Biriktirme Takıntısı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde Epilogue tarafından oluşturulan Biriktirme Takıntısı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,148 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Biriktirme Takıntısı
Konbuyu başlatan Epilogue
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

Epilogue

Meraklı Üye
Yeni Üye
Biriktirme takıntılı kişiler, her gördüklerini eve taşırlar ve biriktirirler. Eve getirdikleri şeylerin büyük bir kısmı işe yaramaz türdendir; ama bunları toplayan takıntı hastası, bir gün lazım olabileceğini düşünür. Gördüğü nesneleri almadığı zaman içten içe doğru huzursuzlaşır. Biriktirme sonucu evde adım atılacak yer kalmaz ve evi ağır bir koku sarar. Buna rağmen takıntılı kişi, taşıma işinden vazgeçmez ve evini çöp ev haline getirir.
Bazı takıntılılar ise, dışardan buldukları nesneleri getirmezler; fakat evlerinden dışarıya hiçbir şey atmazlar. Eskimiş elbiseler, kullanılamayan tabaklar, yıpranmış halılar, kırılmış camlar, boş şişeler, tahta parçaları, ambalajlar, poşetler evin her tarafını doldurmuştur. Bu nesnelerin ne maddi ne de manevi değeri yoktur; ama takıntılı kişi bunları atmaya kıyamaz.

Dr. Çetin Özbey

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Eski pulları biriktir koleksiyoncu, eski eşya sakla antikacı ol. Başka bişey saklayınca takıntılı hasta ol. Böyle keyfi tanımlara inanmayalım!

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Eski pulları biriktir koleksiyoncu, eski eşya sakla antikacı ol. Başka bişey saklayınca takıntılı hasta ol. Böyle keyfi tanımlara inanmayalım!

Bu hastalık çok tehlikeli bir hastalık keyfi tanımlama diye birşey söz konusu olamaz. Kişi herşeyi saklar ve asla atmaz. Evi yaşadığı yeri çöplüğe çevirir fakat bunu anlatamazsın ona göre çok normaldir. Tedavisi çok zor bir hastalık...

istanbul

Üye
Yeni Üye

Yemek için buzdolabında sakladığın pirzola ile, yedikten sonra kemiklerini atamadığın ve çekmecede düzinelerce birikmiş kemikleri saklamak gibi birşey verdiğiniz örnek.
Biriktirmek çok öneemli psikolojik bir rahatsızlıktır.

sakal

Kahin
Yeni Üye
şahıs olarak hastalık tabi,belediyeler bu işin üzerinde ciddiyetle dursa geri dönüşümde muazzam ekonomik girdi sağlanır..mesela atık yağların toplanması v.s. mangal kültürünün yaygın olduğu ülkemizde piknik alanlarında bir tim kurulsa ve bu atıklar bir merkezde toplansa neler yapılmaz ki..

Feylesofun mesajına takılmışsınız,bende kendi üzerime alındım..daha çocukken bende olmayan bir pulu bir otobüs biletiyle takas edip beş kilometre yolu yayan gitmiştim hemde yağmur altında..bende bir doktora mı görünsem ne..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
şahıs olarak hastalık tabi,belediyeler bu işin üzerinde ciddiyetle dursa geri dönüşümde muazzam ekonomik girdi sağlanır..mesela atık yağların toplanması v.s. mangal kültürünün yaygın olduğu ülkemizde piknik alanlarında bir tim kurulsa ve bu atıklar bir merkezde toplansa neler yapılmaz ki..

Feylesofun mesajına takılmışsınız,bende kendi üzerime alındım..daha çocukken bende olmayan bir pulu bir otobüs biletiyle takas edip beş kilometre yolu yayan gitmiştim hemde yağmur altında..bende bir doktora mı görünsem ne..

Pul biriktirmek ayrı her eşyayı biriktirmek ayrı:) Pul biriktirmeye itirazım olmadı da hastalığın hafife almasına yorum yaptım çünkü bu hastalık sahibi insanlar o kadar çok şey biriktirip lazım olur diye saklıyorlar ki sonra hayatları cehenneme dönüyor. Üstelik tedavisi çok zor eve girip o eşyaları atmak çözüm değil tekrar biriktirmeye devam ediyorlar. Ben de bir sağlık kanalında izledim adam yıllarca tedavi gördüğü halde saklamaktan vazgeçemiyordu.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar