Tanrı Yanılgısı (The God Delusion)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Belgesel kategorisinde Ferdinand Bardamu tarafından oluşturulan Tanrı Yanılgısı (The God Delusion) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,365 kez görüntülenmiş, 57 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Belgesel
Konu Başlığı Tanrı Yanılgısı (The God Delusion)
Konbuyu başlatan Ferdinand Bardamu
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan İstanbul

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Peygamberler deyince, aklıma (sanırım) "Tanrı Yanılgısı" içerisinde geçen bir şeyi hatırlattınız. Bilindiği gibi Hz.İbrahim oğlunu tanrıya kurban etmek üzereyken bir koç iner vs. Yani tüm İlahi dinler, temelini kendi çocuğunun gırtlağını kesmeye yeltenmiş bir adamın zihnin yapısından alıyor.

Peygamberlik Hz. Ibrahim ile baslamadi ki ilahi dinler temelini ordan alsin. Ilk insanin yaratilmasiyla baslamistir. Kaldi ki 124.000 (nebi,resuller) peygamber oldugu soylenir. Konficyusun peygamber oldugunu soyleyenler bile vardir. Aristonun oldugu bile soylenir.

Descartes: ..Tanri'yi varliksiz olarak idrak edemememden, yalniz varligin O'ndan oldugu meydana cikar ve dolayisi ile Tanri gercekten vardir...(metafizik dusunceler sayfa 179)

Spinoza: ...var olan hersey Tanrisiz ne var olabilir nede tasarlanabilir... (etika sayfa 26)
...Tanrinin varligi ve ozu tek ve ayni seydir...(etika sayfa 41)

Leibniz: ...tanrinin eserleri uzerinde ne kadar aydinlanir ne kadar bilgi sahibi olursak onlari o derecede guzel her turlu istege o derecede uygun bulmaya hazir oluruz... (metafizik uzerine konusma sayfa 2)

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
<<<<13.04 ve 14.02 arasında Dawkins eski hocalarından biri ile ilgili anısını anlatıyor.Gelişime açık zihin yapısının çok güzel bir örneğini veriyor. Herkesin çabası bu yapıya erişebilmek olmalıdır.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Herkesin tamam demesi değildir mesele, bilim bu şekilde işlemez.İşlemiş olsaydı hapı yutmuştuk, bekle de bekle ki %100 herkes evet desin.İşin erbabı olan biyologların aşağı yukarı %90'ı evrim teorisini kabul ediyor.Bu insanlar berber,futbolcu,kaldırım ustası,müzisyen değil, biyoloji konusunda uzman kişiler. Bu insanlar bu işin profesörleri yahu.Kısacası bunun uzatılacak bir tarafı yok.

90% mi???

Ben herhangi bir universite veya bilim kurulusunda evrim konusunda herhangi bir calisma yurutmus ve evrimin olmadigina kanaat getirmis tek bir allahin kulunu gormedim duymadim. Ha varsa da; mesela dinci bir ekonomi profesoru cikar "madem oyle goz nasil evrildi" der, veya isletme profesoru cikar "madem mamundan geldik neden hala maymunlar var peki" der. Ama bu alanda calisipta "evrim mevrim palavra" diyen tek bir allahin kulu varsa bilmek isterim acikcasi.

Ha bu dogruya ulasmada bir olcutmudur, kac kisi "he" diyor kac kisi "ho" diyor? Tabiki degil. Bu dincilerin dinlere yaklasimina daha cok benziyor, "bizim dine inanan 1 milyar kisi var, siz ateistler 1 milyar insana mi inanacaksiniz bir avuc satanist bilm cariklisina mi" mesela dincilerin insanlari inanmaya sevketmek icin kullandiklari bir argumandir. E din adina, evreni anlama adina, hayati ve yasami anlamlandirma adina elindeki tek arguman "benim inanirim seninkinden fazla nabeeerrr..." olan, bundan fazlasina kapasitesi yetmeyen dinci cemaatin evrimede yaklasimi cok farkli degil, beklenecegi uzere. Tek dayandiklari arguman, bilim insanlarinin bile bir kisminin evrimi reddettigi yonunde ve bizde dogal olarak bunun altinin doldurulmasini bekliyoruz.

Sizin bu cephede olmadiginizinda farkindayim, fakat bence 90% bile sizin acinizdan cok taviz veren bir yuzdedir. An itibari ile bu rakam 100% dur.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Bir anket vasıtası ile bu rakamı ifade ettim çünkü sayıyı bilmemin başka bir yolu mevcut değil.İkincisi ben nitelikli niceliği ölçü alırım. Yani bilim insanlarının arasında % 90 'ın ifade ettiği şey ile sıradan insanların %90'ı aynı şey değildir.Evrimi reddetmek, dünyanın düz olduğunu iddia etmek gibidir benim için.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bir anket vasıtası ile bu rakamı ifade ettim çünkü sayıyı bilmemin başka bir yolu mevcut değil.İkincisi ben nitelikli niceliği ölçü alırım. Yani bilim insanlarının arasında % 90 'ın ifade ettiği şey ile sıradan insanların %90'ı aynı şey değildir.Evrimi reddetmek, dünyanın düz olduğunu iddia etmek gibidir benim için.

Evrimin varlığını kabul etmek de dünyanın düz olduğunu iddia etmekten daha anlamsızdır benim için...

Evrim Teorisi bilimin bazen taraflı olabileceğine güzel bir örnektir.

- Doğal Seçilim Yasası var diye kabul edelim, bu yasayı yaratan kim????????
- Niye oluşmuş bu yasa?
- Hangi güç bu yasayı oluşturmuş?

Ekli dosyayı görüntüle 1170

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Evrim güzel bir konudur.Turnusol kağıdı gibidir. Kim bilim ile (kendi çapında) haşır neşirdir, kim değildir? Kim bilimsel düşünüşü kendine ilke edinmiştir, kim edinmemiştir? Kim eleştirdiği şey hakkında bilgi sahibidir, kim değildir? Sorularının cevaplanmasına aracılık eder. Örneğin sizin sorduğunuz sorular evrimin alanına girmiyor. Ben de bu hatayı yaptıktan sonra, bir müddet karıştırdım nedir, ne değildir diye. Yani bu soruların cevabı evrimin gerçekliğini ortadan kaldıracak nitelikte değil. Evrim bir gerçekliktir dendikten sonraki aşamanın soruları olabilir bunlar. Bu başlığın konusunu dağıtmayalım. Yeterince her başlığın konusunu dağıtıyoruz. Bu duruma bir son vermeliyiz.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Evrim güzel bir konudur.Turnusol kağıdı gibidir. Kim bilim ile (kendi çapında) haşır neşirdir, kim değildir? Kim bilimsel düşünüşü kendine ilke edinmiştir, kim edinmemiştir? Kim eleştirdiği şey hakkında bilgi sahibidir, kim değildir? Sorularının cevaplanmasına aracılık eder. Örneğin sizin sorduğunuz sorular evrimin alanına girmiyor. Ben de bu hatayı yaptıktan sonra, bir müddet karıştırdım nedir, ne değildir diye. Yani bu soruların cevabı evrimin gerçekliğini ortadan kaldıracak nitelikte değil. Evrim bir gerçekliktir dendikten sonraki aşamanın soruları olabilir bunlar. Bu başlığın konusunu dağıtmayalım. Yeterince her başlığın konusunu dağıtıyoruz. Bu duruma bir son vermeliyiz.

Başlığı dağıttığımı düşünmüyorum, eklemiş olduğunuz videolarda yorum yapan kişi Darwinizm savunucusu Richard Dawkins olduğuna göre başlıkla alakalı bir yorum yaptığımı düşünüyorum. Eklemiş olduğum resimden de anlaşılacağını ummuştum fakat yetersiz kalmış demek ki o zaman konuyu toparlayayım başlık dağılmasın.

Richard Dawkins tüm bu yorumları kendi yazmış olduğu bilgisayar programı doğrultusunda ( Dawkins Simulasyonu) yapmıştır. Bu yazdığı program ile Evrim Teorisi'ni ispat etmeye çalışmış ve bana göre başarısız olmuştur.

Videoalarda bahsi geçen bazı konularda haklı olduğuna itirazım yok. Mesela;
* Dini konuların istismar edilmesi,
* İnsanların sorgulamadan, hangi inancı ne için kabullendiklerini bilmeden körü körüne inanmaları,
* Ailem böyle uygun gördü, doğrusu budur mantığı ile hiç sorgulamadan ön kabulde bulunmaları,
* İnanç uğruna katliam yapıp bu durumu da kutsal bir görev kabul etmeleri v.s.

Bu ve benzeri yanlışlar maalesef tüm inanç sistemlerinde mevcut. Dinlerin doğru algılanmaması ve yaşanmaması tüm insanlığın ortak problemidir. Fanatik yaklaşımlar inanç sistemlerinin en büyük düşmanı, çıkarcı grupların ise en büyük silahıdır.

Bilim adamlarının önüne dinde aşırı gidenlerin çıkardığı engeller tartışılmaz fakat bu ne dinlerin ne de Allah'ın suçudur.

Dinlerin son noktası olan İslam Dini bile doğru anlaşılamamış, Peygamberin vefatından 200 yıl sonra ( yaşamında kendisi asla izin vermediği halde ) bir çok hadisler uydurulmuş, Kur'an'da yazanların haricinde eklemeler yapılmış, mezhepler oluşturulmuş ve şu an Suriye'de yaşanan vahim tabloda da görüldüğü gibi ciddi bir dejenerasyon yaşanmaya başlanmıştır.

Tüm bu yanlışlıklar insanlığın ortak suçudur. Yeterince araştırmadan ve önyargılı yaklaşımlar her geçen gün artmış ve maalesef artık düzeltilemeyecek boyutlara ulaşmıştır.

Bilim adamları ve din her zaman karşı karşıya getirilmeye çalışarak bundan ciddi çıkarlar sağlayan gruplar olduğu asla unutulmamalıdır.

Konu ile alakalı bir video linki eklemek istiyorum. Umarım faydası olur.

[video]http://www.kutsalgizemler.org/[/video]

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Dinlerin son noktası olan İslam Dini bile doğru anlaşılamamış, Peygamberin vefatından 200 yıl sonra ( yaşamında kendisi asla izin vermediği halde ) bir çok hadisler uydurulmuş, Kur'an'da yazanların haricinde eklemeler yapılmış, mezhepler oluşturulmuş ve şu an Suriye'de yaşanan vahim tabloda da görüldüğü gibi ciddi bir dejenerasyon yaşanmaya başlanmıştır.

Tüm bu yanlışlıklar insanlığın ortak suçudur. Yeterince araştırmadan ve önyargılı yaklaşımlar her geçen gün artmış ve maalesef artık düzeltilemeyecek boyutlara ulaşmıştır.

Bilim adamları ve din her zaman karşı karşıya getirilmeye çalışarak bundan ciddi çıkarlar sağlayan gruplar olduğu asla unutulmamalıdır.

Konu ile alakalı bir video linki eklemek istiyorum. Umarım faydası olur.

Yani siz diyorsunuz ki, Islam'i kimse anlamadi, birtek ortaya cikinca anlayanlar anladi, sonra binlerce sene herkes yanlis anladi, bunca gelmis gecmis insanlar kendi dillerinde(!?) yazilmis bir kitabi ve kulliyatini yanlis ve sapikca yorumladilar, ama bizdeki su sansa bakin ki, internette cokda fazla yazari cizeri olmayan bu forumda dijital diye bir kisi, bu kitabin ana dilini anlamasada butun bu 1000+ senelik kulliyati su gibi yalayip yutup aslinda gercek manasiyla anladi ve anlatiyor.

Simdi ben bu yukaridaki paragrafi tabiki ironi olsun diye yazdim, ama siz bunu ciddi ciddi iddia ediyorsunuz. Bu kutsal gizemler websitesinde bu mucizeye dair bir video da var mi, yoksa ben size insanlarin nasil dar fikirli, elestirel dusunceye kapali, sadece kendi bakis acilarina hapis birer maymun olduklarini anlatan videloari mi gondereyim?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Yani siz diyorsunuz ki, Islam'i kimse anlamadi, birtek ortaya cikinca anlayanlar anladi, sonra binlerce sene herkes yanlis anladi, bunca gelmis gecmis insanlar kendi dillerinde(!?) yazilmis bir kitabi ve kulliyatini yanlis ve sapikca yorumladilar, ama bizdeki su sansa bakin ki, internette cokda fazla yazari cizeri olmayan bu forumda dijital diye bir kisi, bu kitabin ana dilini anlamasada butun bu 1000+ senelik kulliyati su gibi yalayip yutup aslinda gercek manasiyla anladi ve anlatiyor.

Simdi ben bu yukaridaki paragrafi tabiki ironi olsun diye yazdim, ama siz bunu ciddi ciddi iddia ediyorsunuz. Bu kutsal gizemler websitesinde bu mucizeye dair bir video da var mi, yoksa ben size insanlarin nasil dar fikirli, elestirel dusunceye kapali, sadece kendi bakis acilarina hapis birer maymun olduklarini anlatan videloari mi gondereyim?

Videoyu izlemeden niye yorum yapıyorsunuz ki ?
Bilimsel bir video fakat dikkat edin inandığınız herşeyi sil baştan gözden geçirmeniz gerekebilir. O sebeple videoyu herkese tavsiye etmiyorum. Varsa cesaretiniz izlersiniz yok ise - ki olmadığı belli izlemeden yorum yapmışsınız - sanırım başka söze gerek yok.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Videoyu izlemeden niye yorum yapıyorsunuz ki ?
Bilimsel bir video fakat dikkat edin inandığınız herşeyi sil baştan gözden geçirmeniz gerekebilir. O sebeple videoyu herkese tavsiye etmiyorum. Varsa cesaretiniz izlersiniz yok ise - ki olmadığı belli izlemeden yorum yapmışsınız - sanırım başka söze gerek yok.

Hayatta hersey karsiliklidir. Eger siz benim size gosterecegim videoyu izlerseniz, bende sizin bana gosterdiginiz videoyu izlerim. Varsa cesaretiniz tabi.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hayatta hersey karsiliklidir. Eger siz benim size gosterecegim videoyu izlerseniz, bende sizin bana gosterdiginiz videoyu izlerim. Varsa cesaretiniz tabi.

Alpine yanıldığın bir nokta var. Ben senin iddia ettiğin aşamaları çoktan geçtim. Tekrar başa dönmeme gerek yok. Seni videoyu izlemeye zorlamıyorum ki? Sadece izlemeden yorum yapmanı anlamsız buldum. Bu sebeple bu yorumu yazdım.Yoksa cesaret işin şakası:)

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Alpine yanıldığın bir nokta var. Ben senin iddia ettiğin aşamaları çoktan geçtim. Tekrar başa dönmeme gerek yok. Seni videoyu izlemeye zorlamıyorum ki? Sadece izlemeden yorum yapmanı anlamsız buldum. Bu sebeple bu yorumu yazdım.Yoksa cesaret işin şakası:)

Haaa, ben giderken siz donuyordunuz yani. Bana ermis oldugunuzu bastan soyleseydiniz, bende ona gore yazar, zamanimi bosa harcamaz, direk konuya girerdim.

Ne islami kimse anladi, ne bilimi kimse anladi, ama hepsini siz anladiniz demek. Dahada hicbir bilgiye ihtiyaciniz yok, cunku bilmeniz gereken herseyi biliyorsunuz gorunuse gore. Farkli bir bakis acisina falanda gereksinim duymuyorsunuz, malum, herseyi zaten bildiginiz ve butun bakis acilarindan baktiginiz icin.

Insan iste boyle bir canlidir arkadaslar. Rahati buldugu yerde durup kalir. Cok tipik bir davranis. Altim kuru, keyfim yerinde davanis psikolojiside diyebiliriz. Bu arkadas bu duruma cok guzel bir ornek. Bildikleri bilmediklerine yetmez ama hayal dunyasinda yasar ve herseyi cozdugu zannina kapilir. Cok saglikli bir psikoloji icerisinde olmadiginiz acik.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Haaa, ben giderken siz donuyordunuz yani. Bana ermis oldugunuzu bastan soyleseydiniz, bende ona gore yazar, zamanimi bosa harcamaz, direk konuya girerdim.

Ne islami kimse anladi, ne bilimi kimse anladi, ama hepsini siz anladiniz demek. Dahada hicbir bilgiye ihtiyaciniz yok, cunku bilmeniz gereken herseyi biliyorsunuz gorunuse gore. Farkli bir bakis acisina falanda gereksinim duymuyorsunuz, malum, herseyi zaten bildiginiz ve butun bakis acilarindan baktiginiz icin.

Insan iste boyle bir canlidir arkadaslar. Rahati buldugu yerde durup kalir. Cok tipik bir davranis. Altim kuru, keyfim yerinde davanis psikolojiside diyebiliriz. Bu arkadas bu duruma cok guzel bir ornek. Bildikleri bilmediklerine yetmez ama hayal dunyasinda yasar ve herseyi cozdugu zannina kapilir. Cok saglikli bir psikoloji icerisinde olmadiginiz acik.

Yazdıklarımdan bu anlamı çıkartmanız ilginç ancak bir bakıma da umut verici en azından geniş bir hayal gücünüz var, bu sitede az rastlanır bir özellik:)

Psikoloji analazi yapabiliyor olmanız da sevindirici bu analizi hangi bilimsel veri doğrultusunda yaptınız acaba?

Neyse tüm bunları boşverelim profil bölümlerinde yaşınızı yazarsanız sevinirim. Yaşınızın çok genç olduğunu tahmin ediyor ve bu yorumlarınızı dikkate almıyorum.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Yazdıklarımdan bu anlamı çıkartmanız ilginç ancak bir bakıma da umut verici en azından geniş bir hayal gücünüz var, bu sitede az rastlanır bir özellik:)

Psikoloji analazi yapabiliyor olmanız da sevindirici bu analizi hangi bilimsel veri doğrultusunda yaptınız acaba?

Neyse tüm bunları boşverelim profil bölümlerinde yaşınızı yazarsanız sevinirim. Yaşınızın çok genç olduğunu tahmin ediyor ve bu yorumlarınızı dikkate almıyorum.

"Alpine yanıldığın bir nokta var. Ben senin iddia ettiğin aşamaları çoktan geçtim. Tekrar başa dönmeme gerek yok."

Burada yanyana duran 3 cumleden ne anlamam gerekiyordu peki? Sizin kendinizi ifade etmek gibi probleminiz olmasin? Ama siz bu asamalardan coktan gecmistiniz dimi, tabi, nasilda unuttum.

Psikolojik analizinizi evrimsel davranis biyolojisi kulliyati dogrultusunda yaptim. Gezegenin geri kalanindan cok farkli degilsiniz, her ne kadar farkli hissetsenizde, degilsiniz. Gorusleriniz yanli ve bunlari dayandirdiginiz bilgilerinizi sinama kapasiteniz dusuk. Ama uzulmeyin, boyle olmasaydi zaten insan olmazdiniz. Zaten sorunda bu eksiklikleriniz degil. Sorun bunlari gordugunuz, fark ettiginiz ve caresine baktiginiz iddiasiyla gelip burda bize hava basiyor olusunuz. Sanki herkes salak, dunyada bir akilli siz kalmissiniz gibi gelip birde burada kimin neyi aslinda ne kadar yanlis anladigini anlatacak kadar da dunyadan bi habersiniz iste. Ne yapalim, oturup aglayalim mi, vur patlasin cal oynasin...

Birde yasimi sormussunuz. Siz bu yorumlari dikkate almamaya devam edin. Bu kafayla alsaniz da bir farki olacagini saniyorum zira. Yani bu yogurt maya tutmaz.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Sayın Alpine; uzun zaman sonra siteye dönüş yaptınız. bu dönüşünüzde ki ilk yazınızda zehir zemberekti şu yazdıklarınızda öyle. okurken ben bile gerildim sayın Dijital ne yapsın! böyle olmamalı ya, nedir dine/inanca bu sert öfkenin sebebi? insanlar dar fikirliymiş, rahatlarını bozmuyorlarmış, eleştriye başka bakış açılarına kapalı maymunlarmış vs vs ne yükleniyorsunuz bu kadar insanlara, ne yapmalarını bekliyorsunuz. cansız kimyasallardan geldik,hepimiz bir tür hayvanız ,ölünce yok olacağız, yaşamın hiçbir anlamı yok herşey absürt,lanet olsun niye varız vb demelerini mi. önce bing bang oluyor, maddeler birleşiyor,sonra dünya koşulları oluşuyor sonrada kimyasallar canlanıyor, evriliyor hoop ahanda biz var olduk.. işte sizin inandığınız gerçek bu. bunu ne kadar bilimselleştirmeye çalışırsanız çalışın..insanlar bu saçmalığa inanmamaktan yana olmakta haklılar. bu başlığa Tanrıya el açmayanlar Peygamberlere selam göndermeyenlere göre Tanrı/din tabiki yanılgıdır anlamında birşeyler yazmıştım. Dini ve dindarları/imanı ayakta tutan/inanmalarını sağlayan sadece asırlar önce gelen kutsal metinler mi sanıyorsunuz. bu evren inanca karşılık veriyor...her zaman...

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Sayın Alpine; uzun zaman sonra siteye dönüş yaptınız. bu dönüşünüzde ki ilk yazınızda zehir zemberekti şu yazdıklarınızda öyle. okurken ben bile gerildim sayın Dijital ne yapsın! böyle olmamalı ya, nedir dine/inanca bu sert öfkenin sebebi? insanlar dar fikirliymiş, rahatlarını bozmuyorlarmış, eleştriye başka bakış açılarına kapalı maymunlarmış vs vs ne yükleniyorsunuz bu kadar insanlara, ne yapmalarını bekliyorsunuz. cansız kimyasallardan geldik,hepimiz bir tür hayvanız ,ölünce yok olacağız, yaşamın hiçbir anlamı yok herşey absürt,lanet olsun niye varız vb demelerini mi. önce bing bang oluyor, maddeler birleşiyor,sonra dünya koşulları oluşuyor sonrada kimyasallar canlanıyor, evriliyor hoop ahanda biz var olduk.. işte sizin inandığınız gerçek bu. bunu ne kadar bilimselleştirmeye çalışırsanız çalışın..insanlar bu saçmalığa inanmamaktan yana olmakta haklılar. bu başlığa Tanrıya el açmayanlar Peygamberlere selam göndermeyenlere göre Tanrı/din tabiki yanılgıdır anlamında birşeyler yazmıştım. Dini ve dindarları/imanı ayakta tutan/inanmalarını sağlayan sadece asırlar önce gelen kutsal metinler mi sanıyorsunuz. bu evren inanca karşılık veriyor...her zaman...

Geldim ama bunun ilk mesajim olmadigini soylemek isterim. Ilk mesajim burada;

http://www.felsefe.net/genel-tartisma-alani/74264-allaha-inananlar-cok-azsiniz-23.html#post115913'

Konu basligi "Allah'a inananlar cok azsiniz"

Burada cocugum olsa, ona bir din vermekten erinmeyecegimi, din var ise bunun bir sebebi oldugunu, insan beyninin dini kullanmak uzere baglantilandigini, dini kullanmanin hicbir absurdlugunun olmadigini, ateist olmama ragmen ben soyluyorum zaten.

Karsiliginda ne buluyorum peki?

Kibir...

Ben insanlarin ne dinlerine ne inanclarina herhangi bir sekilde saldirmadim. Sirf yuklendigim kisi dindar diye bunu iddia ediyorsunuz. Fakat bu kisiye tepkimin asil sebebiyle ilgilenmiyorsunuz. Yani adam gassarayli olsa, bende fenerli, "gassaraya nasi 6 cektik" desem, yine dine saldiriyorsun diye yaygara koparacaksiniz.

Benim derdim kibir ile. "Ben herseyi zaten biliyorum" cehaleti ile. Eger boyle bir iddiasi varsa kisinin zaten burada ne isi var. Bize ders vermeye, nutuk atmaya mi geldi? Adama "bende sana video gondereyim sende onu izle madem" diyorum, adam "gec, ben onlari zaten biliyorum, sen giderken ben donuyordum" diyor.

Kaldiki, bakin Dijital ne diyor:

"Dinlerin son noktası olan İslam Dini bile doğru anlaşılamamış, Peygamberin vefatından 200 yıl sonra ( yaşamında kendisi asla izin vermediği halde ) bir çok hadisler uydurulmuş, Kur'an'da yazanların haricinde eklemeler yapılmış, mezhepler oluşturulmuş ve şu an Suriye'de yaşanan vahim tabloda da görüldüğü gibi ciddi bir dejenerasyon yaşanmaya başlanmıştır."

Dikkat ettiyseniz, sizin dininizi sizden daha iyi bildigi gibi bir iddiasida var. Siz ve diger muslumanlar, hic kimse anlamamis, ama bir tek dijital anlamis. Yani insanlarin islami istedikleri gibi yasamak gibi haklari yok, ama sadece dijital efedinin anladigi, cozdugu gibi yasamak ve anlamak durumundalar. Sizin nazarinizda bu kabul edilebilir bir aciklama, ama bunu elestirmek dine saldiri yani oyle mi? Sirf bu insan "ben dindarim" dedi diye dini sizin altinizdan hali misali istedigi gibi cekebilme yetkisine sahip oluyor, ama ben ateist oldugumu soyeldim diye sizin istediginiz hali uzerinde oturabilme ozgurlugunuzu bile savunamiyorum demek. Gorus ve dusuncelerinizde ne derece yanli, partizanca ve fanatikce davrandiginizin tahlilini de size birakiyorum. Adalet terazinizi bir kez daha gozden gecirin bakalim.

Ben dijitalin butun bunlari dusunupte yazmadigininda farkindayim. Ama agzindan cikanlari kulagi duymamak diye bir laf vardir, dijitalinde klavyesinde hangi tuslara basildigini elleri bilmiyor. Birseyler yaziyor, ucunun nereye gittiginden, bu demeclerinden ne sonuclar ciktigindan habersiz. Baksaniza, butun mezhepleri yalanlamis birde uzerine, hepsi dinden cikmis sapkinlar yani bu durumda. Kendisine yazilarini yazdiktan sonra okuyup uzerinde dusunmesini tavsiye ediyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Donkişot;

Alpine videoyu izlemeden yorum yaptı zaten amacı da videonun izlenmesini engellemekti. Videoyu izlediği takdirde bugüne kadar karşı çıktığı konuların cevabını bulacak ve yıkılacaktı. İnsanın inandığı tüm değerlerin altüst olması kolay birşey değildir bu sebeple Alpine'yi çok iyi anlıyorum. O yüzden fazla üstüne gitmemek gerekiyor.

Alpine ;videoyu izlemeden bana yorum yazmayınız lütfen. Önyargılı yorumlarla vakit kaybedemem şayet izler ve onun hakkında bir itirazınız olursa tartışabiliriz, yoksa boş yere kimsenin vaktini çalmayınız lütfen.

Yazım diliniz de biraz daha saygılı olursa sevinirim.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ben dijitalin butun bunlari dusunupte yazmadigininda farkindayim. Ama agzindan cikanlari kulagi duymamak diye bir laf vardir, dijitalinde klavyesinde hangi tuslara basildigini elleri bilmiyor. Birseyler yaziyor, ucunun nereye gittiginden, bu demeclerinden ne sonuclar ciktigindan habersiz. Baksaniza, butun mezhepleri yalanlamis birde uzerine, hepsi dinden cikmis sapkinlar yani bu durumda. Kendisine yazilarini yazdiktan sonra okuyup uzerinde dusunmesini tavsiye ediyorum.[/QUOTE]

Mezhepleri yalanlayan ben değilim, Kur'an'ı 1 kez açıp okumuş olsaydınız mezhep diye bir ayrım yapılmadığını başvurulacak tek kaynağın Kur'an olduğunu bilirdiniz.
Mezhepler sonradan oluşturulmuştur. Kur'an dışında hiç bir kaynak dikkate alınamaz. Mezhepler ise her biri ayrı telden çalıyor. Şu an Suriyede yaşanan mezhep çatışması değil mi? Şii ve Sunniler arası yaşanmıyor mu bu savaş?

Dünyadan haberiniz yok, dinlerin içeriğini bilmiyorsunuz sağdan soldan duyduklarınızla ahkam kesiyorsunuz.

Ateist olmanız beni hiç ilgilendirmiyor fakat bilmediğiniz konularda araştırma yapmadan konuşmayın lütfen.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Donkişot;

Alpine videoyu izlemeden yorum yaptı zaten amacı da videonun izlenmesini engellemekti. Videoyu izlediği takdirde bugüne kadar karşı çıktığı konuların cevabını bulacak ve yıkılacaktı. İnsanın inandığı tüm değerlerin altüst olması kolay birşey değildir bu sebeple Alpine'yi çok iyi anlıyorum. O yüzden fazla üstüne gitmemek gerekiyor.

Alpine ;videoyu izlemeden bana yorum yazmayınız lütfen. Önyargılı yorumlarla vakit kaybedemem şayet izler ve onun hakkında bir itirazınız olursa tartışabiliriz, yoksa boş yere kimsenin vaktini çalmayınız lütfen.

Yazım diliniz de biraz daha saygılı olursa sevinirim.

Ben gonderdigin videonun envayi cesidini izledim. Burunuz kaf daglarinda. Inandigim tum degerler birden yokolacak hemi. Yani size gore tek videoluk is bunlar. Insanlar kitap uzerine kitap devirsin, senelerini ve hatta yasamlarini okuyup anlamak uzerine gecirsin, bu forumun cogu mudavimi mesela, Aristolarla baslayip Nietzschelere kadar, senelerce ugrasip kulliyati sindirsin, ama size gore hepsi yalan, aslinda hepsi tek videoluk is bunlar.

Hani su reklamlar vardiya, "Yaptim oldu", sizinkide, "Izledim oldu".

Sizin adiniza ben utaniyorum, burada hayati ve evreni anlama adina bunca emek harcamis insanlarin karsisina gecip "izle videoyu, olsun bitsin, sipsak" demenizden. Sizin adiniza ne kadar aci bir durum.

Mezhepleri yalanlayan ben değilim, Kur'an'ı 1 kez açıp okumuş olsaydınız mezhep diye bir ayrım yapılmadığını başvurulacak tek kaynağın Kur'an olduğunu bilirdiniz.
Mezhepler sonradan oluşturulmuştur. Kur'an dışında hiç bir kaynak dikkate alınamaz. Mezhepler ise her biri ayrı telden çalıyor. Şu an Suriyede yaşanan mezhep çatışması değil mi? Şii ve Sunniler arası yaşanmıyor mu bu savaş?

Dünyadan haberiniz yok, dinlerin içeriğini bilmiyorsunuz sağdan soldan duyduklarınızla ahkam kesiyorsunuz.

Ateist olmanız beni hiç ilgilendirmiyor fakat bilmediğiniz konularda araştırma yapmadan konuşmayın lütfen.

Kusura bakmayin hemserim, benim anamin dinine kimsenin burnunu sokturmam. Kimsiniz siz, kafaniza gore fetva veriyorsunuz. Benim anam nasil istiyorsa oyle inanir, size mi soracak. Kitabi okuyunca anam farkli anliyor belki, sizinle ayni seyi anlamak zorunda mi? Siz evliyamisiniz insanlarin okuyunca ne anlayacagina karar veriyorsunuz? Biraz haddinizi bilin...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
:) Alpine sen bir doktora görün bence algılamanda ciddi bir problem var.

Kim neye inanmak isterse inanır, algılar kimsenin inancına laf etmedim, senin okuduğunu anlamanda bir problem var sanırım.

Bana ne senin inancından, ailenin inancından ? Sen bildiklerini aktarınca oluyor da ben aktarınca çok mu zoruna gitti?

Çoluk çocukla tartışacak vaktim yok lütfen kendine başka eğlence bul hem forumu böyle sataşmalarla kirletmek yerine medeni olmayı öğren biraz. Çocuk parkı değil burası.

Benim yazdıklarıma yorum yapmazsan çok sevinirim çünkü seninle aynı dili konuşmuyoruz. Fikirlerine lafım yok fakat yazım şeklin çok kaba ve seviyesiz ben senin seviyene inemem, buna anlayış göster lütfen.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar