Ahlakın kaynağı ne olmalı ve nasıl seslenmeli

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde sherlockholmes tarafından oluşturulan Ahlakın kaynağı ne olmalı ve nasıl seslenmeli başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,159 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Ahlakın kaynağı ne olmalı ve nasıl seslenmeli
Konbuyu başlatan sherlockholmes
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan makarnayadevam

sherlockholmes

Yeni üye
Yeni Üye
Bu konuya çok önem veriyorum bakalım benim yetersiz felsefe tecrübeme kimler ses olacak sizlerden YARDIM bekliyorum yazın okuyalım tartışalım önce ben başlıyayım

Sizce insan kötü mü iyi mi
Buna şu örneği veriyorum Hitler milyonlarca yahudiyi öldürdü Alman ırkı için bir şeyler yapmaya kalktı ve onları bunun için ölüme gönderdi ama bir kadını sevdi acaba onun sevgisi gerçek bir sevgi mi veya ölümden sonrası için ne düşünüyordu yani yada bir insan 68 devrimcileri idealleri için eşit onurlu bir yaşam için banka soyuyorlar başkalarının paralarını çalıyorlar soru şu iyilik için kötülük yapılır mı?

Ne kime göre iyi ne kime göre kötü...

Mesela Atom bombasının japonyaya atılma emrini veren Truman A.B.D başkanı savaşı bitirmek istiyor peki ölen masum sivilleri hiç mi düşünmüyor o çucukları mesela bunun hesabını Tanrı sormaz mı? İnanıyorsa tabi veya Zerdüştlükteki İyi Tanrı veya Budizme göre bir sonraki yaşamı iyi mi olur kötü mü bu dünyada küçük insan mı olmalı yoksa sorumluluk mu almalı...Trumanın da karısı çocukları vardır aynı bombayı onlara atsalar hani en büyük erdem kendisine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapmamaktı...

Savaşlar, şiddet, adi şiddet, kadın cinayetleri, uyuşturucu, evlilik dışı cinsel ilişki bazıları bunları yapıyor ama bazılarımızda mazlum ne harama el uzatıyor ne de harama bakıyor eline diline hakim oluyor belinede tabii..

O zaman şöyle bir soru aklıma geliyor bazılarımızın kaderi iyi bazılarımızın kötü ben bir hitler truman olmak istemezdim çünkü benim kitabımda büyük adam olmak demek o demek değil siyasetçi olcağıma bir hayır kuruluşunun gönüllüsü olurum daha iyi çünkü ne anlıyoruz siyasetden ölüyoruz taraf oluyoruz öldürüyoruz hayat böyle akıyor sadece geriye acılar kalıyor ACİL YARDIM sevgisiz iş yapmamak lazım köyümde çiftçi olurum daha iyi...

Peki ahlak nedir bir öğretiler bütünü olarak laik seküler ahlak mı yoksa dinsel ahlak mı çünkü böyle bir ayrıma gitmek çok saçma ama insan bunlardan oluşuyor bir insanı ne iyi eder nasıl daha iyi insan olur ordan başlıyalım...

Seküler ahlaka inanan bir insan mesela evlilik dışı ilişkiye olumlu yaklaşabilir ama bunun ona kötü olacağını hangi ahlaki buyruk buyurmalı toplum kültür töre diyebiliriz ama temeli sevgi sadece ölümden sonra da sevebileceğin sonsuz yaşamdaki eşini arıyorsan ve eşinden başka kimseyle mutlu anlar paylaşmak istemiyorsan özelim özelde kalsın diyorsan ve toplumsal yaşamdaki etiği savunuyorsan zina yapmassın böyle yaşayan çok insan var ....

Sonra dinsel ahlaka bakalım orda zina yasak ama yahudiler filistinlileri öldürürken zevk alıyorlar uçaklarla yerleşim alanlarını vuruyorlar yine katliam ve kadınlar çocuklar ölüyor veya işid elindeki sivilleri askerleri öldürüyor zina yapanı taşlıyor öldürüyor niye onlar Tanrının sopası mı hayır tabiki sadece yahudilerde işidlilerde vahşi onlar insanlık dışı varlıklar...

Tabii bütün yahudiler değil savaş karşıtları da var benim lafım sadece ölüm kusanlara ve ölüm kusan emirlere boyun eğenlere

Toplumsal ahlak bakın onada lafım var bugun Türkiyede bir çok şehidimiz oluyor kürt sorunu yüzünden ama kürtlerde ölüyor onlarında anneleri babaları var toplumsal olarak bizimkiler şehid onlar ınki terörist leş oluyor acaba öyle mi ?

Yani silah kullan manın devlet yasaları ötesinde bazı şartları olmalı her önüne gelen silah kullanmamalı ve her silah kullanılmaz nükleer bombalar veya sivil yerleri bombalayanlar acaba Tanrı bunun hesabını sor maz mı?

Peki soruyorum dindarlık iyi bir şey ama hangi dindarlık Tanrı iyi ama veya kötü de olabilir Ahlakın kaynağı olmalı mı

O zaman soru pesimistler savaş karşıtları sosyalistleri zinadan koruyacak olan şey ne dindarları masumları Fetö teröründen koruyacak olan şey ne sen yıllarca hizmet et onlar darbe yapsın olucak iş mi yani ne ci olmalı nerde durmalı ki insanın içindeki ısık sönmesin....

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Hayatın amacı üst insan mertebesine ulaşmaktır, buda ilerlemekten tekâmülden geçer. o zaman aklımızla Allahı daha iyi idrak edebiliriz.Evrensel ahlak tabiki vardır,

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ahlakın kaynağı yasa olabilir, yasanın kaynağı ahlak,,
ancak burda ahlakı soyutlayacağımız gibi yasayı da bildiğimiz -yazılı- anlamından soyutlayacağız..
toplumsal zımni kabuller ve, tırnak içinde, kabul görmüş uyumlar /bi arada tutucular
ahlak olmasa dağılırdık ya da düzenlerimiz sorgulanırdı;; sonuçta düzenimizde yok

ahlak ya da yasa dediğimiz en basit haliyle; habil ve kabil gibi iki kardeşin birlikte yaşarken biri diğerine zarar verdiğinde, diğerinin de buna karşı verdiğinde oluşan bilinç ve dudurma ya da uyma hali
yasa ve ahlak bunun genişletilmişi işte;

Son düzenleme:

AYLAK

Felsefe.net
Yeni Üye
Geçmişten günümüze kadar ahlakın kaynağı sorgulandı ve hala da sorgulanıyor.

Şimdi asıl soru evrensel bir ahlak anlayışı var mı, yok mu? Peki var dersek bu neye dayanmalı? Dine dayanmalı dersek mümkün değil, çünkü bir sonraki soru o zaman "hangi dine dayanmalı" diye olur.
Akla dayanmalı dersek, ki bu da mümkün görünmüyor.
Senin de dediğin gibi sözgelimi müslüman birisine göre evlilik dışı cinsel ilişki ahlaksız bir tavırdır.
Ama bir ateiste göre veya müslüman olmayan birisne göre de bir sakıncası olmaz. Dolayısıyla akla dayalı olan evrensel bir ahlak anlayışı da zor gibi gözüküyor.

Sanalmanik'in dediği gibi, ahlakın birçok kaynağı var aslında. Akıl, din, toplumsal kabüller, kültür vs. Yani sandığımızdan çok kompleks aslında.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Akla dayalı şu şekilde olabilir ancak, her toplumda yaşamış, insan psikolojisini, tekamülü, çok iyi bilen vs vs, ondan dolayı üst insan gibi kavram kullanmıştım.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
İyi ve kötü insan tanımını tarif etmek zordur çünkü kime göre iyi kime göre kötü kavramları ortaya çıkar lakin birbirinden iyi ve kötü diye ayrım yapabiliriz..

Şöyle..

Habil ve kabil olayını hatırlarsak ve ilk insan ölümünü bilebilirsek oradan bir ayrım yapabiliriz..

Aslında ahlaklı olmak erdemlilikle başlar erdemli bireyler olabilmek gerekir lakin Kutsal metinleride iyi kavramak iyi anlamak gerekir...buna istinaden İNSAN SURESİ nide iyi anlamak gerekir..

Kişilik gelişimleri aileden alınan terbiye ve ahlaka göre değişimler gösterebiliyor...iyi bir terbiye versenizde cocuk almadığı sürece o çocuk ahlaklı olabilir diye kimse garanti veremez...

Lakin sorumluluk yüklemek te belli yere kadar eğer bir çocuk erken yaşta ideallerin peşinden koşarsa yüksek makamı dünyalık arzularsa onun hırslarına engel olmak çok zor olabiliyor kişinin kişilik gelişimi ergenlikten önce başlar o halde din ve eğitim devamında kurallar ve yasalar aslında ahlakın ve saglıklı bireylerin en güzel anahtarı olsa gerek diyebiliriz lakin ne olursa olsun kişinin kendisi istemesi çok önemli diye de bir not düşmek isterim.

makarnayadevam

Felsefe.net
Yeni Üye
Hepimiz tüm insanlık bal gibi iyi kötü ayrımını biliyoruz aslında cana kıymak zina yapmak kul hakkı yemek kötü alışkanlıklar hepsi de kötü ister dindar olalım ister ateist önemli olan neye taptığın değil ne yaptığın sorunudur...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar