Albert Einstein kimdir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kimdir? kategorisinde fides tarafından oluşturulan Albert Einstein kimdir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,592 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kimdir?
Konu Başlığı Albert Einstein kimdir?
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan birazdahaderinmavi

köle

Üye
Yeni Üye
Ben kendi içimdeki tanrıya ulaştım. O yüzden benim tanrım aptal değildir. Ama sen kendi içindekinden o kadar fazla uzaktasın ki, ve onu başka biryerlerde aramaktasın ki, işte bu yüzden senin tanrın aptaldır. Bu cümleler kolay anlaşılacak şeyler değil, o yüzden izin ver de her yazım biraz eleştiri olsun, tepki olsun.

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bireylerin veya toplumların kendine değer olarak gördükleri konular tartışılırken hassas olmak gerektiğini düşünüyorum. Bu inanç değerleri olduğu kadar toplumsal, siyasal ve kültürel değerlerde olabilir.

Her ne olursa olsun.

Elbette ki bu konular tartışılır, tartışılmalıdırlar da, ama bunlar tartışılırken bu hassasiyetler de göz önünde bulundurulmak zorundadır.
Bulundurmazsak ki, burada olduğu gibi; inananlara dinci veya inanmayanlara aptal demekle birbirimizi incitmiş oluyoruz.
(Ara sıra ben de böyle hatalara düşüyorum.)
Böyle bir hakkımız yok ve olamaz da.
Herkese açık bir alanda yapılan tartışmalarda hassasiyetleri asla kaybetmemek gerekir diye düşünüyorum.
Sevgi ve saygılarımla,

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
Arkadaşlar, konuyu toplayalım isterseniz.Kişisel hakarete varmadan.
Albert Einstein'ın din ve Tanrı konusunda internette fazlasıyla efsaneleşmiş yazıları var. En azından okuduğum makale veya benzeri yazılara göre... Bir gazete kupürünü buraya ekliyorum.Kendi düşüncelerini(kişisel dini inancını) daha da bilimselleştirmek için mi artık "Bak Einstein bile inanıyor, koskoca bilimin fiziğin babası kabul etmiş sen mi kabul etmeyeceksin ?" demek için mi bu savları ortaya atıyorlar bilemeyeceğim artık.Ben bu tarz efsanelere inanmıyorum. Yeterince araştırılmadan inanmak istediğimiz şeylere inanıyoruz. Aşağıdaki kaynak youtube'deki videodan daha bilimsel.

Radikal Gazetesi
Einstein’a göre din çocuksu batıl itikat, Yahudilik sıradan
14/05/2008
LONDRA - Yeni yüzyılda yeni dünya düzeni kurma çalışmalarında en çok başvurulan araçlardan biri din olurken, görüşleriyle her halk ve inançtan insanın ilgisini çekegelmiş ünlü fizikçi Albert Einstein’ın dinle ilgili düşüncelerini net dile getirdiği bir mektup ortaya çıktı.
Almanya doğumlu, Yahudi asıllı, özellikle görecelilik kuramı ve enerjiye ilişkin E=mc2 denklemiyle tüm dünyada tanınan Einstein’ın “Tanrı zar atmaz”, “Dinsiz bilim topal, bilimsiz din kördür” gibi sözlerinin etkisiyle tanrı ve dinle ilgili görüşleri hep merak konusu olmuştu. Einstein’in ölümünden bir yıl önce, 1954’te yazdığı ve bu hafta açık artırmaya çıkarılacak mektup, kamuoyunun en merak ettiği konudaki görüşlerini gözler önüne seriyor.
‘Seçilmişlik yok’
Einstein’in kendisine ‘Yaşamı seç: Kitabı Mukaddes’teki isyana çağrı’ kitabını göndermiş filozof Eric Gutkind’e 3 Ocak 1954’te Almanca yazdığı mektup şöyle başlıyor “Benim için tanrı sözü insani zayıflığın ifadesi ve ürününden, Kitabı Mukaddes onurlu, ama ilkel ve oldukça çocukça efsanelerin toplamından başka şey değildir. Meselenin incelikleri ne kadar kavrarsa kavrasın, hiçbir yorum, bu görüşümü değiştiremez."İsrail’in ikinci cumhurbaşkanı olması davetini reddetmiş Einstein, doğduğu din ve ırk olan Yahudilerin tanrının seçilmiş halkı oldukları inancını da elinin tersiyle itiyor: “Benim için Yahudi dini, diğer tüm dinler gibi, en çocukça batıl itikatların yeniden vücut bulmasıdır. Gönülden ait olduğum, zihniyetiyle derin bağlar taşıdığım Yahudi halkı da benim için diğer halklardan farklı bir niteliğe sahip değildir. Tecrübelerimin elverdiği kadarıyla söyleyebilirim ki, erk yoksunluğundan en kötü kanserlerden korunmuş olsalar da, diğer insan gruplarından daha iyi değiller. Onlarla ilgili başka türlü bir ‘seçilmişlik’ göremiyorum.”
16 bin dolara satılacak
Yarın açık artırmada en az 16 bin dolara alıcı bulması beklenen mektup, 50 yıldan uzun süredir özel bir koleksiyonda bulunuyordu. Dolayısıyla Einstein uzmanları bile mektuptan habersizdi. Kişisel gelişimi sırasında ‘kozmik dini his’ten bahsetmiş, Siyonizmle ilgili konferanslar vermiş, ama sonuçta yılmaz bir barış savunucusuna dönüşmüş Einstein, 1950’deki bir mektubunda tanrıyla ilgili konumunu agnostik (bilinemezci) diye nitelemişti. Önceki sözlerinin dinin üstünlüğünü savunanlara malzeme olmasının ardından, bu mektubun dinsel görüşleriyle ilgili tartışmaya nokta koyması bekleniyor. (Guardian)

sakal

Kahin
Yeni Üye
Bilinmeyen-Einstein.png

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
bu başlığı yeni görüyorum ve baştan okumaya (şu anda) üşendim; eğer daha önce yazıldıysa, dikkate alınmaması dileğiyle bir küçük anekdot paylaşmak isterim... einstein bir gün çarşıda dolaşırken, cebinden tebeşirini çıkarıp bir faytonun yan tarafındaki kara tahtaya bazı formüller yazarken, bir yandan da kendi kendine söyleniyormuş... durumdan haberi olmayan faytoncu, yavaş yavaş atı dehlemiş ve fayton yürümeye başlamış; einstein de yürümeye başlamış ve at giderek hızlandığı için, einstein de hızlanmış, faytonun yanı sıra koşarken, bir yandan da bağırıyormuş: ''olur mu canım, c sabittir, hem de evrensel bir sabit...''

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar