Acaba bizlere anlatıldığı kadar üstün bir ırkmıyız?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde FaceOfAres tarafından oluşturulan Acaba bizlere anlatıldığı kadar üstün bir ırkmıyız? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,792 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Acaba bizlere anlatıldığı kadar üstün bir ırkmıyız?
Konbuyu başlatan FaceOfAres
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

FaceOfAres

Felsefe.net
Yeni Üye
Sanmıyorum... Kimi arkadaşlar kızabilirler dünden örnekler verip ne kadar güçlü devletler kurduğumuzu söyleyebilirler ama aklın ölçütü bu mudur?Bazı ırkların çok belirgin özellikleri vardır bizimkiside çok çabuk unutuyor oluşumuz.Gerici dediğimiz bir politikacı cumhurbaşkanı olmasın diye kıyamet koparır olduktan sonra ise sesimizi çıkartmayız.Türk olmaktan gurur duyarız ama neden duyduğumuzu söyleyemeyiz.Avrupalı olmaya çalışırız ki biz aslında asyalı bile değilizdir.Bu sözlerim sakın yanlış anlaşılmasın ben sizlere TÜRK oluşumdan duyduğum gururun nedenlerini saatlerce anlatabilirim.Benim değinmek istediğim bilgisizce yaşayıp gidenlere,unutmayın güçlü olan Tanrının sevdiğidir ki sevmiyor olsa güç vermezdi..

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ynt: Acaba bizlere anlatıldığı kadar üstün bir ırkmıyız?

Öncelikle cümleme şöyle başlamak isterimki bana göre ve dünyada inandığım kadarıyla bir çok insana göre, üstün ırk diye birşey yoktur.
Bu saçma, ırk üstünlüğü politikası yüzünden seneler önce hitlerin yaptığı zülümler nede çabuk unutuluyor.
Veya biraz daha önceki senelere inelim sırf kara derili oldukları için senelerce köle gibi çalıştırılan bu insanları bu duruma getirende ırk ayrımcılığı değil mi? Şimdisinde ise daha hala bundan söz edile bilmesi bile garip geliyor bana.Hani demiştin ya türkler çabuk unutur peki sadece çabuk unutan türkler mi, bunca insan nasıl unutuyor sence bunu?Daha hala bana sorarsanız ne bir ırkın diyerinden üstün olduğu nede aşalık olduğu vardır.Buna inanmak bile inanın burada bundan söz etmemiz kadar saçmadır.Faşizmle hiç bir yere gidilmez işte zaten insanların yanıldığı en büyük noktadır bunlar.Ayrıca bu suçu sadece bir ırka veya bir milletede yüklemek gereksizdir ki bunu bir aşşalık duygusu içinde yapmak daha da gereksizdir.

Bie

Felsefe.net
Yeni Üye

Insan maslow hiyerarsiyle calisan bir programdir ve program piramidin en optimal sekle geldigi noktada sabit kalmak uzere yazilmistir. Program hep en olasiya yonelir istisnalar olabilir olabilir ve insan kendi hirsiyla kendini yokedebilir evren ust programinda bu olasi sonuclardan biridir. Bizi optimale yaklastiracak teorilerden biri sudur

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

şu an dünya konjektöründe nerde olduğumuza bakılırsa; hangi ırktan olduğmuz daha net ortaya çıkar. teknoloji ve bilim çağındayız.geçmişte hangi çağdaydık ve nerdeydik dünyanın yarısına hakim olmakmıydı önemli olan yoksa insanı ön plana alan ve yaşamsal olanakları en üst seviyeyemi getirmekmiydi. geçmişin dinsel hükümdarlığı ve şimdinin teknolojinin bilimin.

tmalali26

Felsefe.net
Yeni Üye

üstünlük olarak bakılmamalı.her toplumun farklı özellikleri var.bu ayırıcı özellikler o toplumları diğerlerinden ne üstün yapar ne de alçaltır

krotos

Felsefe.net
Yeni Üye

Kendimiz diğer ırklardan üstün görmek faşistliktir.Her ırk eşittir.Kimi ırkların insalığa katkısı daha fazla olabilir ama bu onları daha üstün kılmaz.

Dünyanın heryerine yayılışımız güçlü devletler kurmamızla övünmeleri zaten anlayabilmiş değilim.Biz o kadar geniş topraklara nasıl hükmettik tiranlıkla.Yani bu geniş topraklara hükmetme ile övünmek kadar saçma birşey duymadım.
Eğer bir şeylerden övüneceksek o da düşünce hayatına yaptığımız,bilime yaptığımız katkılardan övünmeliyiz.

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Bir ırkın üstün olup olmadığını tartışmak bile ırkçılıktır..

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Bence bir ırktan bahsetmek yerine, belli bir düşünceden bahsetmek en doğru olanıdır;çünkü Dünya'yı değiştiren ırklar değil düşüncelerdir.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

üstün ırk diye birşey yoktur..

fsm1453

Felsefe.net
Yeni Üye

Üstünlükle alakalı bir şey söylemeyeceğim ama tarihimizi tiranlıkla yönetimle suçlayanlara bişey söylemek istiyorum. Osmanlı yönetiminde iken yüz yıllarca barış ve huzur içinde yaşayan ortadoğu Osmanlı yıkıldığından beri kan ve zulümden kurtulmamıştır. Bilim eğer insanların yaşamı için yapılan şeylerse tahta leğen türü şeylerin içinde kendi kirlettiği suyla yıkanan avrupalılara hamam mı ve yatak odalarında bulunan küçük yıkanma bölümlerini öğreten beğenmediğiniz atalarınızdır. Bizim avrupadan duşa kabin diye öğürendiğiniz şeyi avrupa yüzyıllar önce zaten bizden öğrenmiştir. Bu sadece bir örnek avrupa o zaman medeniyet konusunda Osmanlıdan çok şey öğrenmiştir. Teknolojiye gelince Avrupada feodalizmin yıkılmasına ön ayak olan büyük top teknolojisini Fatih Sultan Mehmet bütün avrupaya öğretip çağ değiştirmiştir. Osmanlının dünyaya hükmettiği sırada avrupada üretilen bir çok teknoloji Osmanlıyı yıkmak için üretilmiştir. Bence buda teknolojiye yapılan açık bir katkıdır. Zaten Osmanlı o kadar geniş toprağı sadece savaşmak için ve amaçsızca almamıştır. Kendi inandığı şeyi yani İslamiyeti onlara öğretip barış ve huzuru götürmek içindir bütün çabası.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

bir milletin övünmek için geçmişe gerek duyması yaşadığı zamana damgasını vuramamışlığın göstergesidir..

fides

Kahin
Yeni Üye

FaceOfAres ' Alıntı:
Sanmıyorum... Kimi arkadaşlar kızabilirler dünden örnekler verip ne kadar güçlü devletler kurduğumuzu söyleyebilirler ama aklın ölçütü bu mudur?Bazı ırkların çok belirgin özellikleri vardır bizimkiside çok çabuk unutuyor oluşumuz.Gerici dediğimiz bir politikacı cumhurbaşkanı olmasın diye kıyamet koparır olduktan sonra ise sesimizi çıkartmayız.Türk olmaktan gurur duyarız ama neden duyduğumuzu söyleyemeyiz.Avrupalı olmaya çalışırız ki biz aslında asyalı bile değilizdir.Bu sözlerim sakın yanlış anlaşılmasın ben sizlere TÜRK oluşumdan duyduğum gururun nedenlerini saatlerce anlatabilirim.Benim değinmek istediğim bilgisizce yaşayıp gidenlere,unutmayın güçlü olan Tanrının sevdiğidir ki sevmiyor olsa güç vermezdi..

Merak ettim biz aslında Asyalı bile değiliz derken nasıl bir coğrafi bilgi ile değerlendirdin? Yani Türkiyeyi jeopolitik olarak değerlendirip mi dedin? Böyle ise coğrafi bilgin oldukça az. Jeopolitik olarak değerlendirmek gerekirse Türkiye Avrupa, Asya,Avrasya, Ortadogu, Balkan, Karadeniz ve Akdeniz ülkesidir. Afroavrasya denilen kuşağı kapsar.
Böyle geniş bir coğrafyaya sahip bir ülke, etnik olarak da mozaik bir yapıya sahiptir.Bu etnik mozaiği bilip içinden sadece Türkleri alıp üstün demek ırkçılıktır! Sadece Türkiyede değil dünyadaki her hangi bir yerde bir ırkın/etnik yapının üstün olduğuna inanmak da faşizan bir anlayıştır.Hitler/Musolini nasıl tarihin faşist sayfalarına gömüldüyse bu faşizan anlayışa sahip insanlarda kötü ve silik bir anı olarak kalacaklardır.

celebili

Felsefe.net
Yeni Üye

bana göre insanları birbirinden üstün yapan ırkları veya dini inanışları değildir. düşünün ki, afrikada bir kabilede doğmuş, puta tapan bir yerli de olabilirdik. şimdi burada doğduk diye onlardan üstünmüyüz? Bence soru, "acaba bizlere anlatıldığı kadar üstün bir ırkmıyız" olmamalı. başka bir ülkede de doğabilirdik. başka bir dine de mensup olabilirdik. ve inanın ki bunu hiç yadırgamazdık. en azından ben yadırgamazdım. çünkü üstünlük, insanlık (insan olabilme) derecesindedir.

benita

Felsefe.net
Yeni Üye

chimera ' Alıntı:
Bir ırkın üstün olup olmadığını tartışmak bile ırkçılıktır..

katılıyorum bu düşünceye. düşünen, felsefeyle ilgilenen bu kadar insanın burda bunu tartıştığına inanamıyorum, ırk nedir ki ya, görünüş olarak farklılıklarımız var sadece ama herkesin karakteri kendine hastır, genellenemez bence ırk kavramı altında dolayısıyla da kimsenin diğerinden genel olarak bir üstünlüğü yoktur.

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye

Kendi tarihimiz, kendi tarihimiz olduğu için ilgiyi hakkediyor; kendi milletimiz(çerkezi, lazı, kürdü dahil) kendi toplumumuz olduğu için ilgiyi hakkediyor; kendi dinamiklerimiz, kendi dinamiklerimiz olduğu için ilgiyi hakkediyor. Kendi tarihimizi eleştirebiliriz; fakat o tarihin diğer tarihlerden biraz daha sıcak gelmesi anormal değildir. Yeterki bunu ırkçılık kompleksine vardırmayalım. Eleştirelim, örselemeyelim. Gülleri koparırken goncaları ezmemek gerekiyor. Kendimizi eleştirirken kendimize sanki başka bir milletmişiz gibi de davranmamak gerekiyor. Fatih yapmışsa biz de yapabiliriz bilinciyle hareket etmek gerekir. Kendi kültürüne tapmak ne kadar faşizan bir şeyse kendi kültüründen kopmak da bir yabancılaşmadır. Bir denge kurmaya, birbirimizi kucaklamaya, birbirimizi teşvik etmeye mecburuz. Önce kendimiz neyiz, analitik bakımdan, sabırla bunu öğrenmek incelemek gerekiyor. Ne kendi başarılarımız bizi şımartmalı, ne de Batıya duyduğumuz hayranlık bizi ezmeli. Elimizde ne kadar kötü olursa olsun bir malzeme var. En yakınımızdan başlayarak bunu nasıl ıslah edebilirizin yollarını aramak gerekir. Bize sıfır kompleks lazım; başka bir şeye ihtiyacımız yok.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

simerenya kendi tarihimiz/kendimiz/toplmumuz derken kimi kapsadığın çok önemlidir,çerkesi lazı kürdü bu kapsama dahil değildir,ırk denilen olguyu tartışmaya açmak anlamsızıdr çünkü çerkes/kürt/türk (örnekler uzatılabilir) arasında çok fark vardır,bu nedenle aynı kökenden gelmeyen insanları birleştirme çabaları anlamsızdır, bu hiç olmayacaktır.

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye

"bu nedenle aynı kökenden gelmeyen insanları birleştirme çabaları anlamsızdır, bu hiç olmayacaktır."

Anlayamadım? Yani parçalanacak mıyız?

sümeyra

Üye
Yeni Üye

hiçkimse ''bir'' olmadı ki parçalansın,her ırk kendi varlığını sürdürdü(dejenerasyon konusuna hiç girmeyeceğim yalın manada söylüyorum) ve öyle devam edecek,bunun sınırlarla,ülke olmakla,millet olmakla ilgisi yok,bu varlıkla ilgili bir olgu,birden fazla ırk birarada yaşayabilir evet nitekim onlarca ırk aynı dünyada yaşıyoruz öyle değilmi?bu bir olduğumuz anlamına gelmiyor.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

ırk diye bir olgu yoktur. bu bir mistifikasyondur

sümeyra

Üye
Yeni Üye

hangi yönüyle mistifikasyondur?bu içinden çıkamadığım konulardan biridir açıkçası..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar