemek "olmayacak duaya amin demektir."

Bunu bir ornek ile aciklayalim.

Gunde 1000 ytl harcamak

Idealin, gercegin ve psikolojinin bir arada nedenlenip-sorgulanacagi bir ornek veriyorum.

Ideal; "Ben, gunde 1000 ytl harcayacagim."

Gercek; Gunde 1000 ytl kazancin var mi?, var ise; harcayabilirsin.

Gercek disi; Gunde 1000 ytl kazancin yoksa; gunde 100 ytl harcayamazsin, harcayacagini dusunmek hayaldir.

Hayali, gercege donusturmek; Gunde 1000 ytl harcayabilecek, kazanci saglaman gerekir. Ya da; bu kazanci saglamanin olanaksiz oldugunu algilayip; gunde 1000 ytl harcama dusuncesinden vaz gecmek gerekir.

Psikoloji; gunde 1000 ytl harcama, idealinin; yerine getirilememesinin verdigi bozukluk. "Ben neden gunde 1000 ytl harciyamiyorum?, benim harcayanlardan ne eksigim var?, bu benim kaderim mi?, ben bu kaderi hakedecek ne yaptim?, bendemi kimileri gibi; uygunsuz yollara bas vurayim?, benim de 1000 ytl gunde harcamak hakkim degil mi?, gunde 1000 ytl harcayamamak, beni rahatsiz ediyor." Kisaca; gunde 1000ytl harcama dusuncesini, devamli isletip; bu parayi harcayamamanin ezikligini kendine yasatmak. Burada; gunde 1000 ytl'yi harcayabilecek bir kazanca yonelmek ve bu kazanc icin, calisip cabalamak. Psikolojiye dahil degildir.

Bu yukaridaki ornek; her turlu konu ve dusunceye uyarlanabilir. Idealler, gercekler, hayaller ve psikolojinin icinde bulundugu durum.

Tanri, din, milliyet vs. dahil; her dusunce icin gecerlidir. Buradaki gerceklikte; o an yasanandir.

Sartlar ve davranislara paralel olarak; bu gerceklik, degisken ve gorecelidir. Gercek, bu baglamda; ideal ile, hayal arasindaki; dusuncenin uygulunabilirligi veya uygulunabilirlik temelindeki cabasi ile olculur. Dolayisi ile; bir konuda gercekci olmak; kimine gore, ustelik ayni anda; ideal, hayal veya uygulanabilirlik

Yaraticilik ta; idealin gercege donusmesi icin, harcanilan caba ve gayrettir. Bu caba ve gayretin, riski, tehlikesi, ileride getirecegi sorunlar veya rahatliklar; tamamen, kisinin kendi dusunce ve davranisini belirleyen; bilinc, bilgi, birikim ve deneyiminin yaninda; dunyaya, kendine ve kendi turune olan bakis acisina da baglidir.

ne gerekiyorsa mantık çercevesi içinde herşeyi gerçekleştirmeye çalıştım o kadar çok çalıştım ki ama sonuca da geldim. şuan hiç dayanacak gücüm kalmadı. umudum da. o kadar uzun süre bekledim ki. eğer başaramazsam neden bunun bana nasip edilmediğin düşünüp durucam ve çok üzülcem. herşey mantıksal açıklamalarla çözülmüyor bir sürü yazı okudum ama hiç biri beni tatmin etmedi ondan burda danışmak istedim. Bence imkansız diye birşey yoktur. sanırım bütün hatalar burda başlıyor. sanırım imkansız var.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Olana kadar olup olmayacağından emin olamayacağınız için denemeye devam edeceksiniz. Neden olmuyor gibi bir soruyu kısır döngü haline getirerek işi içinden çıkılmaz bir duruma sokarsınız..Sizin zaten bu iş ne işi ise ona ulaşma gibi bir derdiniz var, üstüne bir de bu neden olmuyor yahu kötümserliğini eklerseniz yükünüz artar..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
ne gerekiyorsa mantık çercevesi içinde herşeyi gerçekleştirmeye çalıştım o kadar çok çalıştım ki ama sonuca da geldim. şuan hiç dayanacak gücüm kalmadı. umudum da. o kadar uzun süre bekledim ki. eğer başaramazsam neden bunun bana nasip edilmediğin düşünüp durucam ve çok üzülcem. herşey mantıksal açıklamalarla çözülmüyor bir sürü yazı okudum ama hiç biri beni tatmin etmedi ondan burda danışmak istedim. Bence imkansız diye birşey yoktur. sanırım bütün hatalar burda başlıyor. sanırım imkansız var.

Imkansizin imkan dahilindeki imkanli/imkansiz olup olmamasi, sadece numenal yetinin imkana bakis acisina bagli degildir. Imkan dahilinde; yapilacak olan seyin, olabilme olasiliginin bilimsel ve bilissel olarak oldugu gibi yapmaya yonelmeden once konmasidir.

O yuzden imkansiz yerine; imkanli kilinamayan/kilinmayan vardir. Buradaki kilinmayan kismi kisiye, kilinamayan kismi da bilimsel, bilissel zaman sart ve olnaklarin olabilme olasiliginin epistemolojik olarak mumkunsuzluguna baglidir.

Bu temelde de imkansizi imkanli kilmak hem kisiye hem de her turlu epistemolojik gerceklige baglidir.

O yuzden imkansiz degil; imkan dahilinde olup olmamanin algisi, bilinci, bilgisi ve farkindaligi onemlidir.

Inanir dili ile "olmayacak duaya amin demek" imkan dahili disina cikmaktir. Yani imkansiz degil; imkansizi istemek ya da imkansizi algilayamamak.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
illede kapınızın önünde bir ağaç istiyorsanız eğer evinizi bir ağacın önüne yaparsınız. ödediğiniz bedel sizin için önemli ise eğer yani önünde ağacı olan bir binayı nasıl en ucuza maal ederim diye hesap ediyorsanız inanın kaybedilen zaman ve emek yeni bir yapıya harcanan zaman ve emekten daha fazladır...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
İsteklerim-hedeflerim-izlenecek yol-ödenecek bedel-mutlu son!Tüm bunlar iyi hoş da, hala burada ben-merkezci ve farkındalıktan uzak bir içe kapanıklılık var .Yaşam, tek tek bireylerden, tek tek ağaçlardan, tek tek amaçlardan vb ibaret değil..Evrende, bizim dışımızda işleyen sürekli değişim içinde ve sayısız alternatifi içinde barındıran bir "oluş" var.Kendimizi bir an için bilardo masasındaki toplar gibi düşünelim..Bundan ille de kaderci/dinci/teslimiyetçi bir anlam çıkarmaya çalışmak zorlama olur..(topa vuran da, yere düşüren de benim diyorsanız, diyeceğim yok..)
Özetle, insanın yapabilecekleri/potansiyeli/motivasyonu/çabalaması/üstün becerileri olabilir.Ama bunların arzuladığı biçimde hayata geçirilmesi ve sonuç alınması sadece bireyin çabasına bağlı değildir."doğru yer, doğru zaman" diye tabir edilen başka olumlu faktörlerin de bir arada olması gerekir.Kısmet/nasip sözcüklerini ben de severim, teslimiyetin değil, farkındalığın ifadesidirler (benim için).

pyromus

Felsefe.net
Yeni Üye
İsteklerim-hedeflerim-izlenecek yol-ödenecek bedel-mutlu son!Tüm bunlar iyi hoş da, hala burada ben-merkezci ve farkındalıktan uzak bir içe kapanıklılık var .Yaşam, tek tek bireylerden, tek tek ağaçlardan, tek tek amaçlardan vb ibaret değil..Evrende, bizim dışımızda işleyen sürekli değişim içinde ve sayısız alternatifi içinde barındıran bir "oluş" var.Kendimizi bir an için bilardo masasındaki toplar gibi düşünelim..Bundan ille de kaderci/dinci/teslimiyetçi bir anlam çıkarmaya çalışmak zorlama olur..(topa vuran da, yere düşüren de benim diyorsanız, diyeceğim yok..)
Özetle, insanın yapabilecekleri/potansiyeli/motivasyonu/çabalaması/üstün becerileri olabilir.Ama bunların arzuladığı biçimde hayata geçirilmesi ve sonuç alınması sadece bireyin çabasına bağlı değildir."doğru yer, doğru zaman" diye tabir edilen başka olumlu faktörlerin de bir arada olması gerekir.Kısmet/nasip sözcüklerini ben de severim, teslimiyetin değil, farkındalığın ifadesidirler (benim için).

Yaşadıklarımdan bire bir özetlemek gerekirse ortaya çıkan sonuç;

"6 aydır hergün boşu boşuna çile çekiyorsun, Kaç kere yaşadıklarını düşünüp krize girdin fakat vazgeçmedin kendine motive ettin toparladığın çalışmaya devam ettin ama o senin salaklığın kimse sana çalış demedi ki başaracaksın hiç demedi. Destek verdiğin, sevdiğin, sahip çıktığın, kötü günde yardımcı olduğun insanların hepsi sana yan çizdi, çünkü sen salaksın hak ediyosun bunların hepsi onların yanına kar kalıcak. Kendini zeki sanıyorsun ya dünyaya faydalı ve iyi işler yapacağına inanıyorsun ya aslında sen şizofrensin olmayacak şeylere inanıyorsun. kafanda kurduğun herşey hayal, dünya öyle bir yer değil. Riske attığın herşey çöpe gitti, Arabanı, evini bu uğurda boşa harcadın. Haa bundan sonra o kurduğun büyük hayalleri de unut. Artık ne yurt dışında okuyabilecek kadar para kazanabileceksin, Ne bir gün bir buluş yapıp dünyaya ismini bırakabileceksin, ne de bir gün yat alıp dünyayı keşfetme hayalini gerçekleştirebileceksin. Artık saygınlığında yok. Şimdi git bir fabrikaya gir köleliği kabullen ve borçlarını ödemeye başla. "

Biri çıkıp bana bu yukarıdakini yüzüme söylesene orda bayılırım, yaptıklarım Olmayınca içimde bir ses durmadan bana bunları söylüyor durmadan kendime savaşıyorum. Eğer sonuç yukarıdaki gibi olucaksa eğer intihar edicem böyle bir dünyada yaşamak istemiyorum. Hayatta herşeyde ilahi bir sebep olduğuna inanıyorum. Bir şeye iyi niyetle yaklaşıyorsan emek harcıyorsan o olmalı. Enazından başarılı insanları araştırdığımda onlarda hep öyle olmuş. Emeğimi ve paramı kumara yatırmadım, karı kıza yatırmadım, illegal işlere yatırmadım doğru düzgün namusumla dürüstçe bir iş yaptım. Benim neden olmuyor bu kadar kötü ne yaptım harcadığım emeği çöpe atmak zorunda kalıyorum. Teorik olarak düşündüğüm de herşey olucak gibi duruyorken başamadığım o ufak sihirli şey ne. Hala olmuyorsa olmuyor diyip vaz mı geçmeliyim ? Hayatın son dersi : Olmuyorsa olmuyor

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Yaşadıklarımdan bire bir özetlemek gerekirse ortaya çıkan sonuç;

Ne bir gün bir buluş yapıp dünyaya ismini bırakabileceksin, ne de bir gün yat alıp dünyayı keşfetme hayalini gerçekleştirebileceksin. Artık saygınlığında yok. Şimdi git bir fabrikaya gir köleliği kabullen ve borçlarını ödemeye başla. "

Ne kadar büyük hedefler bunlar böyle..Ve ne kadar küçük hedefler..Fabrika işçiliğini becermeden yata binilmez dostum..Bak, o küçümsediğin işi bile göze alamıyorsun daha..

pyromus

Felsefe.net
Yeni Üye
Ne kadar büyük hedefler bunlar böyle..Ve ne kadar küçük hedefler..Fabrika işçiliğini becermeden yata binilmez dostum..Bak, o küçümsediğin işi bile göze alamıyorsun daha..

Küçümsemek ile alakası yok aksine ben her insanın ayrı olduğunu farklı bir kapasitesi olduğunu hiçkimseden başaramayacağı şeyler istememem gerektiğini ve o insana öyle saygı duymam gerektiğini düşünen birisiyim. Fabrikada çalışan adam da her zaman gözümde başka bir insanla aynı olacak. Fabrika da çalışmayı da gerekirse göze alırım, Acı olan öyle devam ettikçe hiçbir zaman olmayacak olduğunu bilmem. Bunun becerememekle alakası yok. Futbolcu olmak istiyorsanız ona ulaşmak için birşeyler yapmanız lazım. Evin kapısında bile top oynasanız hala başarma ihtimaliniz devam etmekte ama futbolcu olcam diyip bir yerde lokanta çalışıyorsanız o zaman futbolcu olamazsınız. Bunun bilincinde olmayan insan bu kadar takmaz böyle şeyleri. Ben takıyorum işte farkındalık her zaman iyi değilmiş meğerse.

Ben imkansıza inanmam, imkansız yoktur sadece sen yapamıyorsun vardır. Ben neden yapamadığımın cevabını bulmam lazım. Vazgeçmek dışında bir yolu olmalı. Ben başarmak için ne gerekiyorsa göze alabilirim. Birşeyleri değiştirebilirim kendime inanıyorum. Sadece nasıl olacağını çözemiyorum. Yapmamı önerdiğiniz şeyler var mı acaba ?

Ya da dışarıdan bakan insanlar olarak daha iyi görebilirsiniz, Hasta mıyım ben, bu kadar sorgulamam normal mi ? Bu yanlış bir arayış mı ?

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Küçümsemek ile alakası yok aksine ben her insanın ayrı olduğunu farklı bir kapasitesi olduğunu hiçkimseden başaramayacağı şeyler istememem gerektiğini ve o insana öyle saygı duymam gerektiğini düşünen birisiyim. Fabrikada çalışan adam da her zaman gözümde başka bir insanla aynı olacak. Fabrika da çalışmayı da gerekirse göze alırım, Acı olan öyle devam ettikçe hiçbir zaman olmayacak olduğunu bilmem. Bunun becerememekle alakası yok. Futbolcu olmak istiyorsanız ona ulaşmak için birşeyler yapmanız lazım. Evin kapısında bile top oynasanız hala başarma ihtimaliniz devam etmekte ama futbolcu olcam diyip bir yerde lokanta çalışıyorsanız o zaman futbolcu olamazsınız. Bunun bilincinde olmayan insan bu kadar takmaz böyle şeyleri. Ben takıyorum işte farkındalık her zaman iyi değilmiş meğerse.

Ben imkansıza inanmam, imkansız yoktur sadece sen yapamıyorsun vardır. Ben neden yapamadığımın cevabını bulmam lazım. Vazgeçmek dışında bir yolu olmalı. Ben başarmak için ne gerekiyorsa göze alabilirim. Birşeyleri değiştirebilirim kendime inanıyorum. Sadece nasıl olacağını çözemiyorum. Yapmamı önerdiğiniz şeyler var mı acaba ?

Ya da dışarıdan bakan insanlar olarak daha iyi görebilirsiniz, Hasta mıyım ben, bu kadar sorgulamam normal mi ? Bu yanlış bir arayış mı ?

İnsanlar, her zaman kapasitelerine uygun işlerde çalışma/gelişme lüksüne sahip değildirler.Fabrikada çalışmak, devamlı olacak ise, zaten beklentilerinizle kapasiteniz uyumlu değildir.Başarılı dediğimiz insanların pek çoğu, dikensiz gül bahçelerinden çıkıp gelmemiştir.E.Presley kamyon şoförüydü.Spinoza yıllarca minicik bir dükkanda gözlük tamir etti.W.Disney yoksul bir odada karakterlerini yarattı.E.Piaf, A.Lincoln, Hans Andersen..Huysuz Virjin yıllarca devlet memurluğu yaptı.Bayıla bayıla mı yaptı?Ü.Y.Oğuzcan bankada çalıştı.Sayamayacağım kadar çok örnekle dolu dünya.Kendinizi o kadar yıpratmayın.Güneş doğacaksa, vakti gelince doğar.Lokantada çalışmanız, futboldan kopmanızı gerektirmez.Belki de yapamadığınızı düşündüğünüz şeyi, gerçekten "yapmak" istemiyorsunuz?Kendinize zaman tanıyın.."Birşeyleri değiştirebilirim"?Öncelikle sizi bu kadar sıkan hedefinizi askıya alın/değiştirin/erteleyin...İmkansıza inanmam ne demek?Büyükanne olabilir misiniz?Zayıf ve güçlü yönlerinizi analiz edin.Benim çok işime yaramıştı.Bu arada" başarmak için ne gerekiyorsa göze alabilirim", başarıya giden her yol mübahtır anlamında mı?Eğer değilse lokantada çalışmayı da göze alabilmelisiniz bence.25 yaşında ev ve araba sahibi olabilmek çok imtiyazlı bir durum..En azından başlangıç için çok şanslı olduğunuzu bilmelisiniz.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
bir-şeyler-oluyordur aslında; küçük bir dikkat ile bunu görebilirsiniz; onursal bir yaşam her zaman kişinin bahçesinde büyüttüğü en-güzel çiçektir.

pyromus

Felsefe.net
Yeni Üye
glsezinrs; kendi kapasitem dahilinde birşeyler başardım. Neler başarabileceğimi biliyorum. Bir kere başardım bir daha başarırım umudu ile çıktım bu yola zaten. Ego tavan yapmış şekilde değil. Tecrübe edindim öğrendim önce. Ama süreç sandığımdan çok uzun sürdü. Gerçeklik duygumu kaybetmeye başladım zamanla, Umutlarımı tutamaz oldum. İlk yola çıkarken hiçbirşey elimden kurtulamaz diyorken zamanla, başarıcaz inşallah, daha da zaman geçtikçe acaba olcak mı ya döndü iş. Belki hala olcak hiçbirşey bitmiş değil zaten. Ama çözüm benim ellerimde değil beklemek gerek ama ne kadar beklemem gerek bunu bilemiyorum. "Sabreden derviş muradına ermiş" derler ya, bir de diğer şekli vardır "sabreden derviş beklemekten gebermiş" kararsızlıkta sıkışıp kaldım.

nejdet; herkesin başarıya bakışı farklıdır. Kimisi onurlu bir hayat, kimisi tanınmış biri olmak, kimisi macera peşinde koşmayı başarı sayabilir. Ama birşeyler oluyor haklısın, sadece etkisi çok düşük.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar