Benim Oyum Hiç Kimseyle Eşit Değil

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde şehrin yabancısı tarafından oluşturulan Benim Oyum Hiç Kimseyle Eşit Değil başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,317 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Benim Oyum Hiç Kimseyle Eşit Değil
Konbuyu başlatan şehrin yabancısı
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ignostik üye

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Demokrasi olabildiğince çok kişiye seçme hakkı vermeye uğraşır ve bu onun kurtarıcı erdemidir; ne var ki tam yurttaşlık hakları büyüyüp nüfus arttıkça ironi daha keskinleşir.
Milyonlar iktidarsız kalırken birkaç düzine kişi eylemektedir,iktidarı.
Herkesin oya sahip olması bir çeşit özgürlüğün genel garantisidir; ama kendi içinde hiçbir anlam ifade etmez.benim oyum hiçbir şeyi etkilemez, hiçbir şeye karar vermez.oyumu verip verip vermemin önemi yoktur.
Oy veriyorum.çünkü vermemek tam yurttaşlık hakkı ilkesinin bir yadsımasını temsil ediyor; ama oy vermek beni,bir piyon olduğum ve seçmen grubu büyüdükçe gitgide daha küçük bir piyon olacağım duygusundan herhangi bir şekilde kurtardığı için değil.
Elli yaşındaki aydın bir adam seçmen kabininde,onbeş yaşındayken okulu terk etmiş olan ve üzerinde oy verdiği gerçek sorunlar hakkında bir papağandan daha çok şey bilmeyen tezgahtar bir kıza eşittir.demokrasini gereğini yerine getirmek adına seçmen kabinin de eşit olmaları gerekir, bunu söyleyecek ilk kişi olasılıkla elli yaşında adam olacaktır. Ne varki bu durumda zalimlik vardır,ironi ve saçmalık vardır. Zeki bir adam bir kara cahille aynı değildir;gelgelim seçmen kabini bunu söyler. Oyum koca bir nehre atılmış bir kağıt parçasıdır.

JOHN FOWLES; Aristos kitabın da böyle diyor. Bu eşitlikmi dir. Geleceğimize karar verenler kara cahillerin oyu ile seçiliyor. Ve bunu adına demokrasi deniyor. Oy verme hakkına sahip olanların kesinlikle önce bir küçük sınavdan geçirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.öyle zor sorulara da gerek yok sadece mantık soruları da yeteli olur çıkacak sonuçlara göre bazı insanların birkaç oy bazılarının da oy hakkı olmamalı bunu adı demokrasi mi olur yoksa ne olur bilmiyorum.

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ynt: Benim Oyum Hiç Kimseyle Eşit Değil

Bunun adı ortada faşizmin bir başka şekli olur.Sistemsel olarak kapitalizmin kendi yarattığı açmazlara,kendince çareler aramasıdır.
Bu sistem değilmidirki,insanları sosyal,ekonomik ve kültürel olarak sınıflara ayıran.Kara cahil denileni yaratan sistemin ta kendisidir.Bu eşitlikmidirki,eşitlikden söz ediliyor?Mantık soruları hangi mantığa hizmet ediyor acaba bu düşüncede.
'Benim oyum,tüm insanların oylarıyla eşit değerde'..

Fairy

Üye
Yeni Üye

Bunun adının demokrasi olmadığı gibi insanların düşüncelerine gösterilen saygısızlık olur toplumda aşağlık kompleksi yaşayan bireylerin sayısının artmasına ve böylece doğan daha büyük sorunlara yol açar..Yanlış seçimleri önlemek adına geçmişe dair yapabiliceğimiz kayda değer bişey yok yapmamaız gereken önümüzdeki kuşakları sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek gibi çözümler olabilir..
Hııı yukarıda fikir mantıksız mı hayır değil .))

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

chimera ' Alıntı:
Bunun adı ortada faşizmin bir başka şekli olur.Sistemsel olarak kapitalizmin kendi yarattığı açmazlara,kendince çareler aramasıdır.
Bu sistem değilmidirki,insanları sosyal,ekonomik ve kültürel olarak sınıflara ayıran.Kara cahil denileni yaratan sistemin ta kendisidir.Bu eşitlikmidirki,eşitlikden söz ediliyor?Mantık soruları hangi mantığa hizmet ediyor acaba bu düşüncede.
'Benim oyum,tüm insanların oylarıyla eşit değerde'..

Söylenen olması gereken isteneni sistemin bir kolu olarak değerlendirmişsiniz,veya ben öyle algıladım.Kendince çareler araması demenizden böyle anlam çıkardım.Evet diğer söylediğinize katılıyorum bu sistemdir;çünkü sizinde bildiğiniz gibi onun çıkarına ve devamlılığı için gereklidir.Mantık soruları derken çok evrensel bir mantıktan bahsetmiştim,dolayısıyla böyle bir şeyin kapitalizme hizmet etmesi sözkonusu olamaz.Sistem herkesin oylarının eşit olmasını istiyor ve bu onun çıkarına ise ve siz hala böylesi bir durumda benim oyum eşit demeniz bir şekilde sistemi kabullenmeniz anlamına gelmiyormu? Ne kadar karşı olsakta ikimiz.Saygılar.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Fairy ' Alıntı:
Bunun adının demokrasi olmadığı gibi insanların düşüncelerine gösterilen saygısızlık olur toplumda aşağlık kompleksi yaşayan bireylerin sayısının artmasına ve böylece doğan daha büyük sorunlara yol açar..Yanlış seçimleri önlemek adına geçmişe dair yapabiliceğimiz kayda değer bişey yok yapmamaız gereken önümüzdeki kuşakları sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek gibi çözümler olabilir..

Zaten bunun adı demokrasi değil.Gerçi demokrasiden herkes kendince bir anlam çıkarıyor.Bir zamanlarda laikliği tartışmışlardı işlerine gelmeyince.Güzel söylemişsiniz aşağılık kompleksi .Böyle insanlarkivar insan neden aşağılık kompleksi duyar? fikir zengini ; fakar bilgi fakiri olduğu için. kendini geliştirsin.Bu insanın önünü açmazmı kendini eğitmesi gerektiğini hissetmezmi. sağlıklı bireyler yetiştirmek istiyorsak çözüm basit. :)

Fairy

Üye
Yeni Üye

şehrin yabancısı ' Alıntı:
Fairy ' Alıntı:

zaten bunu adı demokrasi değil. gerçi demakrasiden herkes kendince bir anlam çıkartılıyor. bir zamanlarda laikliği tartışmışlardı işlerine gelmeyince.güzel söylemişsiniz aşağılık kompleksi .böyle insanlarki var insan neden aşağılık kompleksi duyar? fikir zengini ; fakar bilgi fakiri olduğu için. kendini geliştirsin. bu insanın önünü açmazmı kendini eğitmesi gerektiğini hissetmezmi. sağlıklı bireyler yetiştirmek istiyorsak çözüm basit. :)

Tabiki teşvik edici olabilir .)

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Teşvik edici olacak tek yanı,anti demokratik ve insan haklarına aykırı bir uygulamanın topluma beklentinizin aksine farklı boyutlarda dinamiz getireceğidir:) şehrin yabancısı yazınızda söylenmek istenen ve beklenti,toplumdaki bireylerin cahillik ve gelişmemişliği üzerine düşüncelerinize katılmakla birlikte;çözüm olarak düşünülen yada sunulan,bireyleri test ederek sınıflandırma ve oy haklarını elinden alma gibi bir mantığı sisteme entegre bir mantık olarak görüyor ve bundan dolayıdırki 'bunun adı ne olur' sorusuna faşizmin bir başka şekli olur diyorum.Bireylerin kendini geliştirmesi,aydın bireylerin çoğalması için çaba sarfetmek 'var olan gerçeği' değiştirmenin doğru yoludur.Yöntemsel arayışlarda,sorunların tesbit ve çözüm şekli sistemle buluştuğunda 'var olan geçek' e saygı duymaktan başka çare kalmaz..

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

chimera ' Alıntı:
Teşvik edici olacak tek yanı,anti demokratik ve insan haklarına aykırı bir uygulamanın topluma beklentinizin aksine farklı boyutlarda dinamiz getireceğidir:) şehrin yabancısı yazınızda söylenmek istenen ve beklenti,toplumdaki bireylerin cahillik ve gelişmemişliği üzerine düşüncelerinize katılmakla birlikte;çözüm olarak düşünülen yada sunulan,bireyleri test ederek sınıflandırma ve oy haklarını elinden alma gibi bir mantığı sisteme entegre bir mantık olarak görüyor ve bundan dolayıdırki 'bunun adı ne olur' sorusuna faşizmin bir başka şekli olur diyorum.Bireylerin kendini geliştirmesi,aydın bireylerin çoğalması için çaba sarfetmek 'var olan gerçeği' değiştirmenin doğru yoludur.Yöntemsel arayışlarda,sorunların tesbit ve çözüm şekli sistemle buluştuğunda 'var olan geçek' e saygı duymaktan başka çare kalmaz..

Neden böyle bir bakış açısına sahip olduğunuzu anlıyor,algılıyor ve özünde aynı şeyi istediğimizi biliyorum.Benim ortaya koyduğum düşüncenin özümsenmemesi düşüncenin temelinde bir gün kabul göreceğini düşünüyorum.Değişen doğrularla değil, şartlara göre oluşmuş deneyimlerin gerçeklerin uygulanmak için bir taslakta yönetim biçimi olarak alındığında geriye doğru şekilde uygulamaktan başka ne kalır sevgili chimera?Ben doğrunun hakkını koruyalım diyorum.Var olan günümüzde ve geçmişte uygulan sistemlere baktığımızda teori de demokrasi veya başka bir şey olsun, sorun pratiğe geçirilirken uygulamadaki yanlışlıklardan kaynaklanıyor.1789 fransız devrimi ile başlayan 1917 ekim devrimi , kemalist devrim 1923, ekim 1949 çin devrimi.Değişim sürecin de sizin bakışınıza göre bunlar demokrat değiller,çünkü tek partili sistemle geldiler.Bugün küba venezuela başarıların da ambargorlara rağmen yönetim biçimleri uygulamaya koydukları sistem demokrasi çerçevesindemi oluşmuştur yoksa sizin söyleminize göre demokrat olmayan (faşizan) bir şekildemi? Sizin söylemleriniz görünüş ile haklı olduğunuzu gösterir, fakat yanlışın başladığı yer her zaman sistemsel ismi ne olursa olsun uygulamadaki başarıdan veya başarızlıktan kaynaklanır.Bilgi birikimizden hiç şüphem yokki oldukça verimlisiniz,size değilde kızdığım nokta çok daha verimli olduğunu düşündüğüm onlarca insanın fikirsel terapilerin de oldukça iyi tespitlerine rağmen gerçekte var olamamaları.Masa başında çok rahat herşeyi çözüyorlar..! sakın üstünüze alınmayın,genel konuşuyorum.Sizin iyi niyetinizden hiç şüphem yok,çünkü ikimizde daha önce söylediğim gibi aynı şeyi istiyoruz.Ben pratikte siz teoriden pratiğe :)

fsm1453

Felsefe.net
Yeni Üye

Demokraside herkesin oyu eşittir ama şöylede bir durum var acaba herkes kendi oyunumu kullanıyor.
Seçimlerde askeriyenin oyu ne kadar?
Televisyonun oyu ne kadar?
Gazetenin oyu ne kadar?
Yargı mensuplarının oyu ne kadar?
Köşe yazarlarının oyu ne kadar?
...
...

Yani bu olguların peşlerinden sürüklediği ve kendi isteklerini benimsettiği kesim kaç kişi. Bir açıklamayla, yalan veya doğru haberlerle kaç kişinin oyunu belirliyorlar.

Ryzasson

Felsefe.net
Yeni Üye

Demokrasi kavramında kendini üstün gören kendini birşey zannedip(ünlü,şarkıcı,manken vs.)kendilerini birşey zanneden cahil cüvela kesimin diyalogudur.Onlara göre herşeyin ölçüsü popülerlik ve para ama zeka ve beyin olmadığı sürece bu peri masalı hikayesi bazen çabuk bitebiliyor.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

fsm1453 ' Alıntı:
Demokraside herkesin oyu eşittir ama şöylede bir durum var acaba herkes kendi oyunumu kullanıyor.
Seçimlerde askeriyenin oyu ne kadar?
Televisyonun oyu ne kadar?
Gazetenin oyu ne kadar?
Yargı mensuplarının oyu ne kadar?
Köşe yazarlarının oyu ne kadar?
...
...

Yani bu olguların peşlerinden sürüklediği ve kendi isteklerini benimsettiği kesim kaç kişi. Bir açıklamayla, yalan veya doğru haberlerle kaç kişinin oyunu belirliyorlar.

kesinlikle sana katılıyorum..

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Güzel bir konu. Başka görüşü olan var mıdır?

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Demokrasi kapitalizmin bir parcasi.kisaca
Lanet ucube.
Bir sistem.
Dogru kavramın in degil.
Çoğunluğun yanlisini hakli goren kotu bir yonetim seklidir.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Gercek ozgurluk!
Anti kapitalizm olan bir dunyada yasamaktir.
Sizler icin bu gercegi algiliyamamak.
Bana ilginc geliyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Seçmiyoruz ki.!
Seçeceğimiz adaylar seçiliyor ya da sınırlı
Seçim sınırlı
ve çoğunluk denilen şey var. Hadi onun seçimine saygı duyalım, azınlıklar azınlık olarak bile parlamentoya yansımalı. Mesela mavileri sarı yönetemez. Bunu denerse bile maviden sarı yapmayı başaramayacağını öğrenene kadar....

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Beyler!
Cidden demokrasiden anladigi bu mu?
Kisaca:
Demokrasi!
Dogruyu yada ayirt etmeksizin sadece
Cogunlugun hakli oldugu lanet ycybe bur yonetim seklidir.bunu anlamak bu jadar zir mu?

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Bakiniz buraya dikkat edini dogru yada yanlis kavramlari ayirt etmeksizin
Cogunlugu hakli goren kapital bir sistem.
Daha basit yazamiyorum.ama bu tarz konular bana cok basit!geliyor.
Kapitalizm de sonu geliyor.
Bu gidisle fazla dayanamazlar.
Tahminen 45.50 yil sonrasi malum.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
5000 yil onceki sistemin modernlesmis hali
Bunuda mi farketmedinuz.?

5000 yil once.firavun ve esi vardi.
Simdide trump ve firs lady var.