Aklınıza Gelen Parlak Düşünceleri Nasıl Detaylandırıyorsunuz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ÜstünKişi tarafından oluşturulan Aklınıza Gelen Parlak Düşünceleri Nasıl Detaylandırıyorsunuz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 361 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Aklınıza Gelen Parlak Düşünceleri Nasıl Detaylandırıyorsunuz?
Konbuyu başlatan ÜstünKişi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Okuduğunuz, gördüğünüz, duyduğunuz veya düşünürken aklınıza gelen parlak fikrleri nasıl aklınızda tutuyorsunuz, bu fikirleri nasıl detaylandırıp zihninizi kşiliğinizi geliştirmek için kullanoyorsunuz?

Açmak gerekirse; günlük hayatta herhangi bir konu sizin aklınız takılıyor ve siz de aslında bu konu doğrudan sizin haatınızı etkilememesine rağmen bu konu hakkında kafa yormak istiyorsunuz.

Mesela ben şu an " kafaya takılan rastgele düşüncelerin nedeni ve bu düşüncelerin geliştirilmesi" gibi bir konuyla alakam olmadığı halde bu konuya kafamı taktım ve bunu araştırmak detaylandırmak ve zihin depoma kaydetmek istiyorum. Çoğu zaman aklıma gelen bu düşünceleri unutuyorum ve unuttuğumu farkedince kendimi sanki cehaletle sarmalanmış halde hissediyorum.

Demem o ki: Sizin de aklınız takılan öyle düşünceler var mı? Varsa bunları akllınızda tutup geliştiriyor musunuz?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Genelde konuya vakıf olduğunu düşündüğüm kişilerden ön görüş alırım ya da uygun kaynaklardan kendim araştırma yapıp, bir yol haritası oluştururum. Olmayacak ya da uçuk fikirlere pek kafa yormam.

Küçük bir not defteri ya da telefon-tablete not alırsan unutma imkanın da olmaz.

Örüntü yakalama sistemini doğru kullanan insan hem doğru düşünceler yakalar hem de o düşünceleri geliştirebilir. Bu sistemin doğru çalışması alacağınız kararları da etkiler yani oluşan iyi ya da kötü ön yargıların kaynağı da bu sistemle alakalıdır. Bu sistem doğal olarak üreteceğiniz düşüncelerin kalitesini ciddi ciddi etkiliyor. Parlak bir fikir ise zaten unutmazsın, demek ki senin çok da aklına yatan bir şey değil ki bir süre sonra hatırlamıyorsun.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Güzel bir konu

Aslında bir fikrin yaratıcısı yani oluşturucusu sen isen o fikri aklında tutmana gerek yok zihninde herdaim seninle birlikte oluyor zaten önemli olan zihnini gereksiz şeylerle doldurmaman mesela ben hiç aklımda müzik şarkısı tutmam sadece dinlerim benim için müzik şarkılarını ezberlemek bana fazla yük getirdiğini düşündüğüm için bu konuda seçici olurum...

Bir fikri ve düşünceyi yada projeyi kendim test ederim en ince detayına kadar incelerim oluruna karar verdiysem o fikir ve düşünce üzerinde çalışmalarımı başlatırım fakat iyi bir sentez iyi bir süzgeçten sonra çünkü bundan sonrası üzerine eklenecek ilavelerle ile devam edecektir bu yüzden süzgeç ve sarmalım ne kadar uyumlu ve güzel olur ve işlevsel anlamda da katkılı olursa neticede bir o kadar güzel olabiliyor...

Gün boyu düşünmeniz yerine belli aralıklarla oluşturmak istediğiniz fikri düşünceyi yada projeyi şekillendirmek ise aşama aşama ilave ederek zihninizde kurguladığınız projeyi parça ekleyerek ilerletmeniz oldukça önemli...Bir projenin esas omurgasının temel parçalarını yine zihninizde birleştirmeniz gerekiyor...

Yani atıyorum
X bir makina yapacaksınız bu makina eşssiz olmalı ve degeri katmanı oldukça iyi olması gerekiyor ihtiyaca ve soruna çözüm olması gerekiyor ve nitelikleri karşılayabileceği gibi akılcı keskin ve kıvrak bir zeka ile manevralara açık olabilmeniz farklı alternatifleriniz ve farklı güzergahlarınız olabilmesi gerekiyor...

Bn x makinayı tasarlarken o makine için sadece bir yol belirlemem ve sadece o makine için bir yol üzerinden ilerlemem zihnimde o makineye daişr 3 farklı yol ve 3 farklı şemalar hazırlarım 3 farklı yolda da 3 farklı eksiklikler ve hatalar mutlaka oluyor işte böyle durumda 3 yolun hepsini bir araya getirirp araya 4.cü form makineyi oluştururum...

Ama benim için en ideal olan mükkemmele ve hataya en az yakın olan olacaktır....tasarlamak ve dizayn etmek ise kurulumun oluşturacağı deger ve ivmeleri bir araya getirip birleştirmekle geerçekleşebileceğini unutmamak gerekir..

Puzzle parçaları gibi toplayabilmeli en ufak ekmek kırıntılarını ve detaylarını da atlamamak gerekir...Mesela benim zihnim o kadar geniş ki en ince vidayı bile nereye koyabileceğimi görebiliyor olmak gibi diyebilirim..

Kendimizi tasarımcı değil dizayncı değil de tam manasıyla işe odaklanan ve çözüm odaklı çalışan olarak görürsek daha az hata yapma riskimiz olacaktır fakat mutlaka ve mutlaka eksiklikler olacaktır söylediğim üzere bu noktada iş bitiren tamamlayıcı rolde olabilmenizde sizin çalışkanlığınız atikliğiniz ve dinamizminiz ile alakalıdır ki bu da sizlerde olabilmesi gereken özelliklerinden biri olması gerektiğidir..

Proje üretmek mühim lolan değildir önemli olan üretilenin size 10 yıl arkanıza bakmadan işlevsel olmasıdır 10 yıl içerisinde ta bi ki bazı degerler makinenize yada projenize katacaksınız fakat gerçekte esas olan projenizin yada fikrinizin sizee ve sunduklarınıza 10 yıl katkı verebilmiş olmasıdır...

Ve buna inanmanız gerekiyor "Böyle birlikte daha güçlüyüz" diye.....yani Takım ve Ekip çalışmasına uyumlu olabilmenizin yanı sıra süreç içerisini iyi okuyup etken olabilmeniz ve yön verebilmeniz de çok önemlidir diyebilirim..

Böyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç