...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde Avdanius tarafından oluşturulan ... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,397 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı ...
Konbuyu başlatan Avdanius
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan gerçeği arıyan adam

Avdanius

Felsefe.net
Yeni Üye
Katılım
4 Haz 2017
Mesajlar
23
Tepkime puanı
1
Puanları
3
...
 
Son düzenleme:

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Katılım
20 Eyl 2017
Mesajlar
148
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Sn avdanius geçen konuşmalarımızda insan nedir diye sormuştunuz bizde akledendir demiştik idrak sahibi olandır ve ben hitler örneğini vermiştim şimdi aynı örnekten yola çıkarsak bir dindarın bir humanistin Tanrıya tapanın bir insanın kılına zarar vermemek için duyduğu korku ile hitlerin savaşı kaybetme korkusu bir midir?

Adı korku olsa da etik olarak çok farklı durumlardır o yüzden hitler insan değildir bence alt insandır ..
saygılarımla....
 

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Katılım
24 Şub 2017
Mesajlar
464
Tepkime puanı
7
Puanları
18
- Canlı neden korkar?

Yaşam korkusu ...Hayat korkusu...Kaybetme korkusu...vb bır çok etmenden ınsan korkar..

- Korku duygusu neden ortaya çıkmıştır?

İç gudusel bır durumdur korkunun bır çok sebepsel netıce ve sonuçları olur ve hayat yaşamı boyunca devam eden sure gelen bır durumdur..

- Korku başta ölüm korkusuyla başlayan ve genişleyen bir duygusal evrim midir?

Korku hıc evrım gecırmez sure ıcerısınde aksıne yaşam ıcerısınde sebesel ve sonuçlar olarak sadece degısıklık gosterır ama KORKU nun adı hep korkudur sadece zaman ve anlama onemı degıskenlık gosterır...

- Korku insanın bir zayıflığı olarak mı görülür?

Korkan ınsan zayıftır dıyemeyız en guclu ınsan bıle korkar bır gun kaybedecek olmaktan dolayı o yuzden korku bır zayıflık degıl aksıne ınsanı hayatta tutunmaya zorlayan bır etmen dıyebılırız Korku bırer duygu urunu gıbıdır ıc gudusel dunyada baslayan bır seruven yolculugudur hayatta her ınsan bır nedenden dolayı korku duymaktadır dıyebılırız....korku zayıflık olsaydı dunyada her ınsan zayıf olurdu dıye mantıklı bır netıce ortaya sunabılırız...

- Gelecekte ölümsüzlük bulunursa, refah seviyesi artarsa ve hastalıklar yok olursa insanlar hala korkacak mı? Yoksa bunların olmaması mı insanı insan yapar?

Insanın korkuları hıç bıtmez olumsuzluk bırer çare degıldır yaşam koşullarının ıyıleştırılmesı de bır netıce degıldır çunku ınsan sureklı daha ıyısını ısteyen arzulayandır ınsan herşeye sahıp olsada yok dıyebılebılendır .

Insanı ınsan yapan korku degıl ınsanı degerlere karşı sundugu degerlerdır dıyebılırız..

- Duygularımız körelince kendimize hala insan(homo sapiens) diyebilecek miyiz?

Insanın duyguları sadece korkudan ıbaret degıldır acı huzun mutluluk arzu heves vb bır cok duygulara ınsan sahıptır korku sadece bunlardan bırıdır ınsanın duygularının korermesı demek tamamıyle korkularının daha agır basmasıyla odaklanabılenecek bır durumdur dıyebılırım kanımca..

Böylece.
 

MehmetCan

Felsefe.net
Yeni Üye
Katılım
2 Ara 2017
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
0
- Canlı neden korkar?
-Korku duygusu neden ortaya çıkmıştır?

Bu iki soruya birlikte cevap vermek gerekirse ilk olarak şunu belirtmek gerekir: "korku hayatta kalmak için işlevseldir". Psikolojide "savaş veya kaç" tepkisi vardır ve korku genelde imkanlar dahilinde kaçma ile birleşir. Ayrıca korku duygusunu bir sinyal olarak değerlendirebiliriz yani bizim için tehlike yaratan bir durumla karşı karşıya gelmek üzereyiz anlamını taşıyabilir. Bu anlam ise iki şekilde öğrenilebilir. Örneğin; aslanla ilgili bir fikriniz yok ve aslandan kaçan birini görüyorsunuz. Birkaç gün sonra da bu sefer aslanla siz karşılaşıyorsunuz ve yapacağınız eylem şüphesiz kaçmak olacaktır çünkü aslana dair tek bilginiz budur ve referans alacak başka bilginiz yokken beyin sadece bu bilgiyi kullanır ve sizi kaçmaya iter. Diğer bir durumda ise deneyimi ilk olarak doğrudan sizin yaşamanız ile ilgilidir. Örneğin size zarar veren bir hayvanı gördüğünüz zaman bu sefer kendi bilgilerinizi referans alarak kaçma eylemini yaparsınız. Yukarıda da söylediğim gibi savaş veya kaç tepkisi temelinde eğer savaşacak yeterliliğe sahip değilseniz evrimsel olarak canlı varlığınızı devam ettirmek adına kaçmak zorundasınızdır.- Korku başta ölüm korkusuyla başlayan ve genişleyen bir duygusal evrim midir?

Ölüm korkusunun anlaşılması için ilk olarak insanların soyut düşünebilme kapasitelerinin artmasına bağlıdır ki bu yaklaşık olarak 11-12 yaş civarlarında başlar. Soyut düşünebilme kapasitesi olmayan insanlar için ölüm kavramı bir anlam ifade etmezken korku diye tanımlamaları da beklenemez. Korkunu genişlemesi insanların bireysel hayatlarında deneyimlediği olaylara bağlı olarak genişler.

- Korku insanın bir zayıflığı olarak mı görülür?

Yukarıda dediğim gibi işlevsel bir duygudur hayatta kalmak adına. Zayıflık olarak görmek yerine korkunun bir şeylerin istediğimiz sınırların dışında olduğunu fark ettiren bir sinyal olarak değerlendirmek ve bunu aşmak için strateji geliştirmek adına bir duygu olarak yorumlanması daha anlamlı olur.

- Gelecekte ölümsüzlük bulunursa, refah seviyesi artarsa ve hastalıklar yok olursa insanlar hala korkacak mı? Yoksa bunların olmaması mı insanı insan yapar?

Korkunun olmaması demek herkesin eşit şekilde psikolojik veya fizyolojik güce eşit olduğunu farz etmek gibi bir durum ama herkesin bu koşullarda eşit olduğu nasıl düşünülebilir bu da ayrı bir soru? Tek tip güç algısı sanki mekanikleştirilmiş bir insan profili yaratıyor yani bundan ziyade bir "robotvari" kavramı ifade ediyor.

- Duygularımız körelince kendimize hala insan(homo sapiens) diyebilecek miyiz?

İnsanı bu şekilde sadece duygu üzerinden tanımlamak büyük bir sınırlılık gibi duruyor. Yani insan varlığını sadece duygu üzerinden tanımlıyorsan duyguların körelmesi durumunda bu tanım kapsamında tabi ki insan diyemeyiz.
 

Tuni

Felsefe.net
Yeni Üye
Katılım
11 Ara 2017
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Sadece 2 duygunun olduğunu iddia etmişsiniz bu yanlış. Zira "düşüncenin fizyolojik bir süreç sonucu oluşması" durumu vardır. 9 ana duygu tanımlanmıştır ve bunların birbirlerine 3 hormonun farklı miktarda etkileri ile oluştuğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur (Bu konu hakkında yakında bi konu açmayı düşünüyorum, detaylarını orada paylaşırım) Yani insanın yaptığı her hareketin arkasında -bu psikolojik bile olsa- fizyolojik bir süreç yatmaktadır. Örneğin, frontal lobunun parçalanması sonucu karakteri ve davranışları tamamen değişen P. Cage olayını incelemenizi tavsiye ederim. Bir örnek daha amigdalası hasarlanmış hayvanlarda; avcısından kaçmama, korku duymama gibi davranışlar gözlenmiştir.

Bu bilgiler tüm sorularını cevaplamakla beraber son soruna ayrıca cevap vermek isterim. Evrim öyle "laps" diye oluşan bir şey değildir, evrim bir süreçtir. Ayrıca homo sapiens olmayıp yaklaşık zekaya ve beceriye sahip farklı türler de tespit edilmiştir (Homo floresiensis' ler, ya da hobbit insanlar :D) Yani insan veya homo sapiens artık bu gibi sınıflandırmanın bizim için önemi yoktur zira tersine evrim başlamıştır.
 

gerçeği arıyan adam

Üye
Yeni Üye
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
101
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
46
- Gelecekte ölümsüzlük bulunursa, refah seviyesi artarsa ve hastalıklar yok olursa insanlar hala korkacak mı? Yoksa bunların olmaması mı insanı insan yapar?
:D

hahahaha kendini tanrımı? zannetiin. ahpap. ölümsüzlük kavramı tanrının ilk sıfatıdır.
ayrıca ölümsüzlüğü yenmenın tek yolu bellıdır. bu evrenın dışına çıkmak sen ve ben zamanın içinde nefes alıp veren bir ölüyüz sadece. bunu görmek çokmu? zor yoksa görmektenmı? korkuyorsun. :D
bizler zamanın içinde varolduğumuz sürece ne? hastalık biter nede? ölümsüzlük bence
son derece anlamsız ve yanlış bir konu başlığın bana göre sadece zaman kaybı. hiç bir dayanagı olmuyan hayali kurgular senınkı. ee kusura bakma bana gerçeği arıyan derler.
herkesin açığını bulmak benim işim. :D
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Konular

Advertising

Üst