Bir Hikaye Yaz

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde bağımsızkoala tarafından oluşturulan Bir Hikaye Yaz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 951 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bir Hikaye Yaz
Konbuyu başlatan bağımsızkoala
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan odun

bağımsızkoala

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Türkçe Öğretmenliği
Bu aralar çocuk edebiyatından hikaye kurgulamakla meşgulüm. Henüz kafamda bir istek doğrultusunda lakin konu, karakter ve tema belirsiz. Yeni fikir arayışındayım. Çocuk hikayesi yazma düşüncesi ise arkamızdan koca bir nesil geliyor. Ve biz onlara ne aşılarsak gerçi aşılamak yanlış olur onların hayal gücünü ne kadar geliştirirsek onları düşünmeye yönlendirirsek o kadar kâr da oluruz. Boş ve düşünmeyi bilmeyen çocuklar yetişmesin ellerinde tabletler, telefonlar olmasın. Kalemler, kağıtlar olsun. Hepsi edebiyatçı olmasın bu dünyaya umut olsun. Ağaç yaşken eğilir dostlar. Bana güzel fikirler verin. Onlara bir ışık olmak istiyorum. Teşekkürler...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Dogu illerimizin koylerinden bir okul ile kardes okul olmus ve istanbuldan ogrenciler oraya oradan da buraya gelerek kultur alis verisinde bulunulmustu.

Veysel adinda bir ogrenciyi biz evimize davet ettik ve istanbulda kaldigi surece bizde kalarak hem istanbulu hemde bizim evdeki durumu gozlemleme firsati buldu. Bogaza nazir bir yerde yemek yerken ne kadar 'guzel deniz' demisti ve Veysel'in hayatinda hic deniz gormedigini o zaman anlamistim.

Bir Veysel hikayesi olabilir...

bağımsızkoala

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Türkçe Öğretmenliği
Dogu illerimizin koylerinden bir okul ile kardes okul olmus ve istanbuldan ogrenciler oraya oradan da buraya gelerek kultur alis verisinde bulunulmustu.

Veysel adinda bir ogrenciyi biz evimize davet ettik ve istanbulda kaldigi surece bizde kalarak hem istanbulu hemde bizim evdeki durumu gozlemleme firsati buldu. Bogaza nazir bir yerde yemek yerken ne kadar 'guzel deniz' demisti ve Veysel'in hayatinda hic deniz gormedigini o zaman anlamistim.

Bir Veysel hikayesi olabilir...
Umut dediğimiz çok ufak bir kırıntı aslında ve şuan bu ufak kırıntının aslında gerçekten bir umuda teşvik ettiğini gördüm. Teşekkür ederim not edildi.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Ulkemizden yola cikarak bu dunyada her cocugun esit ve ayni sartlar altinda yetistirilmesi gerektigine inaniyorum. Bu dedigim olayin uzerinden 20 sene gecti ve biz Veysel ile hala gorusuyoruz :)

bağımsızkoala

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Türkçe Öğretmenliği
Ulkemizden yola cikarak bu dunyada her cocugun esit ve ayni sartlar altinda yetistirilmesi gerektigine inaniyorum. Bu dedigim olayin uzerinden 20 sene gecti ve biz Veysel ile hala gorusuyoruz :)
Pekala bu Veysel şuan nerede ve ne yapıyor?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Evli bir cocuk babasi, bal uretimi yapiyor :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu aralar çocuk edebiyatından hikaye kurgulamakla meşgulüm. Henüz kafamda bir istek doğrultusunda lakin konu, karakter ve tema belirsiz. Yeni fikir arayışındayım. Çocuk hikayesi yazma düşüncesi ise arkamızdan koca bir nesil geliyor. Ve biz onlara ne aşılarsak gerçi aşılamak yanlış olur onların hayal gücünü ne kadar geliştirirsek onları düşünmeye yönlendirirsek o kadar kâr da oluruz. Boş ve düşünmeyi bilmeyen çocuklar yetişmesin ellerinde tabletler, telefonlar olmasın. Kalemler, kağıtlar olsun. Hepsi edebiyatçı olmasın bu dünyaya umut olsun. Ağaç yaşken eğilir dostlar. Bana güzel fikirler verin. Onlara bir ışık olmak istiyorum. Teşekkürler...

Hayalgücü ve çocuklardan esin ilham alınmalı yani bence direkt çocuklarla iletişim kurumalı ve etkileşimde olunmalı ve eğer bu sağlanabilirse..

Doğaçlama doğaçlamadır ve hayalgücü hayalgücü ve başlamak başlamaktır...

Bu arada forumda bir üyemizin profili

bağımsızkoala

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Türkçe Öğretmenliği
Hayalgücü ve çocuklardan esin ilham alınmalı yani bence direkt çocuklarla iletişim kurumalı ve etkileşimde olunmalı ve eğer bu sağlanabilirse..

Doğaçlama doğaçlamadır ve hayalgücü hayalgücü ve başlamak başlamaktır...

Bu arada forumda bir üyemizin profili
Çok doğru bir insana söyledin bunu. Çocuklarla iç içe olan biriyim. Muhtemelen bu kurguya girme sebebim de çocuklar olmalı.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Çok doğru bir insana söyledin bunu. Çocuklarla iç içe olan biriyim. Muhtemelen bu kurguya girme sebebim de çocuklar olmalı.

Peki o halde

Kurgu yapmak yerine uzun basit doğal karalamalar önerebilirim yani çalakalem yazma
Bu başlangıç için ısınma ya da adaptasyon ve kendini keşfetme gibi bir şey sağlayabilir
Bunun dışında -basit bir başlangıç için- kendi çocukluk anılarınız hisleriniz olabilir

Burada basitçe yazmaya başlama ve başlamanın bir işi kolaylaşırması ve o işe girişmiş hissettirmesi gibi bir şeyi öneriyorum yani saçma ilgisiz olsa bile bir üç beş sayfa gelişigüzel karalayın derim ve sonra bunu sürdürün derim
Serbest doğal yazma ve çağrışımlama ile biraz tanışma önerebilirm

Fikrin kendi zor ama genelde çocuklar için yazarken hayvanlar kullanılır ya da kişileştirilir

bağımsızkoala

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Türkçe Öğretmenliği
Peki o halde

Kurgu yapmak yerine uzun basit doğal karalamalar önerebilirim yani çalakalem yazma
Bu başlangıç için ısınma ya da adaptasyon ve kendini keşfetme gibi bir şey sağlayabilir
Bunun dışında -basit bir başlangıç için- kendi çocukluk anılarınız hisleriniz olabilir

Burada basitçe yazmaya başlama ve başlamanın bir işi kolaylaşırması ve o işe girişmiş hissettirmesi gibi bir şeyi öneriyorum yani saçma ilgisiz olsa bile bir üç beş sayfa gelişigüzel karalayın derim ve sonra bunu sürdürün derim
Serbest doğal yazma ve çağrışımlama ile biraz tanışma önerebilirm

Fikrin kendi zor ama genelde çocuklar için yazarken hayvanlar kullanılır ya da kişileştirilir
çocuk kitabı nasıl yazılır ve nerelere dikkat edilir biliyorum aslında. Önce hangi yaş aralığına hitap ediceksem onu belirlemeliyim. Ele almak istediğim konu ve sonrası gelişigüzel tamamlanır. Sanırım daha küçük yaş gruplarına yazmak daha çok. Onların kelime hazinesi veya hayal güçlerini iyi tanımam lazım. Merak seviyeleri oldukça fazla mesela. Tatmin edici olmalı. Zihinsel süreçlerini bilmem lazım. Her yaş grubunun kendince ayrı özellikleri mevcut. Önce bunları bilmeliyim daha sonra karar verme süreci, planlama vs olarak gidilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Peki madem felsefe sitesiyiz şunu önerelim o hale

5-7-11 yaşımda olsam ne okumak iterdim?

Bu soruyu cevaplamayı deneyim
Yani hangi yaşsa (5-7-11) yaşındaki bağımsız koalanın önüne bir hikaye koyacağımızı düşünelim. Kendi çocukluğunuza ve geçmişinize bir öykü..

Bence büyüyünce hayatın çok sıkıcı olacağı ve bu yüzden çocukken bunun keyfinin çıkarılması tıkabasa oyun oynanması gerektiği gibi dersler iyi ve en iyisi

bağımsızkoala

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Türkçe Öğretmenliği
Peki madem felsefe sitesiyiz şunu önerelim o hale

5-7-11 yaşımda olsam ne okumak iterdim?

Bu soruyu cevaplamayı deneyim
Yani hangi yaşsa (5-7-11) yaşındaki bağımsız koalanın önüne bir hikaye koyacağımızı düşünelim. Kendi çocukluğunuza ve geçmişinize bir öykü..

Bence büyüyünce hayatın çok sıkıcı olacağı ve bu yüzden çocukken bunun keyfinin çıkarılması tıkabasa oyun oynanması gerektiği gibi dersler iyi ve en iyisi
Güzel hoş diyorsunuz da bu yaş aralığındaki çocukların içindeki heyecanı, maceradan maceraya koşan çizgi filmlerdeki tutkuyu onlara yansıtmak değil mi önemli olan?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Peki şunu söyleyeyim. Dürüstçe. Yani kendi çocukluğum için düşündüm.

Jules Verne ya da Asimov'un çocuklar için yazanını düşün. Kesinlikle gizem macera, bilgi-bilim, keşif, eğlence ve yeni bir şeyin heyecanı bilgi kovalama, gizem bulmaca çözme gibi şeyler olmalı

Ben bir ara buralarda bir yorum için "Bip-Bip" diye bir uzaylı yaratmıştım.
Bir filmde dışarı girebilir miyim ?diyen bir uzaylı vardı. Bu yapı kredi kartının Wa-da'sına benziyordu.
Minion'lar güzel.

Alf'i izledin mi?

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar