1920 ve sonrası kültürel akımlar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kültür ve Sanat kategorisinde bybodan tarafından oluşturulan 1920 ve sonrası kültürel akımlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,293 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kültür ve Sanat
Konu Başlığı 1920 ve sonrası kültürel akımlar
Konbuyu başlatan bybodan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan glsezinrs

bybodan

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar. 1920 den sonraki dönemlerde fransız zihniyetinin, kültürünün ve dilinin türkiyede çok kabul görmesinin sebebi ne olabilir acaba. özellikle peyami safa veya o dönem yazarlarının eserlerinde bu tür kabullle çok karşılaşıyoruz. Az önce peyami safa'nın "biz insanlar" isimli romanını bitirdim. Fakat google çeviri'ye çok teşekkür ediyorum. Kitabı anlamam konusunda bana çok yardımcı oldu..;) çünkü fransızca terimler çok fazla....

bybodan

Felsefe.net
Yeni Üye
Peki neden bir kızıl devrimin bu kadar etkisi olmadı. Fransız devrimini bu kadar kabul gördüren nedir?

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Fransız devrimi tabii ki! Sadece Türkiye de de değil üstelik.

Fransız devrimini hazırlayan koşullar, monarşiye ve dogmatizmin baskısına karşı insanın insanca yaşama arzusu ve bilinciyle oluşmuştır.İnsan hakları evrensel bildirgesinin temeli sayılan magna carta yı saymazsak ki-halkın talebi değil aristokratların önerisiydi- ilk kez ,bireyin toplum ve siyaset içinde hakları,yeri ve rolü tamamen değiş(tiril)miştir ve üstelik bilfiil halk tarafından.Burada Fransız aydınlanmasının,rönesansın, dinsel reformun, kilisenin alaşağı edilmesinin, pozitivizmin yükselişinin rolü yadsınamaz.Fransız devrimini hazırlayan tarihi koşullarla kızıl devrimi hazırlayan koşullar tamamen farklıdır.Fransız devrimi, bir sınıf mücadelesinden daha çok, "önce insan kabul edilme"nin savaşıdır.Henüz tarım toplumundan sanayi devrimine geçişin önünü açacak olan burjuva sınıfını daha sonra tarih sahnesinde görmekteyiz.Fransız devrimi bu yüzden tüm dünyada geniş yankı bulmuştur.çünkü evrensel bir içerik taşır.Not: Fransız kültürü, 1920 lerden çok önce de Türkleri etkilemekteydi.Jön Türkleri biliyorsunuz?

bybodan

Felsefe.net
Yeni Üye
Kusura bakmayın ama ben fransız devrimi ile kızıl devri arasındanki farkı anlayamadım. Her ikiside halka dayanarak devrim yapmadı mı?
Her ikiside halkın haklarını savunmadı mı? Aradaki fark sadece sınıf farkı mı? Kızıl devrim işçi sınıfını dikkate aldı bildiğim kadarıyla.
Peki ya fransız devrimi?

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Kusura bakmayın ama ben fransız devrimi ile kızıl devri arasındanki farkı anlayamadım. Her ikiside halka dayanarak devrim yapmadı mı?
Bir de turuncu devrim var.Bana kalırsa siz bu ayrıntıları boş verin...Devrim devrimdir...:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar