Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ödev kategorisinde blue206 tarafından oluşturulan Avatar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,214 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ödev
Konu Başlığı Avatar
Konbuyu başlatan blue206
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan fides

blue206

Felsefe.net
Yeni Üye
avatar filmindeki ırkın ırka üstünlüğünü felsefi açıdan açıklayabilrimsiiniz arkadaşlar ödevim varda

fides

Kahin
Yeni Üye
Valla öğretmeniniz abartmış konuyu. Sinema eleştirmenleri bile zorlanıyor filmdeki ırkçılık kavramına açıklık getirmede.Bariz bir ırkçılık yok. Tavşan suyunun suyunu kurgusal olarak açıklamaya çalışacağım.Film eleştirileri doğrultusunda.

Filmde ırksal bir ayrım yapılacaksa Na'vi halkı ve insanlar var. İnsanlar, Na'vi lerin yaşadığı yeşil alana sahip olmaya çalışıyorlar.Yalnız netten izlediğim için mi bilmem ama ben hiç zenci birisini hatırlamıyorum.Artık netten izleyince kaliteden feraget ediyorsun:p
Şöyle ki profesyonel sinema eleştirilerinde şöyle bir yorum getirilmiş:

Filmde, genetik mühendislik sonucu oluşturulan "yerli bedeni"yle Na’vi kabilesinin içine misyoner olarak giren, Sam Worthington’un oynadığı Jake Sully adlı karakterin, gezegeni ve yerli halkı insan ırkına karşı koruması ve "kurtarıcı-lider" olması akıllara, Hollywood’un kalıp "kahraman beyaz adam" figürünü getiriyor.

'BEYAZ MESİH MASALI'

Bazı film yorumcuları, "Avatar"ın eski Hollywood kalıplarını kullandığını ve "beyaz mesih masalı"nı sürdürdüğü görüşünü ifade ederken, bazı eleştirmenler, filmin, Avrupalı göçmenlerin Amerika Kızılderililerini yerinden etmesi metaforunu kullandığını öne sürüyor."Yedi Yaşam", "Köpek Oteli" gibi filmlerde rol alan oyuncu Robinne Lee de "Avatar"ın "Kızılderili kadının vahşi doğada ’beyaz adama’ yol göstermesi ve sonunda ’beyaz adam’ın bu insanların kurtarıcı olmasını içeren Pocahontas öyküleri"ni anımsattığını belirtiyor.

Yönetmen James Cameron ise bu tartışmalara filmin "ırkçı" mesajlar taşımadığını belirterek karşılık verdi. Cameron, filmin gerçek temasının diğerlerinin farklılıklarına saygı duymak olduğuna dikkati çekti.

AA

Umarım yardımcı olur. Ben tam olarak anlayamadım konuyu.Ama ırkçılığı genel anlamda eleştirebilirsin buradan yola çıkarak.Neden yanlış ve neden olmaması gerekiyor gibilerinden... Laf salatası yapmayayım diye yazmıyorum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar