Akılcı felsefe,duygusal felsefe

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde albertinkaranfili tarafından oluşturulan Akılcı felsefe,duygusal felsefe başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 644 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Akılcı felsefe,duygusal felsefe
Konbuyu başlatan albertinkaranfili
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan albertinkaranfili

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
İyi günler benim felsefe ile tanışmam yeni acaba Rasyonellerin,Ampriklerin,Varoluşçuların, ve hülasasının akılcı felsefeyi başat yapmadığı ve dinler gibi duygusal moddan konuştuğu felsefi akımlar var mı?

Mesela dünyanın şartları var bunu yeren ve yeni bir ufuk açan felsefi anlayışlar var mı? Ben niçeyi akılcı değil mesela duygusal bulurum felsefesini oysa o bile dünyanın akıl dolu yanına duygusal önermeler koyamıyor sadece bir hınçla yıkıyor...

Bugun insanlığın kurtuluşu daha fazla duyguda değil mi ,insan öznesini analayan saygı gösteren yaşam hakkı tanıyan önem veren bir anlayış...

İlla bu anlayışlar Tanrı merkezli mi olmalı?

Yani din ısıtır akıl şüphe ile doludur diyorlar Dücane Cundioğlu öyle diyor peki bu şüphe ile dolu akıl kendisinin şüphesinin de sahte olduğunu anlayabilir mi ve duygulara yönelebilir mi?

Belirli bir ahlak anlayışı kurabilir mi?

Saygılarımla....

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hocam felsefe deyince bhavgad gitada da felsefe var. doğunun ikiliksizinde de kestirme felsefe var...
felsefe romantizm/arabesçilik değil sanıyorum ama..

felsefenin gerçekliği ya da gerçekçiliği katı olmayabilir evet öyle sanıyorum
ama duygu denilen duyarlılık sanırım yukarıda bahsedilen ve beklenen umulan gibi olmayacaktır

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
Ama bir Aristo,Kant gibi yazan peygamberler çıkmamış ben ona dikkat çekmek istedim...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç