AMH Birliği

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde NuriKara tarafından oluşturulan AMH Birliği başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 523 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı AMH Birliği
Konbuyu başlatan NuriKara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan NuriKara

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ben insanların iyilik çatısı altında toplanabileceklerine inanıyorum. Ateistlerin, müslümanların, hristiyanların ve daha fazlasının birlik olabileceğine, birlik olabilmek için iki şey gereklidir, ya ortak bir düşman vardır yada ortak bir beklenti vardır. Kötülüğe düşman olup kötülükten nefret edenler ve iyiliği sevip merhametli olanlar aynı çatı altında toplanabilirler. Ne yazıkki insanlar iyiliğin önüne koydukları şeyleri anlatıyorlar. Müslüman olsun, hristiyan olsun. Birçok yazımda genelleme yapmayı eleştirdim. Bu birliğin kurulabilmesi için her güruhtan sadece iyi olanların değil aynı zamanda saygılı olanlarında gelmesi gerekir. Ateistlerin içinde saygılı olanlar daha fazla, müslümanların içinde ise daha az. Yinede iki grupta saygılı insanları içlerinde barındırıyorlar. Böyle insanların bir araya gelmesi diğer saygısız insanları yumuşatır, örnek olur. Çoğu insan ilk önce diline, dinine bakar ancak akıllı olanlar bilirki fesat çıkaran biriyle olmaktansa iyi biriyle olmak yeğdir. İyiliği ve aynı dili, dini isteyenler yarım akıllıdırlar. İyiliğin ve saygının olduğu yerde nice güzel dostluklar peydah oluverir. Bu bir dernek değil bir fikirdir. Bu fikre sahip olanlar bunun yayıcılarıdırlar. Halihazırda zaten birsürü insan bu fikre dahildir. Ancak bilinçli olarak farklı güruhlar arasındaki düşmanlığı kırmak bu dünyaya huzuru beraberinde getirir. İyilik ve saygı insanların tamda ihtiyacı olduğu şeydir. İyilik ve esenlikle kalın.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Yanılmışım bu insanlarla olmaz. ...erler. Sabırlı olunca olur anca, böyle diyenler için herşey biranda olupbitivermez. Mücadele varsa sonuç vardır. İnsanların tembelleştiği bir nesilde birşeyler gelişmezler, sabırsızlık tembelliktir. Nedenmi? Herşeyin nedenini soran güzel insanlara: Evvela sabrı açalım. Bir mücadeleden kaçmamaya sabır deniyorsa zihinler muharebe alanlarıdırlar: Zihninden kaçıp artık kötü hissetmekten vazgeçenler sabırsızların ta kendileridir. Zehir saçıyorum. Tembel bir dünyada boy göstermektense yalnız ölürüm daha iyi. Ölesiye kadar zehir saçacağım. Ahanda buraya yazıyorum.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye

İki güzel insana üç eleştiri:

Bir: (20:00 - 22:00). Yaratılış için Kuran'a bakmak Kuran'ın kendisine aykırı değildir. Evet Kuran her zaman dışarıyı işaret eder. Ancak hikmetlerinide anlatır. Örneğin, videonun bir kısmında bahsedilen bir ayet: Yerleri ve gökleri yaratmak inasanı yaratmaktan daha zordur. Yere göğe bakmanın dışında bu ayete uyarak bakan aynı zamanda zor ve kolay arayışıyla bakar. Burada söylenmesi gereken Kuran'dan nasıl bakılacağını öğren sonra dışarıya baktır.

İki: (10:00 - 12:00). İleride kitap olarakda bahsediyor ama "Tabiat Kuran'ı" ifadesi bence sakıncalı ve bu göründüğü kadar basit değil. Tabiat bir Kuran olamaz. Tabiattan türeyen birşey nasıl türetildiği şeyden önce gelebilir. Her kelime varlık sahasından türer, Kuran bir kelimeler bütünüdür. Kuran okunur, tabiatda okunur ancak iki okuma arasında çok fark vardır. Dünya uzaydan gözükür, dünyayı gören birine bu okuma yavandır. Ek olarak Kuran araçtır. Bize tabiatı ve daha fazlasını anlatır. Kuran'ı anlamak varlık sahasını anlamak olmadığı sürece anlamsızdır. Zira hayatın içinden olmayan hangi hayata nasıl rehber olabilir?

Üç: (34:00 - 36:00). Bilgi amaç değildir. Başka bir insan olmasaydı o insan hakkında bilgi sahibi olmanın bir değeri kalmazdı. Araç olanı amaç edinip anlayabileyim diye dünyada gezmek ve farklı türleri araştırmak boşa kürek çekmektir. Şu hayatımızda sorduğumuz, sorabildiğimiz sorulara cevaplar için gezmek dolanmak iyidir. Hayatımızda olmayanı-bizi ilgilendirmeyeni bırakın, bilmeyin...

Birkaç yerde konfordan bahsediliyor. Konfor puttur diyor. Mesajı sahibine iade ettiğinizde karşınıza mübarek bir zat çıkar. Konforun değil başka şeylerin peşinden giden. Bu videoda çok güzel şeyler var, onları yazmayı kalksam 3 maddeden daha fazla yazardım, ancak o zaman konfora put diyen güzel insana ayıp olurdu. Hep hoşa giden şeyleri söylemek insanı yerinde saydırır. İyilikle ve esenlikle...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Ben insanların iyilik çatısı altında toplanabileceklerine inanıyorum. Ateistlerin, müslümanların, hristiyanların ve daha fazlasının birlik olabileceğine, birlik olabilmek için iki şey gereklidir, ya ortak bir düşman vardır yada ortak bir beklenti vardır. Kötülüğe düşman olup kötülükten nefret edenler ve iyiliği sevip merhametli olanlar aynı çatı altında toplanabilirler. Ne yazıkki insanlar iyiliğin önüne koydukları şeyleri anlatıyorlar. Müslüman olsun, hristiyan olsun. Birçok yazımda genelleme yapmayı eleştirdim. Bu birliğin kurulabilmesi için her güruhtan sadece iyi olanların değil aynı zamanda saygılı olanlarında gelmesi gerekir. Ateistlerin içinde saygılı olanlar daha fazla, müslümanların içinde ise daha az. Yinede iki grupta saygılı insanları içlerinde barındırıyorlar. Böyle insanların bir araya gelmesi diğer saygısız insanları yumuşatır, örnek olur. Çoğu insan ilk önce diline, dinine bakar ancak akıllı olanlar bilirki fesat çıkaran biriyle olmaktansa iyi biriyle olmak yeğdir. İyiliği ve aynı dili, dini isteyenler yarım akıllıdırlar. İyiliğin ve saygının olduğu yerde nice güzel dostluklar peydah oluverir. Bu bir dernek değil bir fikirdir. Bu fikre sahip olanlar bunun yayıcılarıdırlar. Halihazırda zaten birsürü insan bu fikre dahildir. Ancak bilinçli olarak farklı güruhlar arasındaki düşmanlığı kırmak bu dünyaya huzuru beraberinde getirir. İyilik ve saygı insanların tamda ihtiyacı olduğu şeydir. İyilik ve esenlikle kalın.
Güzel temenniler fakat dünyada iyiler fazla sevilmez çünkü iyiler az ama doğru söyler devamında ise insanlara karşı samimi olurlar o yüzden iyiler sevilmezler

Bu demek değildir ki iyiler dünyada çalışmıyor ve fikir sentezlemiyor aksine olduğundan daha fazla perde gerisinde aslında olan ve olabilecek olan her soruna farklı bakış açılarıyla inceden dokunuşlar yapıyorlar...

İnsanlar dünya hayatını deneyımlemek ve tecrubelenmek uzere geldıler kımılerıne gore bu ceza ıdı kımılerıne gore ıse bu insanlar için eşssiz bir fırsattı

Aslına bakarsan güzel insan eğer insanlar yapabilecekleri güzelliklerin farkında olabilseydi bugünlerin dünyasında daha verimli ve daha güzel bir dünya bulabilirdik..

Ama ne yazık ki açgözlülük ve nefis e hakim olamamak daha fazlasını istemek biz insanları günden güne her geçen gün daha fazla bitiriyor bugun bu boş gibi gözüken ama içi bir çok şeyle dolacak olan günlerimizi bile belki arayabiliriz...

Böyle zamanlarda ailenize ve sevdiklerinize sıkı sıkıya sarılın ve çekinmeyin arayın onları devamında sevdiklerinizi ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin çünkü gelecek yeniden şekillendiğinde bu savaşın adı yeni başlıyor olacak bu süreçte şunu söylemek istiyorum ki ROBİNHOOD gibi olun....İyilik dağıtın ama dağıtırken kimse sizin kim olduğunuzu bilmesin ancak gerçek iyilik bu şekilde hızlanarak dağılabilir...

İhtiyacımız olan bir arada olmak değil ihtihyacımız olan insan olduğumuzu unutmamak ve en önemlisi ise içimizdeki kalbin sesini dinlemek ve vicdanımızla hareket etmektir.

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Yanılmışım bu insanlarla olmaz. ...erler. Sabırlı olunca olur anca, böyle diyenler için herşey biranda olupbitivermez. Mücadele varsa sonuç vardır. İnsanların tembelleştiği bir nesilde birşeyler gelişmezler, sabırsızlık tembelliktir. Nedenmi? Herşeyin nedenini soran güzel insanlara: Evvela sabrı açalım. Bir mücadeleden kaçmamaya sabır deniyorsa zihinler muharebe alanlarıdırlar: Zihninden kaçıp artık kötü hissetmekten vazgeçenler sabırsızların ta kendileridir. Zehir saçıyorum. Tembel bir dünyada boy göstermektense yalnız ölürüm daha iyi. Ölesiye kadar zehir saçacağım. Ahanda buraya yazıyorum.
İçindeki cevheri ve azmi ne olursa olsun kaybetmemelisin hayatta bir çok zorluklarla karşılaşabilir hatta yanlız bile olabilirsin ama sen kendinden eminsen ve kendini iyi biliyorsan inandığın degerde tek başına olsan bile yaptıkların ve sunduklarınla sen bilmeden etrafında bir çok insan toplanır...

İyilikler akan su gibidir önce damla ile başlar sonrasında ufak bir su birikintisi olur sonrasında ise bu su akmaya başlar su akmaya başladıkça geçtiği ve uğradığı yerlere hayat verir..devamında ise bir bakmışsın kocaman bir göl oluvermiştir.fakat göl olduğunda şunu unutmamak gerekir ilk günkü kadar temız ve berrak olman oldugudur eger bunu kaybedersen o göl yine kirlenir..

Biliyormusun ???
Bir gün azmin kırıldığında senin esas yardımcın içinde barındırdığın ve bozmamaya çalıştığın kalbin olacak böyle anlarda kalbinin sesini dinlemelisin ...

Hayatta kalabalık olmanın çok zorlukları oluyor her ne kadar insanlar bir çatı altında buluşmuş olsalar bile ne yazık ki insanların bir çoğu zaman sonra azimlerinden ve isteklerinden vazgeçiyorlar bunların esas sebebi ise zorlukla mücadele etmekten kaçınmaları oluyor...

Çoğu insan mücadeleyi yarı yolda bırakır hayatlarının kendine getirdikleri ile oyalanır çok az insan ise mücadelesine isimsiz kahramanlar olarak devam eder aslında insanlığın ihtiyacıda bu isimsiz kahramanların olmasıdır diyebilirim....

Sözlerimden neler anlayabildin yada ben sana ne kadar açık izah edebildim bilemem ama sana son söz olarak şunu söylemek isterim ki iyilikte sınır yoktur önemli olan bu süreci nasıl değerlendirebildiğindir diyebilirim..

Böyle.

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
MAHYBH... birliği... müslüman, ateist, hristiyan, yahudi, budist, hindu. Bir iyi insanın olduğu bir topluluk var ise bile bu birliğe o grup dahil olabilir. Meselem, meselemiz, mesele, sadece benim meselem bazı grupları birleştirmek değil, iyiliği en büyük çatı yapmak, mümkünse tek çatı yapmak.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç