Baskasinin, Sana Ne Yapmasini Istersin?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Baskasinin, Sana Ne Yapmasini Istersin? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,502 kez görüntülenmiş, 32 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Baskasinin, Sana Ne Yapmasini Istersin?
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bir baskasinin:

Senin kisisel hak ve ozgurluklerine mudahelesini;
Senin, soyut/somut her turlu degerlerini, genel anlamiyla "asagilamasini"
Seni kendi dogrularina yonlendirmesini;
Senin dusunce ve davranisina mudahele etmesini;
Seni, kendi ideolojik inancsal dogru amaci icin "kullanmasini"
Senin kisiligine yonelik davranmasini;
Senin uzerinde, otorite kurmasini;
Seni, "korkutarak", sindirmesini, ya da teslim almasini
Seni "degersiz" kilmasini;
Seni, hosuna gitmeyen bir etiketle etiketlemesini;
Senin hakkinda, onyargili, pesin hukumlu olmasini;

Ki bunlar daha da siralanabilir. ISTERMISIN?, Eger istersen, mesele yok. Yok eger, istemezsen; senin , bu yukarida sayilanlari, baskasina yapmanin bir anlami, mantigi, nedeni v.s. varmidir? Varsa, nedir?

Yorum, gorus ve dusuncelerinizi bekliyorum.

Evet bakalim kimler ne yaptiginin farkinda?

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kendi yaptıklarınızı çok güzel sıralamışsınız.

Bu nedenle ilk yorumu sizden alalım;

Bir bakalım siz ne yaptığınızın farkında mısınız?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bir baskasinin:

Senin kisisel hak ve ozgurluklerine mudahelesini;
Senin, soyut/somut her turlu degerlerini, genel anlamiyla "asagilamasini"
Seni kendi dogrularina yonlendirmesini;
Senin dusunce ve davranisina mudahele etmesini;
Seni, kendi ideolojik inancsal dogru amaci icin "kullanmasini"
Senin kisiligine yonelik davranmasini;
Senin uzerinde, otorite kurmasini;
Seni, "korkutarak", sindirmesini, ya da teslim almasini
Seni "degersiz" kilmasini;
Seni, hosuna gitmeyen bir etiketle etiketlemesini;
Senin hakkinda, onyargili, pesin hukumlu olmasini;

Ki bunlar daha da siralanabilir. ISTERMISIN?, Eger istersen, mesele yok. Yok eger, istemezsen; senin , bu yukarida sayilanlari, baskasina yapmanin bir anlami, mantigi, nedeni v.s. varmidir? Varsa, nedir?

Yorum, gorus ve dusuncelerinizi bekliyorum.

Evet bakalim kimler ne yaptiginin farkinda?

isterim isterim denesinler ve karşılıklarını alsınlar bakalım
kendilerini ölçsünler sınasınlar

yapmasını değil tabi denemesini; yapmak ve başarmak arasında fark vardır hem ben özgürlüğümü öyle kolay verir miyim bakalım bi denesin,
denemekten ne çıkar;

bunlar beni neyi değiştiri ki ben kendimi biliyorum ve ona haddimi bildiririm ben
biliyorsam yani ben kendimi yıkılmam-değişmem alınmam gocunmam bundan;
onu -bunu kendine veririm ve alınamam evet artık böyle budur

e güçsüzsem yıksın beni, kontrolsüzsem raydan çıkarsın ki ben öğreneyim değil mi?

aşağılamakla ben aşağılanmam ben olduğum yerdeyim ve biliyorum kendimi değil mi ama? evet bu gücüme gider-zoruma gider bazen ama unuturum giderim ve barışırım ve birlikte oyun oynayalım mı diye sorarım bunu bana yapana

bunların hepsi onun gözünde yargıları olur benim değil ki ve ben neden onun gözüne girmeye çalıaşyım ki kendi gözümdeki yerimdeyim ben ve ordan bakarım bu olanlara bi görürüm şöle neymiş diye bunları ve tadarım-koklarım durumu bi iyice ve aman vermem ortalığa

beni neden kırsın-aşağılasın ya da düşürsün ben ne isem oyum zaten değil mi ve nerdeysem o -kendi gözümdek iyerim o- değişmez-değişemem artık

nothing's gonna change my world together artik

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
isterim isterim denesinler ve karşılıklarını alsınlar bakalım
kendilerini ölçsünler sınasınlar

yapmasını değil tabi denemesini; yapmak ve başarmak arasında fark vardır hem ben özgürlüğümü öyle kolay verir miyim bakalım bi denesin,
denemekten ne çıkar;

bunlar beni neyi değiştiri ki ben kendimi biliyorum ve ona haddimi bildiririm ben
biliyorsam yani ben kendimi yıkılmam-değişmem alınmam gocunmam bundan;
onu -bunu kendine veririm ve alınamam evet artık böyle budur

e güçsüzsem yıksın beni, kontrolsüzsem raydan çıkarsın ki ben öğreneyim değil mi?

aşağılamakla ben aşağılanmam ben olduğum yerdeyim ve biliyorum kendimi değil mi ama? evet bu gücüme gider-zoruma gider bazen ama unuturum giderim ve barışırım ve birlikte oyun oynayalım mı diye sorarım bunu bana yapana

bunların hepsi onun gözünde yargıları olur benim değil ki ve ben neden onun gözüne girmeye çalıaşyım ki kendi gözümdeki yerimdeyim ben ve ordan bakarım bu olanlara bi görürüm şöle neymiş diye bunları ve tadarım-koklarım durumu bi iyice ve aman vermem ortalığa

beni neden kırsın-aşağılasın ya da düşürsün ben ne isem oyum zaten değil mi ve nerdeysem o -kendi gözümdek iyerim o- değişmez-değişemem artık

nothing's gonna change my world together artik

Ben de cogu zaman lakabima bunu yapanlar ile kontrolu kaybedip, cokca zaman "savunuya gectim."

Aslinda biurisine saldirmak en kolay yapilan seydir.

Sana da sadece savunmak kalir ve o saldirdikca sen savunursun, ya da artik dayanamaz karsi saldiriya gecer misilleme yaparsin.

Yalniz bir kitle platformunda kimsenin kitleye boyle dusunce ve bilgi icermeyen "klavye dalasi" sunmanin hakki yoktur.

O yuzden hemen kendimi toplar ve kendi adima yaptigim "klavye dalasi" ni durdururum.

Sitede "klavye dalasi" disinda baska bir sey yapmayanlarin yazdiklarini da artik gormem.

Cunku benim hem kitleye hem dusunceye hem de bilgiye saygim var.

Paylasmak isteyenle paylasirim, dalasisteyen ise havasini alir.

Sonucta bu dalasin ne bir galibi ne de maglubu olmaz.

Sadece ego tatminidir.

Iste yukarida siralanan o cumlelerin hepsi bu klavye dalascilarinin yaptigi tek seydir.

Bunun farkindalar mi dersen de; hic zannetmiyorum.

Cunku kendi varliginin farkinda olmayan, yazdiginin nasilfarkinda olsun!

Klavye dalascisinin farkinda oldugu tek sey, baskasinin yazdigi ve bu yazilanin inandiklari dogrularina ters gelmesi ve sanki bu ters gelen dogrularin onlarca "sen kendi inandigin dogrunu birak, buna inan" olarakustlerine almalaridir.

Cunku klavye dalascilari kendi dogrularinin ezberinin disina cikamazlar.

Cikarlarsa bosluga duserler.

O yuzden tek yaptiklarikendi inandiklari dogru ile ustelik onun da bilgi ve dusuncesini bilmeden, kendilerine ters gelen dogrularla dalasmaktir.

Ayrica bunlar bu konuda da ustadir sen uzatirsan da uzatirlar.

Ustelik kendilerine olan guven ve kontrollerini de yitirerek.

Ne dedigimin gozlemini anlamsiz basliklarda gormen mumkundur.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Uzak dursunlar başka Evrensel İhsan etsin istemem.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ben de cogu zaman lakabima bunu yapanlar ile kontrolu kaybedip, cokca zaman "savunuya gectim."

Aslinda biurisine saldirmak en kolay yapilan seydir.

Sana da sadece savunmak kalir ve o saldirdikca sen savunursun, ya da artik dayanamaz karsi saldiriya gecer misilleme yaparsin.

Yalniz bir kitle platformunda kimsenin kitleye boyle dusunce ve bilgi icermeyen "klavye dalasi" sunmanin hakki yoktur.

O yuzden hemen kendimi toplar ve kendi adima yaptigim "klavye dalasi" ni durdururum.

Sitede "klavye dalasi" disinda baska bir sey yapmayanlarin yazdiklarini da artik gormem.

Cunku benim hem kitleye hem dusunceye hem de bilgiye saygim var.

Paylasmak isteyenle paylasirim, dalasisteyen ise havasini alir.

Sonucta bu dalasin ne bir galibi ne de maglubu olmaz.

Sadece ego tatminidir.

Iste yukarida siralanan o cumlelerin hepsi bu klavye dalascilarinin yaptigi tek seydir.

Bunun farkindalar mi dersen de; hic zannetmiyorum.

Cunku kendi varliginin farkinda olmayan, yazdiginin nasilfarkinda olsun!

Klavye dalascisinin farkinda oldugu tek sey, baskasinin yazdigi ve bu yazilanin inandiklari dogrularina ters gelmesi ve sanki bu ters gelen dogrularin onlarca "sen kendi inandigin dogrunu birak, buna inan" olarakustlerine almalaridir.

Cunku klavye dalascilari kendi dogrularinin ezberinin disina cikamazlar.

Cikarlarsa bosluga duserler.

O yuzden tek yaptiklarikendi inandiklari dogru ile ustelik onun da bilgi ve dusuncesini bilmeden, kendilerine ters gelen dogrularla dalasmaktir.

Ayrica bunlar bu konuda da ustadir sen uzatirsan da uzatirlar.

Ustelik kendilerine olan guven ve kontrollerini de yitirerek.

Ne dedigimin gozlemini anlamsiz basliklarda gormen mumkundur.

Değişik renklerle kendini bu denli açık ve anlaşılır ifade etmek sadece bir düşün insanına özgü ayrıştırıcı, seçici, seçilmişliğin simgesi özelliklerdir.

Kendini, yaptıklarını, mağdur kimliğine bürünüp kendi gibi düşünmeyenelerce inancına saldırıldığında savunanlara mal etmek gibi bir acziyet bilimsel takılmak mı oluyor?

Etik bu mudur yani?

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Konu başlığını okuyunca ilk aklıma masaj geldi. Omuzlarım çok gergin bir masaj yapmasını isterdim. :)

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
WTD, kitleye sorduğun soruyu dönüp bir de kendine sordun mu?

Samimi ve dürüst olsa idin; inançsal konulara anlamak ve bilmediğini öğrenmek adına yaklaşımda bulunsa idin; HEP İDDİA ETTİĞİN GİBİ, HERKESİN İNANCINA SAYGILI OLSA İDİN,

Kul olduğunun bilincinde olup, bundan rahatsız olmayanlara aşağılayıcı tavır sergilemese idin (sen öyle düşünüyorsun diye onlar aşağılaşmış olmuyorlar elbette, öyle bir vehme kapılıp, kendine mutluluk payesi çıkartmayasın)

İddia ettiğin gibi gerçekten EVRENSEL İNSAN anlayışına uygun, EVRENSEL HUKUKA SAYGILI olsa idin, şimdi o soruları sorup durmayacak, senin deyiminle klavye dalaşı vs. gibi çirkin ve seviyesiz tartışma ortamlalarına neden olmak değil, kaliteli paylaşımlara öncü bile olabilirdin.

BİRAZ VİCDAN (sende varsa tabii) , biraz özeleştirici marifetiyle bir de kendini sına diyeceğim , ama örnekleri ile sabit olduğu üzere, sende bu yetenek maalesef zırnık denen mertebede bile YOK!

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
"klavye dalasi" .

bana soruyorsanız ben edebiyata bakarım ya da metne; ortaya çıkan metne ve metnin değerine

yani bunu yaparsam da ortada bir düşünce yumağı-fikir ipucu-değer ya da edebiyat-felsefe-sonuç her neyse içersin ki isterim ya da dolaylı olarak bu amaçla ya da sonuçla yaparsam yaparım

örneğin 'kimsin lan sen' diye sorana düşündüm ve "kimimlanben im" ben ya da "kimsinlansenim ben" ya işte sen söylemişsin diye cevap verdim ve kızmasamda düşünebilirsem böyle yapmayı deniyorum örneğin
ya da bu adı sen verdin bana adsız yeni bir adım oldu ve beni düşündürdün ve kızdırmama farklı bakmamı da sağladın sağol ne güzel derim-derdim;
yani kızmasam da bunu yapabilirsem işte deniyorum bunu/bunları
bu sanal şeyler saçmalık-zor biraz işte öyle
meramım budur

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
bana soruyorsanız ben edebiyata bakarım ya da metne; ortaya çıkan metne ve metnin değerine

yani bunu yaparsam da ortada bir düşünce yumağı-fikir ipucu-değer ya da edebiyat-felsefe-sonuç her neyse içersin ki isterim ya da dolaylı olarak bu amaçla ya da sonuçla yaparsam yaparım

örneğin 'kimsin lan sen' diye sorana düşündüm ve "kimimlanben im" ben ya da "kimsinlansenim ben" ya işte sen söylemişsin diye cevap verdim ve kızmasamda düşünebilirsem böyle yapmayı deniyorum örneğin
ya da bu adı sen verdin bana adsız yeni bir adım oldu ve beni düşündürdün ve kızdırmama farklı bakmamı da sağladın sağol ne güzel derim-derdim;
yani kızmasam da bunu yapabilirsem işte deniyorum bunu/bunları
bu sanal şeyler saçmalık-zor biraz işte öyle
meramım budur

Sen ne zamanlari "klavye dalasi" yaparsin?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

ben sanırım dalaş benle yapılırsa ve başlatılırsa olayı ve kendimi makul açıklayabileceğim bi seviyeye getirebilene kadar
ya da en azından üçüncü kişilerin okumasında objketivitesini gözeterim bilmiyorum

dalaş sözcüğü kötü bi sözcük;

eğer ben yaralanmışsam eşit yaralanmayı ve yaralamayı ummalıyım

düşünüyorum bi yere varmıyor;
bi yere varlık koymak zor

klavyeden ibaret;
duygular klavyeden ibaret değil

bir amaçla gittiğinizi düşünün kervansınız ve yük taşıyorsunuz ya da fikirleriniz ve görüşleriniz

insanlar bir düşünceye niye ve biz neyi başaramıyor ya da beceremiyor ya da görmüyoruz?

varlık tehdidi olmasa da stabilite tehdidi

ben eğer mistik bulmazsanız bi hikaye analtayım bize?
bu okuduğum bi şey;
ve belki birlikte bir olay örgüsü;

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
ben sanırım dalaş benle yapılırsa ve başlatılırsa olayı ve kendimi makul açıklayabileceğim bi seviyeye getirebilene kadar
ya da en azından üçüncü kişilerin okumasında objketivitesini gözeterim bilmiyorum

dalaş sözcüğü kötü bi sözcük;

eğer ben yaralanmışsam eşit yaralanmayı ve yaralamayı ummalıyım

düşünüyorum bi yere varmıyor;
bi yere varlık koymak zor

klavyeden ibaret;
duygular klavyeden ibaret değil

bir amaçla gittiğinizi düşünün kervansınız ve yük taşıyorsunuz ya da fikirleriniz ve görüşleriniz

insanlar bir düşünceye niye ve biz neyi başaramıyor ya da beceremiyor ya da görmüyoruz?

varlık tehdidi olmasa da stabilite tehdidi

ben eğer mistik bulmazsanız bi hikaye analtayım bize?
bu okuduğum bi şey;
ve belki birlikte bir olay örgüsü;

Ne demek "dalas" ve neresi "kotu?"

Dalasa basliyanin amaci dalasi kazanmaktir.

Ben de bu isteklerini daima yerine getiririm.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

aslında ben sadece yazmakla ilgileniyorum ve ortaya çıkardığım ürünle
ve değişik iletişim basamakları ve sonuçları ve geribildirimlerle tüm bu hepsi

ben açık söylim-ben kendim bilmiyorum yapıyor muyum ama kendi adıma kişi hedef alacağımı ve düşünce dalaşı yapacağımı (başlatarak ya da ben başlatarak) hiç sanmıyorum ama diyalektik için kelimelerle ya da düşüncelerle geliştirme-oynaştırma yaparım- bilmiyorum ve emin değilim

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ne demek "dalas" ve neresi "kotu?"

Dalasa basliyanin amaci dalasi kazanmaktir.

Ben de bu isteklerini daima yerine getiririm.

dalaş şöyle; birincisi dalaştırmak üçüncü kişilerin eylemi mi?
hayır değil
tamam dalaş kavga için laf atmaktır;
çekişme için
bu diyalektik olursa( tartışma anlamında genel kelime anlamı)
ik itarafta kendini taraflı-tarafsız bi münazaracı gibi görürse ne güzel olur ama bilmiyorum

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
aslında ben sadece yazmakla ilgileniyorum ve ortaya çıkardığım ürünle
ve değişik iletişim basamakları ve sonuçları ve geribildirimlerle tüm bu hepsi

ben açık söylim-ben kendim bilmiyorum yapıyor muyum ama kendi adıma kişi hedef alacağımı ve düşünce dalaşı yapacağımı (başlatarak ya da ben başlatarak) hiç sanmıyorum ama diyalektik için kelimelerle ya da düşüncelerle geliştirme-oynaştırma yaparım- bilmiyorum ve emin değilim

Eger dalas yaptiginin farkinda degilsen, o zaman sen de kendi varligindan bihabersin demektir.

Yani dalasi yapipta bunun farkinda olmayanlar gibi.

Ben ise ne zaman yaptigimin ve yapmadigimin farkinda olurum.

Cunku bana dalasi baslatana yanit vermek icin dalas duellosunu once kabullenir, sonar da ne zaman o kontrolunu bana verir, iste tam da orda dalasi birakirim.

Tabi o hizini alamaz ve kontrolunu vermeye devam eder.

Ayni bu sitede goruldugu gibi.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
dalaş şöyle; birincisi dalaştırmak üçüncü kişilerin eylemi mi?
hayır değil
tamam dalaş kavga için laf atmaktır;
çekişme için
bu diyalektik olursa( tartışma anlamında genel kelime anlamı)
ik itarafta kendini taraflı-tarafsız bi münazaracı gibi görürse ne güzel olur ama bilmiyorum

Dalas satasmali/savunmali atismaktir.

Mesela asiklar saz ile dalasirlar.

Yada iki cocuk dalasir.

Dalas kontrolden cikarsa, iki taraf bir birine veryansin eder.

Eger yanyana iseler fiziksel olarak ta kapisabilirler.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hayır şu; açık söylim;
üçüncü kişileri de düşünerek çıktı ile ile de ilgilenirim ;
zamana bırakılmış metin-yazır
yazıyorum yaşayacakmış gibi (yazılar orda burda devam edecekmiş gibi) ve bir düş kahramanı bazen çekinmeden düşünmeden bazen amaçla karışık

tartışma amacı konusu bana bi şey vermiyorsa bile olay örgüsü olarak ya da kurgusu olarak ortaya çıkan ürün, konuşma ve metin olarak değer/ifade ya da sonuç (ya da aşama vb.) içereceğini düşünüyorsam;
sonuç ve çıktı için

hayır şöyle bi kavga iki kişi arasında olur biter ya da iki izleyeicisi vardır; burada öyle değil;
zamana asılmış bağımsız yazılar ben bunu hesaba katarım

---

hayır şunu sorayım ben;
kaç geçmiş postu okuyoruz ya da inceliyoruz
ve baştan sona ;
orada bırakılmış tümcelerin önemliliği;

-
örn. hayat akıcıdır
hayat sıkıcıdır

ben bi yazım tadımı ararım; pembe dizi sevmem ama sürükleyicilik diye bi şey vardır ya da içinde tutma

bi romanı açar ve beşinci sayfa da ya da kitabı
ve bi filmi ya da diziyi üçüncü dakka da kesebilirsiniz;

şimdi ben bir yönetmen değili ama böyle değişik ;
ben şunu isterdim sadece-temel güdü gibi
aşamalı olarak yazı tutsun içinde okuyanı örneğin;
bu benim yazım tavrımı bozar mı? bozar ama final sahnemi ya da yapacağımı ben düşünürüm;

ben bir diyalektiğin içinde bile hala kısmen karşı taraf ama daha çok üçüncü kişi ve kişiler ve tüm zaman tanıkları ve okuyucuları ya da bunun yanında gelecek paradigmam ve kendi analtımım ve varmak noktamla ilgili amaç birliği içindeyim
eğer kapılıp gidersek dediğiniz olur-unuturuz-dalaşma-anlık bu;

ama gelen bi göktaşı dışardan gelmiş gibi size çarpmış gibi ya da bi yere gitmişsiniz iki karalamak istemişsiniz ve oraya
bu beklenmedik olursa tabi;

örneğin müslüman mahallesinde salyangoz satmak diye bi şey var;
tamam örneğin ben bir salyangoz satıcısıyım diyelim; ve bu mahallede yaşıyorum; Çıkar öte mahallede salyangozu bitirir gelirim akşamda burda tavla oynarım -herkeste salyangoz satıcısı olduğumu bilir, Bi gün salyangoz isteyen olursa ben de olacağını da bilir; El altından isteyen olursa da;

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Eger dalas yaptiginin farkinda degilsen, o zaman sen de kendi varligindan bihabersin demektir.

Yani dalasi yapipta bunun farkinda olmayanlar gibi.

Ben ise ne zaman yaptigimin ve yapmadigimin farkinda olurum.

Cunku bana dalasi baslatana yanit vermek icin dalas duellosunu once kabullenir, sonar da ne zaman o kontrolunu bana verir, iste tam da orda dalasi birakirim.

Tabi o hizini alamaz ve kontrolunu vermeye devam eder.

Ayni bu sitede goruldugu gibi.

Her nedense ve ne hikmetse dalaş dediğin o tatsız durum hep, senin etrafında gelişiyor saygıdeğer ivrensel biyefendi.Senin insanların inançlarına, fikirlerine yaklaşımın nedeniyle olabilir mi?

Çok gözlemcisin, biraz da kendini gözlemleyebilsen sorun belki de hallolur. HI?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Benim butun baslik yazilarim ya da kisisellesmemis yanitlarim, daimi olarak notrdur ve 3. tekilsahistir.

Zaten kisisell;estirmek kendi acindan 1. tekil sahis, yazistigin acisindan da 2. tekil/cogul sahistir.

Eger baslikya da mesaj kendi bireyselligim ile ilgili bir aciklama iceriyorsa, zaten yazi dili ve uslubu 1. tekil sahistir.

Eger bir analitik, diagnostic, ya da sorun dile getiriyorsam; sahsa yonelmem.

Yani "sen farkinda degilsin" diye kimseyi suclamam.

Sadece yazilanin algilanmasi icin farkindalik gerektigini vurgularim.

Boyle oldugu halde sadece kendi dogrularina odakli okur, dogrusuna ters geldiginde bunu kendi ustune alinir.

Bu aslinda algida "alinganlik" olarak bilinir.

Yani geneli ustune alinir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
şimdi mistik olmayan hikaye o zaman mistik sevilmedi çünkü;

burası karadeniz ve salyangoz'u boldur burdan ithal edilir ve toplanır gönderilir; para için;

şimdi halkın protein ihtiyacına ve tüketimine baklım ve neler yaptıklarına;
etin kilosu otuzbeşlira
hormonlu beyaz etler nispeten ucuz ama sağlıkları ve çok tüketimi tartışılıyor hala;
deniz ürünleri et-kemik ve iç oranından sonra hesaplanmalı et fiyatı

burada insanlar bitki topluyolar-örneğin diken ucu bu araziden ve başka şeyler; Örneğin bu diken ucunu(saparna denir sanırım batı tarafında saatlerce süren uğraşla; )
Daha önce hiç hiç yemeyenin tatmayanın acı gelir bulacağı tadına bile bakamaycağı belki başka şeylerde var-
ve bazıları tüketim ve evvel zaman alışkanlığı ya da kıtlık tüketimi alışkanlığı bunların geçmişten gelen de;

köylerde bile kendi için etlik hayvan üreten neredeyse hiç yok; bakıp bakıp satıyor ve başkasına yediriyor;
halka pırasanın ve meyvenin yararları anlatılırken batıda/Avrupa da kişi başı yıllık et tüketimi 100 kg lar civarında ve belki de üstünde ve porsiyonlar üç- beş-altıyüz gramlık belki de; Ve bu dünyada Cana Hoca'yı Canan Karatay'ı yasaklamaya girişmişler ki bir ikincisi neredeyse yok dünyada- Türkiye dünyasında yok

şimdi gözlem yumaklarından bahsetmişken ki bahsettik işte bahsediyoruz;
açmaya gerek var mı?

ne diyor Canan Hoca ve diğerleri bu savı ve Paleo'yu savunanlar örneğin;
İnsanların toplu tüketim alışkanlığı göçle kıtlıkla
ya da
yerleşik hayatla ve buğday üretmeyle ki buğday bildiğin çimenin/otun başağıdır;
şimdi o da bilim
belli araştırmalar yapmışlar; Örneğin bi kabile bulmuşlar sadece et tüketen ve çiğ hayvan sütü tüketen ve hastalık barındırmıyor-kalp ve damar hastalığı ve bu gözlem ve bilim;
Bilim onu yasaklamaya girşiyor -diğer bilim ve bilimci bilim-sahipli bilim;
Yüksek protein ve yüksek yağla beslenilen alanlarda başka gözlemler var bunu destekleyen

şimdi ben çıkıp köyde anlatsam; iki inek bak at dolaba-buzluğa ya da derin dondurcuya ona buna minnet etme;

ya da salyangoz'u zaten topluyosun müsebbibi ve yeme aracısı sensin;
hem bu doğa etiyse neden yasak; hem kitap yazıyor mu ismi geçerek bu hayvanın bunu yemeyin diye desem ve et et değil mi? ve kilolarca topla at buzluğa desem
beni topa tutarlar değil mi ve derdimi de anltamam -susarım giderim- ben de yemem içmem- tadını da merak etmem olur biter değil mi?
bu dünya böyle dünyası

oo çok güzel-çok güzel bu ot çok güzel derler;

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar