"Bikkinlik Nedir? ve Nezaman Gelir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan \"Bikkinlik Nedir? ve Nezaman Gelir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,354 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı \"Bikkinlik Nedir? ve Nezaman Gelir?
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
"Bikkinlik" kavrami, insanoglunun zaman zaman dusuncesinde yasadigi ve elinden gelen yontem ne ise onu kullanarak "bertaraf ettigini" dusundugu bir terimdir.

Isin ilginci genelde bikkinlik, birey bilincine ulasamamis kisilerin baskalari dusunceleri uzerine hissettikleri bir duyumdur.

Eger bir kisi, kendi algisiyla bazi konu ve bilgileri kafasina takar ve bu konu ve bilgilerle yasamda karsilastiginda da bu takinti one cikarsa, bikkinlik yasar.

Halbuki dogal dusuncenin dogumdan itibaren verdigi herturlu ideolojik inancsal tabu ve degerleri, bir kisi; ya omur boyu bilincine ve farkina varmadan dusuncesinde tasir ve bu tabu veya ideolojik inancsal temelinde mucadele verir ve bunun farkina ve bilincine varamadigi ve bunun sabitliginin ve sahipliginin de bilincine ve farkina varamadigi icin, bu tasidigi tabu ve ideolojik inancsaldan bikmaz.

Buradaki sabitlik ve sahiplik, hem kisiyi kendi dusunce degerlerini sorgulamaktan ali koyar, hem de bikkinlik sadece bu tabu ve ideolojik inanca karsi bir dusunce belirirse ona gore gelir.

Bu bir cesit caresizliktir ve caresizlik iki yonludur. Birincisi kendi sabitledigi ve sahiplendigi tabu veya ideolojik inancsalin farkinda ve bilincinde degildir, bunun yanlislanabilecegini ve kendisinin caga uyarak bu tabu ve inancsali degistirebilecegini goremez, hem de kendisine bikkinlik veren ve kendi ideolojik inancsal veya tabusuna ters gelen ve caga uyumlu dusunceye, kendi dusuncesi ile karsilik verecek bilgi ve birikime sahip olmadigindan da, onunla mucadele yerine onu yasamindan kendince silmeye calisir.

Bu hem dusunceden hem de kendi degerlerini sorgulamaktan bir kacistir. Cunku kisi istese de istemesede yasam ve gercekleri onundedir. Bundan bikmak veya kacmak, sadece duyumsal bir caresizligin tezahurudur. Ayni icki veya bir uyusturucu da aranan gecici rahatlik gibi.

Oyuzden baskasinin dusunce ve davranislarini degerlendirip, onlarla ugrasmak ve onlara karsi bikkinlik duymak yerine; once herkes kendi dusuncesini sorgulamali ve sabitledigi ve sahiplendigi tabu ve ideolojik inancsallarini gozden gecirmeli ve bunlarin ne kadar evrensel/insansal oldugunu olcup, bicmelidir.

Bir kisi eger bunun bilinci ya da farkinda degilse; o kisinin ne ilerlemesi, ne de degisen dunya ve dusunce sartlarina ayak uydurmasi mumkun degildir.

O yuzden baskalarinin dusuncesinden bikmak yerine, once kendi dusuncemizi kendi akil sagligimiz, mantigimiz ve insanligimizin dusunce ve davranisa ne kadar yansidigini sorgulayarak degerlendirelim.

Bakarsiniz, bu degerlendirme, size; once kendi dusunce ve davranislarinizdan bikkinlik vererek, caga ve insanin insanligina uygun bir degistirmeye zorlar, tabi once butun bunlar icin birey bilinci ve farkindaligi gerekir.

fides

Kahin
Yeni Üye
Bıkkınlık nedir ?

her yerde; numen,fenomen,fenonumen,fenonumenal,bilişsellik,bilimsellik,evrensellik,evrensel-insan zihniyeti...( ve türevleri) kullanılması sürecinde beliren hassasiyet.

Ne zaman gelir?
Her konuya alakalı-akalasız, alakasız olsa da alaka kurarak

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bıkkınlık nedir ?

her yerde; numen,fenomen,fenonumen,fenonumenal,bilişsellik,bilimsellik,evrensellik,evrensel-insan zihniyeti...( ve türevleri) kullanılması sürecinde beliren hassasiyet.

Ne zaman gelir?
Her konuya alakalı-akalasız, alakasız olsa da alaka kurarak

Kusura bakma bu benim sorunum degil. Eger bunlar size bikkinlik veriyorsa, kontrolunuzu kaybediyorsunuz demektir. Bu da sizin kontrole teslim oldugunuz anlamina gelir. Benim de elimden birsey gelmez. Bikanlar, yazilanlari okumaz olur biter. Kimse kimseyi okumaya zorlamiyor degil mi?

Yok, boyle bir zorunluluk algisi varsa da; bu da bir kontrolsuzluk demektir.

Burasi bir felsefe platformu. Bu platform da bilgiden dusunceden bikanlar, once kendi biktirici sabitlerini degerlendirmelidirler.

Isin acisi, bu sayilanlari papagan gibi siralamak ve ezberlemek te bir ise yaramiyor, onemli olan ne olduklarinin algilanmasi.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Başlığı görünce bir özeleştiri yaptığınızı düşünmüştüm , değilmiş...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Lütfen haksızlık etmeyin."Özeleştiri " konusunu daha kaç defa açmasını istiyorsunuz?

Bakınız: http://www.felsefe.net/diger-konu-disi-basliklar/73656-ozelestiri.html

Sen onu bile yapamiyorsun. Cunku zaten kendini degerlendirmek gibi bir algin yok.

Ayrica ben sizlerin artik kabak tadi veren tanrisal, yaratilissal, inancsal tartismalarinizdan bikkinlik duyuyor muyum?

Okuyorum ve gerekli gorursem de yanitliyorum.

Ya sizler neden bu konulardan bikkinlik duymuyorsunuz?

Acaba dusunce ufkunuz o kadar oldugu icin mi?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Özeleştri yapanların çelişkileri az olur, zira kişi kendi kendine tartışarak yüzeysel çelişkilerinden arınır..Bu bakımdan sanırım özeleştri yapan bir kişi olduğum yazdıklarımın kendi içerisnde tutarlı olmasından anlaşılabilir..Ancak sizin için aynısını söylemek güç..

fides

Kahin
Yeni Üye
Ayrica ben sizlerin artik kabak tadi veren tanrisal, yaratilissal, inancsal tartismalarinizdan bikkinlik duyuyor muyum?
Demek ki senin kadar bıkkınlık yaratmamış.Pavlov'un köpeğine döndük resmen evrensel-insan nicki görünce otomatik bıkkın tepkiler veriyoruz.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Demek ki senin kadar bıkkınlık yaratmamış.Pavlov'un köpeğine döndük resmen evrensel-insan nicki görünce otomatik bıkkın tepkiler veriyoruz.

Senin icin oyle olabilir. Burasi bir kitle platformu ve envayi cesit duzeyde beyni olan var. O yuzden bunlara karnim tok. Cunku ayni sekilde ve tam sizin tersinizi yapanlara da karnim tok.

Herkes sonunda kendinden sorumludur. Tabi bu algilanamadigi icin; sizler baskasinin sorumluluguna soyunuyorsunuz, bu da dogaldir cunku dogal zihniyet zaten ne kendilik bilincine ne de insanoglunun kendi varliginin bilincine beyni erdirmez.

O yuzden de sizler kendinizi degil; baskalarini ancak gorebiliyorsunuz.

O yuzden kimin neden biktigi sadece onu ilgilendirir. Caresinide baskasina satasarak degil; kendsinde arar.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Özeleştri yapanların çelişkileri az olur, zira kişi kendi kendine tartışarak yüzeysel çelişkilerinden arınır..Bu bakımdan sanırım özeleştri yapan bir kişi olduğum yazdıklarımın kendi içerisnde tutarlı olmasından anlaşılabilir..Ancak sizin için aynısını söylemek güç..

Bravo bir beyin kendini egosal olarak ancak boyle avutur ve ovdugunu zannederdi.

Aslinda birakin da sizi baskalari ovsun. Yoksa kendinizi ovmeden ve avunmadan rahat uyuyamiyor musunuz?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Diyelim ki uyuyamıyorum ve ben yüksek ego sahibiyim. Bu durum sizin yazılarınızdaki çelişkileri ve kendi görüşlerinizin arkasında duramamanızı, istediğinizde terk edivermenizi ortadan kaldırıracak mı?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Diyelim ki uyuyamıyorum ve ben yüksek ego sahibiyim. Bu durum sizin yazılarınızdaki çelişkileri ve kendi görüşlerinizin arkasında duramamanızı, istediğinizde terk edivermenizi ortadan kaldırıracak mı?

Siz beni degil, kendinizi dusunun. Sonucta benim yazimdaki "celiskiler" sizin beyninizin duzey algisinin degerlendirmesi sonucudur. Ben ne kadar bunlarin celiski olmadigini aciklasam da, fark etmeyecektir.

Ayrica celiski ile ilski farki nedir, biliyor musun?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Sorduğunuz sorular kendi görüşlerinizdeki tutarsızlıkları kamufle etmek için olmasa cevap verilir...Ancak siz bunu sistematik bir şekilde kullanıyorsunuz..Size gayet makul bir cevap verdim. Benim yüksek yahut alçak egom sizin çelişkilerinizi ortadan kaldırmaz..Sanırım siz de hak verdiniz ki konu değişti ve çelişki ilişki nedire geldi..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Sorduğunuz sorular kendi görüşlerinizdeki tutarsızlıkları kamufle etmek için olmasa cevap verilir...Ancak siz bunu sistematik bir şekilde kullanıyorsunuz..Size gayet makul bir cevap verdim. Benim yüksek yahut alçak egom sizin çelişkilerinizi ortadan kaldırmaz..Sanırım siz de hak verdiniz ki konu değişti ve çelişki ilişki nedire geldi..

Sen nasil rahat edeceksen oyle algila. Yeterki egosal celiskiye dusme.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar