Babadan Oğula

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde esekherif tarafından oluşturulan Babadan Oğula başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 935 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Babadan Oğula
Konbuyu başlatan esekherif
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Sıhhiye Dâiresi, 4 Şubat 1329

Muhterem Oğlum!…

Mektubunuzu iki gün oldu alalı!… Size ne hizmet edebileceğimi düşündüm.
Katiyyen emniyet ve îti-mat hâsıl ettim ki ilme, felsefeye ve alelıtlak öğrenmeye büyük bir şevk ve muhabbetiniz vardır. Bu şevk bir alâmet-i hayr ve beşâret-i muvaffakiyettir.

Binâenaleyh size her şeyden evvel bâzı vasiyetlerim var; onu arzedeyim.

Evvelâ behemehal Fransızca, İngilizce, Almanca’dan birini lâyı-kıyla öğrenmeye çalışınız. Bu üç medenî lisandan hangisi olursa olsun. Zîra lisan bilinmezse, bugün bir Türk için, büyük bir mahrû-miyet-i irfan muhakkaktır.

Sâniyen behemahal ulûm ve fünûn-u tabiiyye derslerine dikkat ve merak ediniz. Hâdisat-ı tabîiyye hakkında bir nazar-ı sahih sâhibi olmak felsefe içün birinci şarttır.

Kitap ve usûl tavsiyesi içün şimdiki halde ne söylesem tahmînî olabilecektir. Size tavsiye edebileceğim kitap çok. Yalnız derece-i iktidârınızı ve hadd-i tahsîlinizi bilmeliyim ki tavsiyem müfid olsun.

Bir kerre gelip beni görürseniz memnun olurum; o vakit anlaşı-rız; ve size kitap da tavsiye ederim usûl de gösteririm.

Felsefeye olan meyl-i muhabbetinizi tebrik ederim efendim.

Ben hemen her gün karantina idâresinde kendi husûsî odamda bulunuyorum. Cuma, pazar ve salı müstesnâ!… Alafranga birde önümüzdeki perşembe günü gelirseniz Dârülfünûn’a ikide gitmeye mecbûrum. Sizinle berâber çıkarız.

Rızâ Tevfik

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Sıhhiye Dâiresi, 4 Şubat 1329

Muhterem Oğlum!…

Mektubunuzu iki gün oldu alalı!… Size ne hizmet edebileceğimi düşündüm.
Katiyyen emniyet ve îti-mat hâsıl ettim ki ilme, felsefeye ve alelıtlak öğrenmeye büyük bir şevk ve muhabbetiniz vardır. Bu şevk bir alâmet-i hayr ve beşâret-i muvaffakiyettir.

Binâenaleyh size her şeyden evvel bâzı vasiyetlerim var; onu arzedeyim.

Evvelâ behemehal Fransızca, İngilizce, Almanca’dan birini lâyı-kıyla öğrenmeye çalışınız. Bu üç medenî lisandan hangisi olursa olsun. Zîra lisan bilinmezse, bugün bir Türk için, büyük bir mahrû-miyet-i irfan muhakkaktır.

Sâniyen behemahal ulûm ve fünûn-u tabiiyye derslerine dikkat ve merak ediniz. Hâdisat-ı tabîiyye hakkında bir nazar-ı sahih sâhibi olmak felsefe içün birinci şarttır.

Kitap ve usûl tavsiyesi içün şimdiki halde ne söylesem tahmînî olabilecektir. Size tavsiye edebileceğim kitap çok. Yalnız derece-i iktidârınızı ve hadd-i tahsîlinizi bilmeliyim ki tavsiyem müfid olsun.

Bir kerre gelip beni görürseniz memnun olurum; o vakit anlaşı-rız; ve size kitap da tavsiye ederim usûl de gösteririm.

Felsefeye olan meyl-i muhabbetinizi tebrik ederim efendim.

Ben hemen her gün karantina idâresinde kendi husûsî odamda bulunuyorum. Cuma, pazar ve salı müstesnâ!… Alafranga birde önümüzdeki perşembe günü gelirseniz Dârülfünûn’a ikide gitmeye mecbûrum. Sizinle berâber çıkarız.

Rızâ Tevfik

Yukaridaki mesaji gunumuz turkcesine cevirmek mumkun mu?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Ne Acıklı değil mi? 100 Yıl Öncesinin yazılı mektuplarını bile anlamıyoruz. Biraz dikkatli bakacak olursak anlaşılmayacak birşey yok aslında.

Zaman gectikce unutuluyor.

Benim ailemben kucukken turkce konustuklarinda genelde osmanlicadan kalma farsi ve arabi kelimeler kullanirlardi.

Sonraki nesil ile de dialog sorunu dogdu.

Muselles, mumessil, maglubiyet, munazara, buna bir ornek vereyim.

Bir gun eniste ile konusuyoruz. Tabi o "mesela" diyor,ben de "ornegin" diyorum.

Bir ara ikimizde "mesela ornegin" demeye basladik.

Ben de oldukca eski kelimeleri bilirim ve kullanirim. Yalniz dialog icin zamana uymakgerekiyor.

Yoksa iki farkli dili konusanlara donusuruz.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu aktiftir teşekkürler.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar