BEDAVA MUHABBETLER...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Düşünen Beyinler kategorisinde ÖzcanY tarafından oluşturulan BEDAVA MUHABBETLER... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 880 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Düşünen Beyinler
Konu Başlığı BEDAVA MUHABBETLER...
Konbuyu başlatan ÖzcanY
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ÖzcanY

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Yapım gereği kimsenin etnik kökeni,dini inanışı veya siyasi düşüncesi üzerinden kişiliklerine yönelik söz söylemem...
Benim yaşam felsefem de önemli olan bilgi paylaşımıdır bu nedenle kimseye fikirlerim ile dayatma yapmam,yapılmasından da rahatsızlık duyarım...
Felsefi temelli forumlarda genellikle tanrı inancına, dini inanışlara, hakaret boyutunda saldırmayı felsefe zanneden tabiri caizse "salaklar" bir kırıntı bilgi olmadan saldırı yapınca hiç istemediğim şekilde müdafaa eder konuma düşüyorum...

İNANMAMAK BİR TERCİHTİR!!!

İnanmamak bir tercihtir,farklı inanışta olmakta...
Hiç birimizin bir diğerini bizim gibi inanmıyor diye yermeye ve inançlarına saldırmaya hakkı yoktur...
"Tanrı" ya inanmaya biliriz,dinlere de...
Veya farklı şekilde inanabiliriz...

Ama kimseye ve hiç bir inanca hakaret etmek için bu farklılığımızı kullanamayız...

Tanrıya inanmıyorsan,neden inanmadığını ve inanmanın gerekçelerini sen ispatlamak zorundasın ve bunu yaparken kimsenin inancına hakaret etmemelisin...
Dinlere inanmıyorsan,neden inanmadığını ve inanmanın gerekçelerini sen ispatlamak zorundasın ki bunu yaparken de inanmadığın metinlerin asıllarını okuyup üzerinde dil analizi vs yapacak eğitime de sahip olmalısın... İbranica bilmeden tevratı,aramice bilmeden incili arapça bilmeden kuranı eleştiremiyecek kadar akıllı olmalısın...

Zannedersem ne demek istediğimi anlatabilmişimdir....

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Tespitlerinize katılıyorum. İnanıp inanmamak tamamen bir tercih konusu olup, hiç kimsenin bir diğerini bu farklılık sebebi ile aşağılamaya veya hakaret etmeye hakkı yoktur. Sosyal medyada ne yazık ki bu konuda ciddi bir sıkıntı var çünkü sahte hesapların arkasına saklanmanın verdiği rahatlığa sahipler.

Kendi yaşamımda her inançtan ya da inanmayan insanlarla bir arada bulunuyorum ve sosyal medyada şahit olduğumuz bu örneklerle hemen hemen hiç karşılaşmıyoruz. İnsanların bu konuda birbirini anlayışla karşılayabilmesi için belli bir birikime sahip olması ve beraberinde yine belli bir olgunluğa ulaşmış olması gerekiyor. Sosyal medyada ise genelde böyle saldırıları daha çok genç kesim gerçekleştiriyor çünkü linç kültürünü herhangi bir oyun gibi algılıyorlar. Özgürlük savunucusu gibi görünüp de kendine benzemeyeni ya da düşünmeyeni yok etme çabası, hiç anlaşılır bir durum değildir.

Tartışma kültürü maalesef toplumumuz tarafından yeterince iyi bilinmiyor ve her yerde meselelerini bağırıp çağırarak halletmeye çalışan bir kitle var.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Dinlere inanmıyorsan,neden inanmadığını ve inanmanın gerekçelerini sen ispatlamak zorundasın ki bunu yaparken de inanmadığın metinlerin asıllarını okuyup üzerinde dil analizi vs yapacak eğitime de sahip olmalısın... İbranica bilmeden tevratı,aramice bilmeden incili arapça bilmeden kuranı eleştiremiyecek kadar akıllı olmalısın...

Zannedersem ne demek istediğimi anlatabilmişimdir....

neden inanmadığımızı ispatlıyoruz zaten ancak sizler duymak /anlamak istemiyorsunuz. sizler ve kuran tam bir yaftalama ve isnat ustasısınız.

Kuran insanı kendi kalbiyle bile kavga ettirecek, kendi iyi niyetinden şüphe ettirecek sözler sarfediyor (üst mertebeden ve yüce olan adına konuşma numarası ile) neymiş kalpleri biliyomuş,neymiş şeytan bizi kandırmış,neymiş kalplerimiz eğriymiş,neymiş günahlarımızdan böyle olmuş,neymiş iman nasip edilmiyormuş, mühürlemiş, falan filan yalan dolan bunlar psikolojik manipülasyonunda ötesinde isnattır.
Şu dil bilme olayıda tamamen senin kötü niyetin,bağnazlığın yada kısmi deliliğin. geç kardeşim bu yalanı. resmen sen anlayamazsın anlasan da yanlış anlarsın ,kuranı anlamak ilim gerektir yalanını satıyorsun. kitap apaçıgım diyor. ama siz Allahın yerine Allah olmuşsunuz! zerre imanınız varsa Allahtan korkun! yazıklar olsun!

Son düzenleme:

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
''sırf bir zekâ oyunu olarak kalan “akıl yürütme” (muakale) arzusu yoktur''

sana bunu diğer başlıkta örnekledim...
birden fazla yerde silkelenmek istiyorsan burada da GEREKENİ YAPABİLİRİM...

ls2

Kahin
Onursal Üye
''sırf bir zekâ oyunu olarak kalan “akıl yürütme” (muakale) arzusu yoktur''

sana bunu diğer başlıkta örnekledim...
birden fazla yerde silkelenmek istiyorsan burada da GEREKENİ YAPABİLİRİM...

neyi örnekledin! tam bir bağnazsın, boş tenekesin! ve sanırım utanman da yok!

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
neyi örnekledin! tam bir bağnazsın, boş tenekesin! ve sanırım utanman da yok!

''sırf bir zekâ oyunu olarak kalan “akıl yürütme” (muakale) arzun olmayıp ezberci olduğunu ve bunu yüzüne vurunca ne kadar çirkefleşebileceğini örnekledim....:D:D:D:D:D:D:D

ls2

Kahin
Onursal Üye
''sırf bir zekâ oyunu olarak kalan “akıl yürütme” (muakale) arzun olmayıp ezberci olduğunu ve bunu yüzüne vurunca ne kadar çirkefleşebileceğini örnekledim....:D:D:D:D:D:D:D

Allahım inanamıyorum! bir zamanla senin sitende Okur-Yazar (jerusalem) ile sohbetlerinizi okurdum hatta katılırdım! Okur-Yazar zihni açık samimi biriydi din yalanını çözmemde işimi zorlaştırmış olsa da iyi biriydi. ama sen tam bir fiyaskoymuşsun. seni okuduğum günlerime üzüldüm şu an..neyse dostum daha fazla hararete gerek yok..sonuçta netteyiz..ben seni anladım. iyi forumlar..

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Allahım inanamıyorum! bir zamanla senin sitende Okur-Yazar (jerusalem) ile sohbetlerinizi okurdum hatta katılırdım! Okur-Yazar zihni açık samimi biriydi din yalanını çözmemde işimi zorlaştırmış olsa da iyi biriydi. ama sen tam bir fiyaskoymuşsun. seni okuduğum günlerime üzüldüm şu an..neyse dostum daha fazla hararete gerek yok..sonuçta netteyiz..ben seni anladım. iyi forumlar..
Kaan la hala görüşüyoruz (jaruselam) kendisi gazeteciliği bitirdi hayatına devam ediyor...
Onun gibi onlarcası ile bu forumlar sayesinde kurulan dostluklar sayesinde hayatımızın bir anlamı olduğunu fark edenlerdeniz...
Biz hiç "Allahım inanamıyorum!" diye saçmalamadık...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kaan la hala görüşüyoruz (jaruselam) kendisi gazeteciliği bitirdi hayatına devam ediyor...
Onun gibi onlarcası ile bu forumlar sayesinde kurulan dostluklar sayesinde hayatımızın bir anlamı olduğunu fark edenlerdeniz...

Selam söyleyin. Yolu düşerse biz burdayız. Bizde bir zamanlar müslümandık. nerdeyse tüm çevrem müslüman. benim dine düşmanlığım olmaz olamaz. ama gerçekler acıdır. üzülerek belirteyim size fikri acıdan saygım kalmadı dininizi tasavvufla savunun eskisi gibi..yalanlarla değil..bundan sonra yazılarınıza çok gerekmedikçe mudahil olmayacağım..çünkü geriliyorum..diliniz buna sevkediyor beni..

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Selam söyleyin. Yolu düşerse biz burdayız. Bizde bir zamanlar müslümandık. nerdeyse tüm çevrem müslüman. benim dine düşmanlığım olmaz olamaz. ama gerçekler acıdır. üzülerek belirteyim size fikri acıdan saygım kalmadı dininizi tasavvufla savunun eskisi gibi..yalanlarla değil..bundan sonra yazılarınıza çok gerekmedikçe mudahil olmayacağım..çünkü geriliyorum..diliniz buna sevkediyor beni..

Çok üzüldüm....
İnsanlar zaman ve zemine göre fikri gelişmeler göstermelidir,gösteremeyenler ve fikren geri gittiğini farkedemeyenler,insan olarak potansiyelinin farkındalığını yaşayamayanları görünce çok üzülüyorum...

Ben ne dini,ne dinin peygamberlerinin nede dinin sahibi olduğunu söyleyeni savnmam,eğer benim savunmama ihtiyaç duyuyorlarsa zaten benle işleri olmaz...
Ben sadece acıdığım,potansiyelinin farkında olmayan insanlara fikri açıdan dürtüler yollarım belki faydası olur diye...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Gazeteci oldu okur-yazar demek, hakkında hayırlısı olsun...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar