Birileri yeni harita çiziyor!

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel ve Son Dakika Haberler kategorisinde asil tarafından oluşturulan Birileri yeni harita çiziyor! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,323 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel ve Son Dakika Haberler
Konu Başlığı Birileri yeni harita çiziyor!
Konbuyu başlatan asil
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Güney sınırlarımızda bir Kürdistan devleti kurulması hayali ile yanıp tutuşanlar için önemli gelişmelerin yaşandığı günlerden geçiyoruz. Her gün farklı Suriye’li muhalif güçlerin eline geçen topraklar nedeniyle sürekli revize edilen Suriye haritası daha kritik bir hale geldi.

Amerikan uçaklarının PYD’ye (PKK’nın Suriye kolu) verdiği destek sayesinde, PYD’nin 2 kantonu birbirine bağlandı. Güneyimizde Afrin, Kobani ve Cizre olmak üzere 3 kanton bölgesi bulunan PYD, Suriye’de Tel Abyad kentini ele geçirmesiyle Kobani ve Cizre’yi birbirine bağlamış oldu. Demek ki Kobani ve Afrin de birleşince, birtakım hayallerin gerçekleşmesi için hatlar yerine oturmuş olacak…

Kobani’nin IŞİD’in eline geçmemesi için topraklarımızdan binlerce peşmerge geçirdik. Hatta bu hamlede geç kalındığı için 6-7 Ekim olaylarında HDP Eşbaşkanı Demirtaş’ın çağırısıyla sokağa inen serhildanlar bölgeyi yaktı yıktı. 50 kişinin öldüğü olaylarda Hüda-Par’a güdülen kinler, kurban eti dağıtmaya giden gençler işkence ile öldürülerek alındı. Suriyeli mazlumlara kapısını açan Hükümet için demediğini bırakmayanlar, Tel Abyad’dan kaçanlara sınır kapılarının hemen açılmamasını eleştirdi. Çünkü o insanlar Türkiye’de kalacaklar, o sırada boşalan bölgeye PYD yerleşecek…

IŞİD zulmünü de PYD savaşını da gören insanların bir kısmı tekrar evlerine dönmek istiyor ama dönemiyor. Çünkü belirttiklerine göre PYD geri dönüşlerde Türkmenlere izin vermiyor. Diğer bir iddiaları ise Tel Abyad’ın IŞİD ve PYD arasında anlaşma ile PYD’ye geçtiği…

Esed ise durumdan memnun. Kendisi PYD ile bir küs bir barışık devam ettirdiği politikasını sürdürmeye devam ediyor. Sözde Suriyeli teröristlerle mücade eden Esed bu yüzden PYD’ye karşı harekat düzenlemiyor. Hatta Türkmen komutanları silahların Esed tarafından verildiğini iddia ediyor.

PYD ve ona destek verenlerin sıradaki hamlelerinin Afrin ve civarında şekilleneceği tahmin ediliyor. Sözde IŞİD zulmü, aslı PYD’ye toprak kazandırma operasyonu ile bu bölgeden de yüz binlerce insanın sınırlarımıza yığılması bekleniyor. Bölgede PYD bayrağı sallamayan Esad muhalifi güçlere IŞİD muamelesi yapıldığı için, bu güçlerin bir kısmının cidden IŞİD saflarına katılacağı da söyleniyor.

Güneyimizde Lazkiye’den Akdeniz sularına bağlanacak bir bölgede bağımsızlığını ilan etmek için arkasına Esed, İsrail ve Amerika’yı almış PYD hedefine doğru ilerliyor. Ancak bana herkes ‘Erken seçim olur mu olmaz mı?’ diye soruyor. Bu sorunun cevabını seçim sonrasındaki ilk yazımda aslında vermişti. Ben erken seçimi kaçınılmaz görüyorum ve kurulacak koalisyona bir seçmen olarak güvenoyu vermiyorum. Ancak herkesin ‘Hükümet kurulacak mı kurulmayacak mı?’ endişesi arasında gözden kaçan bir oyun var. Birileri IŞİD nefretini kullanıp, kendisine güney sınırlarımızda bir ülke kurmak için bir planı yürütüyor. Kandil’in sesi sadece HDP’ye değil Amerikan desteği ile güney sınırlarımıza da ahkam kesiyor. Ve ne yazık ki politika ve siyasetten habersiz binlerce insan mazot yokluğu içinde, oynanan savaş oyunları ile her gün ölüme biraz daha yaklaşıyor. Çünkü İki savaş arasında kalan insanların mazot olmadan yaşamlarını sürdürmesi çok zor. Örneğin bölgede bulunan hastanelerde operasyonlar bile mazot olmadan gerçekleştirilemiyor
.
Dünyada bazı Müslüman ülkeler her Ramazan ayını; birilerinin sıktığı kurşunlar, attığı bombalar veya belli güçler tarafından yönetilen ayak oyunları ile karşılar. Geçtiğimiz Ramazan ayını, gün boyunca bombalanan ve yıkıntılar arasında oruç tutmaya çalışan Filistinlilerin acı haberleri ile geçirmiştik. İsrail bu seneki Ramazan Ayı’nda gücünü, Amerika ile beraber Atme Sınır Kapısı'na kadar olan bölge kamplarında bulunan 1 milyonu aşkın mülteci üzerinde hissettirecek gibi gözüküyor.

Kobani’ye geçen peşmergeleri halayla gönderenler gibi biz de neden Türkmenler’e yardım götürenleri halaylarla uğurlayamıyoruz? Bölgeye silah yardımı götüren tırlar olsa da haberim olsa diye hayal kuruyorum. Babamın fi tarihinden kalma ruhsatlı bir av tüfeği var. Belki 4 milyon Türkmen’den yardıma muhtaç bir mazlumun kendini korumasına yardımcı olurdu. Çünkü biliyorum ki Lazkiye’deki Bayırbucak Türkmenlerini bu süreçte zor günler bekliyor…

Birileri haritalarla oynuyor. Mısır’daki Diktatör Sisi için de Mursi’nin de 116 kişiyi idam etmeye çalışıyor. Doğu Türkistan’da memurların, öğretmenlerin ve öğrencilerin oruç tutması yasaklandı. İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklu sayısının 7 bine ulaştığını ve 600’ünün hasta olup gerekli tedaviyi göremedikleri haberleri geliyor. Arakanlı Müslümanlar, bir köyden bir köye izin almadan giderse, 7 yıl hapis cezasına çarptırılıyor. Bir Budist, bir Müslümanı öldürürse işleme tabi tutulmuyor çünkü öldürse de, tecavüz etse de veya dövse haklı sebebi olduğu kabul ediliyor.
Allah hepimize sabır versin. Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan…

Seslimakale.com
@ElvanKavi

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
haritalar toprakların yerlerini değiştirmezler

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
haritalar toprakların yerlerini değiştirmezler

Hayret verici derecede doğru bir tespit.

Bunu düşünemediğime üzüldüm.

Toprakların yeri değişmeyeceğine göre sorun da yok demektir.

Sevdim bu bakış kapısını.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
benim haritamda çizik yok; çizgi yok
birileri ne çizerse çizsin;

haritalar yeryüzü şekilleri
ve sınırlar ise insanların kafasında değil mi?
birileri yeni yeni sınırlar çiziyor/belirliyor; olmalılar
sınırlar da toprakların yerlerini değiştirmezler; toprak üzerine çizilen çizgilerdir

Son düzenleme:

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ruhsal harita engebeli ve çizgili ,çizikli belki de ekoseli.

Dağın, Toprağın haritası ne fark eder ki?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
felsefenin haritası ne renk ki?

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Buna dis politikada tabiri ile; "harita cizecem derken, haritayi cizdirmek" deniyor.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Buna dis politikada tabiri ile; "harita cizecem derken, haritayi cizdirmek" deniyor.

İşin aslı; İçindeki hainlerin katkısıyla, haritayı çizmeye domuz iştahıyla bakanlarla işbirlikçiler sayesinde o domuzların kurbanı olup, haritayı çizdirmek deniyor.

Harita toprağın yerini değiştirmez,

Üç günde yıkarlar beş günde yaparız,

Yeter ki Allah'ın dediği olmasın

ve bunun gibi insanın ve ülkenin dokusuna uymayan

zihniyetindekiler yüzünden de, koca bir ülkenin kaderi elem verici şekilde yeniden çiziliyor.

Yoksaaa; Ülkede Harita Mühendisinden çok ne var, harita çizmek iş mi?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
felsefenin sınırları yoktur ya da felsefenin haritalarında/haritasında sınırlar yoktur

kafasına sınır çizen (çizmeye devam eden) kafasına henüz (bütün bir) felsefe çizmemiştir bu durumda
parçalı bir felsefe?

birilerinin kafası ve onların kafası için (kafalarının karmakarışıklığı ve bölük pörçüklüğü için de) üzülmek tam tersi;

sınırsızık içindeki bir insana ya da kafaya ve düşünceye kimse sınır çizemez dayatamaz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:01 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 10:51 ----------

tam tersi siz yeryüzüne sınırlar çizen insanlar görüyorsunuz biz tersi kafalarını parçalayan ve bölen insanlar görüyoruz

siz sınır çizenlere öfkelenip-kızıp lanetlerken biz onlara da bilgisizlik ve algısızlık yüklemeye devam ediyoruz hala

(kötü öznesi değil! bilgisizlik öznesi canım!)

yeryüzü parçalara ayrılamaz;
pasta değil yiyelim ve eşitçe de bölelim
yenmeyen ve tüketilmeyen-,(bitmeyen ve elden ele verilmeyen) bölüşülmeyen şeylerin bölüşümünü öğrenemdik biz

Son düzenleme:

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Hayat senin tarif veya hayal ettiğin felsefeden ibaret olsa (ki, bu sadece ütopyadır) seni takipte mm. ara vermezdim,peşinde ,dört bir yanında olurdum her daim.

Ama hayat öyle bir şey ki, bazen uyanmak ve olaylara dikkatle bakmak gerekiyor.

Yeter ki, yeterli güç biz olsak da, benim de istediğim, senin de arzun olan o güzel dünyayı inşa edebilsek.

Nafileliği gerçek, oturup nargile içebiliriz ancak.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
gerçek bi yana felsefe bi yana
yani felsefeninde (kendi içinde) bi bakış/görüş açısı olmalı
ya da gerçekliği esnetmeli biraz, biraz da çarpıltmalı-eğriltmeli;
yani matematik gibi
tıpkı bilim gibi
tıp gibi örneğin;
- bir sorun çözme biçimi ve görme biçimi olmalı;

ben öyle yaparım ya da denerim;
isnanlar bi yana doğa da öbür yana mesela;
tabi ki gerçeklik ve realite de farklıdır-buna sözümüz de yok;

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
gerçek bi yana felsefe bi yana
yani felsefeninde (kendi içinde) bi bakış/görüş açısı olmalı
ya da gerçekliği esnetmeli biraz, biraz da çarpıltmalı-eğriltmeli;
yani matematik gibi
tıpkı bilim gibi
tıp gibi örneğin;
- bir sorun çözme biçimi ve görme biçimi olmalı;

ben öyle yaparım ya da denerim;
isnanlar bi yana doğa da öbür yana mesela;
tabi ki gerçeklik ve realite de farklıdır-buna sözümüz de yok;

Haklısın da, olsa " dükkan senin " diyeceğim amma, dükkan da benim değil ki :(

X

FAdmin
Onursal Üye
Birileri o haritalari 200 yildir ciziyor zaten.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hayır;
duyarsızlık, ilgisizlik ve çözümsüzlük diyor insanlar buna,bu hiç iyi değil
ülke sorunları ile ilgilenmemek (diyor) bu hiç değil bu
duyarlılık öfke ile sağa sola saldırmak mı? ki! dir!

mühendisin çözüm/doğru hikayesini-felsefesini anlatmıştık forumda;

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:47 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:36 ----------

küçük bir felsefem var
bana yeter de artar bile
hem konforlu hem yolda da bırakmaz da

(arka dört kişilik en az-arkayı dörtleyebiliriz de sıkışmadan)

siz birileri sınırlar çiziyor diyorsunuz
ben de sınırsızlık çiziyorum -boyuyorum o halde
hem farkında olmak nedir ki? ayırdında bulunmak -ayırt etmek, seçmek
bi fikri ve bilinci, istemi bulunmak (nedir?)

ne yani güneyimizde savaş diye kalem mi tutacağız
düşünce silahı mı? farkındalık silahı mı?
düşünce mi tutacağız
bilinçlilik mi tutacağız savaşacağız
uyanıklık mı tutacağız

eğer uyanıklılıksa sınırsızlık düşü ve insanlık düşüde mutlak uyanıklıktır ve olmalı da

birileri sınırlar çizyormuş;

şimdi birileri diyor ki siz insanlığın sınırlarıyla sorunlarıyla ilgilenmiyorsunuz
ne yani burda ülke gerçekleri konuşmuyor muyuz?

ben bunları yapanları hep gördüm,
bizi duyarsız addedenleri de
duyarllık bir öfke biçimiyse- bir kutuplaşma biçimiyse, bir taraflaşma-herkes gibi bakma biçimiyse
ben duyarsızım evet

işe yara şeylere gelince? ne işe yarar, ne işe yarar ki?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:05 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:47 ----------

hayır yönetenler var ve yönetenlerin olduğu yerde yönetenlere irade yansıtmaktan başka iş boş caba

eğer yöentenleri seçip güveniyorsanız ve güveniyorsak brakın yönetsinler ve onlara izin verelim ve onlar çözsün/ülke adına da karar versin ve yapacakları da yapılabileckeleri de yapsınlar-gerekli adımları da atsınlar

herkes siyaset yapacaksa siyaset yapacaklar/yapanlar (yönetim yapanlar da) ne işi yapacak; siyaset magazini bu!
siyasetteyiz programız bu!

(bazılarının/bazılarımızın da bilinç açısını ve bakış açısını beğenmeyenlerin nallarını toplacağız biz merak etmeyin)

eğer yöentenleri seçip güveniyorsanız ve güveniyorsak
bizim onlara irade yöneltmek ve yönlendirmek ve fikrimizi belirtmekten öte yapacağımız ne var
ki aslındabunu seçimde yaptık;

(siz endişe ediyorsanız yetkin yöentciler seçmedik ve seçemedik ve seçemiyoruz da demektir bu!
felsefece de)

mecliste her gruptan insan varsa
her fikirden insan varsa
ve bırakalım da onlar çözsün
onların işi
ve bunun için para da alıyorlar
ve bunun içinde gönllü olumuşlar (istemli ve istekli de) çıkmışlar oturmuşlar oraya ve öne de çıkmışlar ve seçilmişler de

ben bu işler için endişe üreteceksem ve çözüm üreteceksem benim işim ne? onların işi ne?
ben mühendismiyim? araba üreteyim bunun gibi
iradeyi gerekli yere yöneltmekten sözediyorum ben

ben bir sivil toplum olabilirim- ben bir birey olabilirim
benim görüşlerim-düşüncelerim olabilir
ancak
ben güvenlik endişesi duyuyoyram
güvensizlik duyuyorsam,tedirginlik hissediyorsam
yönetimsizlik ve yöneticilerin sorun çözümcülüğüne de dünyaya da güvensizlik hissediyorsam yaşamayayım mı yani ne yapayım ben
yanlış yaptıklarını düşünüyorsam müdahale edebilirim,
edebildiğimce-elimden geldiğimce-sivil gücümce ben
değil mi?

insanlar birleşip savaşları ve silahları durdurmuyorsa ve sınırları kendi çizmiyorsa/durdurmuyorsa da
onu bilenler çizer
yapanlar çizer-yapar -bizlerse otururuz -kendimizi yeriz burda/buralarda
ve çizenler çizer de
eğer o ülkelerin arkasında iradeleri varsa,
onlarda o yönetenler de seçilmişleri ise;
seçilmiş iradeleri varsa

--
insanlar ne çok ddüşünüyor böyle de düşünce biçiyor-biçer oldu

çok bilenler çok yönetsin o halde

Son düzenleme:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Birileri durupdururken bir yeni harita cizmez. Birilerinin de o haritayi cizdirmesi gerekir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Ne büyük bir yanılgı!

İnanılır gibi değil.

Gene anlamsiz bir cumle.

Bak sana yolgostereyim.

"Bu bir yanilgidir, cunku......" iste bu "cunku" den sonrasini doldurabilecek bilgi ve dusuncen varsa, o zaman bu mesajinin bir anlami olur.

Aksi "inanilir gibi olmayanin" ne oldugu da belirsiz kalir.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Gene anlamsiz bir cumle.

Bak sana yolgostereyim.

"Bu bir yanilgidir, cunku......" iste bu "cunku" den sonrasini doldurabilecek bilgi ve dusuncen varsa, o zaman bu mesajinin bir anlami olur.

Aksi "inanilir gibi olmayanin" ne oldugu da belirsiz kalir.

Valla buradakilerin bir-ikisini bilemem ama, pek çoğu gayet aklı başında insanlar.

O yanılgıdan ne kastedildiğini gayet iyi anladıklarına eminim.

Sen anlayamıyorsan (ki;bundan eminim) o senin sorunun. Anlatsam da anlamazsın.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Valla buradakilerin bir-ikisini bilemem ama, pek çoğu gayet aklı başında insanlar.

O yanılgıdan ne kastedildiğini gayet iyi anladıklarına eminim.

Sen anlayamıyorsan (ki;bundan eminim) o senin sorunun. Anlatsam da anlamazsın.

Neyse, bu da yan cizmenin baska bir cesidi.

Demekki kendinin bilmedegi de ortayacikiyor.

Anlatma ozurlu olmak ta zor bir durum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar