Bir Kişinin Filozof olduğuna kim karar verir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Filozoflar kategorisinde rainbow64 tarafından oluşturulan Bir Kişinin Filozof olduğuna kim karar verir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,490 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Filozoflar
Konu Başlığı Bir Kişinin Filozof olduğuna kim karar verir?
Konbuyu başlatan rainbow64
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan faşist

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Ayrıca filozof olması gereken kişi hayattayken onun filozof olduğu söylenebilir mi?

chrismmm

Felsefe.net
Yeni Üye
sanatçıların eserlerinin değeri veya bilim adamlarının buluşlarının değerleri nasıl öldükten sonra anlaşılıyorsa bence filozoflarında filozof oldukları öldükten sonra anlaşılabilir...
ama bir düşünceye sahip olan kişinin filozof olduğunun göstergesi benimsendiği düşünceleriyle ve çürütülemeyen görüşleriyle var olur.yani etkilediği kitle onu filozof yapar.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Filozof sözcüğü philos (sevgi) ve sophia (bilgelik) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Yani bilgeliği seven kişi anlamındadır.Filozoflar, genel anlamda varoluşu, süreçleri ve işleyişi (doğa, sosyal yaşam, matematik vs.) açıklamak için düşünen, bu düşünme eyleminden mantıksal yeni (farklı) sonuçlara varan ve bu sonuçları ifade etmek için yeni tanımlar ve yeni bilgi üreten kişidir. Filozoflar hayata yeni sözler, cümleler ve bilgiler koyarak insan yaşamında önemli bir yer edinmişlerdir. Öğüt verici bilgileri ile insanların hayatlarında daha kolay bir yaşam için uğraş vermişlerdir.

ufukkuzucu

Felsefe.net
Yeni Üye
peki şu zamanda neden filozof tabiri kullanılmıyor

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
kullanılmadığını kim söyledi?
filozof olup olmadığına filozof tanımı karar verir ama şu da var ki kendine ait yeni bir fikir yeni bir düşünce oluşturmadan filozof denmiyor artık. doğrusu da bu.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Çok tuhaf bir soru bu :) Bir kişinin birşey olmasına yine o kişi karar vermeli,şu veya bunun belirlediğiyle birşeyler olmak farklı anlamları içinde en derin şekilde kuran insanların işi değildir.Bu yüzden bu sorun kendisiyle çok çelişiyor,seninde bildiğin gibi soru sormak en az cevap vermek kadar önemli ve yücedir.Sorularının yücelmesi ümidiyle...Saygılar.

serkan.idealist

Felsefe.net
Yeni Üye
bir sorunla karşılaştığınızda.kafa patlatıyor ve sorunu çözüyorsanız.filozof olduğunuza başarı karar verir.

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Çok tuhaf bir soru bu :) Bir kişinin birşey olmasına yine o kişi karar vermeli,şu veya bunun belirlediğiyle birşeyler olmak farklı anlamları içinde en derin şekilde kuran insanların işi değildir.Bu yüzden bu sorun kendisiyle çok çelişiyor,seninde bildiğin gibi soru sormak en az cevap vermek kadar önemli ve yücedir.Sorularının yücelmesi ümidiyle...Saygılar.
Şöyle ki zaten sorumu anlamadığınız için kendinizce bir yorum yapmışsınız! diye düşündüm. Kişi karar verir de onu başkaları nasıl filozof olarak tanımlar . Yani şimdi biri kendi başına çıkıp ben filozofum dese . Ha tamam mı diyeceğiz.? Bu yüzdendir ki soru gayet açık-anlayana- cevap yazmanın da yücelmesi dileğiyle.

fides

Kahin
Yeni Üye
rainbow64, böyle güzel bir konu başlığı için teşekkür ederim.Umarım bu güzellikte başlıklar üyelerimiz tarafınca da başlatılır.
Yani bir kişi bir kuram oluşturmuşsa/yorumlamışsa/derinliği varsa /bilgiyi seviyorsa/bilgiye ulaşmayı hedef sayıyorsa/bu yolun yolcusuysa yani bu kişiye "filozof" diyoruz. "Biz" yani "toplum". Tek tek "ben"lerin oluşturduğu bütün/sosyal topluluk.
Ve bize de öğretilen: "Filozof nasıl olunur? "sorusuna ek olarak kendini dünya nimetlerine adamış, geçim derdine adamış kişi filozof olamaz. Yani ekonomik sorunları aşmış kişilerdir. Filozoflar da bu yüzden Yunanlılar arasında başlamış ve gelişmiştir. Türkiyede de ekonomik sorunlar aşılmadığı için "filozof" çıkmaz deniliyor.(Yani bize lise de ezberletilen bir tanım aslında) Mesela bu yüzden ben Oruç Aruoba'ya filozof diyemiyorum öyle mi???????

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
rainbow64, böyle güzel bir konu başlığı için teşekkür ederim.Umarım bu güzellikte başlıklar üyelerimiz tarafınca da başlatılır.
Yani bir kişi bir kuram oluşturmuşsa/yorumlamışsa/derinliği varsa /bilgiyi seviyorsa/bilgiye ulaşmayı hedef sayıyorsa/bu yolun yolcusuysa yani bu kişiye "filozof" diyoruz. "Biz" yani "toplum". Tek tek "ben"lerin oluşturduğu bütün/sosyal topluluk.
Ve bize de öğretilen: "Filozof nasıl olunur? "sorusuna ek olarak kendini dünya nimetlerine adamış, geçim derdine adamış kişi filozof olamaz. Yani ekonomik sorunları aşmış kişilerdir. Filozoflar da bu yüzden Yunanlılar arasında başlamış ve gelişmiştir. Türkiyede de ekonomik sorunlar aşılmadığı için "filozof" çıkmaz deniliyor.(Yani bize lise de ezberletilen bir tanım aslında) Mesela bu yüzden ben Oruç Aruoba'ya filozof diyemiyorum öyle mi???????

Ekonomi ile ne alakasi var anlamadim? Biraz daha acar misin?

fides

Kahin
Yeni Üye
Ekonomi ile ne alakasi var anlamadim? Biraz daha acar misin?

Çünkü bir kişinin filozof olması için önce geçim kaygısının olmaması gerekir.Eğer filozoflara dikkatli bakılırsa sosyal olarak refaha kavuşmuş ekonomik sorunları olmayan /ticaretle uğraşan hatta kişiler arasında geliştiği görülecektir.Filozof, kendisini tamamiyle bilgeliğe adamalıdır. Geçim kaygısı olan kişi bilgi üretemez.Kişinin öncelikli sorunu karnını doyurmaktır.Böyle problemleri olan kişi bilgelik yolunda ilerleyemez.Filozof, aynı zamanda belli bir doygunluğa (ekonomik anlamda ) ulaşmış kişidir.

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Çünkü bir kişinin filozof olması için önce geçim kaygısının olmaması gerekir.Eğer filozoflara dikkatli bakılırsa sosyal olarak refaha kavuşmuş ekonomik sorunları olmayan /ticaretle uğraşan hatta kişiler arasında geliştiği görülecektir.Filozof, kendisini tamamiyle bilgeliğe adamalıdır. Geçim kaygısı olan kişi bilgi üretemez.Kişinin öncelikli sorunu karnını doyurmaktır.Böyle problemleri olan kişi bilgelik yolunda ilerleyemez.Filozof, aynı zamanda belli bir doygunluğa (ekonomik anlamda ) ulaşmış kişidir.
Burada aklıma şu geldi: Ekonomik sorunu olmayan bir kimse yoktur bence eğer fakirse varlıklı olmaya çalışır; yok eğer varlıklıysa o zaman bu varlığını kaybetmemeye çalışır. O zamanda şöyle bir sonuç çıkıyor ekonomik olarak varlıklı olmak filozof diye nitelendirmenin şartı değil sanırım.

fides

Kahin
Yeni Üye
Burada aklıma şu geldi: Ekonomik sorunu olmayan bir kimse yoktur bence eğer fakirse varlıklı olmaya çalışır; yok eğer varlıklıysa o zaman bu varlığını kaybetmemeye çalışır. O zamanda şöyle bir sonuç çıkıyor ekonomik olarak varlıklı olmak filozof diye nitelendirmenin şartı değil sanırım.

Elbette değil! "Aynı zamanda" tabirini bu yüzden kullandım.Ama filozof olan kişinin böyle(ekonomik) bir sorunu da olmaması gerekir. Biz en fazla "felsefeci" tabirini kullanabiliriz.(bu doğrultuda)

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Şöyle ki zaten sorumu anlamadığınız için kendinizce bir yorum yapmışsınız! diye düşündüm. Kişi karar verir de onu başkaları nasıl filozof olarak tanımlar . Yani şimdi biri kendi başına çıkıp ben filozofum dese . Ha tamam mı diyeceğiz.? Bu yüzdendir ki soru gayet açık-anlayana- cevap yazmanın da yücelmesi dileğiyle.
Sorunuzu gayet iyi anladım siz benim verdiğim yanıtın derinliğinin içine dalamamışsınız ,diye düşündüm.
Cevabım şu söylediğinizede yanıt olacak cinstendi ama tekrar söylemem gerekirse birinin özneyi nitelemesi ne denli gerçek kalacak? Kişi kendi öznesini bilip kendisini toplumsal niteliklerle nitelemeli.
Ha tamam demek yerine karşının önyargılarından sıyrılıp tamamen saf bir açıklama yapmak yeterli olacaktır,alacağını alır gerisi teferuat.

M

monaliza

Ziyaretçi
Bana göre FİLOZOF;derin,yerinde,anlamlı ve gerektiği gibi düşünme yeteneğine sahip kişidir.
Kendisini düşünsel ve varlıksal anlamda insanlığın ruhsal refahına adamış dünyevi menfaatlaeri
ötelemiş kişidir. Ekonomik refah düzeyini düşünsel alanının daima gerisine çekmiş kişidir.

"Bir kişinin filozof olduğuna kim karar verir?"sorusunun yanıtı ise,basın ve medya egemenliği
öncesi ve sonrası olarak irdelenmeli kanımca. Zümresel etkenlerin önemi bu alana ilgi duyan herkesçe bilinmektedir.

Yıllardan beri dikkatimi çeken bir konu;filozof kabul edilen pek çok kişinin söylemlerinin,
resül tabir edilen Peygamberlerin dünya düzeni açısından önem arz eden beyanları ile fazlaca örtüştüğü
ya da tam anlamı ile zıtlık arz ettiğidir. Bu da bir kişinin filozof ilan edilmesinde etkili oluyor inancındayım.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye

Sadece cok bilindiginden soyleyecegim Sokrates'in savunmasinda gecer;
Ama gerçekte bunların hiç birinin doğru olmaması gibi, eğer birinden benim insanları eğittiğimi ve karşılığında para aldığımı duymuşsanız, bu da doğru değildir. Gene de, eğer biri gerçekten de insanları eğitebilirse bence bu iyi birşeydir. İşte Leontiumlu Gorgias, Keoslu Prodikus, ve Elisli Hippias. Bu insanların her biri herhangi bir kente gidebilir ve gençleri onlara karşılıksız öğretim verebilecek olan kendi yurttaşlarını bırakıp kendilerine katılmaya, bunun için para ödemeye, ve bunun üstüne bir de minnettar kalmaya inandırabilirler.

Aslında bu sıralar burada bir başka bilge, Atina'da kaldığını öğrendiğim Parioslu biri var, ve onu duymam şöyle oldu. Bir gün Sofistlere dünyalar denli para ödemiş biriyle, Hipponikus'un oğlu Kallias ile karşılaştım ve iki oğlu olduğunu bilerek şunları sordum: ''Kallias,'' dedim, ''eğer iki oğlun iki tay ya da iki buzağı olmuş olsalardı, onlara bir bakıcı bulmamız güç olmazdı. Onlara bir at yetiştirici, ya da belki de bir çiftçi tutardık ve onları kendilerine özgü üstün yanlarında güzelce ve eksiksizce yetiştirirdi. Ama insan olduklarına göre, onları kimin yetiştirmesi gerektiğini düşünüyorsun? Kim bir insanın ve bir yurttaşın erdemlerini bilir? Bu konuda düşünmüş olmalısın, çünkü oğulların var. Böyle biri var mı yok mu?'' ''Var,'' dedi. ''Kimdir o,'' dedim, ''ve nereden gelir ve öğrettikleri için ücreti nedir?'' '' Evenos'' dedi, ''Parios'tan, sevgili Sokrates, ve beş mina.'' Ve Evenos mutlu biri olmalı, dedim kendi kendime, eğer gerçekten de bu bilgelik ondaysa ve böyle alçakgönüllü bir ücretle öğretiyorsa. Eğer aynı şey bende olsaydı, en azından burnu büyük ve kendini beğenmiş biri olurdum; ama işin gerçeği benim bu tür bir bilgimin olmadığıdır, ey Atinalılar.

M

monaliza

Ziyaretçi
Konuya biraz renk katmanın umarım sakıncası olmaz.:)

Benim filozof olduğuma mesaj sayıma göre Sn. admin karar verecek.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Konuya biraz renk katmanın umarım sakıncası olmaz.:)

Benim filozof olduğuma mesaj sayıma göre Sn. admin karar verecek.
Öncelikle çok selam monaliza uzun zaman oldu görüşmeyeli.Renkli renklerinin sanıyorum ki kimseye sakıncası olmaz.
Evet senin mesaj sayınla yükseleceğin kıdemler var her forum sitesinde olduğu gibi,bu forumda felsefe adı altında kurulduysa kıdemlerde felsefi anlamlara göre olacaktır.
Ordaki ironiyi çok iyi anladım,senin örneğinde de olduğu gibi toplumun getirdiği nitelikler kıdemler bizim gerçek niteliklerimizi yansıtıyor mu?Durmadan anlamsız şeyler paylaşarakta mesaj sayımız artabilir,tıpkı toplumumuzda yalakalıkla kendini niteliksizlikle nitelemiş insanlar gibi..
Zaman zaman toplum bizden rekabeti, öfkeyi, kibri istemiyor mu?Bunları yerine getirenler şimdilik en mükemmeli değil mi?
Saygılarımla.

tribalistic

Yeni üye
Yeni Üye
Böylesine bir konuya tek bir cümleyle katılmak aslında pek uygun düşmese de gene de fikrimi söyleyeceğim;
Felsefece yaşamayı becerebilen herkes filozoftur.

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Böylesine bir konuya tek bir cümleyle katılmak aslında pek uygun düşmese de gene de fikrimi söyleyeceğim;
Felsefece yaşamayı becerebilen herkes filozoftur.
Peki felsefe yapmak neleri gerektirir ki bunları yerine getirdiğimizde filozof olabilelim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar