Banka üyelik aidatları/Banka karları

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Pyramos tarafından oluşturulan Banka üyelik aidatları\/Banka karları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,107 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Banka üyelik aidatları\/Banka karları
Konbuyu başlatan Pyramos
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot
P

Pyramos

Ziyaretçi
arkadaşlar ekstrelerinizi iyi okuyun. sanırım bankalar aralarında anlaştılar ve üyelik aidatların da artık oldukça ısrarlılar. (benim harcamam yüksek benden almazlar demeyin sanırım artık bu işlemiyor) 3 Kredi kartım var 1 tanesi hariç diğer ikisini şartlar oluşunca iptal edeceğim. (alırken aidat yok sözü veren kalacak sadece, umarım o da sözünü yemez çünkü en son gelen ekstrede artık 65 TL alacağız bu hüküm sözleşme değişikliği hükmündedir gibi birşeyler yazmışlar. Yargıtay karar çıkardıkça bunlar her türlü gedikten faydalanıyor.

aman nolcek demeyin. buyrun burdan biraz 2010-2011 yılları karlarını okuyun,eminim etkileneceksiniz:)

P

Pyramos

Ziyaretçi
rakamların sonunda ,00 yani kuruş yok. örnegin Garanti bankası 3.363.845.000,00 TL (üçmilyarüçyüzaltmışüçmilyonsekizyüzkırkbeşbinlira) yani bir yılda eski para ile 3 katrilyon 363 trilyon kar etmiştir. rakamlar o kadar büyük ki şöyle açıklayım; garanti bankası GÜNLÜK karı; 9,2 TRİLYON (eski para ile)

Günlük kar 9,2 trilyon. var mı böyle bir kazanç!!!

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
sn.don kişot, bu durumu nasıl değerlendirmek/yorumlamak gerekir... yargıtay kararına göre, kart aidatları, hesap işletim ücretleri gibi kimi haksız/hukuksuz el koymaları, bddk ya da ilgili bakanlık bir genelge ya da tebliğle önleyemez mi...eğer önleyemiyorsa, hükümet bir kararname ile, bankaların korsanlığını durduramaz mı...eskiden vadesiz hesaplara da azçok bir faiz ödenirdi, şimdi üste para alınıyor; bu tuhaflığı gidermek, finlandiya hükümetine mi düşer... yoksa hükümet de çoğu yabancı finans şirketlerinin elinde olan bu bankaların korsanlığı karşısında, hukukun ve kendi vatandaşının değil de finans kapitalin yanında mı saf tutuyor... eğer durum böyleyse, vatandaşın da safını gözden geçirip yeniden belirlemesi gerekir mi/gerekmez mi... ne dersiniz....

P

pissen

Ziyaretçi
neticede bu banklar kimsenin kara kaşına kara gözüne hizmet vermiyorlar. Elbet bir yerlerden kazanacaklar. Ben bazen sırf garanti bankasını sevdiğim için en gereksiz paketi (sigorta poliçe vs.)bile alıyorum. Onlar ne kadar çok kazanırsa bize de o kadar kaliteli hizmet gelir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
kapitalizmin yeterince olgunlaşıp çürümeye başlamış olduğu bir aşamasında, kimse finans kapital kar etmesin filan demiyor... ama sistem gereği, suyun başını tutuyorlar diye, haksız, hukuka aykırı uygulamalarla karlarını maksimize etme çabaları da görmezden gelinemez... diye düşünüyorum...

P

pissen

Ziyaretçi
ortada bir haksızlık yada hukuksuzluk olduğunu düşünmüyorum ben birazdahaderinmavi. Sadece normalin üzerinde bir rekabet var gibi. Bu rekabet normalde para ile yapılması gereken işlemleri ücretsiz hale getirdi ki insanlar bunu kazanılmış haklar olarak algılıyorlar. Farkındaysan burada faiz oranlarını konuşmuyoruz. Burada benim 100.000 varda şu kadar faiz verdiler sıkıntısı yok. Yahut şu kadar kredi aldım da bu kadar faiz aldılar sıkıntısı da yok. Bunlar kanun gereği tespit edilmiş şeyler. Burada ki sıkıntı ben bu bankayla çalışıyorum neden kart ücreti vereyim neden benden senelik aidat kesiyorlar.Vadesiz hesaplarda ki paraların bir günlük karı bile ciddi rakamalar tutabilir. Ama o işin de ona göre riski ve gideri var.Neticede devlet baba toplum adına onlardan bir para alıyor. Onlarda daha çok hizmet için ve daha çok kazanabilmek için envayi çeşit yatırım yapıyorlar. Semtler, ilçeler hatta mahalleler gelişiyor x banka geldi diye. Rantsal ve rayiç fiyatlarında artış oluyor ekonomi şişiyor yada gelişiyor. Yani her şey karşılıklı ve tarafların onayınca var. Ha bide şöyle bir şey var adamlar çalışıyor ya kaç zamandır içimden bizim evin yakının garanti atm si yok haybeden 3-4 km yol yapıyorum diyordum hatta istek maili filan atmayı düşünüyordum. Adamlar akıl etmişler atm kurmuşlar. O ATM makinesi bedava değil ya. Olaya bide böyle bakmak lazım..

P

Pyramos

Ziyaretçi
sn.don kişot, bu durumu nasıl değerlendirmek/yorumlamak gerekir... yargıtay kararına göre, kart aidatları, hesap işletim ücretleri gibi kimi haksız/hukuksuz el koymaları, bddk ya da ilgili bakanlık bir genelge ya da tebliğle önleyemez mi...eğer önleyemiyorsa, hükümet bir kararname ile, bankaların korsanlığını durduramaz mı...eskiden vadesiz hesaplara da azçok bir faiz ödenirdi, şimdi üste para alınıyor; bu tuhaflığı gidermek, finlandiya hükümetine mi düşer... yoksa hükümet de çoğu yabancı finans şirketlerinin elinde olan bu bankaların korsanlığı karşısında, hukukun ve kendi vatandaşının değil de finans kapitalin yanında mı saf tutuyor... eğer durum böyleyse, vatandaşın da safını gözden geçirip yeniden belirlemesi gerekir mi/gerekmez mi... ne dersiniz....

Bankalar bu işlemleri yaptıkları sözleşmelere dayandırıyor. Sözleşme yapma özgürlüğü ise anayasa ile korunuyor.bu özgürlük ancak kamu yararı adına sınırlandırılabilir.bankalar sırtını anayasaya dayandırdığı için mutlak engelleme işi kanunla bile durdurulamaz malesef. işte ancak mahkemelik olduğu zaman yargı kararları ile bu durumla mücadele etme yolu açık.

bankalar tüm hükümetlerce korunup kollanıyor. halkın; hakkını hukukunu bilmesi ve mücadele etmesi ile mümkün ancak bazı şeyler. mecburiyetlere zorlanmış, kurulan adi düzenle köşeye sıkıştırılmış halkın bu kapandan çıkması öncelikle bilinçlenme ve tezgahı farkedebilmekle mümkün. ancak bunada izin vermezler. insanı ve değerleri çok iyi bilip sömürüyor ve uyuşturuyorlar.

kıscası lanet olsun 10.000 kişinin 1 kişiyi zenginleştirmek için çalıştığı/sömürüldüğü bu düzene!

umut yok, imkansız diyorum bir yandan ama diğer yandan da gerçekçi ol, imkansızı iste ! diyor Che.. belkide bunu kasdediyor..

P

Pyramos

Ziyaretçi
ortada bir haksızlık yada hukuksuzluk olduğunu düşünmüyorum ben birazdahaderinmavi. Sadece normalin üzerinde bir rekabet var gibi. Bu rekabet normalde para ile yapılması gereken işlemleri ücretsiz hale getirdi ki insanlar bunu kazanılmış haklar olarak algılıyorlar. Farkındaysan burada faiz oranlarını konuşmuyoruz. Burada benim 100.000 varda şu kadar faiz verdiler sıkıntısı yok. Yahut şu kadar kredi aldım da bu kadar faiz aldılar sıkıntısı da yok. Bunlar kanun gereği tespit edilmiş şeyler. Burada ki sıkıntı ben bu bankayla çalışıyorum neden kart ücreti vereyim neden benden senelik aidat kesiyorlar.Vadesiz hesaplarda ki paraların bir günlük karı bile ciddi rakamalar tutabilir. Ama o işin de ona göre riski ve gideri var.Neticede devlet baba toplum adına onlardan bir para alıyor. Onlarda daha çok hizmet için ve daha çok kazanabilmek için envayi çeşit yatırım yapıyorlar. Semtler, ilçeler hatta mahalleler gelişiyor x banka geldi diye. Rantsal ve rayiç fiyatlarında artış oluyor ekonomi şişiyor yada gelişiyor. Yani her şey karşılıklı ve tarafların onayınca var. Ha bide şöyle bir şey var adamlar çalışıyor ya kaç zamandır içimden bizim evin yakının garanti atm si yok haybeden 3-4 km yol yapıyorum diyordum hatta istek maili filan atmayı düşünüyordum. Adamlar akıl etmişler atm kurmuşlar. O ATM makinesi bedava değil ya. Olaya bide böyle bakmak lazım..

Her ticari kuruluş, şirket kar ettiği sürece devam eder elbette..kar etmesinler diyen yok.. siz yukardaki karların ifade ettiği rakamları anlamadınız heralde..bu nasıl bir bakış açısı?? bunları başka yerde demeyin çok pis gülerler adama..

P

pissen

Ziyaretçi
:) donkişot almışsın eline bi abaküs yok şu şöyle kar ediyor yok bu böyle kar ediyor. Sana ancak şunu diyebilirim senin o parmak hesabıyla çıkarttığın 9200 tek başına bankaların karı olmaduığı gibi onları sigortalayan şirketlerinde karıdır. Ayrıca bak ben sana parmak hesabıyla çözebilceğin bir matematik göstereyim.

x bir aile ortalama bir semtte ev almaya karar verirler. Evin satış fiyatı 250.000 TL 'dir. Ailenin 35.000 TL birikmişi vardır ve bankaya kredi başvursunda bulunurlar. Banka ailenin alacağı evin piyasa değerinin 200.000 TL ile 250.000 arasında seyir edeceğine ikna olur ve 15.000.-30.000 arası faizle krediye onay verir. Alie 250.000 TL bankaya borçlanır. Aile borcunu taksitlndirdikten bir müddet sonra borcunu ödeyemez hale gelir ve banka aile hakkında yasal işlemleri başlatır. Evi haciz eder. Hiç bir zaman sahip olmak istemediği eve müşterisi için kefil olan banka elinde patlayan evi elden çıkarmak için bir takım girişimlerde bulunur ve evin belediyedeki rayiç değerinin 60-90.000 olduğunu %100 kar ile en fazla 180.000 TL olduğunu görür. Ve bu fiyattan icra kanalı yada başka kanallardan satışa koyar. Banka borsada değerlendirebilceği 250.000 TL den olmuş iken 35.000 TL 'da içeri girmiş durumdadır. Üstelik pasif bir emlak için totalde 285.000 TL lık bir mevla dönmüştür. Ve tüm bunlar olup biter iken her şey kağıt üzerinde durmuş ve bunun gibi yüzlerce, binlerce olayla dünyada bir ekonomik kriz çıkmıştır.

Sen neyin kârından bahsediyorsun :) Diğer yandan bankacılık sistemi devletleri ayakta tutan yeni dünya düzenin - yani küresel kapitalizmin bir aracıdır. Sen 3 adet kredi kartı almak ve mevcut sistem içerisinde bir yaşam kurmak ile sistemle zaten bir antlaşma yapmışsın. Anti-kapitalist olmadığın gibi devrimci de değilsin. Sosyalizm içinde mücadele vermiyorsun ve onlar gibi de yaşamıyorsun. Bu anlamda che örneği seni baya biz bozar. Bence sen yeni türkü yada bülent ortaçgil dinle. Ya içindesindir çemberin yada dışında.. Kararını ver donkişot :)

P

Pyramos

Ziyaretçi
tek başına bankaların karı olmaduığı gibi onları sigortalayan şirketlerinde karıdır

banka borçlunun ölümü halinde kredinin geri dönüşümünü garantiye almak ve uzun vadede önünü görüp, riski azaltmak için kendine bir siğorta şirketi kurar..borçudan hayat siğortası parasını alıp zorla sigorta yapar....sonra kendi sigortadıklarını topluca kişilerden aldığı paranın daha azına daha büyük bir sigorta şirkentine sigortalatır.. bunlar zaten aralarında birlik olmuş iç içe geçmiş şirketlerdir.... kar kardır ve ortadadır. karı kimlerin yediğine takılmanız nasıl birşeydir????

Banka borsada değerlendirebilceği 250.000 TL
hahaaha:) borsa daha karlı olsaydı gider orda değerlendirlerdi. bu bankalar zaten 24 saat ,evet 24 saat paracıklarını yatırım araçlarında değerlendirmektedirler. biraz incelerseniz uyanırsınız. siz uyurken bile onlar paralarını çalıştırır. vatandaşa ev için kredi veriyor diye nerdeyse amme hizmeti yapıyor diyeceksiniz:)

Anti-kapitalist olmadığın gibi devrimci de değilsin. Sosyalizm içinde mücadele vermiyorsun ve onlar gibi de yaşamıyorsun. Bu anlamda che örneği seni baya biz bozar. Bence sen yeni türkü yada bülent ortaçgil dinle. Ya içindesindir çemberin yada dışında.. Kararını ver donkişot

evet bunların hiçbiri değilim. Che'ninde tozu olamam. ben sistemin hayatını satın aldığı ve kuşattıklarından biriyim . köleyim desem yeridir yani. bu duruma gerçek anlamı ile isyan edecek irade,güç ve cesaretede sahip değilim. ama içimde genede yanan bir ateş var. onu söndüremez kimse ve her an herşey olabilir.

en son gri kurt isimli filmi izledim. orada ormanda etrafları kurtlarla çevrilmişken biri söyle diyordu;

-korkmuyorum. ben yerzünün hiç bir yerinde yüregimde korkuyla dolaşmam.

digeri şöyle dedi;

bu sözü bir yerlerde mi okudun:) benim ödüm kanıma(!) karışıyor, yalanları ve salon felsefesini bırak :)

kıssadan hisse; şu değilsin,bu değilsin Chenin karizmasını çalamazsın falam gibi ,bitmez tükenmez felsefeci kısır döngüsü beni felsefeden soğutuyor.

samimi olmadıktan sonra ki bunu sizde bir yazınızda yazmıştınız sanırım Evrensele demiştiniz. kısaca samimi olmadıktan sonra felsefe insandan ve gerçeklikten kopar gider ...

P

pissen

Ziyaretçi
donkişot donkişot yüzme bilmeden denize düşersen çıprınmak seni daha çok batırır. bankacılık sistemi senin sandığın gibi bir şey değil. Sendikasyon denilen bir şey vardır çay içerken serçe parmağını kaldırınca sen buna Reasürans diyebilirsin. Sigorta şirketlerine de başka sigorta şirketlerine sigortalanırlar. Ülkelerin öz kaynakları ve piyasa kaynakları sınırlı olduğu için sonsuz kar ve sermaye diye bir şey yoktur yeryüzünde. Dünya üzerindeki bütün paraların merkez banklarında altının ölçü birimi olan ons olarak bir karşılığı gerçekliği vardır. Borsadaki bu iniş ve çıkışlar bu gerçekliğin dışına çıkma durum tespiti sırasında olur esas olarak. Merkantilizmin zorunlu gelişimi olan yeni dünya düzeni yani küresel kaptalizm pazarları belirleyip küresel dengeyi oturtabilmek için bazen babasının hayrına verir her şeyi devletlere. Dünya bankası, yatırım bankası, kalkınma ajanslarıi kosgeb vs filan hep bu yüzden vardırlar. Senin en iyi anlayabileceğin örnek Truman planından doğan marşal yardımı olabilir. Bu yüzden bankalara amme hizmeti yapıyorlar diyebiliriz rahatlıkla bunda çekinecek bir şey yok. Çünkü senin anlamadığın şey yeryüzünde makro&mikro ekonomi denilen bir şeyin olduğu gerçeği. Bankalar sermaye sahipleri kar etsin diye değil devletler kasalarında olmayan parayı daha rahat harcasınlar diye vardır. Bal tutan elbet parmağını yalar ama bir bilsen donkişot bir bilsen sen bu işleri uluslar arası düzeyde yani literatülde sabancı , koç gibi ailelerinden tröstlerden maaş alıp işçi sıfatıyla anıldığını o zaman belki bu zenginzadelerimize acır gözünden iki damla yaş akardı. Bu yüzden gönlünü rahat tut sen donkişot karınca yiyenin bile bir yiyeni bulunur elbet bu fani dünyada :)

diğer olaya gelince efendim sisteme karşı mücadelenizin samimiyetini ben yada başkaları değil sisteme katılımla siz kendiniz ölçüyorsunuz. İçinizde yanan ateş, 17 ile 70 arasındaki bir ekrandan kaynaklanıyordur bence.. Dert etmeyiniz böyle şeyler siz ev aile iş kurdukça geçer bunlar :)

P

Pyramos

Ziyaretçi
donkişot donkişot yüzme bilmeden denize düşersen çıprınmak seni daha çok batırır. bankacılık sistemi senin sandığın gibi bir şey değil. Sendikasyon denilen bir şey vardır çay içerken serçe parmağını kaldırınca sen buna Reasürans diyebilirsin. Sigorta şirketlerine de başka sigorta şirketlerine sigortalanırlar. Ülkelerin öz kaynakları ve piyasa kaynakları sınırlı olduğu için sonsuz kar ve sermaye diye bir şey yoktur yeryüzünde. Dünya üzerindeki bütün paraların merkez banklarında altının ölçü birimi olan ons olarak bir karşılığı gerçekliği vardır. Borsadaki bu iniş ve çıkışlar bu gerçekliğin dışına çıkma durum tespiti sırasında olur esas olarak. Merkantilizmin zorunlu gelişimi olan yeni dünya düzeni yani küresel kaptalizm pazarları belirleyip küresel dengeyi oturtabilmek için bazen babasının hayrına verir her şeyi devletlere. Dünya bankası, yatırım bankası, kalkınma ajanslarıi kosgeb vs filan hep bu yüzden vardırlar. Senin en iyi anlayabileceğin örnek Truman planından doğan marşal yardımı olabilir. Bu yüzden bankalara amme hizmeti yapıyorlar diyebiliriz rahatlıkla bunda çekinecek bir şey yok. Çünkü senin anlamadığın şey yeryüzünde makro&mikro ekonomi denilen bir şeyin olduğu gerçeği. Bankalar sermaye sahipleri kar etsin diye değil devletler kasalarında olmayan parayı daha rahat harcasınlar diye vardır. Bal tutan elbet parmağını yalar ama bir bilsen donkişot bir bilsen sen bu işleri uluslar arası düzeyde yani literatülde sabancı , koç gibi ailelerinden tröstlerden maaş alıp işçi sıfatıyla anıldığını o zaman belki bu zenginzadelerimize acır gözünden iki damla yaş akardı. Bu yüzden gönlünü rahat tut sen donkişot karınca yiyenin bile bir yiyeni bulunur elbet bu fani dünyada :)

diğer olaya gelince efendim sisteme karşı mücadelenizin samimiyetini ben yada başkaları değil sisteme katılımla siz kendiniz ölçüyorsunuz. İçinizde yanan ateş, 17 ile 70 arasındaki bir ekrandan kaynaklanıyordur bence.. Dert etmeyiniz böyle şeyler siz ev aile iş kurdukça geçer bunlar :)

bir avuç dolar..birkaç dolar için... iyi,kötü ,çirkin..:)

Ben ne anti kapitalistim ne de sosyalizim taraftarıyım.. iyi,kötü,çirkin :) işte benim dünyaya bakış açım,ideolojim bu kadar..

bankaları mevcut hakim ekonomik sisteme,ekonomik sistemi devletlere, devletleride halka bağlayıp amme hizmetine nefis bir biçimde bağlamışsınız:)

ben olana bakarım, olan şudur; bankalar kötüdür, kapitalizm kötüdür. apaçık insanlık düşmanıdır.

Siz devlet sistemine güçlü bir demokrasi ve hukuku hakim kılmazsanız orda güçlülerin hakimiyeti ortaya çıkar, kısaca haksızlık ve adaletsizlik. dünya gelirinin % 80 nini %20 lik kısım yiyor,geri kalan %80 de %20 ile yaşamaya çalışıyor. sefalet yok edilemiyor. ama bunun sebebi kıt olan ekonomik kaynaklar değil bu çok açık öyleyse bu sistem kötü.

P

pissen

Ziyaretçi
:) iyi güzel çirkin olayını tuttum. bakma sen benim dalgama bağlarım ben antin kuntin şeyleri birbirine. Bağlamışlar bizim elimizi kolumuzu senden çok ben yanarım :p

sana gelsin donkişot esen kal..

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
ben de bazen bankalara ateş püskürüyorum, iliğime kadar sömürüldüğümü düşünüyorum ancak ortadaki gerçek şu,, krediyi çektikten sonraki o sıcacık para bana bankaları bir hayırsever olarak gösteriyor... hele kredi kartını kullanırken,, hele bankaya gitmeden tüm havale ve ödemelerimi pc başından yaparken... inanılmaz bir kolaylık... fatura ödemeleri gelince de isyanı basıyorum tabi :) kapitalizm diye...
çevremde bankalarla hiç işi olmayan insanlar da var ancak feci bir zaman kaybındalar tabi içlerinin rahat olması başka... bu durum karşılaştırma gerekirse tartışılacak bir olay... kendi adıma hızlı ve pratik yaşamak için banka şart tabi bu sistem içerisinde...

bir de belirtmeden edemeyecem sayın pissen,, bazı yazılarınızı okurken sanki gogol bordello sahnedeymiş gibi oluyor :)

P

pissen

Ziyaretçi
2008 yada 09 olsa gerek müzikle ilgilenen bir arkadaşım 11 MB filan olan super taranta paraçasını göndermişti msn'den. uzun bir bekleyişten sonra world of music dinlemeye başlamıştım. Ne yalan söylim gogol bordello benim tarzım ve adamım. Çözümlemen tam isabet bazen yazarken playslist'e göre dinlerim.Düşüncelerimde bundan fazlası beklenemez. non stop music / non stop party :)

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Faydalı bir konu olmuş fikri olan var mı? :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar