Bir tavuk, bir yolda karşıya geçer.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Bir tavuk, bir yolda karşıya geçer. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,901 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Bir tavuk, bir yolda karşıya geçer.
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
by_7369tavuk_pilic_hen_chicken_otoyol_yol.jpg

Durum:Bir tavuk, bir yolda karşıdan karşıya geçer.
Soru :Tavuk karşıdan karşıya niçin geçer?

Yanıtlar:
Rene Descartes:
Yolun öbür tarafina geçmek için.
Eflatun:
İyiliği için, gerçek, öteki taraftadır.
Arıstoteles:
Karşıdan karşıya geçmek tavuğun doğasıdır.
Karl Marx:
Tarihsel olarak kaçınılmazdı.
Hıpokrates:
Pankreasının aşırı salgısı yüzünden.
Martın Luther Kıng Jr.
Tüm tavukların nedenini açıklamak zorunda kalmadan özgürce karşıdan karşıya geçtikleri bir dünya düşlüyorum.
Rıchard M. Nıxon
Tavuk karşıdan karşıya geçmedi. Tekrar ediyorum, tavuk asla yolun karşısına geçmedi.
Sıgmund Freud:
Tavuğun karşıdan karşıya geçmesiyle ilgilenmeniz, sizde güçlü bir cinsel güvensizlik duygusunu ele vermektedir.
Buda:
Bu soruyu sormak, sizin kendi tavuk doğanızı inkar etmektir.
Galıleı:
Oysa tavuk karşıdan karşıya geçiyor...
Charles De Gaulle:
Tavuk belki yolun karşısına geçti, ama otoyolun karşısına henüz geçmedi.
Eınsteın:
tavuğun yolun karşısına geçmesi ya da yolun tavuğun ayakları altında yer değiştirmesi, tümüyle sizin gösterdiginiz referansa bağlıdır.
Bıll Clınton:
Anayasa üzerine yemin ederim ki bu tavukla aramda hiç bir şey geçmemiştir.
George W.Bush:
Tavuğun bu yolda BM kararlarına rağmen cezalandırılmadan karşıdan karşıya geçmesi, demokrasiye, özgürlüge ve adalete kafa tutmaktır. Bu durum, yolu bizim çoktan bombalamış olmamız gerektiğini göstermektedir.
Süleyman Demirel:
Tavuk geçmişse geçmiş, geçmemişse geçmemiştir.
Tansu Çiller:
Bu memleket için karşıdan karşıya geçen tavuk da bizimdir, üstünden geçen traktör de bizimdir.
Bülent Arınç:
Tavuğun karşıdan karşıya geçmesi çok manidardır.
R.Tayyip Erdoğan:
Ben tavuklu sandviç de satmıştım.Biz karşıdan karşıya geçmesini tavuktan öğrenecek değiliz
Abdullah Gül:
Hayır, bana böyle bir bilgi verilmedi ama karşıdan karşıya geçtiyse hükümet gereğini yapar.
İ.Melih Gökçek:
Biz ağaçları kesip yol yapmasaydık, tavuk nah karşıya geçerdi..
sarıgül : o tavuğun düğün şahidi benim ...annesinin cenazesine de katıldım
kılıçdaroğlu : bana güvenin tavuk karşıya geçmemiştir benim adım kemal ...
yılmaz özdil : bir tavuk karşıya geçmiş...
kimin ülkesinde geçmiş...
beğenmedikleri Mustafa Kemal ' in
Fethullah gülen : karşıya geçen de geçmeyen de o tavuğun belasını versin...kümesine ateşler salsın
muammer ince : o tavuğun yerine karşıya ben geçeceğim ...
bahçeli : bir tavuk ortadaaaki yoldan 1 defa geçmiştir ...
ne zaman geçmiştir 2014
topla : 2015
kırk yapar...
ilber ortaylı : karşıya geçen tavuk cahil...bir defa bu tavuğun eğitimi nedir ...kaç dil biliyor...
seda sayan : günaf kıızzzz... karşıya geçmiş...
yıldız tilbe : karşıya geçmiş biliyyooo musuuun ...
stv : bir tavuk karşıya geçiyorsa iktidar dersaneleri neden kapatıyor...bunu sormak lazım ...
gezici : tavuk karşıya ekmek almak için geçmiştir #direntavuk
RTE : şunu açık seçik ifade edeyim ki... bir zamanlar karşıya insan geçemiyordu ... simdi yapılan duble yollardan tavuklar bile geçiyor...
Zekeriya Beyaz: Tavuğun karşıya geçmesi orucu bozmaz
Kemal Sunal : Şimdi bu tavuk karşıya neden geçti, niçin geçti, nasıl geçti, bunu izaha gerek yok yürüdü karşıya geçti, ama geçmemişte olabilir, karşıya geçmişse geçmiştir, geçmemişse geçmemiştir, görünen yolun karşısı uzakta değildir, karşıya geçtide sonradan geçmedi mi dedik, bunlar bir takım uydurma laflardır, sahi yaa tavuk karşıya neden geçti, kim geçirdi ulan tavuğu karşıya. okuulll, yolll , tapuu
- tansu ciller: o tavuk eski bulundugu yere ya gececek ya gececektir.
- necmettin erbakan: kanli veya kansiz, o tavuk eski yerine geri donecek.
- bulent ecevit: tavuk o yol yokken de ayni yerde gidip geliyordu zaten, munakasa etmenin manasi yok.
...(rahsan ecevit: sen karisma bulent.)
- deniz baykal: demek ki parti ici guvensizlik var, olaganustu kurultay derhal toplanmalidir.
- kamer genc: tunceli'de tavuklarin karsidan karsiya gececegi yol bile yok.
- suleyman demirel: kimse bana "tavuk karsidan karsiya geciyor" dedirtemez.
- george w. bush: eger tavugun karsidan karsiya gecmesi ulusal cikarlarimizi zedeleyecekse o yolu ortadan kaldirir, tavuga ozgurlugunu veririz.
...(sahinler: sey, sayin mr. president. verdik bile.)
- turgut ozal: benim tavugum isini bilir.
-mustafa kemal ataturk: ben tavugun zinde, cevik ve karsidan karsiya gecenini severim.
Taraf Gazetesi ;
Flaş Flaş Flaş...
Tavuklar ergenekoncudur. Elimizdeki askeri günlüklere göre, kışlanın kümesinden darbe amaçlı kaçmışlardır. Yarın Zekeriya Öz tarafından ifadeleri alınacak ve silivri kümesine gönderileceklerdir...
Zaman Gazetesi;
Flaş Flaş Flaş...
Genelkurmayda yapılan kozmik aramalarda, karşıdan karşıya geçen tavukların özel olarak darbe amaçlı yetiştirildiği anlaşılmış ve konu ile ilgili olarak 4 horoz, bir hindi azmettirme suçundan gözaltına alınmıştır...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:22 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 23:07 ----------

Heidegger: Tavuk “orada varlık” olarak ya da “el—altın—varlık” olarak zaten bu duruma ontik olarak yazgılıdır.

Heraklit: Bu çatışmaya ve diyalektiğe teşnedir. Tez—antitez ve sentez için akış ve yer değiştirmek daimâ zorunludur.

Permandies: Hareket eden tavuk değil, tavuğu oluşturan atomlardır.

Stoacılar: Acı ve çile ile büyümek için ya da olgunlaşmak için herkes zaten kendi yolunda yürür.

Makyevelistler: Tavuğun çıkarları bunu gerektirmiştir.

Pragmatistler: Tavuk bundan bir fayda beklemektedir.

Oportünistler: Tavuk bir fırsatı değerlendirmektedir.

Ivan Pavlov: Bu durum edimsel koşullanmadan başka bir şey değildir.

Veterinerler: Tavuk, yumurtlamak için yuvasına dönmektedir.

Nihilistler: Bu anlamsız ve boş bir yer değiştirmedir. Hatta saçmalık bile denilebilir.

Jung: Göç, yer değiştirmek ve yeni bir başlangıç çok güçlü bir arketiptir.

Darwin: Evrim ve doğal seleksiyonun bir parçası olarak tavuk, yavaş yavaş uçma yetisini kaybettiği için yürümektedir.

Bir çocuk: Tavuk akşam olduğu için evine, yani çocuklarının yanına gitmektedir.

Jeolog: Deprem ihtimalinden söz edilebilir. Tavuk daha güvenli bir yer aramaktadır.

Kutsal Kitaplar : Ve Tanrı tavuğa dedi ki ‘’ Ey tavuk ben seni karşıdan karşıya geçesin diye yarattım.’’ Ve tavuk karşıya geçti.Bunun iyi olduğunu görüp şükretti.

Sizce ya da sizin alginizda site uyelerinin her birince (lakap/isim vererek) tavuk neden karsiya geciyor?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:49 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 23:22 ----------

Ben lakabim Adina yanitimi vereyim.

evrensel-insan:

Birincisi, insanoglunun tavuk adi verdigi fenomenin "karsiya gectigi" bir insanoglu algisidir ve monologdur. Cunku insanoglu ile tavuk adini verdigi fenomen arasinda ortak bir diyalog yoktur.

Ikincisi, "neden karsiya gectigi" sorusuna insanoglunca verilen her bir yanit, algiya gore degisir ve bu neden insanoglunun verecegi nedendir, tavugu ilgilendirmez ve de bilimseldegildir.

Ucuncusu, burada bilimsel olan tavuk adi verilen fenomenin kendisinin degil; insanoglu algisina gozlem veren "karsiya gecis" fonksiyonu/davranisidir ve bu da tartismasiz bir gozlemdir.

Dorduncusu burada bilimsel olan soru "tavugun neden degil, nasil karsiya gectigidir." Bu da zaten tavugun fonksiyonu/davranisi olarak insanogluna tartismasiz gozlem verir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Benim cevabım; "Bu da tavuğun tekamül yolu" olurdu.:smile: Yalnız sizin cevabı beğenmedim, sizden beklenen cevap şu olmalıydı @evrensel-insan;

"Bu tavuk, karanlık çağdan kalma çağdışı bir tavuktur. Beyin düzeyindeki yetersizlik sebebi ile ne yaptığının farkında değildir."

X

FAdmin
Onursal Üye
Benim en hoşuma giden Martin Luther benzetmesiydi :)

Her zamanki gibisin evrensel, değer yargılarına illaki dokunduracaksın.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sanal: gözlem?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:01 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:59 ----------

tavuk karşıya geçmeden önce gözlenmiş midir? -tavuk karşıya geçtikten sonra -ne yapmıştır? yapmaktadır; bilinmekte mi? bilgi var mı?
tavuğun neden oarada olduğu biliniyor muydu?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Benim cevabım; "Bu da tavuğun tekamül yolu" olurdu.:smile: Yalnız sizin cevabı beğenmedim, sizden beklenen cevap şu olmalıydı @evrensel-insan;

"Bu tavuk, karanlık çağdan kalma çağdışı bir tavuktur. Beyin düzeyindeki yetersizlik sebebi ile ne yaptığının farkında değildir."

Tavuk bir insanoglu turu degildir ki, onun insanlasamamasinin sorunlarindan bahsedeyim!

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:50 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:48 ----------

Benim en hoşuma giden Martin Luther benzetmesiydi :)

Her zamanki gibisin evrensel, değer yargılarına illaki dokunduracaksın.

Yanitlar benim bireysel yanitlarim degil; evrensel-insan lakabinin zihniyetinin yanitlari.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:55 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:50 ----------

sanal: gözlem?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:01 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:59 ----------

tavuk karşıya geçmeden önce gözlenmiş midir? -tavuk karşıya geçtikten sonra -ne yapmıştır? yapmaktadır; bilinmekte mi? bilgi var mı?
tavuğun neden oarada olduğu biliniyor muydu?

Gozlenmiste olabilir gozlenmemiste olabilir, her turlu nitelikle gozlenmiste olabilir, gozlenmemiste olabilir. Bunu ancak tavuk bilir, ya da bilmez. Insanoglunun bu soruya verecegi yanitta, ancak ya tahmindir ya da birisi direk eylemin icindedir.

Soru tavugun karsiya gectikten sonrasini icermiyor.

Tavugun neden ortda olup olmadigi da bilinebilir de , bilinmeyebilir de.

Tavugun insanoglu ile bir dialogu olmadigindan, bu konudaki her turlu soylem/yazim sadece spekulasyon ve tavuk Adina ahkam kesmektir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bir sanal yoldan karşı karşıya geçer?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 05:41 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 05:14 ----------

zeno'ya göre tavuk devinimsizdir, gitmekte olan tavuk;

(çoklu felsefe tartışması)
-Yani karşıdan karşıya geçmekte olan tavuk devinim yapmamıştır;
-Karşıdan karşıya geçme eylemi zaten bir devinimdir,
- devinim sırasında devinimden sözedilemez; devinim-i içinde;
-hayır canım eylem ve devinim bi eylemin bitişinde ve başlangıcında olur-sözedilebilir, Karşıdan karşıya geçmekte olan bir tavuk için durma eylemdir ya da geri dönüş örneğin, gitmeye devam etmek eylemedir;

-aslında uzay ve zaman-( hareket etmektedir tavuk değil (mekan sektörü)

-tavuk bir mekan sektörüdür-sektör taşıyıcı bilinç

-bilinç yerinden yerine gitmemiştir ve bilinç içinden çıkmamaktadır/çıkılmamıştır-bilinç yerinden hareket etmemektedir hareket bilinç içinde olmaktadır, bu durumda nasıl bir hareketten sözedeceksiniz-hareketten hareket olarak sözedemezsiniz-siz budurumda gerçeği söylemelisiniz-gerçeği insanlardan gizlemeyin

-mekan sektörününü mekan sektörü içindeki hareketi nötrler ve hareket mekan sektörü dışına taşınmamıştır ve tavuk içinden çıkmamıştır
- kim olucak kendinin içinden , tavuk (ancak) kendinin içinden çıkarsa tavuğun (gerçek) hareketinden sözedilebilir (mekan içindeki -benzer-bazal-hareketi izafidir-görece) ve tavuğun ancak kendi içinden çıkması- (tavuktan başak bir şeye dönüşmesi durumlarından-ondan hareketi olarak sözedilebilecektir;
-tavuk tavuk olarak kaldığı sürece niteliksizdir-nitelik değiştirmemiştir ya da hereketsizdir-eylemesiz;
(yarı din adamı söylevi ya da tamlar!)
Tavuk başka bir benlik bulmakla ancak tavuk olmaktan feragat edebilir ve kurtulabilirdir ki bu gerçek bir eylemdir!
(araya girici!)
-yapmayın yahu- bu kadar aymazlık olmaz
(din adamı!)
-tavuk kendini ve hayatını (başkalarına) adamalıdır
-tavuk tavuk olmaktan vazgeçmelidir; tavuk civcivleri lehine feragat etmelidir! ve hayatını civcivlerine ve başka canlılara (hayat vermeye) adamalıdır!
-tavuk tavuk olmaktan kurtularak ancak refaha ve feraha erebilir

İsa -ya da (sözde İsa)
Tavuğun başına ne geldi hemen yardıma koşalım ve yavrularını bulalım civciv verelim-yem dökelim-aman başına bi şey gelmiştir-gelmesin-arkada sahipsiz yavru(civciv) bırakmış mıdır? kaç aylıklar ve günlükler ve onları kim besleyecek )kol kanat gerelim) ve onları ya da tavuğu kim tanıyordu -bana iz sürücü (tavuk izi sürücü guru ya da şeytan bulun- olmadı kızılderili))

-(din adamı -sözde- vaiz devam örnek)
-bu tavuk başka tavuklar için ne yaptı
-bu tavuk başka tavuklar için ne yaptı ki!
-onları düşündü mü_ onlar (ac ıçekerken!) açken tok yattı mı?
-o başka tavukları düşündü mü ki bizlerde onu düşünelim

---------- Mesajlar Birleştirildi at 05:57 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 05:41 ----------

çıkar-canbaz;
gerdide yumurta bırakmış mıdır?
- bu nereye yumurtluyor acaba? -sahibi mahibi var mı ki?
(felaket tellalı;-araya)
-ah bi araba çarpsa da yumurtalarını götürsek/kırışsak;
ya da
- kessekte yesek
-vah vah araba çarpıcak zavallıcığa-bakın nasıl da karşıya geçiyor!
- kim bilir ne derdi vardır garibin?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 06:04 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 05:57 ----------

-(kayseri ya da iskenderiyeli -olmadı yahudi deyin siz ona)

-şimdi ben bunu gülk yapsam(kuluçka) ayda ortalama(vasati) 20-25 yumurta yapar, 21 gün kuluçka sürer , Olmadı 40-45 hallederiz bi bunu;
Yılda iki civciv
-olmadı bi kaçta fire verir o-hem fare var- çakal var

Son düzenleme:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Biri kosa kosa gelmis ve N.Hoca'ya "Hoca Hoca, tavuk karsidan karsiya geciyor" demis.

Hoca yanitlamis" bana ne!"

"Iyi de hoca karsidan karsiya gecen tavuk, sizing tavuk"

Hoca gayet sakin "oylesye sana ne!" demis.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
karşıdan karşıya

ana sayfadan-kim ne okuyordan damladım buraya
neşe verdi

geçmek fiili eylemi
ve karşı ile karşı ifadeleri üzerine yine zihin tuttum
absürd türetme ve alegori ile
bunun dışında tavuk bir şeridi katediyor
yol bize göre yol tavuğa göre bölünmemiş yol asıl yol diğer kavramlarını düşnüyorum
sırf düşünmeye çalışmak olsun diye de düşünüyorum bazen
ya da eğlence olsun diye
ya da sırf türetim diye ya da üretim
ya da istenç işte yaratma işte ne olursa
düşünegele mantığım
aslında sırf başlığı güncellemek istedim ha ego ne güzel yazmışım biri okur diye
evrensele e de içtenlik/hayranlık ve gıptayla baktım bu post için

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar