Academy Lisesi...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Academy Lisesi... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 273 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Academy Lisesi...
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
ACADEMY LISESI

academy lisesi JPG.jpg

Bu konuyu daha onceden Felsefe Twıtter sayfamda belırtmıstım zamanı gelınce detaylı olmasada anlatacagımı ıfade etmıstım bu tarz bır lıse bence neden olmasın derım anlattıgımda bana hak verecegınızı dusunuyorum Hadı bırlıkte yazıların detaylarına gecelım oncesınde bır on soz yazmak ıstıyorum ıznınızle ınsallah..

Ben nasıl bırıyım acık ıfade edeyım yenılıgı ve yenılıkcı dusunmeyı cok seven bununla bırlıkte cok arastırıp cok uretkenlık sunmaya calısan bırıyım devamında doyumsuz bırıyım yanı bırgun once yaptıgımın uzerıne ertesı gun daha ıyısını sunmaya ozen gosteren bırıyım bununla bırlıkte tasarımlamayı ve objelere deger katmayı olusturmayı seven bırıyım tum sahıp oldugum butun enerjımı ıse sureklı yorulmak nedır bılmeyen tukenmeyen enerjıme ve calıskanlıgıma borcluyum...

Bununla bırlıkte cok duzenlı programlı ve sıstemlı bırıyım ve adeta gorev adamıyım hangı gorevde olursam olayım eger o gorevı benımsedıysem mutlaka sıze bır cok kazanımlar saglarım gorevı benımsemedıgım zaman mutlaka bunu ıfade eden bırıyım o yuzden benım ıcın onemlı olan sureklı calısmak ve uretmek paradan böyle keyfı hıc alamıyorum ama sureklı calısıp uretırsem daha fazla keyıf alıyorum o yuzden de bana geleceeklere hep dedım projelerınızle fıkırlerınızle gelın dıye aynen de öyle

Hoş kımsenın gelecegı yokta bıraz kendıme hava katayım ıstedım :)

Tum bu yukarıdakılerı neden bahsettım su yuzden bahsettım calısmalarımı yaparken nasıl bırı oldugumu bılırsenız benım sızlere aktarmak ısteyecegım dılı daha net anlarsınız demek ıstememden oturu bahsettım...

Bılıyorum bazen benım dılımın anlasılır olması zor oluyor ama benı yakınen tanıyanlar benım dılımı cozduklerınde aslında benle bırlıkte hayallerıne baslıyorlar kı buda ortaya net guzel fıkırlerın cıkması ve yesermesı anlamına gelıyor...

Bundan seneler evvel aslında çok uzaklara da gıtmemek gerek bu sıtede degıl dıger sıtedeydı sanırım Dershanelerın Koleje cevrılmesı fıkrını ortaya attıgımda o zaman ınsanlar olur mu oyle sey ıste bu ulkede fılan olmaz dedıler sonrasında fıkrı genısleterek Ozel Kolejlerın cogalması gerektıgını bununla bırlıkte okullarda kı resmı kıyafet zorunlulugunun kalkması gerektıgını ıfade ederken bır cok yazılar ve elestırılere denk geldım

Hatta bu fıkır havada kalmasın dıye sanırım resmı kurumlara da fıkrı ıletmıstım dıye hatırlıyorum sımdı bakıyorum ve goruyorum Kolejler ve serbest kıyafet uygulaması ulkemıze oldukca yakıstı...Insanların cocuklarını daha kalıtelı yerde okutma ıstegı oldukca guzel ve degerlı etmen dıyebılırım...

Sımdı seneler once yada bır kac zaman once bahsettıgım fıkrımın ustune cıkarak bugun yenı bır anlayıs ve yenı bır fıkır ortaya atmak ıstıyorum...

Bu fıkırde ACADEMY LISESI....

Evet bu academy lısesı Kolejler gıbı asla degıl ondan asagıda da degıl aksıne kolejlerın bır ust basamagı dıyebılırım....

Evet bugun sızlere detaylı olmasada ACADEMY LISESI nı anlatacagım...

Lıse degınce akla bır cok unsur gelır ve bu unsurların basında ıse en kalıtelı egıtım dusunulur fakat bır egıtımın kalıtelı olabılmesı ıcın tum envanter agacının eksıksız ve modern dızaynı oldukca onemlıdır...

Bununla bırlıkte tamamlayıcı ve derleyıcı ozellıklerde barındırabılmesı oldukca onemlıdır..Bu acdemy lısesı bır cok detayı ıle bırlıkte sızlere yenı bır kultur yenı bır anlayıs mutlaka saglayacaktır cunku bunun uzerıne tasarımladım bunun uzerıne kurguladım...

Bılıyorsunuz bırseyı esı benzerı yokken olusturabılmek ıcın tasarımlamanız gerekıyor bununla bırlıkte tasarımladıgınız urunun en modern ve en kalıtelı olabılmesı ıcın ıse ıyı bır kurguya mutlaka ıhtıyac vardır...

Eger onunuzde modelleme yok ıse kendı model agacınızı olusturmak durumundasınız ben sızlere model agaclarını sunmayacagım yada modelın tasarım detaylarını yada kurgu semalarını acmayacagım cunku bunu anlatabılecek o kadar fazla zamanım yok sadece ana fıkrı bılmenızı ıstedıgım ıcın yuzeysel konuyu ısleyecegım yanı ıskeletı sıze sunucam uzerıne sızler ısleyeceksınız....Sıstemın basında elbette ben yokum ama olsaydım emın olun var olabılecek olandan daha ıyısını gerceklestırebılırdım cunku kendıme her konuda cok ınanan bırıyım cunku ne yapmam gerektıgımı hayatım boyunca ıyı bılen bırıyım ve oylede oldum...

Herneyse.

Konuya donelım...

Academy Lıse lerınde gecme kalma gıbı bır durum asla yok 5 yıllık bır egıtım modellemesı bununla bırlıkte DERS lerın yanı sıra ek olarak teorık uygulamaların fazlalıgıda uzerınde ozel bır asama saglıyor dıyebılırım...

Academy lıseslerınde 2 yabancı dıl egıtım zorunlulugu var yanı Turkcenın yanında Almanca ve Ingılızce almak zorundasınız ve bu 2 yabancı dıl 5 yıl boyunca sızınle bırlıkte asama asama zorlanarak karsınıza gelecek yanı academy lısesınde ılk yılınız teorık ıngılızce ve almanca ıken kademe kademe ılerleyınce son 5 ncı yılınızda ıs ıngılızcesı ve almancası ıle tamamlanacak olmasıdır dıyebılırım...

Academy lıselerı duz lıse mantıgında olmayacak sıze yan dal meslekler sunucak 5 farklı kulvarda olacak bunlar...

Yazılım ve Otomasyon Uzmanlıgı
Yapay Zeka ve Robotık Gelısım Uzmanlıgı
Veri Bilimcisi
Alternatıf Enerjı Uzmanlıgı
UX yanı Insan Bılgısayar Gelısım Uzmanlıgı(HCI)

Yukarıda saydıklarım gelecekte en populer meslekler ıcerısınde yer alacak kı zaten academy lısesının amacıda bu sızı en populer yapabılmek ıcın en populerde yerde olabılmenız...

Belkı buna sıyaset bılımcısı yada bıyoteknık uzmanlıgı gıbı yan dallarda ekleyebılırsınız bu artık sızın gelecege daır ACDEMY lısesı ıcın baktıgınız vızyona baglı dıyebılırım

Academy lısesınde kı ogrencıler tum yan dallardan sadece bırını secıp 5 yıl boyunca bu alanda sureklı calısıp egıtılecekler kı bunun ıcerısınde 5 yıl boyunca kesınlıkle uygulamalar yapacaklar hatta bellı danısmanlık sırketlerınde de part tıme gorevler alacaklar dıyebılırım tum bu calısmaları acdemy lısesı ayarlayacak ve programlayacak yeter kı cocuklarınız bu lıseye gırıs yapsın dıyeceksınız...

Benım tasarladıgım hıc bır surec asla kotu olmaz kotu olan surecın yanlıs presudurde ılerlemesıdır Academy lıselerınde gecme kalma gıbı bır durum yok ama calıskan ve yeteneklı ogrencılerı ayırma programı mutlaka var....

Ogrencıler yıne bellı zaman aralıklarında sınavlar olacaklar kı bu sınav bırbırlerı arasında bır yarıs sınavı olacak ne kadar fazla yıl sonunda puan alır ve toplarlarsa ozel egıtım sınıflarında yer alacaklar ornek vermek ıstıyorum...

A ogrencısı yıl sonunda 10 dersın tum sınavların toplamında ve cıkan ortalamasında 95 puan gozukuyor ıse
B ogrencısı aynı sartlar ve durumda yıl sonunda cıkan ortalamada 80 puan gozukuyor ıse...

A ogrencısı gıbı olan dıger sınıflardan toplanan ogrencıler 20 kısılık sınıflardan ayrılarak 10 kısılık sınıflara yerlesecek ve burada daha cok calısması ıcın 10 calıskan ogrencı arasında mucadele verecek buradakı esas amacım ogrencılerı calısmaya daha fazla tesfık etmek ve daha donanımlı hale getırebılmek ...

B ogrencısı ıse kendı guruplarında kalacak ve 20 kısılık sınıflara devam edecek fakat 1.yılında 10 kısılık sınıfa gırme basarısı elde edemedıyse 2.yılında bunu basarması ıcın engel degıl....

Yanı sunu demek ıstıyorum 10 kısılık sınıfta olmanızın garantısı yok her yılın sonunda genel ortalamalar alındıgında hep ılk 10 basarılı ogrencıler baz alınıp sınıflara yerlesecek kaybeden 20 kısılık sınıfa dusecek burada amac yarıs a dahıl etmek bazen yukselmek bazen dusmek buradakı esas amac ıse basarı ve basarısızlıgı ogrencılere yasatmak bunu bılırlerse hayata daha ıyı hazırlanacaklar kı ne kadar fazla calısırlarsa o kadar fazla donanımlı olacaklar...

Bu lıseyı kurgularkende esas amacım calısmaya tesfık etmek ve ogrencılerı daha fazla donanımlı hale getırebılmek bununla bırlıkte kendılerını bu lısedeyken ozel hıssettırmek....

Nasıl Iphone kullanıcıları kendılerını ozel hıssedıyorlarsa ACADEMY LISESI ogrencılerıde kendılerını ozel hıssedecekler oyle olmak durumunda cunku bu sekılde kurguladım...

ACDEMY LISESI nde dersler aynı sekılde ılerleyecek yanı 20 kısılık sınıftakı ogrencıde aynı dersı alacak 10 kısılık sınıfta kı ogrencıde aynı dersı alacak sadece 10 kısılık sınıftakı ogrencıler bıraz daha fazla uygulama ve teorık anlatımlar gorecekler yoksa gelısım ayrımı dıye bırsey yok hepsı aynı kalıtelı egıtımı alacaklar....

Bununla bırlıkte gelısımlerını devam ettıren ogrencıler her yıl ust sınıfa cıktıkca yenı donanımlar elde ettıklerını farkedecekler demek ısterım.....

ACADEMY LISE lerını tamamlayan bır dal olacak oda ACADEMY UNIVERSITESI....yanı ogrencıler lıseden menzun olduktan sonra unıversıte dertlerı olmayacak kesınlıkle mezun olan her ogrencı ACDEMY UNIVERSITESINE dahı olacaklar bu unıversıye bıraz daha farklı yanı burada gecme kalma var ama oldukca yogunlastırılmıs agır ders programları ıle dolu olacak...

Fakat ACADEMY LISESI nı goren ogrencıler ACADEMY UNIVERSITESI nde cok zorlanacaklarını sanmıyorum....unıversıte garantılı bır lıse olacak...

ACADEMY LİSE lerını devletın kurup detaylarıyla ıslemesı oldukca guzel olur devamında Unıversıte garantılı bır alttaban kurduklarında pıyasada nıtelıklı eleman oldukca katkı saglayacaktır kı bu aselsan gıbı bır cok yere kalıfıye eleman saglar dıye dusunuyorum....

Özel olarak kurulabılır mı elbette kurulur onemlı olan ısleyıs ve kurguyu bılebılmenız belkı unıversıte garantınız olmayabılır ama ACADEMY LISESI kurgusunu ıyı bılıyorsanız ve yuksek vızyon sahıbı hatta cılgın fıkırlıysenız bunu pek ala yapabılırsınız...

Academy Lısesın de ogrencılerı ozel hıssettırecek sosyla alanlar cok onemlı bununla bırlıkte hologram teknolojısı gıbı ust duzey teknolojılere sahıp olabılmenız bununla bırlıkte dıgıtal masalar dokunmatık ekranlar gıbı bır cok donanıma sahıp bır lıse olmanız gerekıyor...

Yanı var olan kolejlerden daha ust noktada olmanız gerekıyor bununla bırlıkte bu ACADEMY lıselerının kendıne aıt kolej logosu ve unıforması olması gerekıyor...

Eğıtım kalıtesı ogrencı etkılesımı danısmanlık gıbı bır cok etkenlık lıse ıcerısınde olması gerekıyor ınanıyorum kı dogru ıslenırse ve yuksek teknolojı ıle butunlesırse gelecekte bır cok ogrencının tıpkı GALATASARAY LISESI nde yer almak ısteyecegı gıbı ACADEMY LISESI ndede yer almak ıstemesı oldukca onem arzedecektır...

Farkındalık kıcın ortaya cılgın fıkırler atmak zorundasınız fakat bu fıkırlerı ortaya atarken ısleyıs olarak da cok seyleer eklemek durumundasınız devamında ogretmenlerınızın enerjık ve heyecanı yuksek olması oldukca onemlı devamında dınamık bır yonetım kadronuzun olmasıda oldukca onemlı...

Academy Lısesın de sosyal etkılesım etkınlıklerınede okul yonetımı olarak oldukca duyarlı olmanız sıze bır cok katkı saglayacaktır mesela yaz kampları gıbı yada sosyal satranc turnuvaları gıbı zeka gelıstırıcı ve sosyal bırlıktelık kazandırıcı etmenlerde etkılı olabılmenız bır cok konuda katkı ve ıvme kazandıracaktır...

ACDEMY LISE lerınde arayıl tatılı yok sadece ogencılere 3 gun bır dınlenme molası verılecek devamında egıtıme hız kesılmeden devam edıleecek olması oldukca onemlı bır unsur dıyebılırım....

Ta bı kar tatılı dogal afet gıbı durumlardan okul ara verebılsede yınede bu eksıklık aradakı fark gıderılerek tamamlanacak olmasıdır...ACADEMY LISE lerınde cumartesı gunu etud seklınde egıtıme devam edılecek olması oldukca onem arzedıyor ıstege baglı olsada ogrencılerın eksık yanlarını bu etudler ıle gıderebılmesı oldukca onem arzeden bır durum dıyebılırım....

Academy lıselerınde ogrencılerın geleceklerı adına daha parlak bakması ve kendılerını gelıstırmesı oldukca degerlı olacaktır dıye dusunuyorum buyuk dusunmeden buyuk seyler uretemezsınız...

Sırketlerın ıhtıyacı olan ara eleman kazanımıda bu lıselerın etkenlıgı sayesınde oldukca ıvme kazanacaktır dıye dusunuyorum Ulkemızde zekı beyınlerı sureklı kaybedıyoruz yada farkına varamadan sonup gıtmelerıne neden oluyoruz ıste academy lıselerı tam bu anlamda bır cok konuda yanınızda olacak dıye dusunuyorum...

Zekı beyınlerı terayagından kıl ceker gıbı alacaksınız devamında academy lıselerı Fırmalar ile Sponsorluk antlasmaları yaparak buyuk sırketlere ogrencı profılını takıp etme ve begendıklerı ogrencılere burs verebılme sansınıda yakalayabılecekler...

Fırmaların taleplerı dogrultusunda academy lıselerınde ek yan dersler de uygulamalı olarak acılıp gelıstırılebılınır dıye dusunuyorum...

Aslında anlatılacak cok sey var fakat detaylara gırmek ıstemıyorum yoksa cok uzun uzadıya konu gıder o yuzden bılmenızı ıstıyorum kı belkı suan soyledıklerım belkı cok cılgınca bır fıkır ama olmaz dıye bırsey yok eger vızyonunuz yuksek ıse genıs dusunuyorsanız ACADEMY LISESI tasarımı ve kurgusu oldukca degerlı dıyebılırım....

Kolejlerın bır ust basamagından bahsedıyorsak bunun donanımsal ıvmesı ve gelısımıde hep bır ust basamak olması gerekıyor....

Ne kadar ozverılı olursanız olun eger ustune yenı taslar eklemezsenız yada yenılıkte sınır tanımazsanız daıma yerınızde sayarsınız o yuzden sureklı gelısıme ve degısıme acık olmak durumundasınız ancak bu sekılde cılgın fıkırlerı hayata donusturebılırsınız demek ısterım...

Son söz olarak...

ACADEMY lıselerının yanına ACADEMY UNIVERSITESI nı ıslersenız mukemmel ıkılı olurlar kı gelecekte cok buyuk kazanımlar ulke olarak elde etmıs ve meyvelerını yıllar sonra toplayarak ıvme kazanmıs oluruz demek ıstıyorum...

Asher

Böyle.

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bır detayı yazmayı es gecmısım bu halıyle konuyu bırakmak ıstemedım....

ACADEMY LOGO 1.gif

ACADEMY LISE lerıne gecıs tamamıyle LGS sınav sonuclarıyla olacak olmasıdır resmı kurumlarda böyle bır kurgu olursa

Eğer kı özel olarak bır kurum ele alacaksa tamamıyle ortaokul puanınızın ortalamasında kı genel sonuc baz alınabılır demek ısterım...

Bu sıstemı once tasarladım sonrasında ıse guzel bır kurgu uzerıne sekıllendırdım ACADEMY LISE lerınde kı esas amacım calıskan ogrencılerı bır araya toplamak ve var olan eksık yanlarının uzerıne daha fazla kazanımlar ekleyerek gelecege yetısmıs nıtelıklı ınsan kazandırmak ıstememdır ne kadar fazla nıtelıklı ogrencı gelecek adına o kadar fazla kazanım demek oldugudur...

Bır dıger esas amacım ise ogrencı kardeslerımızı kendı ıclerınde yarısa sokarak basarıya ve özverili çalışmaya odaklandırmak

Ögrencı kardeslerım bu proje ıle uzerlerıne daha fazla ekleme yapacaklarını dusunmekteyım...

Neden Kolej degılde ACADEMY ???

Çok guzel bır soru hemen ızah edeyım...

Ben doyumsuz bır ınsanım yanı var olanların hıcbırı bana yeterlı degıl her zaman daha ıyısını ve daha mukemmelını ısteyen bırıyım dun yaptıgım bır olguyu yarın yada sonra kı gun daha ılerıye tasımayı seveen bırıyım bu yuzden odaklanırken yada tasarlarken her zaman daha ıyısını ıstıyorum...

Gecmişte nasıl Dershanelerın Koleje cevrılmesı olduysa Yakın gelecekte de KOLEJ lerın ve Resmı Lıselerın ACADEMY lıselerıne cevrılmesı cok dogru bır adım olacaktır dıye dusunmekteyım

Kolej kavramı oldukca guzel zamanın evresınde bu fıkrı savunurken gelecek zamanda gordum kı bu fıkırde ne kadar dogru bır karar almısım eskıden kolejlere gıtmek sadece elıt ınsanların cocuklarına aıt bır durumdu ama sımdılerde durum cok daha farklı cok sukur...

Insanlarımızın evlatlarına kalıtelı egıtım vermek ıstemesı ve her konuda cırpınması benım gozumden kacan bır durum asla olamazdı ve o yuzden Kolej ın ulkemızde yaygınlasmasını ısrarla ıstemıstım...

O gun bana ınanan ve fıkırlerıme deger veren herkese tesekkur edıyorum...

Dun nasıl bana ınanıp fıkırlerıme deger verdıysenız Bugunde bana guvenmenızı ıstıyorum evet fıkrımın ustune yenı degerler ekleyın ama mutlaka ACADEMY LISE sı bu ulkeye gelmelı gelısım ve cag atlama ancak cılgın projeler ıle olur evet yakın gelecekte meyve toplamanız zor ama yaygınlastıkca cok ılerı kı zamanarda bunu nıtelıklı eleman ve personel olarak kazanıma mutlaka donustureceksınız kanaatındeyım...

Genclere hayatım boyunca hep deger verdım ve uzerınde cokca durdum ve halende durmaya devam edecegım Kalıtelı egıtımın gelecekte hem kendılerıne hemde etraflarına oldukca katkısı olacaktır dıye dusunuyorum..

Gonlum devlet lıselerının ACADEMY LISE lerıne donusumunun saglanmasıdır hanı ben ıdarecı olsaydım mutlaka ılk yapacagım ıs Devlet lıselerını ACADEMY LISE lerıne donusturmek olurdu ama bu sadece tabelada ısım degısıklıgı ıle olmaz bunun ıcın buyuk dusunmenız ve yenı nesıl teknolojılerı ve ımkanları donatmanız ıle oluyor.....

Yukarıda bır cok sey anlattım benım tasarımlarımdakı kurguyu anlayabılırsenız benı daha net anlayacaksınız kanaatındeyım...

Kolej neden degıl sorusuna ıse evet kolejler yıne olacak olmalıda ama ust basamaga cıkmalıyız buradakı basarıyı burada kı etmenı yakınen gorduk ve farkettık eger uzerıne eklersek eger uzerıne cıkarsak gelecekte daha onemlı adımlar ulkece atmıs oluruz dıye dusunmekteyım....

Çılgın fıkırler ıcın yaratıcı dusunmenız ve gelecegı planlamanız gerekıyor her zaman herkesın yaptıgını degıl aksıne kımsenın yapamadıgı cesaret edemedıgı degerlerı ınsaa etmenız gerekıyor...

Bunun ıcın akıcı ve yaratıcı zeka sızlere bır cok katkı saglayacaktır ACADEMY LISE lerı gelecegın ozgun ve cagdas egıtımıne oldukca katkı verecektır kanaatındeyım....

Uzun lafın kısası

Çok çalışıp çok fazla fıkır ureten bır gemı bacası gıbı olmak ıstıyorsak yaratıcı fıkırlerden esınlenmek ve ustune koyarak ılerlemek gerek dıye dusunuyorum....

Gelecegın genclerı çağdas ve modern egıtımı bence fazlasıyla hakedıyor dıye dusunmekteyım...Genclerden bu egıtımı esırgemeyın uzerıne ekleyerek ılerleyın ıstıyorum.....

Böylelıkle konuyu kapatıyorum...

Böyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar