Bana yardımcı olursanız çok sevinirim...Acil..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Firaz tarafından oluşturulan Bana yardımcı olursanız çok sevinirim...Acil.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,245 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bana yardımcı olursanız çok sevinirim...Acil..
Konbuyu başlatan Firaz
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Firaz

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar..Değerli forum üyeleri..Ben 11.sınıfa bu sene geçtim ve sayısal bölümü okuyorum yeni felsefe dersi görmeye başladım.Aslında önceden de biraz sempatim vardı felsefeye,ilgilenmekten ve düşünmekten zevk alıyorum.Fakat bi sorun çıktı bizim hocamız aslında felsefenin çok daha farklı olduğunu gösterdi ve artık sınır(!)larıma ulaştım diye bilirim.Bize bir kaç soru verdi ve bunu sınavda sorucağını söyledi.Cevaplamak için çok uğraştım ama herseferinde yanıtlarımı çürüttü.Ve kanıt istedi,ispat istedi..Doğru cevabın ne olduğu konusunda açıklamasıyla birlikte bana yardımcı olur musunuz ? İşte sorular ;

a)Matematik bir bilim midir?Neden?
b)Felsefe bir yaşam biçimi midir?Açıklamasıyla..
c)2+2 neden 4 eder ?
d)güneş yarın doğacak mı ?
e)ne için yaşıyoruz?
f)Felsefe de soru sormak cevaplamaktan neden önemlidir? Tarzında sorular.. Şimdiden teşekkürler...:)

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
a) matematik bir bilimdir; çünkü, bilim, insan bilincinden bağımsız olarak doğada yer alan nesnelerin ve süreçlerin arasındaki ''zorunluluk ilişkilerini'' açığa çıkarıp ifade eden, kanıtlayan bir zihinsel etkinlik alanıdır... ve matematik de doğada bulunan nesnelerin (niteliklerinin bir yana bırakılıp) yalnızca niceliklerinin soyutlanmasıyla elde edilen sayıların ilişkilerini ele alıp, bu ilişkilerin sonuçlarını açığa çıkarır, ifade eder ve kanıtlar... tıpkı diğer bilimler gibi, gerçekliğin bütününe değil de, kendisini sınırladığı kısmına, yani niceliklere ilgi gösterir... b) varlığın (ve dolayısıyla insanın) en kapsayıcı, en genel, sorunlarını, kategoriler ( en genel kavramlar) aracılığıyla kavrayarak, yansıtmaya yönelen bir zihinsel etkinlik alanıdır... aynı zamanda bir dünya görüşü, bir hayat anlayışı olarak felsefenin, insan yaşamının anlamını sorgulayan etik değerler alanındaki yaklaşımları; tutarlılık gereği, yaşam biçimi olabilir; ya da yaşam biçimine kaynaklık edebilir... (örn. sokrates...) c) 2+2=4 ilişkisi, 2'nin, 4'ün ve + işleminin tanımlarının zorunlu bir sonucudur; söz konusu olan tanımlar değiştirilmeden, aralarındaki ilişkinin değiştirilmesi olanaklı değildir... d) güneşin yarın da doğacağının hiçbir kesinliği ve dolayısıyla garantisi yoktur... ( tüme varılamaz...) e) hayat, insanla ilgili herşeyi kapsadığı için, kendi içinde yer alan herhangi bir ögeyi, unsuru amaç edinemeyecek kadar geniş kapsamlı bir süreçtir; ama yaşamımızın başlıca yönelimi kendi potansiyelimizi gerçekleştirmektir... f) felsefenin bir ölçüde sorgulama süreci olduğunu kabul etsem bile; felsefede soruların, cevaplardan daha önemli olduğu konusunda kuşkuluyum, çünkü, sistematik felsefe açısından, cevap niteliğinde ortaya çıkan, felsefi sistemlerin önemini de gözardı etmemek gerektiğini düşünüyorum...

Serdar Gülüm

Yeni üye
Yeni Üye
Soruların cevapları önemli olsaydı hocan soruları sınavdan önce verip doğru cevapları bulman için fırsat tanımazdı.
Hocanın istediği soruların üzerinde akıl yürütmen, sonrada sıavda kendi akıl yürütmelerini ortaya koyman. Doğru cevap vermenin önemi yok.

İşe alımlarda da uygulanır bu yöntem.
"istanbulda kaç tane benzin istasyonu var"
gibi bir soru sorulur.

39503 gibi net doğru cevap verirsin.. Ama bunun hiçbir anlamı yoktur.

"Şu kadar araba var. Hergün şu kadar kullanılır. Oradan toplam benzin tüketimi şudur. Bir benzin istasyonu şu kadar kişi çalıştırır. Demek ki şu kadar kazanıyordur. O halde şu kadar benzinci olmalıdır" gibi bir cevap beklenir.
yada
"Açarım sendikaya telefon kaç benzinci kayıtlı oldğunu öğrenirim. Bir benzin istasyonunda ortalama şu kadar kişi çalışırsa şu kadar istasyon vardır."

Ayrıca verdiğin iki cevap arasındaki uyumsuzluk çok bariz görünür. Hepsini kendin yapman gerekiyor.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu hakkında farklı düşüncesi olan var mı?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç